Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...
 Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m
 

Allview V1 Viper

- - - - -
  • Please log in to reply
10027 replies to this topic

#109
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

View PostCap-shoot, on 21 august 2013 - 13:37, said:


Nu are nimic romanesc in el... nu este proiectat de allview... allview doar le branduieste... Acest model de telefon il gasesti pe nspe siteuri din china sub diferinte nume (allview doar isi pun numele pe carcasa)...

Este doar tradus softul la noi, bagate setarile de romania si scoase aplicatiile chinezesti si bagate astea romanesti.
Allview zice de asemenea ce piese sa bage in el (restul chinezariilor nu au camera omnivision si au 16 gb rom) si ofera suport si garantie (fie el de tot cacatu).
Deci nu fac mare treaba, dar in fac compatibil cu piata noastra.

Cum face si Samsung, 200 de dolari e un S4 de produs, restul pana la 600 e suport, actualizari, publicitate etc.

#110
neakiki

neakiki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.08.2005

View PostaR!PeL, on 21 august 2013 - 13:30, said:

NU AVEM VOIE SĂ FACEM ROOT! Așa spun cei de la Allview, în caz de root-are, se pierde garanția atât software cât și hardware.
Durata maximă de rezolvare a unei probleme apărute este de 15 zile.

Mă cam deranjează politica asta legată de root. Ca să nu mai spun că mă oftică că nu are OTG. Posted Image

Salut,Sunt curios,la Nexus4 sau Galaxy daca faci un root pierzi sau nu garantia? Si pana la urma spune-ne si noua ce e atat de important OTG-ul ca eu unul nu m-am prins.Pentru internet?Sa vezi filme?Sa editezi documente cu ajutorul unei tastaturi separate? Chiar m-ai facut curios.
Cat despre V1 sa sti ca ai dreptate cand zici ca e fain si merge bine.Eu aveam GPS-ul activ si vedeam si video pe youtube si nu sacada deloc,asta pe o cartela digimobil.Am instalat programe pe microSD si le rulez de acolo fara probleme.Ecranul se poare vede si in soare sa cauti in agenda sau sa vezi cum e vremea etc...si eu il tin pe 40%.O treaba faina e ca iti apare poza apelantului cat tot ecranul.Nu prea am ca sa-i reprosez,dar cum am zis e devreme si mai vorbim cel putin peste 6 luni(de folosire). In rest numai bine.

#111
aR!PeL

aR!PeL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.11.2005
La Nexus și la Galaxy știu să revin la softul original. La Allview nu.

Îmi trebuie OTG pentru că la mine la muncă mai ajunge din când în când un stick de pe care am date de luat acasă. Un mobil cu OTG m-ar fi scutit de cărat la laptop.

Mersi pentru informațiile suplimentare.

#112
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
La majoritatea pierzi garantia. Legea europeana zice ca doar modificarile hardware fac obiectul unui incalcari ale garantiei, cele soft fiind excluse, dar producatorii trec pe langa asta si scriu in certificatul de garantie: "defecte cauzate de interventii soft incorecte" (asta scrie la Allview la neacordarea garantiei).

Edited by luci_flash, 21 August 2013 - 21:21.


#113
aR!PeL

aR!PeL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.11.2005
Multumim Luci!
Stie careva care este procedura de service la Allview? Care sunt pasii de urmat in cazul unui defect? Ma intereseaza daca trebuie platit transportul in cazul unui defect sau se ocupa ei de asta.
Am decis sa imi iau un Viper V1. Pana strang toti banii, vreau sa ma decid de unde il cumpar. Daca l-as lua de la emag, pentru ca am reprezentanta in Constanta, as avea avantajul ca-l duc direct la ei in cazul in care apar probleme. Insa de la Allview am posibilitatea de a cumpara telefonul mult mai ieftin (~1050 lei), pentru ca am un telefon Allview vechi si pot sa il dau pentru a nu mai plati TVA-ul.

#114
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Daca nu ai service in Constanta, trebuie trimis la Brasov. Daca este in garantie, nu platesti nimic, suporta ei curierul.

#115
aR!PeL

aR!PeL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.11.2005
A aparut si in oferta Cosmote.
"Allview V1 Viper este disponibil în lanţurile de magazine Cosmote şi Germanos, la preţuri începând cu 339 lei (TVA inclus) cu planul tarifar Smart XXL+ şi la 1.299 lei (TVA inclus) preţ de raft. Smart XXL + oferă, pentru 56 euro/lună, 500 minute naţionale/internaţionale zona 1, 2.000 minute în reţea, 2.000 SMS-uri în reţea, 2.000 minute către destinaţii fixe Romtelecom, 250 MMS-uri în reţea şi 3GB trafic de date inclus."

Foarte scump, zic eu. La banii astia prefer sa-l iau la liber. Si daca tin mortis sa platesc un abonament, am alternative mai bune la abonamentul asta.

Sursa: http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/telefonul-pe-care-romanii-il-confunda-cu-samsung-galaxy-s4-disponibil-la-cosmote-185680.html

View Postrexpopuli, on 18 iulie 2013 - 12:36, said:

Orice root are si un unroot...Posted Image Se pierde garantia, daca isi dau seama baietii... Dar poti sa revii la starea initiala inainte sa il trimiti la ei...

ai gasit tu solutia revenirii la setarile cu care vine de la allview? sunt foarte interesat de root la acest telefon, dar doar daca am posibilitatea sa revin la setarile initiale.

#116
aR!PeL

aR!PeL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.11.2005
Am ajuns și la Cosmote astăzi. Se pare că e mai ieftin cu abonamentul No Limit de 31€. Păcat că nu au sms-uri naționale în oferta asta. Prețul pentru Viper V1 la acest abonament este de ~280lei

#117
mineswepper

mineswepper

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.05.2013
Salut domnilor,

Am o mica problema si vreau sa stiu daca sunt singurul ghinionist posesor de Viper (achizitionat chiar astazi) cu aceasta problema.
Undeva sus, linga camera (zic eu) in momentul in care il lovesc (foarte, foarte usor) se aude ca si cum ar fi un suburel desfacut sau ... nu stiu, o legatura, ceva care nu e la locul ei/lui. Senzatia e ciudata .. e "un ceva" care vibreaza.
M-am dus la magazinul de unde l-am cumparat si baiatul, cica managerul, dupa ce l-a "analizat" mi-a pus in mana Viper-ul pe care il au in vitrina, care intamplator sau nu, are aceeasi problema.
E ceva care se regleaza/repune/re .... nu stiu, dupa un timp?? .... sau primul drum pe care am sa-l fac luni va fi la service?
Multumesc anticipat.

#118
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Stai linistit, nu e nimic in neregula. M-am chinuit si eu cateva zile pana mi-am dat seama. Butoanele de la volum si blocare vibreaza. Nu am un anumit sistem de prindere, sunt agatate cumva si se misca mai mereu la un impact mai tare.

#119
mineswepper

mineswepper

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.05.2013
Multumesc, luci.
Se pare ca ai dreptate. Mi-ai facut seara muuuult mai placuta.
La fel ti-o doresc si tie.

Cele bune!
(m-ai scutit de acele cateva zile de chinuiala)

#120
vladutu_ctin

vladutu_ctin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.08.2013

View Postmineswepper, on 23 august 2013 - 21:19, said:

Salut domnilor,

Am o mica problema si vreau sa stiu daca sunt singurul ghinionist posesor de Viper (achizitionat chiar astazi) cu aceasta problema.
Undeva sus, linga camera (zic eu) in momentul in care il lovesc (foarte, foarte usor) se aude ca si cum ar fi un suburel desfacut sau ... nu stiu, o legatura, ceva care nu e la locul ei/lui. Senzatia e ciudata .. e "un ceva" care vibreaza.
M-am dus la magazinul de unde l-am cumparat si baiatul, cica managerul, dupa ce l-a "analizat" mi-a pus in mana Viper-ul pe care il au in vitrina, care intamplator sau nu, are aceeasi problema.
E ceva care se regleaza/repune/re .... nu stiu, dupa un timp?? .... sau primul drum pe care am sa-l fac luni va fi la service?
Multumesc anticipat.

Salut,

Toate fac la fel, inclusv al meu, de vina este plasticul din interior care acopera partea cu sim-uri si micro sd. Nu-l afecteaza in niciun fel, doar zgomotul este enervant. Am intelnit si la marci de renume aceeasi problema.

#121
candreifx

candreifx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,878
  • Înscris: 05.06.2013

View Postmineswepper, on 23 august 2013 - 21:19, said:

Salut domnilor,

Am o mica problema si vreau sa stiu daca sunt singurul ghinionist posesor de Viper (achizitionat chiar astazi) cu aceasta problema.
Undeva sus, linga camera (zic eu) in momentul in care il lovesc (foarte, foarte usor) se aude ca si cum ar fi un suburel desfacut sau ... nu stiu, o legatura, ceva care nu e la locul ei/lui. Senzatia e ciudata .. e "un ceva" care vibreaza.
M-am dus la magazinul de unde l-am cumparat si baiatul, cica managerul, dupa ce l-a "analizat" mi-a pus in mana Viper-ul pe care il au in vitrina, care intamplator sau nu, are aceeasi problema.
E ceva care se regleaza/repune/re .... nu stiu, dupa un timp?? .... sau primul drum pe care am sa-l fac luni va fi la service?
Multumesc anticipat.
Asa făcea și la al meu p5q la început, acum și-a revenit.

#122
JeRo

JeRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 08.04.2010
Salutare, poate spune cineva cum se misca GPS-ul?

#123
aR!PeL

aR!PeL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.11.2005
Știe cineva să îmi spună dacă merg căștile cu mufă jack de 3,5mm de la Nokia?

#124
neakiki

neakiki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.08.2005

View PostJeRo, on 26 august 2013 - 19:15, said:

Salutare, poate spune cineva cum se misca GPS-ul?

Se misca bine ,dar consuma.

View PostaR!PeL, on 26 august 2013 - 20:54, said:

Ştie cineva să îmi spună dacă merg căştile cu mufă jack de 3,5mm de la Nokia?
Eu am probat casti de motorola si doar se aud,fara microfon... si inca o pereche de casti normale sony ,deasemeni se aud f. bine.Nu am masurat dar se pare ca nu merg alte casti cu microfon...!

#125
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Va merge bluetooth-ul bine? Incerc sa tansfer cateva fisiere de pe telefon pe laptop. Am incercat pe 2 bucati pana acum. Il detecteaza, se imperecheaza, se instaleaza, se trimit fisierele. Dar functioneaza numai o data, chiar dupa instalare. Am incercat cu restart si la laptop si la telefon si nimic. Cand trimit de pe laptop imi da sending aborded aproape instant, iar la telefon zice simplu "Nu s-a trimis fisierul...." la fel de repede.

*De pe telefon pe telefon functioneaza bine. Laptopurile sunt testate si ele, si sunt in regula.

Ceva sugestii?

#126
dancrow

dancrow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 08.05.2006

View Postluci_flash, on 28 august 2013 - 19:57, said:

Ceva sugestii?
Cred ca e legata de soft problema ta.
Incearca transferul prin aplicatia Bluetooth File Transfer de pe Play

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate