Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Tigla Siceram - diferente intre modele

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Deschid acest topic in speranta unui ajutor in alegerea unui anume tip de tigla.
In cele din urma am ajuns la Siceram, datorita preturilor si a modelelor. Si am pus si mana pe ele.
Ce am observat:
- exista modele mai "poroase" la pipait, ca si cum ar avea o tesatura pe ea, fiind aderente si mate. Modelele ar si Valahia, Bistrita, Saxonia
- celelalte modele sunt netede, nu chiar lucioase, dar vizibil mai putin aderente la pipait. De exemplu: Francia, Marsilia, Carpathia, Bavaria duo. Aceste modele se apropie la examinarea de aproape de Tondach.

Nelamurirea mea este de ce exista aceasta diferenta. Provine din modul de fabricatie? Exista o consecinta reflectata in durabilitate? Cele poroase sunt mai sensibile sau e doar o parere?
De asemenea, o alta intrebare ar fi relatia dintre dimensiunea tiglei si rezistenta. Tiglele mai mici sunt mai rezistente sau nu?
Intreb cunoscatori, sau posesori de astfel de tigla, deoarece parametrii de pe site sunt foarte similari.
O seara buna!

#2
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Nimeni nimic?
Eu ma gandeam ca alea netede ar fi glazurate cumva, deci cu ceva risc de exfoliere. Ma rog, si tigla "marca Leu" de Jimbolia tot asa, mai "neteda" parea, chiar la zeci de ani de la fabricatie. Despre cat de neteda era initial, nu ma pot pronunta, decat ca acum este la fel cu cea "poroasa" (cele cu aspect de "panza de cearsaf").
Unii zic ca e mai buna cea poroasa, ca permite evaporarea mai rapida apei si nici nu are ce sa se exfolieze.
Va rog, daca stie careva ceva de ele, un raspuns, ca se apropie momentul achizitiei si nu ma pot decide la model ... Posted Image

#3
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Continui monologul cu tigla.
In final, am aflat ca exista acea diferenta datorita matritelor de turnare, unele mai noi (netede) si altele mai vechi (rugoase).
Tot in final am ales tigla Francia (10 buc/mp) la 4,4 kg/buc.
Asta a fost. Revin cand o am instalata cu impresii noi.

#4
poolonik

poolonik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 09.09.2004
Vedeti ca mai exista o discutie pe aici despre tigla Siceram.Francia am montat si eu, dupa o iarna nu s-a exfoliat Posted Image ,este mai absorbanta fata de Tondach,exista diferente de nuanta intre pachete(posibil sa fi fost 2 loturi diferite),am calcat destul de des peste ea montata si nu s-a spart .Pana acum se comporta  normal.Dupa vreo 30 de ani o sa va pot da mai multe detalii .

Attached Files



#5
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Mersi de feedback!
Sper sa fie si la mine la fel. De Tondach mi-a fost frica pentru ca in zona mea au fost cateva loturi care s-au exfoliat si s-au schimbat cateva acoperisuri pe garantie.
Arata bine pe casa Francia. Sper la fel si la mine peste 2 saptamani.

#6
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Despre preturi ce puteti sa imi spuneti la Siceram? Inca nu am apucat sa cer oferte. M-ar interesa aia portugheza.
Multam si spor.exe!

#7
poolonik

poolonik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 09.09.2004
anul trecut am avut urmatoarele oferte :
Portugheza 16buc/mp -2.2lei /buc
Francia 10buc/mp -2.7lei/mp

Si noua ne-a placut Portugheza dar mi s-a spus ca nu se recomanda in zone cu vant puternic.O fi adevarat sau nu ,habar nu am dar nu am riscat.

#8
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Anul asta am avut oferte astfel:
- tigla portugheza: 2.3 lei/buc, 16 buc/mp; cel mai nasol este ca trebuie elemente de inchidere de coama (primul rand sub coama), care sunt cam 9 buc/ml de coama si sunt scumpe si asta m-a descurajat, desi ne placea modelul
- tigla francia: 2,58 lei/buc, 10 buc/mp; coame mari la 6,5 lei/buc, 3 buc/ml coama
- tigla marsilia: 1,89 lei/buc, 15,7 buc/mp
Depinde unde si cum prinzi.
Azi a venit tigla. Putine sparte in palet (1-2-3 buc maxim), si asta doar de la manipulare. Par arse corect, nici prea tare, nici prea putin. La fel si coamele mari. Alea sunt mai poroase la pipait, tigla e mai neteda. La primul contact am fost placut impresionat de ele. Pe saptamana viitoare va fi montajul si atunci vom vedea mai multe.

#9
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Multam pentru informatii. O sa cer si eu oferte, sa vaz ce primesc. La preturile postate de voi, doar tigla m-ar costa undeva la 2.000 euro. Eu am un acoperis cu mai multe ape si multe elemente de coama dar daca ies per total (cu tot cu pluviale) undeva la 4-5.000 eur as fi in buget. Voi de unde ati cerut oferte? Oare daca incerc direct la fabrica imi raspunde careva? O sa ma interesez cam cat costa transportul pana in Bucuresti, poate iese mai ieftina direct de la producator.

#10
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Eu am acoperis in 4 ape si aproape 70 ml de coama. Un acoperis complicat, zic unii. Si m-am incadrat la tigla cam la 3000 E, tigle de camp, de coama, benzi de etansare, ramificatii.
Oferte ceri la depozitele de materiale care aduc tigla. Merge si ceva tocmeala cu ei, dar marginal, nu spera la mari diferente ca nu sunt. La tine o sa bage si faza cu transportul, ca e departe de Sighisoara.

#11
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
@radu preturile per bucata sunt cu tva inclus ?

Edited by tataiepure, 20 June 2013 - 10:26.


#12
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Da. La mine includea si transport.

#13
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
@scufitzu am gazit portugheza in popesti la ambient
bine am gasit pe site si au magazin in popesti
http://www.ambient.r...ame,ProductName
sunt scumpe lateralele si coama
http://www.ambient.r...BucureƟti.aspx

#14
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Multam. Constructorul poate sa imi aduca si tigla din asta numai ca a observat ca nu am panta suficienta la acoperis si o sa cer oferta dupa ce reface proiectantul planul de acoperitoare.  

Cu ambient nu am o experienta placuta pana acum. Se misca greu si nu au niciodata nimic pe stoc. Basca - nu au program sambata si in timpul saptamanai au doar pana la 5. Pai cine e activ si are servici si face bani de casa nu are timp sa ajunga la ei decat seara sau in WE.

#15
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Si eu care am crezut ca am mai gasit un furnizor in proximitatea berceni-popesti cu care sa pot colabora eficient Posted Image
ms de info Posted Image
LE:
1.am sa ii specific arhitectului ce vreau sa pun pe casa
2.am sa fac o vizita la ambient sa vad cand sa ii frec nitel sa vad cum percuteaza (scuzati cacofonia)

Edited by tataiepure, 21 June 2013 - 10:36.


#16
poolonik

poolonik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 09.09.2004
Fabrica de la Siceram livreaza si catre persoane fizice(nu stiu la ce pret) dar nu asigura transport .Pe saitul celor de la Siceram exista o lista cu distribuitorii pe zone.Cercetati acea lista si dati cateva telefoane , este cea mai rapida metoda.

#17
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Pt. portugheza sa specifica panta minima 20 grade. Oare panta aceasta este calculata cu astereala normala sau continua ? Cu ce fel de folie ?
Eu am si portiuni de 12 grade, oare risc mult daca astfel de tigla ? (as folosi folie de calitate + astereala)

#18
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Si-a cumparat cineva din Timisoara sau imprejurimi tigla Siceram ? Puteti sa-mi recomandati un distribuitor din zona ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate