Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Out of memory

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
Se fac momentan niste postari, se uploadeaza niste poze, etc. nu stiu cat ar trebui sa solicite asta discul... in rest nu scriu nimic cu buna stiinta.

#20
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005
Dă cu sar -u după ce termin de pus pozele și vezi ce zice la iowait.

#21
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
sar -u nu merge simplu, decat daca ii dau intervale, l-am pus sa ia 20 intrari la 5 secunde distanta.
Cu cifrele astea am 0.50 response time, dar pe la 1 dimineata parca vad ca pica iarasi. O sa generez rapoarte noi atunci, acum ca stiu cum.

Attached Files



#22
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005
Ai vreun cron care ruleaza la 1 am?

#23
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
MAILTO=""
10 0 * * * /usr/local/ispmgr/sbin/cron.sh sbin/mgrctl -m ispmgr task.daily
1 * * * * /usr/local/ispmgr/sbin/rotate
15 2 * * * /usr/local/ispmgr/sbin/traffic.pl
0 1 * * * /usr/local/ispmgr/sbin/cron.sh sbin/update.sh ispmgr
*/30 * * * * /usr/local/ispmgr/sbin/dbcache
*/5 * * * * /usr/local/ispmgr/sbin/cron.sh sbin/ihttpd.check.sh
21 05 * * 7 /usr/local/ispmgr/sbin/pbackup backup 1


In cron.daily am

0logwatch
logrotate
makewhatis.cron
mlocate.cron
squirrelmail.cron
tmpwatch

Nu stiu cum sa-mi dau seama la ce ora ruleaza.

#24
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
Sunt nemultumit pentru ca instalatiile de wordpress nu merg cum ar trebui. Pentru a urca imagini, pentru a face update la pluginuri, teme, etc. trebuie sa pun 777 recursive pe wp-content. In plus, la toate operatiile astea imi cere datele de conectare la ftp. Daca vreau sa folosesc un plugin ce genereaza automat sitemap trebuie sa dau 777 pe sitemap.xml, deci ati inteles ideea.

Nu pot face nici upgrade la wordpress. Citind pe net am ajuns la niste povesti despre suPHP, eu folosind fastCGI si cica asta ar fi o problema de permisii, desi nu cred. Insa documentandu-ma despre problema asta am ajuns la o discutie pe un forum strain care suna asa:

To put it simply, FastCGI is faster than suPHP, FastCGI consumes less CPU resources but needs much more RAM.
Unless your server has 4 or more GB RAM do not even think about FastCGI, stay with suPHP.
Using FastCGI on servers with less than 4 GB RAM will cause frequent crashes. RAM will be filled, then it will start filling the swap causing a lot of hard disk I/O usage, increasing the CPU usage and the server will finally crash to the point it will need hard reboot. And this will be happening frequently if your sites receive big traffic.
But if you have 4 or more GB of RAM, of course go with FastCGI, it will be faster and without any problems.

Si eu am 2GB RAM, deci s-ar putea ca din cauza asta sa-mi fi picat serverul. Acum a mai scazut traficul si de cateva zile nu mai pica. O sa testez +2GB sa vad cum se comporta.

#25
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005
Dacă vrei, dă-mi un user, o parolă și un IP și arunc un ochi pe acolo.

#26
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
Iti arunc imediat datele pe privat.

#27
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
Am fost nevoit sa reinstalez pana la urma serverul si parca merge mai bine decat inainte, nu stiu care-i faza. N-am mai avut nicio problema cu el.
Problema cu permisiile s-a rezolvat in felul urmator:
groupadd wordpress
usermod -G wordpress <your-username>
chmod -R 775 <path-to-wordpress-dir>/wp-content/
chown -R apache:wordpress <path-to-wordpress-dir>

Tin sa-i multumesc si lui mufa pentru ajutor acordat.

#28
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Nu inteleg de ce-ai dat chown apache:wordpress la docroot (presupun ca la asta te referi cand zici wordpressdir). In cazul asta userul nu va putea modifica nimic prin ftp.
Sa vezi ce frumos cand ti se plimba un script kiddie prin toate domeniile :(

#29
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
Cred ca daca nu dai chown apache pe docroot vor fi probleme cu upgradeul si scrierea sitemap.xml si alte chestii similare de catre pluginuri.
Cat despre ftp vad ca merge ok, ma conectez ca root prin sftp si pot modifica orice fisier.
Ce ma intereseaza e sa nu mai dea erori de scriere din wordpress, si sa mearga updateurile fara sa ceara date de conectare la ftp.
Daca ai o metoda mai buna te rog sa o impartasesti cu noi.

#30
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005
Normal că poți modifica orice fișier ca root. Ca fapt diverse confunzi sftp cu ftp-ul și root cu un user normal.

Acum, dat fiind faptul că e wordpress ai următoarele variante:

1. Chown apache.apache -R /path/to/DocumentRoot și php-ul rulat ca mod_php. Apachele poa' să scrie ce și unde are chef pe acolo.
Dezavantajul e că n-ai un user de ftp cu drepturi

2a. Vezi dezavantajul de la 1 și rulezi php ca mod-fastcgi (compilat modulul pentru apache, instalat php-fpm, setat să ruleze din socket ca userul gigel) și dat apoi chown -R gigel /path/to/DocumentRoot
sau
2b. Continui să rulezi php-ul ca mod_php (apache user) și adaugi userul gigel din ACL: setfacl -R -m u:gigel:rwx /path/to/DocumentRoot; setfacl -R -m d:u:gigel:rwx /path/to/DocumentRoot

3. No matter of 1 and 2, disable php engine pentru directorul de upload. Vă va scuti de muulte belele.

#31
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
Nu confund nimic, i-am zis doar ca eu pot modifica orice ca root pe sftp, iar altceva nu ma intereseaza Posted Image

O vreme n-o sa mai instalez php-fpm pentru ca stii ce s-a intamplat data trecuta.

Ok, o sa dau disable php engine pe upload.

Edited by SfPetru, 30 June 2013 - 09:31.


#32
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
As zice metoda setfacl -R -m u:gigel:rwx /path/to/DocumentRoot; setfacl -R -m d:u:gigel:rwx /path/to/DocumentRoot dar setat rx pt userul apache, ownerul sa fie userul peste toate fisierele lui, apache are voie doar sa citeasca si sa scrie in directorul uploads.
Eu prefer nginx + php-fpm cu pools pt fiecare site/user in parte.

#33
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005
Nu merge ce zici tu pentru wordpress. Dacă nu vede apache (userul sub care rulează php-ul) acolo, wp-ul zice că nu poate să scrie.

nginx+php-fpm vs apache.worker+php-fpm nu e vreo mare diferență.

#34
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Cum nu?
owner:gigel
grup:gigel
acl pt apache sa se plimbe in homedir sa citeasca + sa poata scrie doar in directorul uploads.

#35
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005
Încearcă și vezi dacă merge. :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate