Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

problema amorsa

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Smirghil
Amorsa
Lavabila

#20
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Corect ! Ce atata poveste.

...de fapt e ceva poveste ....tocmai am terminat o camera de bloc de la zero. Ma rog , sufrageria ce era data in huma.

- raschetat peretii cu spaclu si alte scule pana la beton curat
- amorsa
- gletuit cu Ceresit 126
- uscare
- al 2-lea strat de Ceresit 126
-uscare
slefuire plasa jmirghei 80-120
-amorsa
- gletuire fina Ceresit 127
-uscare
-slefuire fina
-amorsa
-lavabila ( 2 straturi )

Urmeaza un refresh la bucatarie care e in lavabila si aici @petre69 a punctat eficient.

#21
holeratu

holeratu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 23.01.2013
Si eu sunt fan Ceresit Posted Image . Sunt si fan Savana , desigur din motive subiective(nu m-a lasat niciodata la greu). Totusi cand dai var peste varul vechi chiar atata economie crezi ca faci dand cu amorsa? Ca alt rol nu vad. E atat de simplu sa smirgheluiesti fin sa sa dai 2 maini de var...si atat. Pentru praf se poate da cu matura(da, pe peretePosted Image ).

#22
fritzih

fritzih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.04.2012
va multumesc pentru sfaturi!
am folosit amorsa DEKO recomandata de acelasi vanzator si lavabila a fost spor ,aleasa la indemnul unor meseriasi.
azi o sa incep operatiunea de slefuire a peretilor .
imi puteti da un sfat si pentru ce lavabila sa optez ? si daca este indicat sa iau culoare gata facuta in magazin ?
cand am luat prima lavabila am ales culorile din catalogul lor ...dar sincer culorile care au iesit n-au nici cea mai mica legatura cu ce am ales din paletar . Multi mi-au spus ca ar fi bine sa-mi prepar culoarea singur ...ce imi recomandati ?

#23
----

----

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 08.03.2013

 fritzih, on 26 iunie 2013 - 08:26, said:

va multumesc pentru sfaturi!
am folosit amorsa DEKO recomandata de acelasi vanzator si lavabila a fost spor ,aleasa la indemnul unor meseriasi.
azi o sa incep operatiunea de slefuire a peretilor .
imi puteti da un sfat si pentru ce lavabila sa optez ? si daca este indicat sa iau culoare gata facuta in magazin ?
cand am luat prima lavabila am ales culorile din catalogul lor ...dar sincer culorile care au iesit n-au nici cea mai mica legatura cu ce am ales din paletar . Multi mi-au spus ca ar fi bine sa-mi prepar culoarea singur ...ce imi recomandati ?
Da: Asta este amorsă de calitate, nu este din categoria celor ieftine, chiar este rezistentă bine de tot, formează un strat bun pentru vopseaua lavabilă.
Meseriașul nu este neapărat un nene deștept, ascultă la mine, eu am dat de tot felul de Gură Mare care făceau după cum îi tăia mintea, nu ascultau, pe unul l-am plătit să plece, i-am dat bani și a plecat, am făcut singur, eu știu să fac, doar că de unde timp fratele meu? Așa că angajez pe altcineva, doar că ăla s-a dovedit să fie un meșter slab.

Facem un mic dialog:
Tu îmi zici ce cerințe ai, preț, etc...
În funcție de asta îți recomand o vopsea: Spor este bună, dar și scumpă rău, dacă o mai dăm și pe Spor cu Ioni de Argint... deja vreau să îmi bat joc de tine.
Și să nu fac pe misteriosul: Intra pe dedeman ro: Cauta o vopsea cu nume: Eu îți zic de Danke, este ok calitate preț, sau ce am scris mai sus, amorsa primești cadou o sticlă de 4L la cutie, 80 de ron cutia
Cât despre Culoare? Păi tu îți alegi culoare, aia setează codul respectiv în mașină și mașina aia scoate culoarea aleasă, tu te poți uita în găleată, poți face un test, să vezi cum arată vopseaua, nu este ceva pe ghicite.

Primul strat în mod obișnuit se diluează cu 10% apă, stratul 2 cu 5% apă, sau în cazul vopselelor mai ieftine: Nu se mai diluează.
Cu precizarea: Pe danke și pe majoritatea: Găsești treaba scrisă de mine: 10% primul strat - 5% stratul 2, acuma logic că la câte vopsele lavabile sunt pe piață, apoi la câte încă apar... este BINE să citești ce scrie pe etichete.
Ceva și în cazul amorselor: Unele sunt mai concentrate că altele.

#24
adybnt

adybnt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.10.2012

 holeratu, on 25 iunie 2013 - 21:15, said:

Si eu sunt fan Ceresit Posted Image . Sunt si fan Savana , desigur din motive subiective(nu m-a lasat niciodata la greu). Totusi cand dai var peste varul vechi chiar atata economie crezi ca faci dand cu amorsa? Ca alt rol nu vad. E atat de simplu sa smirgheluiesti fin sa sa dai 2 maini de var...si atat. Pentru praf se poate da cu matura(da, pe peretePosted Image ).

  nu te-a lasat la greu savana,da tea lasat cu buzunaru gol...crezi ca alte vopsele(chiar cu 100 roni mai ieftin la o galeata de 15l) nu isi fac la fel treaba? iar pentru praf + sa aiba suport bun peretele este necesar sai dai cu amorsa putin diluata si bidinea... Posted Image

Edited by adybnt, 26 June 2013 - 20:15.


#25
holeratu

holeratu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 23.01.2013
Am si mentionat ca e o parere pur subiectiva si nu, nu cred ca  isi fac treaba la fel(cel putin majoritatea). Treaba cu parerile pe forum e ca e mult mai usor sa sustii ca tu ai dreptate , ca tu esti miezu` ca stii tu mai bine, ca ai lucrat tu, ai vazut tu la nu stiu care meserias fantastic...apropo, lucrez si eu de cativa ani ca zugrav si am inhalat destul praf cat sa-l pot cunoaste

#26
adybnt

adybnt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.10.2012
parerea ta...

#27
PhoeniXman

PhoeniXman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 05.01.2007
Si eu am patit la un balcon aceeasi treaba, nu se prindea bine lavabilul pe unele portiuni unde am dat de prea multe ori cu amorsa, rezolvarea a fost simpla, am dat bine cu lavabil, am lasa sa se usuce si a doua zi am dat din nou cu lavabil peste zonele  unde nu prindea bine si sa rezolvat.

#28
cristiibm

cristiibm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.06.2006
Buna ziua!
Va rog ajutati-ma sa inteleg de ce si cum sa obtin rezultatul asteptat!

Desfasurare evenimente:

1, prima experienta personala cu 10 ani in urma, zugravit singur camera mea, apoi si holul de la intrare exact la fel:

spalat huma, dat cu amorsa preparata de mine cu aracet pentru zidarie (nu pentru lemn) ca asa imi amintesc ca am gandit ca e corect
ok suprafata sticloasa, dar nu m-a deranjat ca ideea era sa nu-mi absoarba multa lavabila
aplicat lavabila cu toate ca se spune ca daca suprafata e sticloasa nu va prinde la mine e ok si acum dupa 10-12 ani, si pot spune ca sunt multumit.

2. acum:

cazut tencuiala din tavan bucatarie, cumparat glet pe baza de ciment alb FP24 si FP25 si plasa de armare, vopsea lavabila Savana cu teflon, aracet de zidarie Stiky
chemat meserias pentru reparat
de amorsat si vopsit am zis ca-mi fac singur,
meseriasul zice: "vedeti ca o sa va aboarba mult, preparati 1,5 l de amorsa cadou cu .5-1 l vopsea ca sa nu va absoarba mult si sa dati doua straturi"

si pentru ca se zice si aici ca nu e bine n-am incercat sfatul/metoda lui
desprafuit si dat cu amorsa cadou cum a venit preparat, rezultat: absorbit mult, rapid si nici vorba de pereti sticlosi, ba din contra parca prafuiti iar
ok nu-mi place nu dau inca cu lavabila
preparat amorsa de casa in proportie de 1 la 9, si cred ca nu e mare diferenta de 1/10,
observatii si rezultat:
aracetul se decanteaza pernanent, tot timpul trebuia sa omogenizez, suprafata acum dupa uscare si mai prafuita ca dupa prima amorsa

A mai patit cineva asa ceva, stiti cumva ce se intampla, ce nu e bine?
Nu este aracetul bun: marca (dar cam asta se gaseste acum in magazine, poate trebuia sa iau Rost?, dar am vazut comentariu negativ:
"Nu lipeste deloc
scris de cccc acum un an
Nu recomand
Am lipit o cutie din OSB cu aproape un borcan si nu s-a lipit deloc."),
sau trebuia aracet pentru lemn, si nu pentru zidarie (ceea ce nu prea cred ca asta sa fie gresit)?

Va multumesc!

#29
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.09.2013

 cristiibm, on 20 noiembrie 2019 - 08:20, said:

Buna ziua!
Va rog ajutati-ma sa inteleg de ce si cum sa obtin rezultatul asteptat!

Desfasurare evenimente:

1, prima experienta personala cu 10 ani in urma, zugravit singur camera mea, apoi si holul de la intrare exact la fel:

spalat huma, dat cu amorsa preparata de mine cu aracet pentru zidarie (nu pentru lemn) ca asa imi amintesc ca am gandit ca e corect
ok suprafata sticloasa, dar nu m-a deranjat ca ideea era sa nu-mi absoarba multa lavabila
aplicat lavabila cu toate ca se spune ca daca suprafata e sticloasa nu va prinde la mine e ok si acum dupa 10-12 ani, si pot spune ca sunt multumit.

2. acum:

cazut tencuiala din tavan bucatarie, cumparat glet pe baza de ciment alb FP24 si FP25 si plasa de armare, vopsea lavabila Savana cu teflon, aracet de zidarie Stiky
chemat meserias pentru reparat
de amorsat si vopsit am zis ca-mi fac singur,
meseriasul zice: "vedeti ca o sa va aboarba mult, preparati 1,5 l de amorsa cadou cu .5-1 l vopsea ca sa nu va absoarba mult si sa dati doua straturi"

si pentru ca se zice si aici ca nu e bine n-am incercat sfatul/metoda lui
desprafuit si dat cu amorsa cadou cum a venit preparat, rezultat: absorbit mult, rapid si nici vorba de pereti sticlosi, ba din contra parca prafuiti iar
ok nu-mi place nu dau inca cu lavabila
preparat amorsa de casa in proportie de 1 la 9, si cred ca nu e mare diferenta de 1/10,
observatii si rezultat:
aracetul se decanteaza pernanent, tot timpul trebuia sa omogenizez, suprafata acum dupa uscare si mai prafuita ca dupa prima amorsa

A mai patit cineva asa ceva, stiti cumva ce se intampla, ce nu e bine?
Nu este aracetul bun: marca (dar cam asta se gaseste acum in magazine, poate trebuia sa iau Rost?, dar am vazut comentariu negativ:
"Nu lipeste deloc
scris de cccc acum un an
Nu recomand
Am lipit o cutie din OSB cu aproape un borcan si nu s-a lipit deloc."),
sau trebuia aracet pentru lemn, si nu pentru zidarie (ceea ce nu prea cred ca asta sa fie gresit)?

Va multumesc!
Nu înțeleg de ce te mai complici cu aracet ca pe vremea împușcatului, acel praf de care menționezi deși ai dat amorsă nu există. După aplicarea primului strat de amorsă ai fi observat că la trecerea cu mâna peste glet nu-ți lăsa praf pe mână. Trebuia cel mult să-i mai dai un strat de amorsă fiind bloc vechi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate