Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Caparol sau Sto

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
benihux

benihux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.08.2004
Buna,

Ce imi recomandati, Caparol siliconic, sau Sto normal? Preturile sunt foarte apropiate (diferenta de 20 ron la galeata, Caparol mai scump). Am observat ca Sto are niste ate fine (de grosimea firului de par), cineva mi-a spus ca Sto e mai vascoasa, lipicioasa, se prinde de drisca si e mai greu de dat (el argumenta ca ar fi mai buna), altii lauda Caparol in functie de cine/cu ce lucreaza.

Voi ce imi recomandati? Merita siliconicul? In special sunt interesat sa nu se murdareasca.

#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Atele alea au rol de armare. Partea cu prinsu de drisca e numai din prisma meseriasului si nu e un criteriu important in alegere.

#3
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
mergi pe caparol....eu am folosit ani de zile produsele lor,excelente!

#4
benihux

benihux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.08.2004

 Super Chief, on 03 iunie 2013 - 19:17, said:

Atele alea au rol de armare. Partea cu prinsu de drisca e numai din prisma meseriasului si nu e un criteriu important in alegere.

Da, sunt convins ca sunt bune, intrebarea mea era mai mult legata de ce ar merita mai mult, atele pentru armare sau siliconul?

 knauf75, on 03 iunie 2013 - 19:33, said:

mergi pe caparol....eu am folosit ani de zile produsele lor,excelente!


Multumesc de sugestie. Si eu inclin catre Caparol, mai ales ca polistirenul, adezivul, plasa sunt tot de la ei, insa nu stiam daca sa aleg siliconul sau calitatea germana de la Sto.

#5
FilipT

FilipT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 13.09.2010

 benihux, on 03 iunie 2013 - 19:08, said:

Buna,

Ce imi recomandati, Caparol siliconic, sau Sto normal? Preturile sunt foarte apropiate (diferenta de 20 ron la galeata, Caparol mai scump). Am observat ca Sto are niste ate fine (de grosimea firului de par), cineva mi-a spus ca Sto e mai vascoasa, lipicioasa, se prinde de drisca si e mai greu de dat (el argumenta ca ar fi mai buna), altii lauda Caparol in functie de cine/cu ce lucreaza.

Voi ce imi recomandati? Merita siliconicul? In special sunt interesat sa nu se murdareasca.


Vorbim de vopsea lavabila sau tencuiala decorativa?

#6
benihux

benihux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.08.2004
Tencuiala decorativa, bob linga bob, 2 mm, una siliconica (Caparol), una acrilica (Sto).

 FilipT, on 03 iunie 2013 - 20:24, said:



Vorbim de vopsea lavabila sau tencuiala decorativa?


#7
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
''calitatea germana de la Sto.'' ce frumos suna...aia de la caparol ce crezi ca sunt,turci?Posted Image

#8
benihux

benihux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.08.2004
Decorativa Caparol se fabrica in Romania (cea comercializata la noi), cea de la Sto e adusa din Germania. :) Am gasit si Caparol importata din Austria dar eram limitat la doua culori ce nu le doream.

 knauf75, on 03 iunie 2013 - 20:39, said:

''calitatea germana de la Sto.'' ce frumos suna...aia de la caparol ce crezi ca sunt,turci?Posted Image


#9
Babiciu

Babiciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.08.2013
Nu poti compara calitatea germana cu cea romaneasca si asta o stim cu totii.

#10
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Va cer si eu un sfat, am de ales la tencuiala decorativa intre Stosilco K 1,5 si Caparol Carbon Fassadenputz K15.
Sto este la pretul de 437 lei/25 kg, fabricata in Germania, iar Caparol la pretul de 333 lei/25 kg, fabricata in Mures. Amandoua sunt recomandate de cel care executa lucrarea, alegerea ramane in seama mea. Voi pe care recomandati dintre cele doua? Multumesc.

#11
B25BUY

B25BUY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 04.01.2007

 corsica, on 12 octombrie 2023 - 12:17, said:

Va cer si eu un sfat, am de ales la tencuiala decorativa intre Stosilco K 1,5 si Caparol Carbon Fassadenputz K15.
Sto este la pretul de 437 lei/25 kg, fabricata in Germania, iar Caparol la pretul de 333 lei/25 kg, fabricata in Mures. Amandoua sunt recomandate de cel care executa lucrarea, alegerea ramane in seama mea. Voi pe care recomandati dintre cele doua? Multumesc.


as alege Stosilco, am auzit numai de bine de ea.
personal, tocmai am dat tencuiala exterioara (acum 2 saptamani, casa noua) cu OSKAR Siloxane IVAR 266 lei/ cutia de 25kg, bob 2mm.
arata f.bine si mi-a recomandat-o un ing. constructor de pe santiere mari.

#12
andrein24

andrein24

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.10.2023
Eu am construit cu sto in 2009/2010 si arata exact la fel culoarea, tencuiala. Recomand sto. Din cate am inteles, Sto a scos acum un brand cu preturi mai accesibile si ei garanteaza o durata de viata la fel ca al Sto ului ( 10-15 ani ). Este vorba despre WERK.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate