Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Reinstalare windows = garantie pierduta?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012
Cum spune si titlul : daca reinstalez un windows , dispozitivul in cauza isi pierde garantia? Am un prieten care are un laptop in garantie , si vrea sa ii repar sistemul.Problema e ca nu prea mai am ce-i face , i s-a busit iremediabil sistemul , e plin de virusi etc.Ideea e ca el are Windows 8 , insa este putin nelinistit si tot imi spune ca s-ar putea sa-si piarda garantia daca ii reinstalez sistemul de operare.

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Aia obligatorie "de conformitate" de 2 ani sigur nu se pierde. Alte garantii, oferite benevol+gratis sau in urma unui contract specific se supun conditiilor din contractul respectiv.

#3
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Atata timp cat ii reinstalezi Windows 8 , folosind serial numberul lipit pe carcasa , nu cred ca e nici o problema .

#4
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012
Nu isi pierde garantia. Poate sa se uite daca vrea pe contract si sa vada :D si eu cand mi-am luat laptopul avea linux pe el, dar mi-am bagat imediat windows :) Daca ti-au dat windows 8, ai licenta pe spate

#5
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 opsy091, on 08 iunie 2013 - 14:41, said:

Nu isi pierde garantia. Poate sa se uite daca vrea pe contract si sa vada Posted Image si eu cand mi-am luat laptopul avea linux pe el, dar mi-am bagat imediat windows Posted Image Daca ti-au dat windows 8, ai licenta pe spate
Nope, serial-ul e bagat in BIOS.

#6
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012

 SOCRATE_MMXII, on 08 iunie 2013 - 16:08, said:

Nope, serial-ul e bagat in BIOS.

Unele laptopuri aveau serial-ul pus pe spatele laptopului :) ce-i drept, am vazut la laptopurile mai vechi

#7
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
La laptop-urile ce vin "din fabrica" cu Windows 8 n-ai sa vezi eticheta lipita pe spate cu "CD-KEY", ci doar la versiunile Windows 95 -> Windows 7.

Edited by SOCRATE_MMXII, 08 June 2013 - 17:28.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
8-ul vine cu partitie de recovery si nu necesita serial. Daca o mai are, reinstaleaza win-ul de acolo si e ca nou.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate