Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 

Accident fara pagube

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
45 răspunsuri în acest subiect

#19
softpedian

softpedian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.202
  • Înscris: 04.01.2010
Am inteles.. Chestia corecta era sa ma duc la politie desi e vorba de 2 cm numar indoit si nimic la ea( probabil ziceau aia: du-te cu bine. ).
Ce ma deranjeaza pe mine e ca mi-au luat permisul. Nu imi permit in perioada aceasta sa raman fara permis.

Asadar cum se poate vorbi despre fuga de la locul accidentului si suspendare 30 de zile cand defapt persoana respectiva zice clar ca ea s-a pierdut atunci ( ma rog.. asa zice ) si ca a zis ca totul e ok.. In acest caz se poate vorbi de fuga?

Si pe langa asta.. Bolovanii chiar iti pot lua permisu asa fara nicio dovada?

Tipul de la constatare a zis ca nu pot face contestatie daca nu am semnat procesul verbal.

Eu ma tem si de o excrocherie.. Nu vreau sa fiu magaru..

#20
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.425
  • Înscris: 15.01.2008
zici ca ai un avocat, de ce nu il intrebi pe el toate detaliile, ca pari cam confuz si ar fi trebuit sa-ti clarifice deja situatia.

Daca faci contestatie (chiar nu stiu daca nu se poate face pentru ca n-ai semnat, dar m-as mira....astia care primesc procesul verbal prin posta pentru ridicarea masinii cum pot face contestatie?), atunci dai in judecata politia. Asta e un proces.

Alt proces e cel pe care zici ca l-a deschis (il va deschide) baba. Acela e pe civil. Ea vrea sa obtina ceva banuti de la tine, dar sincer, reparatia masinii ei se face pe RCA-ul tau si n-are ce alti bani sa-ti ceara. Decat cel mult sa se indrepte aia de la RCA spre tine, sa-si scoata banii (dupa ce i-au platit babei reparatiile), dar nici asta nu ar trebui sa se intample. Deci, in legatura cu procesul cu baba, daca cedezi presiunilor ei si ii dai bani ca sa renunte, s-ar putea sa scapi de proces (sau poate nu, daca nu dai banii aia cu cap), dar asta n-are nicio legatura cu sanctiunea pe care ti-a aplicat-o politia. Chiar daca baba se duce la ei si spune ca nici n-ai lovit-o (ceea ce oricum nu are cum sa faca, pentru ca ar intra la declaratie mincinoasa), in fata politiei tu tot esti vinovat pentru una bucata accident iar permisul ti-l recuperezi doar depunand contestatia aia (de la tribunal o sa-ti dea un certificat de grefa cu care mergi la politie si iti da permisul pana la terminarea procesuluui - in functie de cum se termina acesta, vei depune permisul la politie sau il vei pastra). Oricum, despre toate lucrurile astea trebuia sa-ti vorbeasca avocatul. Sper ca nu e si el din aia care iau banu si iti dau info cu picatura, ca sa poata sa te mulga mai mult.

Editat de Michidoo, 06 iunie 2013 - 20:02.


#21
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 19.754
  • Înscris: 06.10.2012

View PostMarianG, on 06 iunie 2013 - 15:21, said:

1 - poti sa spui ca batrana e senila si ca te confunda


Nup.
Camere, martori, declaratia babei, probe de vopsea etc.
Mai te prinde si cu minciuna.

#22
softpedian

softpedian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.202
  • Înscris: 04.01.2010

View PostMichidoo, on 06 iunie 2013 - 20:00, said:

zici ca ai un avocat, de ce nu il intrebi pe el toate detaliile, ca pari cam confuz si ar fi trebuit sa-ti clarifice deja situatia.

Daca faci contestatie (chiar nu stiu daca nu se poate face pentru ca n-ai semnat, dar m-as mira....astia care primesc procesul verbal prin posta pentru ridicarea masinii cum pot face contestatie?), atunci dai in judecata politia. Asta e un proces.

Alt proces e cel pe care zici ca l-a deschis (il va deschide) baba. Acela e pe civil. Ea vrea sa obtina ceva banuti de la tine, dar sincer, reparatia masinii ei se face pe RCA-ul tau si n-are ce alti bani sa-ti ceara. Decat cel mult sa se indrepte aia de la RCA spre tine, sa-si scoata banii (dupa ce i-au platit babei reparatiile), dar nici asta nu ar trebui sa se intample. Deci, in legatura cu procesul cu baba, daca cedezi presiunilor ei si ii dai bani ca sa renunte, s-ar putea sa scapi de proces (sau poate nu, daca nu dai banii aia cu cap), dar asta n-are nicio legatura cu sanctiunea pe care ti-a aplicat-o politia. Chiar daca baba se duce la ei si spune ca nici n-ai lovit-o (ceea ce oricum nu are cum sa faca, pentru ca ar intra la declaratie mincinoasa), in fata politiei tu tot esti vinovat pentru una bucata accident iar permisul ti-l recuperezi doar depunand contestatia aia (de la tribunal o sa-ti dea un certificat de grefa cu care mergi la politie si iti da permisul pana la terminarea procesuluui - in functie de cum se termina acesta, vei depune permisul la politie sau il vei pastra). Oricum, despre toate lucrurile astea trebuia sa-ti vorbeasca avocatul. Sper ca nu e si el din aia care iau banu si iti dau info cu picatura, ca sa poata sa te mulga mai mult.

Mersi de raspuns..

Am vorbit cu el la telefon si am ramas la contestatie.. Urmeaza sa ma intalnesc cu el.. In sfarsit is mai mult detalii care pe mine ma eclipseaza
Mie mi se pare absurda toata tarasenia asta..

#23
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 19.754
  • Înscris: 06.10.2012
Nu e absurda.
Baba a mers acasa, careva a indemnat-o sa procedeze asa.
Politia a venit cu intarzierea de rigoare, cam asta e mersul.

Mai bine apeleaza la un avocat, e mai sigur pt tine.

#24
darkeingel

darkeingel

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 16.09.2008
Salut,

Sorry de bump dar nu vreau sa deschid un subiect nou doar pentru o clarificare.

In urma cu doua seri, stand la semafor la Unirii, in aglomeratie am atins masina din fata - un Taxi Pelicanu - am tras frumos pe dreapta ca sa constatam ca el avea colantul de pa bara indoit iar mie imi sarise bara dintr-un clips pe-o parte. Atat. A stat si a vrut sa traga de mine sa ii dau niste bani sa-si faca masina - dar cum nu aveam cash la mine, ma grabeam si nici eu nici el nu avea un formular de constatare amiabila a ramas ca ne auzim la telefon sa imi spuna el unde isi schimba el bara etc etc etc.

Ieri am fost ocupat si am primit si un sms de amenintare din partea lui, asa ca am zis ca nu are rost sa mai vorbesc cu omul.

Astazi m-a sunat cineva de la Pelicanu care m-a anuntat ca au declarat accidentul si ca probabil nu mai e nimic de facut din partea mea, pentru ca au trecut mai mult de 24h.


Ce e de facut acum SI care sunt sanctiunile pe care le pot suferi de pe urma intamplarii asteia.


Multumesc,
Alex.

#25
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 47.162
  • Înscris: 15.10.2009
deci ...ca o concluzie , in caz de tamponari usoare faceti intelegere amiabila pe loc completind formularul pe care trebuie neaparat ca orice sofer sa il aiba in masina , faceti poze sau daca nu vrea respectivul .....neaparat va duceti la politie si declarati accidentul in 24 de ore.....nu strica si ceva nr de telefon de la citiva martori....

#26
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.124
  • Înscris: 24.05.2007

View Postsilesax, on 10 iunie 2014 - 20:32, said:

deci ...ca o concluzie , in caz de tamponari usoare faceti intelegere amiabila pe loc completind formularul pe care trebuie neaparat ca orice sofer sa il aiba in masina , faceti poze sau daca nu vrea respectivul .....neaparat va duceti la politie si declarati accidentul in 24 de ore.....nu strica si ceva nr de telefon de la citiva martori....

In caz ca va tamponeaza usor cineva, cautati un martor, luati nume si numar telefon, faceti poza la masini exact asa cum sunt asezate in trafic si NU SEMNATI AMIABILA cu tristi cu RCA Carpatica & tagma de hoti neplatitori. In maxim 24 de ore mergeti la politie si dati declaratie, chiar daca nu se vede nimic la masina, chiar daca celalalt sustine ca el nu merge la politie etc.

Intrebare:  ce se intampla daca la un accident aparent usor eu plec acasa linistita iar participantul la incident imi spune ca face la fel dar merge la spital si se vaita ca il doare coloana post-accident? Posted Image

#27
adcamo

adcamo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.022
  • Înscris: 12.02.2009
Spitalul suna la politie,se deschide un dosar penal,se face o reconstituire si o cercetare la fata locului,se suspenda permisele celor implicati si foarte probabil se solutioneaza cu neincepere. Stres,nervi si alergatura fara rost.

#28
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.405
  • Înscris: 05.10.2005
Eu ultima oara cand am declarat la politie accidentul am primit amenda pentru ca am facut accident.


Acum e la fel?

#29
farxen

farxen

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 673
  • Înscris: 13.10.2006

View Postkeeekeeess, on 14 iunie 2014 - 15:16, said:

Eu ultima oara cand am declarat la politie accidentul am primit amenda pentru ca am facut accident.


Acum e la fel?

DA

#30
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.327
  • Înscris: 18.06.2006
nedeclararea in 24 ore a accidentului va face pe amandoi sa ramaneti fara permis. INtreaba daca babei i-au luat permisul.
In locul tau nu recunosteam nimic si mergeam in instanta. Poate maine i se pune pata unei babe pe unu' ...ii ia numarul si se duce la politie. Mi se pare o aberatie.
Mai ales ca nu ai semne evidente pe masina.

Editat de xtremdriving, 17 iunie 2014 - 16:36.


#31
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.139
  • Înscris: 03.01.2007
Atata timp cat initiatorul a acceptat sa se duca la politie si probabil a semnat o declaratie, isi merita soarta.
Legea este destul de clara. Nu declari accidentul in 24 de ore, ti se suspenda permisul.
Ca ti s-a indoit putin numarul, sau ca ti-a cazut bara pe jos, este complet irelevant.

In situatii de genul asta, exista doua variante: Constat, sau Politie. Nu exista cale de mijloc.

#32
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.327
  • Înscris: 18.06.2006
deci pt un numar stramb mi se pare o aberatie. De la o crapatura in bara, spart un semnalizator, inteleg, Dar numai de la atata lucru e o lege aberanta. Pierzi ore la ghisee pentru asta?
Si sa iti ia permisul pentru asta? Fac pariu ca aranjez 50 amsini pe zi? in parcare ii atiing usor cat sa le stramb numarul, le notez numarul de inmatriculare si apoi ma duc la politie. Ala fara sa stie nimic se va trezi peste 1 luna cu permisul suspendat. E o aberatie uriasa!!!

#33
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.139
  • Înscris: 03.01.2007
Nu este nicio aberatie. Nu pierzi nicio ora, la niciun ghiseu. Scrii o declaratie, o depui la politie si asta este tot.
Atata timp cat recunosti accidentul, aia e.

Daca faci cum spui tu, s-ar putea sa te trezesti cu o camasa de forta pe tine, pe la Socola.

#34
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.327
  • Înscris: 18.06.2006
Evident ca nu fac la 50 masini. Dar poate iti fac tie ca am boala pe tine. ce zici? Posted Image  E o aberatie pentru nimic; nu ai nici o urma pe masina. O aberatie. Baba aia s-a dus in cele 24 ore sau a mintit cu privire la data? Eu nu recunosteam pt asa ceva. Spuneam ca a fost cu 2 zile in urma. La proces.
Repet, inteleg daca e o crapatura, ceva spart etc. Dar pentru nimicuri d'astea...sunt unii procesomani. I-as bate o zi intreaga. Si trebuie sa fii retardat sa iei carnetul pt asa ceva si doar pe spusele unuia. Fara martori, fara nimic. Poate baba e senila.

Editat de xtremdriving, 17 iunie 2014 - 18:19.


#35
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.139
  • Înscris: 03.01.2007
Omule.
Cand te duci la politie, ti se baga o hartie sub nas. Hartia aia se numeste declaratie. In declaratia respectiva, spui tot ce ai facut. Unii, spun chiar si ce n-au facut :D
Pe baza acelei declaratii, ti se ia, sau nu permisul.

Ce o fi asa greu de inteles?

Pentru initiator. De ce nu i-ai dat RCA-ul? Care este motivul pentru care te-a dat in judecata?

Editat de tomtom, 17 iunie 2014 - 19:18.


#36
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.327
  • Înscris: 18.06.2006
cine a zis ca e ceva greu de inteles. eu iti spun ca e o aberatie sa te duci ptca s-a strambat putin numarul. ala nu e accident. dar suntem off topic

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate