Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

O problema comuna

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011

 neagu_laurentiu, on 08 iunie 2013 - 21:12, said:

Convingi pe cineva ca-ti va merge afacerea, faci un plan de business cu simt de raspundere si poate va capata incredere ca-si va recupera banii.

Metoda asta este folosita si la banca. Nu pot garanta 100% ca va merge. Am siguranta undeva la 60%, ceea ce e foarte putin pentru obtinerea unei sponsorizari.

#20
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Fiind disperat sansele de reusita scad si mai mult.

mesaj # 5.000

Edited by poadol, 08 June 2013 - 21:21.


#21
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011

 Andreysc7, on 08 iunie 2013 - 21:18, said:

Si eu am 22 de ani , si nu am lucrat niciodata in Romania. Lucrez pe net , si au fost perioade in care in 3 luni aveam banii ceruti de tine. Ce skill-uri ai ? la ce te pricepi ? Inafara de "jmecherie" . Si oricum, poti sa spui ce afacere ai, nu ti-o va fura nimeni, stai bland

Nu, nu e vorba ca mi-o fura cineva. E vorba de mentalitatea romanului si aspectele legale foarte in ceata ale investitiei.

Pot sa fac site-uri (nu foarte dinamice din pacate) [ ex : http://vel-cars.ro/ ]
Pot sa dau meditatii la matematica
Pot sa dau sfaturi in dezvoltarea personala, in acest sens chiar pot scrie o carte si sa o vand (psihanaliza societatii, dezvoltarea personala si seductia le studiez de unul singur de la 14 ani)
Am ceva skill-uri in crearea de flayere, logo-uri, editare grafica avansata (gimp, photoshop, ilustrator) [dar cine nu are ?] dar nu am nici o diploma si nici nu mi-am facut un portofoliu in domeniu.
Imi place sa ma joc cu numere si statistici, am terminat liceu economic, ma intrept spre o cariera in operator de date statistice, in proportie de 40% pot oferi consultanta financiara, dar procentul meu de reusita e foarte scazut.

Deci, titand cont de aceste, nu simt ca din ceea ce stiu pot sa fac vre-un ban.

Edited by RpgBoy, 08 June 2013 - 21:30.


#22
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

 RpgBoy, on 08 iunie 2013 - 21:08, said:

Mai putin legal nu inseamna 100% ilegal. In plus traficul de droguri implica o investitie considerabila pentru inceput. In raport cu riscurile, nu se merita.

Crezi tu.

Poti vinde etnobotanice. O luna. Astea la fiecare cateva luni au interdictie la cate o substanta. Pana sa zica statul ca ce vinzi tu e ilegal ti-ai scos banii.

Rulajul de bani pe un card intr-o luna poate fi de 3 milioane euro. Am zis rulaj nu profit, profitu o fi mai mic.

Am aflat la o intrunire antidrog de la un politai.

#23
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006

 RpgBoy, on 08 iunie 2013 - 21:06, said:

Stiu ca e o intrebare dificila(cea pe care am pus-o), dar nu prea reactionez bine acum la raspunsuri funny...
era o idee.... nu chiar rea.
stii cum e, daca vrei neaparat banii aia faci orice.
se pare ca nu tii trebe

 RpgBoy, on 08 iunie 2013 - 21:16, said:

Am 18 ani. Spune-mi te rog 3-4 job-uri din Romania unde primesc 620 RON pe saptamana si crede-ma ca voi lua 90% in considerare sa muncesc la unul dintre ele.
esti tanar, credul, inca nu stii ce e viata.
acu mai nou la calculatoare toata lumea se pricepe sau cel putin asa pare.
fara sa te intreb ce vrei sa faci ca vad ca esti secretos, iti zic ca va fi un esec.
orice ai face trebe sa stii sa vorbesti, sa te comporti corespunzator s ce e mai important : rabdare.
so...bafta

#24
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011

 Andreysc7, on 08 iunie 2013 - 21:11, said:


Nu e adevarat , poti cere milestone inainte. Si daca esti om serios, faci incat sa ii placa. te ia dupa portofolio

ok, multumesc mult. in seara asta incerc sa-mi pun la punct portofoliul sa vad ce pot face.

#25
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

 RpgBoy, on 08 iunie 2013 - 21:18, said:

Am siguranta undeva la 60%
Mai lucreaza la studiul pietei, incheie precontracte etc. Afacerile de succes au baze solide nu doar o idee si atit.

#26
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012
Din ce te pricepi sa faci , ma indoiesc sa gasesti de lucru pe net. Eu zic sa te calmezi o perioada. Ai 18 ani si sa investesti in ceva in care nu esti sigur ca va merge, eu zic ca nu are rost. Nu ca eu as avea vreo varsta mult mai inaintata, dar si eu aveam momente cand imi faceam planuri asa :) . O sa iti treaca

#27
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011

 D3an, on 08 iunie 2013 - 21:29, said:

era o idee.... nu chiar rea.
stii cum e, daca vrei neaparat banii aia faci orice.
se pare ca nu tii trebe


esti tanar, credul, inca nu stii ce e viata.
acu mai nou la calculatoare toata lumea se pricepe sau cel putin asa pare.
fara sa te intreb ce vrei sa faci ca vad ca esti secretos, iti zic ca va fi un esec.
orice ai face trebe sa stii sa vorbesti, sa te comporti corespunzator s ce e mai important : rabdare.
so...bafta

Nu ma cunosti, te rog nu-ti da cu parerea despre cum imi traiesc viata sau ce personalitate am. E posibil sa am mai multa experienta de viata decat altii la varsta mea. De altfel am invatat demult ca nimic nu e perfect. Nu am niciodata siguranta ca voi investi in ceva care va merge. Nu am banii necesari sa investesc in ceva care va merge.

 master_oz, on 08 iunie 2013 - 21:22, said:


Crezi tu.

Poti vinde etnobotanice. O luna. Astea la fiecare cateva luni au interdictie la cate o substanta. Pana sa zica statul ca ce vinzi tu e ilegal ti-ai scos banii.

Rulajul de bani pe un card intr-o luna poate fi de 3 milioane euro. Am zis rulaj nu profit, profitu o fi mai mic.

Am aflat la o intrunire antidrog de la un politai.

Prefer sa cresc iarba la colt de bloc decat sa combin solutie vaginala cu otrava de soareci si ibuprofen si sa-l vand pe 60 ron fiola (care fiola ma costa sa fac rost de ea + produsele specificate) si sa otravesc degeaba oameniii pentru un fum ce da senzatia de confort psihic in timp ce tot corpul tremura de la juma' de doza.

#28
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

 RpgBoy, on 08 iunie 2013 - 21:36, said:

Nu am banii necesari sa investesc in ceva care va merge.
Lasa banii in seama celor care-i au (pe moment). Un antreprenor stie sa fie convingator, are idei, are argumente, insufla si altora ideea lui. Altfel e doar un moft.

#29
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011

 Andreysc7, on 08 iunie 2013 - 21:35, said:

Din ce te pricepi sa faci , ma indoiesc sa gasesti de lucru pe net. Eu zic sa te calmezi o perioada. Ai 18 ani si sa investesti in ceva in care nu esti sigur ca va merge, eu zic ca nu are rost. Nu ca eu as avea vreo varsta mult mai inaintata, dar si eu aveam momente cand imi faceam planuri asa Posted Image . O sa iti treaca

Este ceva ce-l pot face acum, cat sunt tanar. La un moment dat o sa vreau o familie, defapt...o sa am o familie si vreau pana atunci sa termin cu asta. E doar ceva ce vreau sa fac pe urmatorii 4-5 ani si fata de alte investitii aceasta este mai profitabila.

De altfel, am alte planuri pentru viitorii ani, imi doresc sa ajung in domeniul bursei la un moment dat, dar asta mai tarziu. Acum am facultatea, in timpul careia vreau sa-mi deschid aceasta afacere (profitul in urma ei este de peste 50.000 euro in 5 ani) dupa care sa investesc foarte mult in platforma uInvest. Se pot obtine de acolo castiguri (doar din actiuni) din care sa duci un trai decent in familie si sa nu-ti lipseasca mai nimic cu niste riscuri foarte mici. Dupa care, poate imi voi folosi si cunostintele din facultate la ceva si pot alege programator IT, operator date statistice sau broker. Pentru toate 3 mai am de facut cate un curs dupa licenta.
Faza e ca stiu ce vreau sa fac cu viata mea si chiar daca ce am scris mai sus nu-mi iese ca la carte am si multe ale alternative.
Un alt motiv pentru care nu spun in ce vreau sa investesc cei 4000 e pentru ca inca nu m-am decis clar. Am in cap 3 posibilitati, toate cu acelasi profit in acelasi interval de timp, dar 2 dintre ele implica mai multa munca.

Fara sa mai ma gandesc la viitor, am cateva luni sa-mi pun la punct un cv si un portofoliu. Invat orice si invat foarte repede. V-am cerut doar idei din care as putea sa castig banii respectivi si ati inceput toti sa imi criticati personalitatea, modul de viata si investitia.

Edited by RpgBoy, 08 June 2013 - 21:57.


#30
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012
Vezi doar sa fie ceva legal. Sa nu sari dupaia de cur in sus ca nu ti-a mers :P. In cazul in care nu e legal, cand ai sa cresti o sa trebuiasca sa "cotizezi" in stanga si in dreapta

#31
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011

 Andreysc7, on 08 iunie 2013 - 21:48, said:

Vezi doar sa fie ceva legal. Sa nu sari dupaia de cur in sus ca nu ti-a mers Posted Image. In cazul in care nu e legal, cand ai sa cresti o sa trebuiasca sa "cotizezi" in stanga si in dreapta

Aspectele legale sunt cam in ceata, dar sunt trecute cu vederea. Atat timp cat platesc toate taxele si am angajati cu contract (pe toti) pot spune ca e legal.

#32
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006

 RpgBoy, on 08 iunie 2013 - 21:40, said:

Nu ma cunosti, te rog nu-ti da cu parerea despre cum imi traiesc viata sau ce personalitate am. E posibil sa am mai multa experienta de viata decat altii la varsta mea. De altfel am invatat demult ca nimic nu e perfect. Nu am niciodata siguranta ca voi investi in ceva care va merge. Nu am banii necesari sa investesc in ceva care va merge.

asa e, nu te cunosc dar sa nu uitam ca io am trecut demult pe acolo si cam stiu cum e viata la 18 ani.
si asa ca o paranteza stiu cata experienta de viata ai la 18 ani.
experienta de viata o obtii dupa ce iesi de sub mana lui mama si a lui tata ca pana atunci ti-s toate asigurate.
nu zic ca nu poti avea mai multa experienta de viata ca si altii de varsta ta, dar la 18 ani sa fim seriosi, cata experienta poti avea ?
viata e ca si o meserie,  nu ai cum sa o stii daca nu o practici, degeaba in scoala ti-a explicat profu ceva.
la fel si viata, mereu iti scoate lucruri noi in cale, si crede-ma ca nu o sa fie intotdeauna roz si pe placul tau.
nu te intrebam ce afacere vrei sa demarezi dar spune`ne macar ce scoala ai terminat. asa, sa stim aproximativ cu cine stam de vorba

Edited by D3an, 08 June 2013 - 22:04.


#33
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012

 RpgBoy, on 08 iunie 2013 - 22:00, said:

Aspectele legale sunt cam in ceata, dar sunt trecute cu vederea. Atat timp cat platesc toate taxele si am angajati cu contract (pe toti) pot spune ca e legal.

Nu gandesti bine :) . Faptul ca tu iti platesti impozitele si angajatii , nu inseamna ca poti practica orice fel de activitate. Ma gandesc ca ai de gand sa incepi cu etnobotanice sau ceva din domeniu. Eu zic sa investesti in altceva

#34
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011

 D3an, on 08 iunie 2013 - 22:03, said:

asa e, nu te cunosc dar sa nu uitam ca io am trecut demult pe acolo si cam stiu cum e viata la 18 ani.
si asa ca o paranteza stiu cata experienta de viata ai la 18 ani.
experienta de viata o obtii dupa ce iesi de sub mana lui mama si a lui tata ca pana atunci ti-s toate asigurate.
nu zic ca nu poti avea mai multa experienta de viata ca si altii de varsta ta, dar la 18 ani sa fim seriosi, cata experienta poti avea ?
viata e ca si o meserie,  nu ai cum sa o stii daca nu o practici, degeaba in scoala ti-a explicat profu ceva.
la fel si viata, mereu iti scoate lucruri noi in cale, si crede-ma ca nu o sa fie intotdeauna roz si pe placul tau.
nu te intrebam ce afacere vrei sa demarezi dar spune`ne macar ce scoala ai terminat. asa, sa stim aproximativ cu cine stam de vorba

Am terminat un liceu economic. Specializare Tehnician in activitati economice (asta scrie pe diploma). Am si un atestat de acolo cu mai multe specializari pe el, dar nu sunt foarte concludente si duc tot la ce scrie pe diploma.
Am invatat mai multe lucruri de unul singur decat in liceu.
Nu am tata, mama nu e ok de cativa ani, sora mea lucreaza si eu am niste actiuni in Ucraina cumparate de pe uInvest. Banii de acolo se duc de obicei doar pe facturi.
Nu am avut posibilitatea sa ma angajez pana acum din cauza scolii si a bac-ului.
Motivul pentru care ma grabesc sa fac ceva e pentru ca am niste posibilitati (cunostinte, pile, spune-le cum vrei) sa plec din tara.

Destule informatii sa va formati o parere ca nu vorbesc degeaba, nu pun intrebari fara rost si daca am ceva in cap nu ma las pana nu aplic. Chestia asta tine de dezvoltare personala si de diferente in mentalitate. Tu zici ca viata nu e roz. Eu nu pot sa te contrazic. Dar in orice moment al vietii mele am siguranta ca o pot colora pentru ca vreau si nu-s genul sa-mi plang de mila. De ce sa astept ani buni sa fac ceva ce pot face si acum ? Pana la urma invatam din greseli si nu ma feresc sa gresesc. Dar niciodata nu am repetat o greseala.

Pana la urma..cineva on topic ? Idei 620 RON saptamana ? Multumesc.

#35
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012
Dar du-te in afara, stai vara asta acolo si te-ai scos, in toamna ti-ai facut afacerea si gata

#36
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011

 Andreysc7, on 08 iunie 2013 - 22:11, said:


Nu gandesti bine Posted Image . Faptul ca tu iti platesti impozitele si angajatii , nu inseamna ca poti practica orice fel de activitate. Ma gandesc ca ai de gand sa incepi cu etnobotanice sau ceva din domeniu. Eu zic sa investesti in altceva

Nu, stai calm, nu e asta :D Exista legislatie in vigoare pentru ce vreau sa fac, doar ca nu se refera la firme, se refera la firme intermediare. Asta nu opreste pe nimeni sa o foloseasca "si colo si colo". Legal e voie, pentru ca e o activitate legala, dar legea nu e exprimata corect si concret. Motiv pentru care se pot face multe smecherii in legatura cu ea si nimeni nu-ti poate contesta activitate din societate :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate