Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Bara de tractiuni

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Florinn15

Florinn15

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 03.04.2011
Salut. As dori si eu sa stiu daca imi pot monta o asemenea bara pe perete sau pe usa. Am vazut ca se poate. Cum fac sa o prind de usa/perete si daca puteti sa imi recomandati una, sau toate sunt la fel ?

#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Locuiesti la curte?

#3
Florinn15

Florinn15

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 03.04.2011
Da..

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Daca o prinzi de perete nu vad cum mai faci tractiuni fara sa te julesti de perete.
Barei i se monteaza suporti si apoi suportii se fixeaza in dibluri metalice si rezistente mai ales daca bara se prinde in tavan. Preferabil in cazul asta gaurile cu bormasina sa le dai in unghi (nu perpendicular) cu tavanul ca sa nu iasa. Peretele/tavanul trebuie sa aiba o consistenta buna sa poata sa tina greutate.

[ http://www.feromob.ro/images/produse/DIBLU%20METALIC%20PT.GIPS%20CARTON.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Friskey, 04 June 2013 - 21:04.


#5
Florinn15

Florinn15

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 03.04.2011
Problema e ca tavanul este "fals"... In perete cred ca ar fi singura modalitate, ca la usa habar nu am cum se prinde ca nu este deloc tocul iesit in afara + Inaltimea camerei este de 2,2 metri si eu am 1,86...

#6
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007

 Florinn15, on 04 iunie 2013 - 21:23, said:

Problema e ca tavanul este "fals"... In perete cred ca ar fi singura modalitate, ca la usa habar nu am cum se prinde ca nu este deloc tocul iesit in afara + Inaltimea camerei este de 2,2 metri si eu am 1,86...
Daca ai 60 lei sa cumperi o astfel de bara pentru usa merge
.[ http://img707.imageshack.us/img707/3912/baradetractiunidelainsp.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
Florinn15

Florinn15

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 03.04.2011
Usa camerei la care vreau sa pun bara este cea din imaginea de ma jos. Nu cred ca pot pune o bara cum mi-a zis seck ca nu am acel toc iesit in afara. Am gasit aici o bara care e pe filet. Cred ca aceasta ar merge cu toate ca nu sunt sigur ca nici tocul nu e asa gros..

Attached Files


Edited by Florinn15, 05 June 2013 - 08:33.


#8
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
N-ai cum sa o pui in casa. Mai ales ca esti si mare.

Edited by echo3, 05 June 2013 - 08:43.


#9
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Daca stai la curte, cea mai buna optiune este sa iti construiesti o bara de tractiuni afara. Ai nevoie de 3 tevi de 2m fiecare, un aparat de sudura, plus ceva beton in care sa le prinzi pe cele 2 care vor sta ca suporti.

#10
Florinn15

Florinn15

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 03.04.2011
Intr-adevar, o sa fac afara cum ai spus tu Ann0nyym0us, ca in casa nu am nici o sansa :| Va multumesc pentru raspunsuri si sfaturi :)

#11
ManiaXx

ManiaXx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 12.09.2007
Tipul asta a montat asa ceva in casa si nu pare sa fie micut deloc :) dar poate are si casa mai innalta cine stie...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/c8G0_NEJ-yA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
alexamaria21

alexamaria21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 04.08.2013
Daca tocul usii nu e iesit afara cel putin 5mm fata de linia peretelui nu poti prinde bara din figura. Daca ai toc din lemn iti recomanda barele drepte care se prind pe suporti fixati definitiv pe toc. Daca stai la curte si ai o camera putin circulata comanda o bara tractiuni de perete, multe modele gasesti aici. Iti trebuie un perete din beton sau zidarie portanta pentru a fixa conexpandurile.

#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 seck, on 04 iunie 2013 - 21:35, said:

Daca ai 60 lei sa cumperi o astfel de bara pentru usa merge
.[ http://img707.imageshack.us/img707/3912/baradetractiunidelainsp.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu tin decat tocurile de usi alea vechi, bagate in beton. In plus iti murdaresti peretele pe interior, iar manerele alea cauciucate se distrug si ajungi ca metalul sa preseze direct pe toc etc

#14
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
Ba merge ca am si eu usi moderne, se cumpara o stinghie de lemn potrivita din magazinele de bricolaj, se prinde deasupra usii unde ar trebui sa fie tocul si gata. Negreala de la bara se duce cu o carpa umeda daca-i zugravit cu lavabila, de stricat nu se strica asa usor, daca se duc buretii de la capat se poate carpi cu bucati de izopren.

#15
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 04.07.2006
Sunt si eu interesat de subiect.
Am o hernie de disc mica (lombara L5-S1) care imi apasa pe nervul sciatic. De vreo doua luni ma doare..
Medicul mi-a zis sa mai slabesc (am 1,78 m si 77 kg) si sa fac exercitii pentru intarirea muschilor spatelui (coloanei).

Vreau sa imi instalex si eu o bara de tractiuni pe o scara care duce inspre mansarda, pe lateralele ei, deci cu prindere in capete.

Aveti ceva sugestii ? De treapta nu cred ca e recomandat sa o prind...sau ?

Sunt si eu interesat de subiect.
Am o hernie de disc mica (lombara L5-S1) care imi apasa pe nervul sciatic. De vreo doua luni ma doare..
Medicul mi-a zis sa mai slabesc (am 1,78 m si 77 kg) si sa fac exercitii pentru intarirea muschilor spatelui (coloanei).

Vreau sa imi instalex si eu o bara de tractiuni pe o scara care duce inspre mansarda, pe lateralele ei, deci cu prindere in capete.

Aveti ceva sugestii ? Multumesc.

#16
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Da, pentru hernie este excellent sa faci la bara, elimini tensiunea pe coloana.
Oricum ar fi, sa fie prinsa solid.
Gasesti pe net idei de progresii la bara, daca nu poti face tractiuni din prima.

recomand calduros si varianta de mai jos, vezi TRX pe net pentru mii de exercitii:
http://www.decathlon...id_8291359.html

Edited by overseas, 29 July 2015 - 12:24.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate