Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cablul Analogic Turistic (hoteluri & pensiuni)

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#37
knap

knap

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.06.2011
cum deblochez din modul hotel un tv. philips model 14pt 1353/11(am o telecomanda rc8207)

#38
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,811
  • Înscris: 14.10.2008
Cumva nu permite sa dai volumul mai tare de nu stiu cat? Am vazut asa ceva la turci si la greci.

#39
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,811
  • Înscris: 14.10.2008
Hotel Caciulata, din tripleta Cozia-Oltul-Caciulata, vizibile (rosii, Caciulata e cel din stanga imaginii) pe webcamul RCS-RDS. Suntem in 2017 si nimic nu s-a schimbat fatza de 2007 sau 2013 ori 2016. In continuare internet wireless (de la RDS) doar pe hol la lifturi, in camera esti nevoit sa faci hotspot cu mobilul.

Televiziunea: tot analogic si sunet mono. In 2017, tot cateva canale preluate de pe satelit, cu aceleasi antene pozate de mine in 2013, FTA-urile gratis si cele codate din Digi si Dolce.

Au schimbat in 2015 vechile televizoare CRT NEI cu niste LCD-uri foarte ieftine, de 50 cm diagonala, marcile Finlux sau Smartech.

In camera am un Finlux. Pentru ca imaginea nu e pe tot ecranul, am vrut sa umblu in meniu: apesi Menu si zice introduceti PIN, care nu este nici 1234 si nici 0000. Damn. Si ma obisnuisem sa-l vad pe Mircea Badea in HD, acum ia HD de unde nu-i.

Grila de programe, Dumnezeule Mare sa stai cu asa ceva cand ai fibra optica de RDS in cladire (si Wi-Fi doar la lifturi, televizoarele astea ar putea receptiona DVB-C-ul Digi fara probleme, mare ti-e Gradina Doamne), Dumnezeule Mare, Traim in Romania, iata cum arata:

1. Canal propriu (nou fatza de 2013) unde fac reclama non stop piscinelor cu apa termala-Termal imi merge Fenomenal
2. NASUL TV, pfff, chiar ca un post care merita sa fie prezent
3. PRO TV
4. DISNEY JUNIOR, ca doar pensionarii vin cu nepotzeii
5. 1 MUSIC CHANNEL, deci nu mai avem KISS TV, foarte bine, nici eu nu ma mai uit din 2013 decat uneori pe UTV, dar la ce sunet au televizoarele oare merita?
6. PARAMOUNT CHANNEL
7. TVR 2
8. NATIONAL TV CARBOGAZOS
9. PRIMA TV, deci antena de la 45 est doar pentru ea mai este
10. TVR 1
11. ACASA
12. ETNO TV, doar pensionarii asculta populareasca
13. ANTENA 1
14. TVR HD, wooooowww, curata nebunie, TVR HD in analogic SD Mono, iti bati joc de mine
15. REALITATEA TV
16. DOLCE SPORT 1, se vede ca un cur Pan Scan cu marginile taiate, bai aveti TV-uri 16:9, setati cum trebuie aspect ratio
17. KANAL D, numai postul asta se aude pe balcon de la vecini, mai ales seara la Kemal, Zeynep si alte turcisme
18. DIGI SPORT 1
19. EUROSPORT 1
20. B1 TV, unde e Rhadu Banciu, antena de la 4 vest pentru el este
21. TV SE, WTF is this?
22. ANTENA 3, singura chestie la care ma uit doar la miezul noptii, la MB
23. ROMANIA lui GHITZA TV
24. TVR 3, nici nu stiam ca mai exista, dar ma intreb de ce trebuie sa fie?
25. DIGI 24 (HD), hopa, au marit numarul de canale si implicit numarul de receivere din acea camera unde se afla ele in H. Cozia

Deci nu mai sunt 24 de canale ci 25.

Funny este ca televizorul Finlux imi arata Signal Strength si Siqnal Quality pe acest cablu analogic, loooooll.

Edited by Neaceasca85, 06 July 2017 - 15:23.


#40
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,811
  • Înscris: 14.10.2008
Hehe, hop si-o furtuna, amintiri din vremurile dintre 2001 si 2012.

No Signal pe toate, mai putin TVR 3 si TVR HD, posibil DVB-T Cozia?

Receivere Dolce, Digi si FTA. Antena 1 e din Dolce, PRO TV e din Digi, si eu dadusem pe el sa miros primele intreruperi crezand ca e din Dolce.

Edited by Neaceasca85, 06 July 2017 - 16:10.


#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
B1 nu mai emite pe Amos de ani buni. Acum e pe Astra la 31,5 grade Est, în pachetul Orange România.

#42
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,043
  • Înscris: 26.09.2010
Nici Prima nu mai emite pe 45°E, s-a intors de unde a plecat, alaturi de Kiss.

#43
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,526
  • Înscris: 20.10.2006
Da, motivul pentru care se foloseste si probabil tot asa se va folosi acest catv analogic turistic in loc de tv prin fibra de la RDS este acesta: la unitatile turistice abonamentele tv trebuie platite pentru fiecare camera (poate uneori exceptie daca sunt si camere fara tv) + tv-urile din restaurante, din sali de relaxare, terasa, balcoane, etc. un cost imens ce nu isi are rostul, majoritatea clientilor acolo se uita doar pe maxim 10 posturi din cele 25 prezente in grila.

Edit: Doar cele 3 hoteluri din complex au 638 de camere, daca mai sunt in medie si doar 15 tv-uri/hotel in plus fata de nr de camere deja se aproprie de 700 numarul abonamentelor ce ar fi de plata. La 23 lei/abonament sa zicem prin negociere ca ar scapa cu 15 lei si tot ar fi o cheltuiala mult prea mare si inutila.

Edited by LunaCrystal, 06 July 2017 - 18:34.


#44
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,811
  • Înscris: 14.10.2008
Intrebarea mea e de ce pana in 2007 au avut cablu TV si de atunci nu? La Revelion 2006 inca aveau cablu, care inca era Tour Imex, in 2006 a fost preluat de RDS, in 2007 i-am gasit fara nici un fir de telecom care sa mai intre in cladire, in 2013 i-am gasit cu FTTB de RCS-RDS pentru netul Wi-Fi care e doar la lifturi si in 2-3 camere aflate langa lifturi.

E bataie de joc si pe net si pe TV. Pe TV nu prea imi pasa, dar pe net eram mancat fara 50 GB la Digi.Mobil, in loc de 4-5 AP-uri per etaj s-au zgarcit la doar cate unul.

 alfa_alfa, on 06 iulie 2017 - 16:49, said:

B1 nu mai emite pe Amos de ani buni. Acum e pe Astra la 31,5 grade Est, în pachetul Orange România.
Nemaiavand receptie satelitara pe analogicul RCS Slatina din noiembrie 2012, am ramas in urma.

 flobuc, on 06 iulie 2017 - 18:06, said:

Nici Prima nu mai emite pe 45°E, s-a intors de unde a plecat, alaturi de Kiss.
Unde, la 62 est? Prima TV fie ca a fost 18 vest, 62 sau 45 est, a fost mereu de tot rasul ca semnal, iar de 62 est radea Kingblana la greu, cel mai ieftin satelit. Idem Kiss TV/FM.

Ideea e ca nu vad nimic modificat la pozitiile (azimutul) antenelor de satelit, poate le mai fac o poza si comparam.

Cand Prima si Kiss TV s-au mutat de la 62 la 45 est am vazut mutarea antenei, in 2013 fatza de 2007.

Am simtit eu azi ca B1 nu mai e pe Amos pentru ca era spre finalul furtunii, cand in mod normal satelitii vestici incep sa-si revina, dar el tot nu revenea.

#45
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,526
  • Înscris: 20.10.2006
Proababil pana in 2007 s-au inteles cu accea firma locala la un pret mult mai mic, poate chiar 2-5 lei/tv, spre deosebire de 23 lei/tv pretul default al rds. Nu e deloc bataie de joc, 90% din clienti habar nu au de unde provine semnalul tv sau nu ii intereseaza cat timp le merg cele 3-4 posturi la care se uita ei. Cu lipsa de routere suficiente e ori lipsa de interes ori nu le pasa ca sunt prea putini clienti care sa il foloseasca/stie ce e ala wifi.

#46
necolae

necolae

    Popescu, Emma, Flick, Buzdu, Benavides, Mihaila si Morar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,883
  • Înscris: 05.02.2012
TV SE cred că e TVSudEst din Buzău / Râmnicu Sărat.

TVR 3 a devenit regional / cultural, plus că în unele orașe și chiar mari posturile TV locale se limitează doar la un buletin de știri și un talkshow spre deosebire de TVR 3 care are și matinale, magazine din toate domeniile și chiar piese de teatru / emisiuni culturale.

Edited by necolae, 06 July 2017 - 22:40.


#47
George78910

George78910

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,593
  • Înscris: 14.11.2016

 necolae, on 06 iulie 2017 - 22:38, said:

TV SE cred că e TVSudEst din Buzău / RĂąmnicu Sărat.
Da este.

Edited by George78910, 06 July 2017 - 22:41.


#48
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,811
  • Înscris: 14.10.2008

 LunaCrystal, on 06 iulie 2017 - 22:22, said:

Proababil pana in 2007 s-au inteles cu accea firma locala la un pret mult mai mic, poate chiar 2-5 lei/tv, spre deosebire de 23 lei/tv pretul default al rds. Nu e deloc bataie de joc, 90% din clienti habar nu au de unde provine semnalul tv sau nu ii intereseaza cat timp le merg cele 3-4 posturi la care se uita ei. Cu lipsa de routere suficiente e ori lipsa de interes ori nu le pasa ca sunt prea putini clienti care sa il foloseasca/stie ce e ala wifi.
Iar pana in 2005 cu receptie satelitara proprie grila de programe ar fi fost mult mai saraca, pentru ca nu existau DTH-urile care sa-ti permita sa te abonezi si sa vezi posturile ce emit codat pe satelit, adica pana in 2005 nu puteai avea PRO TV sau Antena 1 daca nu aveai un operator de cablu in zona.

Acum au norme de codare mai lejere, dar inainte erau PowerVu care era mama criptarii.

Antenele si receiverele de la Caciulata sunt toate refurbished, pe 2 dintre ele scrie MAXX TV, DTH care nu mai exista din 2009. Dar observ ca le-au mai schimbat fatza de 2013, sunt mai multe Hyunday-uri HS1160NA, primul model de STB Satelitar Digi din 2005, Coship-urile Telekom afiseaza doar FARA SEMNAL, nu DOLCE FARA SEMNAL ca in 2013 cand aparea un wallpaper cu sigla DOLCE pe fundal.

Edited by Neaceasca85, 06 July 2017 - 23:04.


#49
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,526
  • Înscris: 20.10.2006
Nici nagra nu pare a fi prea lejer. De ceva timp din ce stiu nu mai functioneaza receptoarele satelit pirat. Sau merg?

#50
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,811
  • Înscris: 14.10.2008
Nu stiu, Dreambox era o mare smecherie. Imi mai aduc aminte codari, dupa ele imi explicam tipul de receiver cu care era retransmis pe cablu un anume post, am zis ca intre 2001 si 2012 m-a pasionat rau chestia asta si tot nu m-am vindecat ca azi am recidivat cu telecomanda in mana cand afara tuna. Ma rog, am stat pe balcon pana a inceput ploaia, apoi ce sa fac ca ma stropea?Posted ImagePosted Image

PowerVu(grazii MediaPro si Intact), Viacces, NagraVision (Digi), Biss (slaba, practic semi-FTA), Cryptoworks (Reality sau NG-ul), Codycrypt (National TV).

Edited by Neaceasca85, 06 July 2017 - 23:09.


#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Neaceasca85, on 06 iulie 2017 - 23:03, said:

Antenele si receiverele de la Caciulata sunt toate refurbished, pe 2 dintre ele scrie MAX TV, DTH care nu mai exista din 2009.

2011 sau 2012. Posted Image

 Neaceasca85, on 06 iulie 2017 - 23:07, said:

PowerVu(grazii MediaPro si Intact), Viacces, NagraVision (Digi), Biss (slaba, practic semi-FTA), Cryptoworks (Reality sau NG-ul), Codycrypt (National TV).

S-au mai schimbat... Doar Discovery mai foloseşte PowerVu acum. Viacom e pe Viaccess parcă, DIGI încă e pe Nagravision, Intact şi AXN pe Conax; Naţional TV, Naţional 24 Plus şi Kanal D sunt pe BISS. Cryptoworks s-ar putea să mai fie folosite de cei de la DMC (Extreme, CBS Reality). National Geographic-urile au trecut pe Thor, iar canalul principal e pe Focus Sat, celălalt e transmis prin ESS.

Edited by alfa_alfa, 07 July 2017 - 18:18.


#52
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,811
  • Înscris: 14.10.2008
Era Discovery in 2013 la Caciulata CATV, dar acum adios, bine ca e Nasul TV sau TV SE.

In 2001 era Cartoon Network in grila Tour Imex acolo, acum doar Disney Junior.

Ce e curios e faptul ca patronii, 2 mosi de 70 de ani, locuiesc acolo, mai pleaca cu saptamanile in locatii exotice dar locuiesc acolo la etajul 3, deci si ei se uita la mizeria asta de televiziune pe care o au. Net poate ca au daca camerele lor sunt langa lifturi.

#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mai bine Cartoon decât Disney Junior. :D

#54
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,811
  • Înscris: 14.10.2008
Nepotii mei si la oras stau numai pe Disney Junior, deci in randul copiilor cred ca alta este parerea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate