Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Cablul Analogic Turistic (hoteluri & pensiuni)

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
O forma de cablu analogic despre care nu s-a discutat. Este intalnit cu precadere in pensiunile de la munte aflate in localitati fara servicii CATV de la provideri mici sau mari. Se incropeste din receivere DTH Digi cel mai adesea, cu receiver per canal, iesirea RF din acestea si o mini statie CATV plus amplificatoare.

La Floarea Reginei din Sambata de Sus era astfel, si am putut patrunde in mansarda unde se aflau receiverele, racite cu un ventilator mic. Miruna, din aceeasi Sambata de Sus, foloseste mai nou receivere Amiko, cu o singura antena de Digi Satelit.

Dar de departe, cel mai interesant si cel mai elaborat cablu analogic turistic, este cel din Calimanesti-Caciulata, disponibil doar in cele 3 hoteluri, Cozia-Oltul si Caciulata, restul statiunii, ca si oraselul Calimanesti, are CATV de la RCS & RDS. Se vede bine, fara pureci, nu stiu insa daca au sunet Stereo, clar folosesc modulatoare, am prins un ecran negru cazut.

In decembrie 2005 inca aveau RCS acolo, apoi in august 2007 i-am gasit cu analogicul propriu, facut cu o antena prime focus si 2 antene de DTH MAX TV, una pe 62 est (Prima TV). UTV era singurul canal de muzica oferit. Dumnealor au renuntat la RCS & RDS atunci, negandind ca mai tarziu vor avea nevoie de ei pentru internet. Posted image

Asa ca, in prezent, la Caciulata complexul balnear consacrat este cablat cu GPON de la RCS & RDS, dar au de la acestia numai internetul, oferit prin AP-uri Wi-Fi, televiziunea consta intr-o grila de 24 de canale, preluata din FTA si din DTH ROMTELECOM cu 5 antene de satelit, circulara si offseturile de MAX TV din 2007 plus inca 2 offseturi albe.

Televizoarele insa lasa mult de dorit, aceleasi NEI FASTEXT din 1900 toamna de diagonala mica, chiar si la Receptie, in unele camere mai gasesti cate un LCD 4:3 LG Flatron care are un sunet mai prost decat NEI-ul. Postez in cele ce urmeaza grila si poze cu antenele.

1. TVR 1 (in original Viaccess, lipsa TXT)
2. TVR 2 (in original, imagine putin intunecata-viu colorata, TXT prezent)
3. Antena 1 (DTH Dolce, TXT prezent)
4. PRO TV (DTH Dolce, 16:9 dar Pan Scan, nu vezi sigla, din ROMTELECOM se vede doar ROM)
5. PRIMA TV (in original de pe Intelsat 12, 45 est)
6 ACASA TV (Dolce, aceeasi problema ca la Pro TV)
7. ANTENA 3 (in original de pe 16 est, receiver care a pixelat imaginea ore in sir dupa furtuna, sunetul mergea bine)
8. B1 TV (probabil in original, 16:9 letterbox)
9. REALITATEA TV (in original, 1 vest)
10. NASUL TV (letterbox)
11. NATIONAL TV (Dolce, scrie si aici ROMTELECOM)
12. GSP TV (in original, 16:9 anamorfic ca si TVR)
13. DISNEY JUNIOR (Dolce)
14. DOLCE SPORT (imagine intunecata, problema Pan Scan)
15. KANAL D (in original)
16. ANTENA 2 (original)
17. DIGI SPORT 1 (problema Pan Scan)
18. EUROSPORT 1 (Dolce, problema Pan Scan, nu vezi deloc sigla)
19. DISCOVERY CHANNEL RO (Dolce)
20. ROMANIA TV (original)
21. TRINITAS TV (original sau Dolce)
22. ETNO TV
23. FAVORIT TV (doar mosii si babele vor populara)
24. KISS TV (in original de pe 45 est, imagine intunecata si viu colorata)

Poze cu antenele si televizorul NEI. Intrebarea intrebatoare: iesi ei mai ieftin cu grila asta decat cu cele 65 de posturi de la RDS analogic? NU CRED. Pe langa cele de Dolce, Coship cred, predomina receiverele marca Strong.

Au schimbat multe dintre ele fata de 2007, au perfectionat o statie CATV demna de o comuna mai mare.

Attached Files


Edited by Neaceasca85, 18 June 2013 - 01:38.


#2
smokke2

smokke2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 02.12.2012
Nu sunt in stare sa instaleze amplificatoare.

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Pentru ce? Eu eram in hotel Caciulata, adica trecand de la Cozia prin Oltul si apoi la mine, se vedea bine, fara pureci, chiar cu dungulite de semnal puternic. In restaurant la parter era cu putini pureci.

Amplificatoare sunt, intrebarea e de ce nu baga TV din GPON pentru ca e foarte simplu, decat sa se mai chinuie cu antenele si receiverele, plus ca la atatea receivere de Dolce cred ca dau cel putin 2 abonamente la Romtelepom. Adevarul e ca chiar se pricepe cel ce a facut acea statie CATV, poate e cineva cu CATV prin judet, dar bani mai multi si programe mai putine? 24 versus 65 e o diferenta, NEI-urile alea stiu 100 de canale.

Cele 2 antene de MAX TV sunt recuperate de la abonati DTH reziliati, celelalte 3 par noi. In 2009 sau 2010 au suplimentat cu inca 2 antene, marindu-le numarul de la 3 la 5, tot in 2009 a trebuit sa o mute pe cea de Prima TV de la 62 la 45 grade est.

Mie mi se pare ca li s-a pus pata in 2006 sau 2007 sa nu mai vrea cablu TV, fix cand RDS a cumparat Tour Imex Ramnicu-Valcea au renuntat astia la CATV, apoi poate printr-un 2010 sau 2011 au fost nevoiti sa apeleze la RDS GPON pentru internet fiindca ADSL-ul nu putea face fatza. Posted image

SI au ramas cu TV satelit din pura inertie/ignorantza, mie imi place asa, nemaiavand receptie satelitara la RDS Slatina mi-a fost foarte drag la Caciulata, dar gandind rational si economic, da cu rest.

Edited by Neaceasca85, 19 June 2013 - 17:11.


#4
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011
Oare nu puteau sa puna un Raspberry Pi în fiecare cameră și să găsească niște stream-uri IPTV?

#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Vroiam eu cablu de retea in camera ca la Susesi din Belek, dar net aveam doar in fatza lifturilor unde era plasat routerul wireless pentru fiecare etaj, in camera doar Digi Rama.

Mosii si babele nu ar sti sa umble cu asa ceva.

#6
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011
Oricum.cred ca ieseau mai ieftin. O “jucarioara“ de asta costa 30-35 $ cu tot cu carcasa. As vrea eu GPON de la RDS. As inchide abonamentul de cablu si numai pe IPTV m-as uita :P.

#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Parintii tai au nevoie de CATV. Posted image

#8
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011
Cum s-au descurcat cu Humax o sa se discurce si RasPi...si cu smartphone-ul pe post de telecomanda :naughty:

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Cum Etno si Taraf sunt in DVB-S 2 pe emisia lor originala de la 16 est, la Caciulata se pare ca sunt luate (numai Etno de fapt) de pe Dolce, care le-a lasat FTA.

Oare Trinitas de unde era luat? Oare B1 era de pe Amosul lui Adisam? Cea mai vestica antena putea fi la 4 vest.

Am studiat acum toti satelitii folositi in Romania pe Lyngsat, am devenit usor nostalgic.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Numa' canale TV de rahat. :D

#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Mai buna ar fi grila analogica a RDS-ului care ar fi foarte usor de implementat pentru ca au deja GPON. Discovery RO- singurul avantaj, daca este avantaj.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Trinitas T.V. emite pe Astra 4A pe un T.P. cu semnal foarte slab.

Edited by alfa_alfa, 24 June 2013 - 22:38.


#13
alin632

alin632

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 05.09.2011
Grila de programe e slaba rau. Posted image

#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Pe langa ce grila este servita in pensiunile de la munte, de exemplu la Sambata de Sus, asta este boierie.Posted image

Numai in pensiunea Oltenasul din Dambovicioara-Arges, aveai la dispozitie intreaga grila Focus Sat, cu receiver in fiecare camera. In rest petarde. La Sambata de Sus au schimbat cele 15 receivere Hyundai Digi cu Amiko-uri.

 alfa_alfa, pe 24 iunie 2013 - 22:31, a scris:

Trinitas TV emite pe Astra 4 A pe un TP cu semnal foarte slab.
O fi mai slab decat Prima si Kiss TV? Prima TV de cand o stiu a fost o cenusareasa a semnalului. La fel si Atomic. In Slatina pana in 2007 Antena 1 a fost suferinda, Pro TV pana in 2008.

alfa_alfa, il ascult pe Badea si n-am vazut editul, apoi si eu am gresit si corectat.Posted image

Edited by Neaceasca85, 24 June 2013 - 22:39.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Pe anumite Site-uri de specialitate, Trinitas nu apare. Şi pe Forum s-au plâns unii că este semnal foarte slab pe acel T.P..

Nu m-ar mira să fie preluat din Dolce.

Edited by alfa_alfa, 24 June 2013 - 22:40.


#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Era cu receiver de FTA, nu de Dolce. Alea de Dolce spun "Dolce Fara Semnal; decodorul nu poate receptiona semnale; folositi tastele numerice pentru a incerca alt canal" la furtuna.

Ciudat ca Radio Trinitas a ramas la Adisam pe Amos, pentru ca le-a fost lene sa mute toate antenele din tara si de pe munti. La fel ca Kiss FM care a ramas pe Intelsat 902 62 grade est, neaparand pe site-urile de specialitate fiindca este intr-un sistem dedicat.

Cea mai putin rezistenta receptie de acolo era Prima si Kiss TV, Intelsat 12 45 est, dar era si cu una din cele mai mici antene.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Parerea mea este că trebuia să rămână pe Amos Trinitas T.V.. De când e pe Astra, se vede mult mai prost.

#18
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Foarte prost chiar, ce imagine faina avea inainte. Ridica la satelit de la sediul Patriarhiei acum? Adisam estimez sa fie prin SV Bucurestiului.

Europe FSS-spotul mai slab, pe asta e Trinitas, erau inainte Realitatea si Atomic pe el. La fostul Sirius, Europe BSS este tare in goarna, aveam Pro TV-ul si Discovery pe el. BSS, Amos si Hotbird erau cele mai tari receptii la Slatina. Pe 16 iunie 2010 VH1 European a stat cazut 11 minute, pe cand altele 20 de minute.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate