Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

O problema comuna

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006

 RpgBoy, on 08 iunie 2013 - 22:22, said:

Am terminat un liceu economic. Specializare Tehnician in activitati economice (asta scrie pe diploma). Am si un atestat de acolo cu mai multe specializari pe el, dar nu sunt foarte concludente si duc tot la ce scrie pe diploma.
Am invatat mai multe lucruri de unul singur decat in liceu.
Nu am tata, mama nu e ok de cativa ani, sora mea lucreaza si eu am niste actiuni in Ucraina cumparate de pe uInvest. Banii de acolo se duc de obicei doar pe facturi.
Nu am avut posibilitatea sa ma angajez pana acum din cauza scolii si a bac-ului.
Motivul pentru care ma grabesc sa fac ceva e pentru ca am niste posibilitati (cunostinte, pile, spune-le cum vrei) sa plec din tara.

Destule informatii sa va formati o parere ca nu vorbesc degeaba, nu pun intrebari fara rost si daca am ceva in cap nu ma las pana nu aplic. Chestia asta tine de dezvoltare personala si de diferente in mentalitate. Tu zici ca viata nu e roz. Eu nu pot sa te contrazic. Dar in orice moment al vietii mele am siguranta ca o pot colora pentru ca vreau si nu-s genul sa-mi plang de mila. De ce sa astept ani buni sa fac ceva ce pot face si acum ? Pana la urma invatam din greseli si nu ma feresc sa gresesc. Dar niciodata nu am repetat o greseala.

Pana la urma..cineva on topic ? Idei 620 RON saptamana ? Multumesc.
constructii ? ai ajunge pe la 500 ron pe saptamana daca iti dai interesul

 Andreysc7, on 08 iunie 2013 - 22:25, said:

Dar du-te in afara, stai vara asta acolo si te-ai scos, in toamna ti-ai facut afacerea si gata

ii dau dreptate lui andrey.
capsunii ar fi afacerea ideala, dar fara pile nici acolo nu ai loc.

#38
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011

 Andreysc7, on 08 iunie 2013 - 22:25, said:

Dar du-te in afara, stai vara asta acolo si te-ai scos, in toamna ti-ai facut afacerea si gata
Daca te referi la ce am scris mai sus, ca am posibilitatea sa plec. Da, am posibilitatea sa plec direct pe un post la o firma de marketing cu un proiect frumusel de promovare online, dar trebuie sa fac o investitie de 4000 euro.

#39
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012

 RpgBoy, on 08 iunie 2013 - 22:26, said:

dar legea nu e exprimata corect si concret. Motiv pentru care se pot face multe smecherii in legatura cu ea si nimeni nu-ti poate contesta activitate din societate Posted Image

Si daca legea nu e exprimata corect, de ce nu te gandesti ca poate se vor gandi sa o schimbe ;)

 D3an, on 08 iunie 2013 - 22:29, said:

capsunii ar fi afacerea ideala, dar fara pile nici acolo nu ai loc.

Eh, lasa ca pile sunt. Toti stim pe cate unu care lucreaza in afara si care ar putea sa ne ajute

#40
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011

 D3an, on 08 iunie 2013 - 22:29, said:

constructii ? ai ajunge pe la 500 ron pe saptamana daca iti dai interesul
Se castiga la fel si din termoziloare interior/exterior ?

 Andreysc7, on 08 iunie 2013 - 22:31, said:


Si daca legea nu e exprimata corect, de ce nu te gandesti ca poate se vor gandi sa o schimbe Posted Image
Defapt, lumea care activeaza in domeniu chiar isi doreste o schimbare a legii.

#41
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012

 RpgBoy, on 08 iunie 2013 - 22:38, said:

Defapt, lumea care activeaza in domeniu chiar isi doreste o schimbare a legii.

Ma refeream ca o pot schimba in rau, incat sa nu mai fie legala activitatea ta

#42
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011

 Andreysc7, on 08 iunie 2013 - 22:48, said:


Ma refeream ca o pot schimba in rau, incat sa nu mai fie legala activitatea ta

As zice ca e putin probabil. Dar asa ziceau si astia cu etnobotanicele. Nu-i problema daca nu va mai fi o activitate legala. Desfiintez firma si imi continui activitatea la negru pe un cont bancar in America. Scot banii in 3 tari diferite si gata. Se procedeaza asa si in cadrul activitatiilor MLM unde se prefera munca la negru.
Intr-o structura piramidala se prefera munca la negru, varful dorind un profit ridicat si baza dorind macar sa nu munceasca degeaba. Avand in vedere ca baza plateste comisioane varfului nu-si doreste niciodata taxe si impozite. Daca varful insista sa se plateasca taxele la stat, baza cere comisioane catre varf mai mici sau platirea taxelor direct de catre varf la stat. Asa se creaza un cerc vicios si de obicei cei care lucreaza 100% legal nu rezista pe piata. Dar asta variaza de la structura la structura, de la produs/serviciu la altul.

#43
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
uita-te pe site-uri de joburi, cauta ospatar, ajutor de ospatar, ajutor de barman, sa lucrezi in parcare, sezlonguri pe plaja sau alte joburi de genul asta prin statiunile de la malul marii - sunt firme care iti ofera si cazare (la sezlonguri de exemplu sunt multi care dorm in cortul cu sezlonguri pe plaja) daca esti baiat descurcaret faci banii aia lejer

sau dc  nu gasesti pe site-uri de joburi poti sa incerci din hotel in hotel din restaurant in restaurant - la sezlonguri sigur gasesti doar sa nu te bagi in mamaia la cleopatra ca acolo nu faci nimic

Edited by Mar-zZz, 08 June 2013 - 23:05.


#44
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012

 RpgBoy, on 08 iunie 2013 - 22:57, said:

As zice ca e putin probabil. Dar asa ziceau si astia cu etnobotanicele. Nu-i problema daca nu va mai fi o activitate legala. Desfiintez firma si imi continui activitatea la negru pe un cont bancar in America. Scot banii in 3 tari diferite si gata. Se procedeaza asa si in cadrul activitatiilor MLM unde se prefera munca la negru.

1. Deci exista sansa sa nu mearga asa cum crezi tu plus ca legea poate fi schimbata, ceea ce rezulta incetarea activitatii = bani pierduti
2. La negru ? sincer nu m-am incumeta.  Cum scoti banii din 3 tari diferite ? Ca sa faci un cont bancar intr-o tara nu merge chiar asa. Acolo te intreaba de unde vin banii si trebuie sa justifici.

Eu iti zic ca de la user-la-user, lasa filmele de scarface si punete pe ceva serios Posted Image . Nu te cunosc si putin imi pasa de ce se va intampla, dar eu zic sa te gandesti de 2 ori. Nu merge asa cum crezi tu Posted Image . Mai ales la faza cu scosul banilor.
Am un prieten ce aducea haine de la turci si vindea la negru (facaturi) : l-a saltat politia dupa 3 ani , si i-au confiscat marfa . Posted Image

Poate te gandesti :"eh, ca el a fost prost" ... probabil , dar gandeste-te cu ce ai fi tu mai destept ca el incat sa nu te prinda ?

Edited by Andreysc7, 08 June 2013 - 23:05.


#45
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006

 RpgBoy, on 08 iunie 2013 - 22:30, said:

Daca te referi la ce am scris mai sus, ca am posibilitatea sa plec. Da, am posibilitatea sa plec direct pe un post la o firma de marketing cu un proiect frumusel de promovare online, dar trebuie sa fac o investitie de 4000 euro.
adica ca sa te angajezi acolo trebe sa dai spaga.

Posted Image ce te-am palit

Edited by D3an, 08 June 2013 - 23:15.


#46
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
incredibil cum avem impresia ca la 18 ani lumea e a noastra si noi am inventat gaura la covrig dar nu avem banii sa o punem in practica.NENEA, cel mai bun sfat care il poti primi e sa investesti absolut toti banutii pe care ii ai in EDUCATIA ta!beneficiile vor veni mai tarziu,dar vin. restul sunt invarteli de pe o zi pe alta si aia nu e viata, pentru ca jumate din ce ai facut iti ia avocatul (adica io) in momentul in care esti dus la parchet la declaratii:)

#47
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012

 zile_san, on 10 iunie 2013 - 13:33, said:

incredibil cum avem impresia ca la 18 ani lumea e a noastra si noi am inventat gaura la covrig dar nu avem banii sa o punem in practica.NENEA, cel mai bun sfat care il poti primi e sa investesti absolut toti banutii pe care ii ai in EDUCATIA ta!beneficiile vor veni mai tarziu,dar vin. restul sunt invarteli de pe o zi pe alta si aia nu e viata, pentru ca jumate din ce ai facut iti ia avocatul (adica io) in momentul in care esti dus la parchet la declaratii:)

Sper ca acum te-ai lamurit de ce unele filme trebuie vizionate cu acordul parintilor :))

#48
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 RpgBoy, on 08 iunie 2013 - 20:54, said:

Am nevoie de 3500-4000 euro ca sa-mi deschid o afacere (fara alti asociati)...........ii vreau in 4 luni. Deci 1000 pe luna...................recalculez totul si pun 8 luni. Asta inseamna 500 euro lunar..............

ca sa ai succes intr-o afacere trebuie sa cunosti domeniul respectiv. daca ai know-how-ul necesar acelui domeniu, atunci n-ar trebui sa fie o problema sa-ti gasesti un job de pe urma caruia sa poti economisi 500 euro/luna.

#49
Sammael

Sammael

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 13.09.2007

 RpgBoy, on 08 iunie 2013 - 22:22, said:

Pana la urma..cineva on topic ? Idei 620 RON saptamana ? Multumesc.

Poate un videochat pentru adulti ti-ar putea aduce un venit atat de consistent intr-o perioada asa de scurta.
Mai gasesti un baiat disponibil si ii dati bice. Banuiesc ca nu e ilegal. ??


Daca ai o foarte mare incredere in ideea ta si succesul bussinesului ce doresti sa-l incepi, cealalta varianta ar fi sa gasesti o persoana  ce iti poate pune la dispozitie(imprumut) suma respectiva, bineinteles cu contrac la notar prin care te obligi sa-i restitui intr-un anumit timp, poate si o dobinda, etc,etc,etc. Altfel nu exista nici o sansa sa strangi 4000 euro in timp util. Daca ar fi posibil, toata lumea ar face asta. De fapt nu e imposibil, dar statistic vorbind(ca spui ca te pricepi) pare ca la loto.

Edited by Sammael, 17 June 2013 - 13:10.


#50
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011

 D3an, on 08 iunie 2013 - 23:14, said:

adica ca sa te angajezi acolo trebe sa dai spaga.

Posted Image ce te-am palit
nu. trebuie sa imi finantez singur proiectul

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate