Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 

Allview V1 Viper

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
10027 răspunsuri în acest subiect

#127
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.003
  • Înscris: 17.09.2010
Am reusit. Nu-mi instalase windowsul toate driverele. N-a vrut nici dupa troubleshoot, nici cu update drivers, nici cu remove si add device manual. Am mai avut un samsung cu problema asta, dar ala a mers si fara drivere complete.
Am urmat instructiunile de aici si s-a rezolvat. I-a bagat un driver generic.

Editat de luci_flash, 28 august 2013 - 23:21.


#128
vladutz_splash

vladutz_splash

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 34
  • Înscris: 11.08.2009
E normal sa faca 2 poze cand e activa optiunea HDR?

#129
dancrow

dancrow

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 383
  • Înscris: 08.05.2006

Vizualizare mesajca7a1in, pe 25 iulie 2013 - 11:11, a scris:

Eu l-am root-at cu solutia de aici:
http://gleescape.com/posts/2376

Este foarte simplu, rulezi un bat si gata! Nu am instalat nici un driver, am lasat driverele pe care le-a instalat implicit sistemul de operare (windows 7 64 biti).
Am incercat dar nu am reusit. Ceva imi scapa. Windows 7 , drivere instalate corect, in device manager totul pare ok, USB debug activat, cu toate astea telefonul e vazut offline

e:\_=Media=_\=Telefon=\V1\mt6589_rooter>adb devices
List of devices attached
EELVAQSGNJCYY9W4     offline

Din cauza asta cand dau comanda run.bat ramane blocat la waiting for device

[*]
[*] Motochopper: Android root exploit (Windows version)
[*] v1.0
[*] by Dan Rosenberg (@djrbliss)
[*]
[*] Tested on the Motorola Razr HD, Razr M, Razr Maxx HD, and Atrix HD.
[*] Supports lots of other devices as well. ;-)
[*]
[*] Before continuing, ensure that USB debugging is enabled, that you
[*] have the latest USB drivers installed, and that your phone
[*] is connected via USB.
[*]
[*] WARNING: This will likely void the warranty on your device. I am
[*] not responsible for any damage to your phone as a result using this
[*] tool.
[*]
[*] Press enter to root your phone...
Press any key to continue . . .
[*]
[*] Waiting for device...
* daemon not running. starting it now on port 5037 *
* daemon started successfully *

Ceva sfaturi/idei?

#130
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.003
  • Înscris: 17.09.2010

Vizualizare mesajvladutz_splash, pe 30 august 2013 - 19:28, a scris:

E normal sa faca 2 poze cand e activa optiunea HDR?
Da; asta inseamna HDR defapt, ca face mai multe poze la expuneri diferite.

#131
dancrow

dancrow

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 383
  • Înscris: 08.05.2006

Vizualizare mesajdancrow, pe 30 august 2013 - 21:42, a scris:

Am incercat dar nu am reusit. Ceva imi scapa. Windows 7 , drivere instalate corect, in device manager totul pare ok, USB debug activat, cu toate astea telefonul e vazut offline

Ceva sfaturi/idei?
Am reusit schimbind portul USB. Root-are cu succes!
A incercat cineva sa puna si recovery (CMW/TWRP) ?

#132
dancrow

dancrow

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 383
  • Înscris: 08.05.2006
Se pare ca Viper V1 este similar/acelasi cu blu life play

#133
hajasgellert

hajasgellert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 202
  • Înscris: 27.08.2007
Eu am incercat si am reusit sa ii pun CWM, dar versiunea 5.5.X.X. , am gasit si CWM 6.0.3.2 "practic merge" (nu am incercat), dar in schimb am facut CWM de la 0 care e 6.0.3.6 dar nu a mai incheput in partie. Avem doar 6MB pt recovery si TWRP nu intra, doar cele modele mai vechi. Mi-ar trebuie ""kernel source" si "device source" sa ii fac un kernel mai micut (cel original e 4 MB), incercati sa trimiteti mail-uri la allview pt source-uri, nu de alta dar SUNT OBLIGATI sa le faca OPEN. Poate ca daca insistam reusim :)

#134
vladutz_splash

vladutz_splash

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 34
  • Înscris: 11.08.2009

Vizualizare mesajluci_flash, pe 31 august 2013 - 11:17, a scris:

Da; asta inseamna HDR defapt, ca face mai multe poze la expuneri diferite.
Banuiesc ca una e poza normala si cealalta hdr? ca altfel nu'i inteleg rostul, sa folosesc eu un program dupa sa mi'o faca hdr...

#135
alex_ionut

alex_ionut

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 451
  • Înscris: 30.06.2010
@hajasgellert:

Uite raspunsul primit de la Allview la solicitarea de a face sursele publice pt P5 Alldro:

Citat

Buna ziua,

In momentul de fata nu se pot oferi sursele pentru acest produs pentru ca avem licenta de dezvoltatori si drept de folosinta asupra lor.
Ca si ceilalti concurenti ai nostri, sistemul de operare Andoid este open source numai in anumite conditii.

Pentru a putea fi modificat si folosit in scopuri comerciale trebuiesc platite anumite licente, fapt care ne confera un drept de a oferi sau nu sursele modificate.

In speranta ca am raspuns solicitarilor dumneavoastra,
Va doresc o zi placuta,

Cu respect,
Ovidiu Oprea
Departament Suport si Service Allview


#136
hajasgellert

hajasgellert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 202
  • Înscris: 27.08.2007
@alex_ionut

Mersi de raspuns,

Da asta ii o cauza buna pentru a nu publica resursele, ( pe un altforum un raspuns direct de la furnizor al placilor de baza a fost "Cu publicarea resurselor o sa ne cresca rata vanzariilor ??" ), uite in schimb Sony a publicat resursele pt XPERIA C care foloseste acelasi placa de baza ca V1_Viper, dar din pacate display-ul si ma gandesc ca si alte piese sunt diferite de V1 Viper, deci sursele lor nu sunt bune dar pentru un inceput e bun, si poate ca sony are dreptul poate si cei de la ALLVIEW le vor primii pentru MT6589. Sa speram.

#137
dancrow

dancrow

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 383
  • Înscris: 08.05.2006
Posibile ROM-uri compatibile cu Viper V1. Nu le-am testat personal, dar configuratiile telefoanelor pentru care au fost create sunt identice cu V1
XperiaHD V2 JB 4.2.2
iNfinity HD V2
CUSTOM ROM FOR ELIFE E3
Incpak ROMs
MIUI V5 4.2

Cine are curaj? Posted image

#138
dancrow

dancrow

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 383
  • Înscris: 08.05.2006
Intrebare adresata pe ticket la Allview:
De ce se pierde garantia HARDWARE la produsele dumneavoastra in caz de root-are?

Raspunsul celor de la departamentul  Allview garantie:

Stimate client,
Se pierde garantia pentru root-ing deoarece aceasta procedura poate defecta flash-ul instalat pe placa de baza.
Daca acest flash este ars din cauza unei routari necorespunzatoare,este nevoie de inlocuirea placii de baza,astfel nu ne putem asuma raspunderea pentru modificarea soft-ului de catre utilizatori.
Produsul este scos din garantie deoarece in urma routarii pot aparea complicatii la flash drive in timp,astfel facand ca placa de baza sa fie inutilizabila.
Sper ca v-am raspuns la intrebari si in cazul in care doriti sa continuati cu root-ul,se efectueaza pe propria raspundere.
Puteti lua in cazul acesta exemplu politica celor de la Apple,acestia nu interzic root-ul (jailbreak-ul) dar produsul nu se mai afla in garantie dupa aceasta procedura.

Nu ma pricep foarte bine la android (ca sistem de operare) si la efectele pe care software-ul le poate avea asupra hardware-ului unui telefon, dar raspunsul mi se pare putin tras de par. In acest caz am putea extrapola si spune ca toate telefoanele care vin root-ate din fabrica (vezi ZTE, Lenovo si nu numai) ar trebui sa se astepte producatorii lor ca flash-urile sa fie mai devreme sau mai tîrziu arse? Ma indoiesc!
Cit despre exemplul cu Apple ......., sa fim seriosi, din cauza asta a ajuns adroidul in fruntea vanzarilor telefoanelor mobile si al preferintelor utilizatorilor. Pentru ca asigura libertate in alegere , si nu constringeri stupide gen root interzis ca  la Allview.

In alta ordine de idei. Dupa ce ai facut root, daca intri in recovery mode si dai factory reset, delete user data, cache, etc, se pierde root-ul? Daca da, atunci despre ce vorbim?

#139
florin_wow_2006

florin_wow_2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 134
  • Înscris: 13.01.2009
Pentru ce tot va chinuiti sa umblati la softul telefonului asta? La pretul lui, ce nu merge de are nevoie de modificari? Sau le faceti doar de dragul de a schimba ceva ce oricum nu folositi la telefon? Chiar nu inteleg de unde atata nemultumire... Orice produs are conditii de acordare a garantiei. Daca nu-ti convin, poti sa nu-l cumperi...nu sa te revolti ca nu poti sa-i schimbi nu stiu ce...

#140
hajasgellert

hajasgellert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 202
  • Înscris: 27.08.2007
@dancrow

ROOT-ul se instaleaza in partitia ( mai bine zis un folder numit "system" ) de unde nu il poti sterge cu recovery normal, dar inschimb cu CWM poti dar iti va sterge tot folderul adica un fel de format C: la calculatoare :P adica pierz absolut tot si sistemul de operare android !!!

sunt mai mult posibilitati de a sterge ROOT-ul , dar daca nu stii ce faci mai bine nu te apuca.

eu sincer am bagat root-ul sa am acces la system, sa studiez, etc etc, dar acuma cum am facut un backup, si nu folosec aplicatii care necesita ROOT chiar nu ii mai vad rostul :)

foarte putine aplicatii necesita root , si avand in vedere ca ai zis "Nu ma pricep foarte bine la android (ca sistem de operare) si la efectele pe care software-ul le poate avea asupra hardware-ului unui telefon," eu iti sugerezi sa nu iti bagi ROOT

ROOT-ul iti face sa ai acces ca si "Administrator" la android, in rest nu te ajuta cu nimica !!!

#141
florin_wow_2006

florin_wow_2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 134
  • Înscris: 13.01.2009
Multumesc pentru explicatii @hajasgellert. Acum sunt si eu lamurit cu acest root. Nu mi se pare util...cel putin pana acum ca nu i-am gasit nicio buba telefonului.

#142
prisacariuadi

prisacariuadi

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 303
  • Înscris: 07.01.2013

Vizualizare mesajvladutu_ctin, pe 24 august 2013 - 11:12, a scris:

Salut,

Toate fac la fel, inclusv al meu, de vina este plasticul din interior care acopera partea cu sim-uri si micro sd. Nu-l afecteaza in niciun fel, doar zgomotul este enervant. Am intelnit si la marci de renume aceeasi problema.

nu este nici-o problema...este vorba de accelerometru - senzorul pentru auto-rotate...el "graviteaza" si in momentul in care il agiti se loveste de peretii capsulei...
la fel am patit si eu la un Advance...eram tot speriat...pana mi-am dat seama despre ce e vorba

#143
aR!PeL

aR!PeL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 02.11.2005
Eu aș fi vrut root ca să scap de programele în plus
de care nu am nevoie.
A apărut o chestie interesantă pe site-ul celor de la Allview: pachet Allview Viper V1 + adaptor HDMI wireless la care poți conecta telefonul pentru a vedea ceea ce faci pe telefon direct pe un televizor sau alt device compatibil.
L-a testat careva? Un astfel de device ar transforma telefonul într-o consolă foarte interesantă, dacă funcționează corespunzător.

#144
prisacariuadi

prisacariuadi

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 303
  • Înscris: 07.01.2013
Salutare...

mi l-am luat si eu ieri...vazand la un coleg cum se misca(el si-a luat P5quad)
imi place cum se joaca...stie multe...astept sa vedem daca il tin sau il dau inapoi(l-am luat de la Emag)

sunt unele chestiuni ce nu imi plac...printre asta ar fi: faptul ca nu sunt toate power control options..cand tragi de notification bar in jos...este un feature al 4.2.1-ului sa mai apesi un buton ca sa ajungi la ele?sau se pot muta pe notification bar?

mercy

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate