Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Allview V1 Viper

- - - - -
  • Please log in to reply
10027 replies to this topic

#8713
Protos

Protos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 06.10.2006
Din tot ce am citit de forul acesta, să înțeleg că pe softul original Allview (4.4) nu se poate 3g pe ambele simuri?
Pe mine mă exasperează toate setările când pun netu pe telekom (să intru nuș unde, să schimb, să fac...). Așa că mă mulțumesc la urgențe cu net mai slab. Pe sim 1 murge impecabil H+, pe al doilea apare doar E.

#8714
florin3333

florin3333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 14.09.2008
Dacă nu ești lămurit, citește și manualul telefonului. 3G are pe ambele sloturi dar nu simultan. Parcă așa scrie în manual

#8715
yo8llx

yo8llx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 21.03.2005

View PostDANIELUSS, on 07 iulie 2015 - 10:49, said:



Salut,
am si eu aceasta problema cu Vodafone. Navighez pe net si, la un moment dat nu mai incarca pagina si imi da eroare de conexiune. La fel se intampla cu orice aplicatie care are nevoie de net. Daca astept 5-10 min isi revine; daca opresc/dezactivez datele mobile, isi revine instant. Nu are legatura cu slotul in care este SIMul, la fel se comporta pe ambele. Nici cu SIMul fizic nu are legatura, l-am schimbat si pe acela. Am resetat si telefonul cum a venit din fabrica - degeaba.
Vodafone spune ca nu e de la ei, ca urmare a "sfaturilor" lor am resetat telefonul si SIMul. Mi-au recomandat sa folosesc alt browser, bineinteles tot degeaba (CM Browser). Ciudat este ca problemele au aparut in aprilie, dupa ce am trecut la un nou abonament si, spun ei, pe acest abonament am "prioritate pe celula".
Am net si pe celalalt SIM (Telekom) si functioneaza fara probleme. In concluzie, telefonul asta nu se prea intelege cu reteaua VDF.  Eu am Viper-ul de 4 GB cu JB stock. updatat la ultima versiune.
Nu are a face Vodafone, Telekom, Orange sau DiGi...... Excluzind DIGI care cind si unde nu are acoperire "trece" pe vodafone.... Dar nu e departea ziua cind vor fi si Orange & Vodafone in parteneriat de roming intre retele pt zonele neacoperite de o parte sau alta.....
DECI e de la retea, site, nod sau cum vrei sa-i spui aceste caderi...... Toti cei care spuneti de aceste fenomene puneti aplicatii de verificare conexiune care va arata puncte site vazute, calitate si nivel semnal & distanta relativ-apropiata in metri la care se afla celula. Schimbati simurile intre ele , comutati 3G si date intre porturi si veti ajunge la aceiasi concluzie...... "Telefon 100000% compatibil dar servicii de epoca medievala pt unii sau pt anumite zone" . Ca o avea acest telefon "pacatele sale" sau un soft sufocat e una dar la nivel semnal GSM este unul dintre cele mai reusite......

View PostProtos, on 07 iulie 2015 - 12:15, said:

Din tot ce am citit de forul acesta, să înțeleg că pe softul original Allview (4.4) nu se poate 3g pe ambele simuri?
Pe mine mă exasperează toate setările când pun netu pe telekom (să intru nuș unde, să schimb, să fac...). Așa că mă mulțumesc la urgențe cu net mai slab. Pe sim 1 murge impecabil H+, pe al doilea apare doar E.
DISTANTA fata de celula, putine site vazute sau poate doar unul in zona care esti si multi useri logati rezulta..... Sau o deduceti logic "despre hartile" cu (,) care se lauda la acoperire...... Si un lucru important trecut cu vederea...... Cititi clauzele contractuale si vedeti ca "ei se scot" prin clauza in care declara ca NU se poate asigura 100% o conexiune garantata (aproximativ textual cam asa reiese) intrucit este o conexiune RADIO full duplex influentata de relief, structura minerala sol, obstacole artificiale, conditii propagare sau starea vremii...... Punct - " ei s-au scos....."

Edited by yo8llx, 07 July 2015 - 16:19.


#8716
Mitomanu

Mitomanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 25.09.2013
Am si eu problema asta de cand am cartela 4g pe samsung. Pierde semnalul sau nu e full cu 3g e ok. La vdf.

Edited by Mitomanu, 07 July 2015 - 19:53.


#8717
yo8llx

yo8llx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 21.03.2005

View PostMitomanu, on 07 iulie 2015 - 19:52, said:

Am si eu problema asta de cand am cartela 4g pe samsung. Pierde semnalul sau nu e full cu 3g e ok. La vdf.
Chestie de "dezvoltare" site/nod . Tot pe softpedia sunt discutii semnal si "adevarata" acoperire a operatorilor.
Telefonul nu are nimic, poate o optimizare din chernel pt comutarea/multiplexarea partii din CPU a modemului radio in situatii cind nu este calitate (spun calitate si nu nivel) in fluxul radio de 3G DAR poate nu permite MTK-ul dar daca spui ca si la Samsung la fel.... Si asta presupun ca are Qualcomm.
Undeva mai in urma sugeram cum sa-si verifice semnalul cei cu probleme.
Nu e locul (subiect ) in care sa dezvolt subiectul comunicatiilor radio si dependenta acestora fata de relief, soare, vreme, sol..... Gasiti chiar si pe softpedia acest subiect .
In curind cei de pe vodafone & orange (asa se aude, undeva prin toamna) vor face roming intre retele acum ca o fi "stil DIGI" cu limitare volum trafic date si conexiune de 2G fara flux 3G - om vedea......
Ce pot reprosa acestui telefon este doar pata purpurie pe fond de cromatica neutra si iluminare mai slaba aparuta pe camera dupa vreo doua luni dar si aici am prezentat motivul 95% depistat. De filmat filmeaza chiar mult mai bine si fluent ca S4G si la aceiasi calitate cu S-ul in rest NIMIC - poate lipsa suportului OTG dar si asta pt un telefon e un "moft"  , are GPS mai putin sensibil ca unele tel "mai ieftine" dar asta e boala acestui CPU-nu doar la Viper V1/16 si generatia receptorului GPS (volumul mic pe KK - nu telefonu e cel vinovat ci KK-ul) SI -  poate seriozitatea bunilor mei "prieteni" de la Brasov..... Si sa nu uitam ca totusi cipsetul are peste doi ani "vechime"

Edited by yo8llx, 08 July 2015 - 05:43.


#8718
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postyo8llx, on 08 iulie 2015 - 05:30, said:

Ce pot reprosa acestui telefon este doar pata purpurie pe fond de cromatica neutra si iluminare mai slaba aparuta pe camera dupa vreo doua luni dar si aici am prezentat motivul 95% depistat. De filmat filmeaza chiar mult mai bine si fluent ca S4G si la aceiasi calitate cu S-ul in rest NIMIC - poate lipsa suportului OTG dar si asta pt un telefon e un "moft"  , are GPS mai putin sensibil ca unele tel "mai ieftine" dar asta e boala acestui CPU-nu doar la Viper V1/16 si generatia receptorului GPS (volumul mic pe KK - nu telefonu e cel vinovat ci KK-ul) SI -  poate seriozitatea bunilor mei "prieteni" de la Brasov..... Si sa nu uitam ca totusi cipsetul are peste doi ani "vechime"
Cred ca cel mai important este lipsa de seriozitate cand vine vorba de suport...al meu e a treia oara la garantie cu aceeasi problema (ghost touch) care o face din momentul in care l-am cumparat. Si ca sa vedeti ce seriosi: la fiecare din cele dou a interventii service de pana acum i-au schimbat "soft"....super reparatie. Ba mai mult, a venit cu KK de nou si la a doua interventie mi l-au trimis inapoi cu JB :) as fi acceptat si asta, numai sa fi mers dar clar ca nu avea cum sa se rezolve problema doar "incercand" toate versiunile de soft :) Pe total nu cred ca voi mai incerca allview si nu pentru ca ar fi "proaste" ci pentru ca garantia este cam gluma...

#8719
yo8llx

yo8llx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 21.03.2005

View Postpcode, on 08 iulie 2015 - 07:53, said:

Cred ca cel mai important este lipsa de seriozitate cand vine vorba de suport...al meu e a treia oara la garantie cu aceeasi problema (ghost touch) care o face din momentul in care l-am cumparat. Si ca sa vedeti ce seriosi: la fiecare din cele dou a interventii service de pana acum i-au schimbat "soft"....super reparatie. Ba mai mult, a venit cu KK de nou si la a doua interventie mi l-au trimis inapoi cu JB :) as fi acceptat si asta, numai sa fi mers dar clar ca nu avea cum sa se rezolve problema doar "incercand" toate versiunile de soft :) Pe total nu cred ca voi mai incerca allview si nu pentru ca ar fi "proaste" ci pentru ca garantia este cam gluma...
Pentru acest fenomen am mai spus pe aici: doar schimbarea toch rezolva problema sau (cazuri rare) schimbare MB fiind de la controlerul de sistem...... Poti SA STAI IN CAP si o resoftare NU rezolva problema. Cum am mai spus..... "Seriozitatea bunilor mei prieteni de la Brasov" - ata ete (ata ete)
PS: daca face de cind l-ai cumparat Trebuia sa-l schimbi in perioada celor 14 zile calendaristice asa cum legislatia iti permite , NU servis , NU tromboneala comerciant.... Scurt si la obiect..... Dar faptul e consumat in schimb pot fi avertizati altii care cumpara produse INDIFEREN de fabricant, comerciant.... etc.
DAR intra pe ANPC web si citeste legislatia, pusei pe aici lincuri mai in urma cit si pe facebook allview (unde-mi fura sterse) caci dupa trei servisari pe acelasi defect si/sau 90 de zile in servis pe acelasi defect (citeste exact ce au pe web anpc la electronice mici, telefoane, tablete, camere foto, dvd, etc) SUNT OBLIGATI sa schimbe produs cu unul nou (sigilat) sau returnarea banilor la valoarea facturii de achizitie fara nici o diminuare a valorii in termen (parca) de 30 de zile calendaristice NU lucratoare !!.

Bafta !

Edited by yo8llx, 08 July 2015 - 08:33.


#8720
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postyo8llx, on 08 iulie 2015 - 08:22, said:

Pentru acest fenomen am mai spus pe aici: doar schimbarea toch rezolva problema sau (cazuri rare) schimbare MB fiind de la controlerul de sistem...... Poti SA STAI IN CAP si o resoftare NU rezolva problema. Cum am mai spus..... "Seriozitatea bunilor mei prieteni de la Brasov" - ata ete (ata ete)
PS: daca face de cind l-ai cumparat Trebuia sa-l schimbi in perioada celor 14 zile calendaristice asa cum legislatia iti permite , NU servis , NU tromboneala comerciant.... Scurt si la obiect..... Dar faptul e consumat in schimb pot fi avertizati altii care cumpara produse INDIFEREN de fabricant, comerciant.... etc.
da, asa este! trebuia sa il schimb la inceput. L-am luat de la Media Galaxy(din magazin nu online) si au refuzat sa il primeasca! In termenii lor scrie ca nu mai primesc retur la telefoane, tablete si alte cateva sortimente.  Probabil daca ma tineam tare trebuiau sa accepte dar am zis ca va rezolva garantia.

#8721
yo8llx

yo8llx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 21.03.2005

View Postpcode, on 08 iulie 2015 - 08:31, said:

da, asa este! trebuia sa il schimb la inceput. L-am luat de la Media Galaxy(din magazin nu online) si au refuzat sa il primeasca! In termenii lor scrie ca nu mai primesc retur la telefoane, tablete si alte cateva sortimente.  Probabil daca ma tineam tare trebuiau sa accepte dar am zis ca va rezolva garantia.
Daca refuzul fu doar verbal NU ai ce face, daca este in inscris ( chiar si email) ii poti reclama la ANPC si cu raspunsul acestora sa-i dai in judecata..... Vor ajunge a plati inclusiv costurile tale cu avocatul.

Sau plingere penala de inducere in eroare si inselaciune cu rea intentie prin neafisarea drepturilor cumparatorului precum si refuzul respectarii unei legi. Daca ai inscrisuri daca nu si daca inca mai au afisaj prin care declara refuzul schimbarii doar o reclamatie la ANPC de afisaj incorect si abuziv..... Vor primi amenda si obligativitatea de a nu mai afisa astfel de anunturi.

Edited by yo8llx, 08 July 2015 - 08:43.


#8722
tbtafr

tbtafr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 15.11.2010

View Postpcode, on 08 iulie 2015 - 08:31, said:

da, asa este! trebuia sa il schimb la inceput. L-am luat de la Media Galaxy(din magazin nu online) si au refuzat sa il primeasca! In termenii lor scrie ca nu mai primesc retur la telefoane, tablete si alte cateva sortimente.  Probabil daca ma tineam tare trebuiau sa accepte dar am zis ca va rezolva garantia.

Ca unul care m-am lovit de problema prin vanzarea unui telefon "Olviu" in rate de catre RDS, legea spune clar ca raspunderea apartine vanzatorului.Termenii lor sunt doar praf in ochi si sa se spele pe maini.
In nestiinta m-am dus direct catre Teparii din Brasov prin ANPC si am reusit schimbarea produsului (dupa vreo 2 luni de nervi ) pe care refuzau sa-l inlocuiasca si insistau sa-l repare (X2 Soul baterie umflata si implicit bombarea si dezlipirea capacului spate ).Ce sa repari frate daca el din nastere are o constructie unibody ?
Urmatorii pe lista erau idiotii de la RDS care ma lasau pe mine sa ma lupt cu Visual Tzeapa Fan.Ei  incasau banii de la mine prostul...iar prostul incasa pumnii de la Olviu.In schimbul banilor.
Buna treaba!
Oricum dupa Q1 G3T ,P5 Symbol,Viper V1 si X2 Soul m-am lecuit din prostul obicei de a baga bani in buzunarul Olviu.Nu mai trag lozuri sa vad care e castigator,daca mere sau nu.
In afara de X2 (ultimul,si chiar ca a fost ultimul Olviu ) toate au mers fara probleme.Ma rog...tras impins in majoritate din cauza softului.Acum dupa schimbare merge si X2.
Dar si cand ai probleme...sa te fereasca Sfantul !

Si multumiri celor care scrieti pe aceasta arie.Asa reusesc si eu sa tin Viper-ul, cat de cat, pe linia de plutire.Ca pe baza Olviu....

Edited by tbtafr, 08 July 2015 - 09:38.


#8723
qmpzal

qmpzal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 14.11.2013
Dragi colegi de forum,

Reclamam acum cateva posturi faptul ca nu-mi mergeau datele pe sim 1, abonament de date de la Vodafone.
Vipera mea este 4G, Android 4.2.1
Asa ca am incercat variante succesive: soft reset, hard reset, update. Aceste manevre n-au avut nici un impact pozitiv.
Am contactat user-ul Vodafone (helper) in privat pentru a discuta ce se poate face.
Din punctul meu de vedere, suportul a fost corect si chiar am tot testat diverse...APN-uri, resetari etc..

Problema mea este ca, in vipera, am bagat un sim de Digi care a mers brici, adica net continuu, notificari si push... pret de vreo 24 ore.
Testat sim Vodafone intr-un modem Vodafone si merge fara probleme, constant si viteza acceptabila.

Daca pun sim Vodafone in telefon, evident in slot 1, se conecteaza la retea, ma lasa sa ma conectez la internet dar apoi accesul la internet este random (cand vrea, cat vrea si nu exista notificari sau push...).

Acum telefonul are instalate doar aplicatiile de email si manager fisiere, restul e ca-n fabrica :).

Mai aveti vreo idee? La mine s-au consumat toate... fenomenul l-am gasit pe net si se numeste "nu face trafic".

Multumesc,

#8724
DANIELUSS

DANIELUSS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 21.11.2004
Pai cred ca solutia noastra este sa ne schimbam telefoanele. Sunt prea batrane pentru reteaua vesnic tanara Vodafone Posted Image

#8725
hajasgellert

hajasgellert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 27.08.2007

View Postqmpzal, on 08 iulie 2015 - 10:52, said:

Dragi colegi de forum,

Reclamam acum cateva posturi faptul ca nu-mi mergeau datele pe sim 1, abonament de date de la Vodafone.
Vipera mea este 4G, Android 4.2.1
Asa ca am incercat variante succesive: soft reset, hard reset, update. Aceste manevre n-au avut nici un impact pozitiv.
Am contactat user-ul Vodafone (helper) in privat pentru a discuta ce se poate face.
Din punctul meu de vedere, suportul a fost corect si chiar am tot testat diverse...APN-uri, resetari etc..

Problema mea este ca, in vipera, am bagat un sim de Digi care a mers brici, adica net continuu, notificari si push... pret de vreo 24 ore.
Testat sim Vodafone intr-un modem Vodafone si merge fara probleme, constant si viteza acceptabila.

Daca pun sim Vodafone in telefon, evident in slot 1, se conecteaza la retea, ma lasa sa ma conectez la internet dar apoi accesul la internet este random (cand vrea, cat vrea si nu exista notificari sau push...).

Acum telefonul are instalate doar aplicatiile de email si manager fisiere, restul e ca-n fabrica Posted Image.

Mai aveti vreo idee? La mine s-au consumat toate... fenomenul l-am gasit pe net si se numeste "nu face trafic".

Multumesc,

BAGA CARTELA IN SLOT 2 SI MUTA 3G-ul PE SLOT 2, DACA II LAFEL ATUNCI E DELA MODEM-UL TELEFONULUI! Daca zici ca orice alta cartela iti merge bine. Sau esti tu asa de norocos ca cartela aia (desi toate sunt lafel) nu iti merge bine cu telefonul.

#8726
qmpzal

qmpzal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 14.11.2013
Multumesc hajasgellert,

O sa incerc in seara asta sa vedem daca pe slot 2 face la fel...

Seara buna

#8727
Sawyer9991

Sawyer9991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 18.04.2015
Salut.

Am incercat ROM-ul lui Mitomanu si pot spune ca arata si se misca foarte bine. Doua mici bug-uri care vreau sa le raportez, care nu sunt chiar deranjante din punctul meu de vedere:

- Camera nu filmeaza mai mult de 480p.
- Daca activez lanterna din zona de widget-uri SystemUI da crash si ajung la ecranul de deblocare.

Per total insa, sunt multumit. Raman cu asta, cel putin pentru o perioada. :D

Edited by Sawyer9991, 08 July 2015 - 18:04.


#8728
chios

chios

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 01.06.2013
Da intradevar la camera si am mai vazut cand activez trimitere ecran pica netul de tot nu merge sa navighez pe net in acelas timp.in rest arata si se misca foarte bine.si cum fac scren shot ca nu reusesc deloc.

Edited by chios, 09 July 2015 - 10:21.


#8729
Burningacid

Burningacid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.09.2007
Eu am o curiozitate ... acele plug`inuri de sunet de la Mitomanu ... se pot oare instala si pe alte ROM`uri ?

#8730
Mitomanu

Mitomanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 25.09.2013
Ha, ha, am zis ca îs mai norocos decât voi cei care aveați probleme cu piețele de pe display. Acum a venit si vremea mea. Mi-a apărut o pata mica in partea din partea stângă sus la vreun cm de partea superioară si are cam 1cm lungime si vreo 0,5cm lățime si galbenă.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate