Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 

gtx 660 se supraincalzeste

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
ConDemneD

ConDemneD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 31.08.2009
am facut si testul de erori pentru hdd si nu a gasit nimic. Nu stiu cum sa pun print screen :P

#20
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,854
  • Înscris: 31.10.2010
vezi ca pe tastatura, deasupra sagetilor ai un buton numit PrtSc SysRq. apesi pe el, apoi te duci in paint si dai CTRL + V. salvezi (sa fie format jpg), uploadezi pe forum/site de upload poze si gata!

@de cine e facuta racirea? Gigabyte, asus, MSI? Eu am de la Gigabyte si n-am nici o problema.


edit: asta e placa? -> http://www.pcgarage....5-192-bit-hdmi/

Edited by dorurad, 23 June 2013 - 09:08.


#21
Oneiros

Oneiros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 04.01.2013
Tot computerul se incalzeste ingrozitor cand te joci, chiar si sursa, fie ea si seasonic, se incalzeste in jocuri mai tare decat in teste sintetice simultane, asa ca cine nu are carcasa cu 600-700 lei cu cate 7 fanuri din alea de 20 cm inclusiv pe laterale, sa-si tina carcasa deschisa, fara laterale, temperatura va fi cu cel putin 20 de grade mai mica, turatia la ventilatoare poate fi redusa (sistemul sa fie silentios), asta cine mai vrea sa aiba acel computer (in care poate a bagat si 50 de milioane) si peste 3-4 ani, altfel, primele care vor crapa, vor fi hard disk-urile, apoi restul, placa video poate crapa lesne la temperaturi de peste 85 grade la cat se ajunge cu carcasa inchisa, fie si cu ventilatoarele turate la maxim.

sfatul e bun acum vara, cand e foarte cald si mai ales pt cei ce nu au aer conditionat

Edited by Oneiros, 23 June 2013 - 18:15.


#22
ConDemneD

ConDemneD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 31.08.2009
iata si print-screen-ul(sper ca l-am pus bine) eu stiam cum sa fac poza la desktop dar nu stiam cum se urca aici si da asta este cea mai mare problema carcasa dar nu o pot schimba dintr-un motiv personal(din pacate) vad eu ce fac pana la urma o modific/peticesc...mortii ei rezolv eu cumva pana nu e prea tarziu si ii pun niste coolere mai bune(mai multe prentru a scoate aerul cald) si da, momentan tin carcasa deschisa pe laterala.
Edit 1 :Da, aceea este placa de la GYGABYTE
Edit 2 :Sa imi dea cineva mura in gura cum sa urc poza ca nu le am ''pestea''
Edit 3 :Defapt am sursa Sirtec tovarase nu Seasonic...

Edited by ConDemneD, 26 June 2013 - 01:32.


#23
ConDemneD

ConDemneD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 31.08.2009
am rezolvat cu carcasa am cumparat una noua cu 3 ventilatoare unul mare pe laterala care bate in placa de baza si baga aer rece unul mic jos care baga aer rece si unul sus in laterala care scoate aerul cald(sunt din stoc si sunt de doamne ajuta) si am mai cumparat eu doua la 35 de lei(bune zic eu) si le-am pus sus sa traga aerul cald am dat pe carcasa 150 de lei se numeste Spartacus destul de ok pentru mine iar acum cand tin deschis aida sa verific din cand in cand temperaturile imi apare jos in dreapta ''WARNING CPU -60 centigrade'' ce inseamna asta?

#24
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Inseamna ca procesorul tau a atins fabuloasa temperatura de 60 grade celsius.
Daca e cu -(minus), as spune ca ai un senzor de temperatura busit. Ori e foarte frig la tine in casa :))

PS
Eu pentru monitorizare folosesc HWINFO64 Pina acum n-am vazut sa raporteze balarii. Incearca-l si pe el, daca si el da temperaturi ciudate, ai o problema. Placa video pina la 85 de grade e ok, cel mult face un pic de thermal throttling. Procesorul e ok si el pina la 100 de grade, desi nu cred ca are motive sa ajunga vreodata acolo atita timp cit pasta termoconductoare isi face treaba.

#25
ConDemneD

ConDemneD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 31.08.2009
chestia e ca un cooler mic cel de jos scotea un sunet ciudat pe 5 vati si l-a conectat la 12 v si acum imi apare si o chestier cu vati mortii ei...nu mai inteleg nimic o fi din cauza asta?
Si da frate apare cu minus deci eu mor aici de cladura si el se simte ca in Siberia.

Edited by ConDemneD, 27 June 2013 - 01:13.


#26
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,879
  • Înscris: 06.01.2008

 dan78rom, on 27 iunie 2013 - 00:03, said:

...Procesorul e ok si el pina la 100 de grade, desi nu cred ca are motive sa ajunga vreodata acolo atita timp cit pasta termoconductoare isi face treaba.
Daca procesorul central (CPU) ajunge sa atinga valoarea de 100 de grade atunci ii poti cumpara coroana si un loc de veci. Temperatura maxima de utilizare in siguranta a unui procesor depinde de generatie si arhitectura, dar procesoarele recente (din ultimii 4-5 ani) au temperatura asta undeva pe la maxim 60-65 de grade, BIOS-ul avand de cele mai multe ori optiunea sa opreasca automat sistemul daca procesorul atinge 70 sau 75 de grade.
Doar procesoarele de pe notebook-uri au temperaturi de functionare mai mari cam cu 10 grade.

#27
Succubus17

Succubus17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 07.03.2013

Quote

dar procesoarele recente (din ultimii 4-5 ani) au temperatura asta undeva pe la maxim 60-65 de grade

Sper ca glumesti. Mi-a stat procesorul de la server de la birou (i7 2600K @ 4200MHz) 2 ani de zile la 74-86* nonstop, nonstop...nonstop. Si l-am vandut de 4 luni si inca merge.

Quote

BIOS-ul avand de cele mai multe ori optiunea sa opreasca automat sistemul daca procesorul atinge 70 sau 75 de grade.

Adica nu e nici macar un procesor Haswell sau Ivy Bridge care functioneaza? Toate cand sunt folosite in full-load se inchid? Doamne fereste-ma, prea multi guru, guru everywhere.

Edited by Succubus17, 27 June 2013 - 13:08.


#28
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,879
  • Înscris: 06.01.2008

 Succubus17, on 27 iunie 2013 - 13:02, said:

Sper ca glumesti. Mi-a stat procesorul de la server de la birou (i7 2600K @ 4200MHz) 2 ani de zile la 74-86* nonstop, nonstop...nonstop. Si l-am vandut de 4 luni si inca merge.
...
Si poti garanta ca orice procesor Intel din familia SandyBridge sau IvyBridge ai tine in conditiile astea ar functiona macar 4 ani fara probleme? Interesant, inseamna ca inginerii de la Intel sunt prosti cand recomanda sa nu lasi procesorul sa atinga o temperatura mai mare de ~70 de grade.
Ar trebui sa-ti depui CV-ul la Intel, sunt sigur ca te-ar angaja din secunda doi.

Edited by Hider141, 27 June 2013 - 14:24.


#29
ConDemneD

ConDemneD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 31.08.2009
nu stiu daca ati observant dar asta este post-ul meu si voi in loc sa imi raspundeti la intrebari va certati ca tatele faceti-va vere un post unde sa discutati aprins pe tema asta...
PS: mi-am dat seama cat de cunoscatori sunteti dupa cum va dati

Edited by ConDemneD, 27 June 2013 - 15:14.


#30
Succubus17

Succubus17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 07.03.2013
Hider, tu esti incapabil sa faci diferenta intre TCase si TJmax...
In momentu' asta m-am retras din discutie, esti literalmente lipsit de minimul de informatii si documentare in domeniu.
Pont: TJMax este cel care conteaza...

#31
sorinsinner

sorinsinner

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.12.2011
Un print, sau scrie-ne direct ce iti zice HWINFO64dupa vreo 30-40min de joc/aplicatie intensiva/etc. Daca nu ai overclock, nu are cum sa ai probleme din cauza temperaturii(daca totul e montat ok si e curat). Orice componenta care a fost montata corespunzator si este curata(cat de cat, nu trebuie sa luceasca) nu are cum sa aiba temperaturi pana in pragul de a ceda(a se citi restart de pc sau etc) daca nu are overclock. Patisem la un 8600GTS sa urce pana in ceruri temperatura chit ca era ok la prima vedere; mergea cam 50-60min, apoi restart din cauza temperaturii(in FurMark nici nu mai discut). Problema mi-am rezolvat-o cu garantia. Am primit alta, totul ok.

#32
ConDemneD

ConDemneD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 31.08.2009
nu am overclock iar acestea sunt print-screen-urile.
Edit: am pus dupa ce m-am jucat o ora neintrerupt dota 2, in idle si tot in idle cu un benchmark la hdd.
Oricum nu ar trebui sa mai am acum problem cu temperaturile

Attached Files


Edited by ConDemneD, 27 June 2013 - 18:06.


#33
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,854
  • Înscris: 31.10.2010

 ConDemneD, on 26 iunie 2013 - 01:28, said:

iata si print-screen-ul(sper ca l-am pus bine) eu stiam cum sa fac poza la desktop dar nu stiam cum se urca aici si da asta este cea mai mare problema carcasa dar nu o pot schimba dintr-un motiv personal(din pacate) vad eu ce fac pana la urma o modific/peticesc...mortii ei rezolv eu cumva pana nu e prea tarziu si ii pun niste coolere mai bune(mai multe prentru a scoate aerul cald) si da, momentan tin carcasa deschisa pe laterala.
Edit 1 :Da, aceea este placa de la GYGABYTE
Edit 2 :Sa imi dea cineva mura in gura cum sa urc poza ca nu le am ''pestea''
Edit 3 :Defapt am sursa Sirtec tovarase nu Seasonic...


pai de la gigabyte am si eu, dar am 660 Ti si nu am probleme cu ea nici daca-i dau OC. trimite-o la garantie, parerea mea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate