Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tigla Siceram - diferente intre modele

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
gabri1981

gabri1981

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.08.2012
Aceiasi intrebare , din judetul Iasi stie cineva vreun distribuitor sau stiti vreo oferta de preturi...va multumesc..

#20
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Ok, in Timisoara am gasit distribuitor , am luat si un pret pt. Marsilia/Portugheza.
Pretul este bun insa am niste intrebari asupra pantei. In pliantele lor scrie la portugheza minim 20 grade. Am sunat la ei si am dat peste unul care habar n-avea cu ce se mananca panta asta. El credea ca se refera la panta minima ca sa nu staea zapada pe ea ?!?!
Credeti ca daca pun o folie mai buna (gen Creaton Duo) pot sa folosesc tigla si la o panta mai mica decat cea specificata ?

#21
gabri1981

gabri1981

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.08.2012
Care este pretul gasit de tine....multumesc

#22
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Revin cu pozele promise cu tigla. Deci, tigla Siceram Francia (10 buc/mp) + coame mari + ramificatii cu 3 cai (mari si ele).
Tiglele arata bine, sunt arse bine, singurele defecte (cam 20-30 tigle din 12 paleti de 240 buc) apar datorita manipularii prin diverse depozite.
Am "calculat" traseul tiglei din fabrica la santier: sunt minim 5 episoade de manipulare, deci e rar sa fie palet fara tigle sparte, desi initial toate erau intregi in paletul gata de infoliat. La mine ultima descarcare a fost foarte ok, nu s-a trantit/lovit nici un palet. Din celelalte manipulari + transport am avut defectele.
Referitor la pierderi, cred ca am avut cel mult 10%. Adica, la 280 mp invelitoare calculata si cumparata (adica 2800 tigle), la final am mai avut nevoie de aproximativ 80 tigle de camp. Eu am luat un palet intreg ca sa imi ramana tigle pentru reparatii ulterioare.
Per ansamblu ma declar multumit de marfa. Se poate calca relativ  lejer pe tigle, mesterul meu are cam 80 kg si a rezistat lucrarea.
Iata si diferenta de "porozitate" intre tigle despre care vorbeam mai inainte. La mine, tigla de camp este neteda si cea de coama este mai poroasa.
Inca ceva legat de montaje, pentru cei care doresc detalii:
- prinderea in cuie (eu am folosit holzsuruburi 50x4 mm, galbene) se face pe tot perimetrul (primul si ultimul rand, dolii, coame) la fiecare tigla, iar in camp la a 4-6=a tigla, functie de cat de mare este intensitatea vantului in zona (exista harti  pe google cu viteza medie a vantului in Romania)
- gaurile pentru cuie nu sunt complet executate; la tiglele ce urmreaza a se prinde in cuie, se va da gaura cu burghiu de 4 mm, cu cap vidia (penntru beton); eu am stricat cateva cu cap normal pentru metal ( o gaura = un burghiu terminat)
- coamele se prind cu cui/surub, fiecare, fara exceptie; daca bine tin minte, la fel, trebuie completata gaura
- la coame NU trebuie cleme si alte minuni; eu am luat asa ceva si am avut noroc ca le-am returnat; singurele coame care se folosesc cu cui si cleme de ancoare sunt cele trase pentru tigle Bavaria/Bavaria Duo, care necesita coame trase (nu presate, ca celelalte modele)
- elementele de ramificatie (alea cu 3 ramuri la mine) au trebuit fasonate la fata locului pentru ca potrivirea este aproximativa; de aia si arata asa butucanoase la infatisare, ca sa fie de unde "modela" finalul ramificatie, functie de unghi si ce o mai fi nevoie

Si acum poze cu tigla, cu porozitatea si cu ceva din rezultatul final. Imi cer scuze ca nu sunt mai calitative, dar nu am avut aparatul "master" cu mine, doar o petarda veche de ceva vreme care incepe sa dea rateuri.

Attached File  Image00057.jpg   202.03K   247 downloads Attached File  Image00062.jpg   185.22K   240 downloads Attached File  Image00063.jpg   118.85K   285 downloads

Attached File  Image00068.jpg   206.4K   300 downloads Attached File  Image00069.jpg   225.97K   293 downloads Attached File  Image00070.jpg   207.98K   298 downloads Attached File  Image00075.jpg   204.3K   306 downloads Attached File  Image00083.jpg   185.62K   348 downloads Attached File  Image00084.jpg   204.59K   366 downloads Attached File  Image00086.jpg   200.42K   344 downloads Attached File  Image00090.jpg   189.5K   343 downloads Attached File  Image00087.jpg   177.73K   313 downloads

Numa bine!

#23
icozi

icozi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.04.2005
Salut,

am schimbat invelitoarea in Decembrie, folosind Siceram Marsilia cu Aqua Stop, cam 150 mp.
Nu am primit de la vanzatori certificate de garantie de 40 de ani pentru tigla/coame/etc, asadar am scris direct la producator.
Au fost foarte amabili si pe baza facturilor si bonurilor fiscale am primit certificatul de garantie pe 40 de ani, din care primii 20 sunt full services: schimba, transporta, monteaza.
Bineinteles, beneficiezi de garantie respectand conditiile impuse de producator: canale de aerisire intre folie/astereala si tigla, precum si folosirea tiglelor de aerisire.

Asa cum mai spun si altii, montatorul conteaza enorm de mult, asadar aveti grija cu cine va montanti invelitorile.

Ne auzim peste minim 20 de ani ;-)

Iulian

Uitasem, ciclurile de inghet sunt definite pe 24 de ore, nu pe alta unitate de masura.

Attached Files



#24
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Adica 'jde cicluri in 24h?
Si eu am montat Francia cu Aqua stop. Bine ca eu nu am stiut asta si am cumparat o solutie pt. impermeabilizare si acum ma uit la ea...

P.S. Tiglele de aerisire se vede clar ca nu sunt tratate. La tine la fel?

#25
webprof

webprof

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.03.2009
Mai are cineva tigla de la Siceram pe casa? Cums e comporta in timp? Nu se macina?

#26
kyroptus

kyroptus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.04.2005

 webprof, on 18 aprilie 2015 - 14:21, said:

Mai are cineva tigla de la Siceram pe casa? Cums e comporta in timp? Nu se macina?
Am eu acasa la mine din Iul 2012, au trecut deja 3 ierni si mai bine zis 3 primaveri (ca astea sunt cele mai cu problema la ciclurile inghet/dezghet) si nu am nici o problema, decat cu muschii care s-au format pe partea Nordica dar am solutie si la asta acum!

Aici tigla pusa in opera: https://plus.google....CPiNmoCmv6nNtwE
Iar asta este poza de la jumatatea lunii astea... de la paste (13.04.2015)

Attached Files


Edited by kyroptus, 04 May 2015 - 09:29.


#27
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011

 webprof, on 18 aprilie 2015 - 14:21, said:

Mai are cineva tigla de la Siceram pe casa? Cums e comporta in timp? Nu se macina?
Si eu am tigla Siceram Portugheza pe casa din noiembrie 2013. Nu am pana in prezent nicio problema cu ea.
De altfel, cred ca in RO se produce tigla buna. Am vazut case acoperite cu tigla romaneasca in 1955, si inca rezista !
De ce crezi ca SICERAMUL are calitate mai proasta decat aceea tigla din 1955 ?


#28
AlexR2007

AlexR2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 25.03.2007
Salutari posesorilor de Siceram Posted Image

Ce ne mai puteti spune despre tigla voastra? Au aparut ceva probleme sau toata lumea e multumita?

Trebuie sa aleg si eu o varianta pentru invelitoare si sunt foarte atras de Portugheza, din toate punctele de vedere (aspect, pret, faptul ca e romaneasca, etc). Ma ingrijoreaza putin acea textura de tesatura (a zis cineva mai sus), sper sa nu incurajeze inmagazinarea apei.

Va rog dati-mi un sfat, as fi mandru sa-mi pun o tigla romaneasca pe casa, dar nu vreau nici sa-mi genereze cheltuieli mai tarziu si sa-mi macine nervii.

Edited by AlexR2007, 17 September 2016 - 04:15.


#29
poolonik

poolonik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 09.09.2004

 AlexR2007, on 17 septembrie 2016 - 04:14, said:

Ma ingrijoreaza putin acea textura de tesatura (a zis cineva mai sus), sper sa nu incurajeze inmagazinarea apei.

Textura de tesatura este doar la coame.

 AlexR2007, on 17 septembrie 2016 - 04:14, said:

Va rog dati-mi un sfat....

Sfaturi nu pot da...doar sa impartasesc din propria experienta. Pe prima pagina gasesti foto cu tigla montata in 2012 iar mai jos poze facute azi. Tigla mea nu are protectie aquastop, cu toate ca pana acum nu sunt probleme ma gandesc ca intr-o buna zi sa ii aplic un strat de protectie.

Attached Files



#30
AlexR2007

AlexR2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 25.03.2007
poolonik e texturata si tigla de camp, uite o poza.

Dar nu de-aici vine retinerea mea, ci din faptul ca nu exita distribuitori seriosi care sa-mi ofere o solutie completa, cu garantie pentru montaj si din faptul ca s-au plans mai multi ca ar retine cam multa apa.

Daca stiti vreo firma specializata care imi poate face un montaj de calitate, dati-mi un semn va rog.

Attached Files


Edited by AlexR2007, 20 September 2016 - 06:52.


#31
aLLLx

aLLLx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 15.07.2006
@poolonik, vad ca ai tigla peste mansarda fara aerisiri (1buc./10mp conform catalog siceram). Voiam sa te intreb daca ai probleme cu caldura vara in mansarda? Nu am gasit tigle de aerisire pentru "francia" si am mansarda aproape la fel ca a ta.

#32
poolonik

poolonik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 09.09.2004
Nu am pus țiglă de aerisire deoarece nu am găsit. Din păcate Siceram nu are o rețea de  distribuție si marketing adaptată zilelor noastre. Poate ca si de aici preturile mai mici la produse. Eu am folosit si cărămidă de zidărie tot de la ei. Am mai scris pe forum, sunt mulțumit de calitatea produselor. Tigla este dreapta , rezistenta iar cea fără Aquastop absoarbe si ceva apa. Cata apa ...nu știu. Dar sigur nu curge pe partea cealaltă. In legătură cu căldura din timpul verii, nu am probleme. Intre țiglă si folie am 7cm spatiu pt aerisire, la coama banda cu aerisire, la frontoane sunt spatii pt aerisire, tigla la îmbinări nu este etanșă deci de aerisit are pe unde sa se aerisească. In comparație cu alte poduri cu învelitoare din tabla este parfum la mine in pod.

#33
IosifG

IosifG

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.10.2016
@poolonik, cum iti arat tigla acuma dupa 3 ani, esti multumit, si eu ma gandesc sa imi iau tot Francia

#34
valyhutopila

valyhutopila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.10.2007

 kyroptus, on 04 mai 2015 - 09:25, said:

Am eu acasa la mine din Iul 2012, au trecut deja 3 ierni si mai bine zis 3 primaveri (ca astea sunt cele mai cu problema la ciclurile inghet/dezghet) si nu am nici o problema, decat cu muschii care s-au format pe partea Nordica dar am solutie si la asta acum!

Aici tigla pusa in opera: https://plus.google....CPiNmoCmv6nNtwE
Iar asta este poza de la jumatatea lunii astea... de la paste (13.04.2015)

Salut
Zi-mi te rog, ti-ai facut un calcul pentru greutatea tiglei, cum iti afecteaza structura casei?
Am vazut din poze ca ai avut initial pe casa tigla jimbolia, cam cat cantarea 1 buc din aia veche?
Intreb si eu, deoarece intentionez sa fac acelasi lucru
Multumesc

Salut @kyroptus

Zi-mi te rog, ti-ai facut un calcul pentru greutatea tiglei, cum iti afecteaza structura casei?
Am vazut din poze ca ai avut initial pe casa tigla jimbolia, cam cat cantarea 1 buc din aia veche?
Intreb si eu, deoarece intentionez sa fac acelasi lucru
Multumesc

Salutare

Tigla jimbolia, cam cat cantareste o bucata?

Intreb si eu, deoarece intentionez sa fac acelasi lucru, sa o inlocuiesc cu tigla de la cei de la Siceram, si am vazut ca doar tigla ca si greutate se duce undeva la 45 kg mp, casa este din lemn, sunt vreo 200 mp, si se aduna ceva tone :)
Multumesc

#35
SorinSimina

SorinSimina

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.12.2020
Bună ziua.As vrea să vă întreb dacă are cineva experiență cu Bavaria Duo . Dacă cineva a montato sì dacă puteți să-mi dați un tip bun in legătură cu acest tip de țiglă

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate