Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

jurnal pentru constructia casutei de mult timp visata

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#19
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Prima data te salut si iti urez spor.

View Postflorianhomeag, on 02 iunie 2013 - 18:15, said:


Are banca bani

O sa iasa 240 mp totali.


Pentru vorbele astea ar trebui sa fii batut pana-ti vine mintea la cap. Eu zic sa consideri ca referinta 170 mp pentru o casa. O sa-ti fie arhisuficient.
In ceea ce priveste schita la o prima vedere zic ca ar trebui ca
1. La centrala termica sa ai acces din interior
2. Sa-ti izolezi cumva(windfang) intrarea la casa.

#20
FilipT

FilipT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 13.09.2010

View Postflorianhomeag, on 02 iunie 2013 - 18:15, said:



Are banca bani


Aici e un mod de a gandi gresit, pt ca la urma cine o sa plateasca? O sa ajungeti sclav pt banca si pt o casa mare. Nu o sa mai aveti timp sa va bucurati de viata....

#21
florianhomeag

florianhomeag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 08.08.2009

View PostFilipT, on 03 iunie 2013 - 07:35, said:



Cate persoane o sa locuiti in aceasta casa?

Referitor la scara, am vazut o scara cu intoarcere cam cum ai desenat tu, si se poate... dar sa nu faci loc de odihna la mijloc, trebuie sa mergi cu scarile si pe intoarcere.
ceva in genu http://www.kudika.ro...l#current-photo

O sa locuiasca 3 persoane. Deocamdata.
Asa ma gandeam si eu, referitor la scara, trepte si in zona de intoarcere

View Postticusor, on 03 iunie 2013 - 08:29, said:

Prima data te salut si iti urez spor.



Pentru vorbele astea ar trebui sa fii batut pana-ti vine mintea la cap. Eu zic sa consideri ca referinta 170 mp pentru o casa. O sa-ti fie arhisuficient.
In ceea ce priveste schita la o prima vedere zic ca ar trebui ca
1. La centrala termica sa ai acces din interior
2. Sa-ti izolezi cumva(windfang) intrarea la casa.

Am vizitat locuinte de pana in 200mp si nu sunt pe placul meu.
Vreau camere mari. Nu vreau bucatarie de 10mp. Nu vreau dormitor de 15mp.
Am posibilitatea (dpdv al terenului) sa fac o casa cum vreau eu.
Initial amprenta o facusem de 12x12 insa m-a mai temperat sotia.
Sunt constient ca asa cum traiesc in 60mp la bloc pot trai si in 120mp la casa.
Dar nu vreau sa fac compromis peste compromis.
Cand o sa realizez ca nu am bani suficienti pentru ceea ce vreau eu, o sa vad ce pot face.
Momentan cred ca, cu o planificare atenta si studiu de piata poti "economisi" mult.
Nu sunt constrans sa imi fac casa intr-un an sau doi, o s-o fac cand o sa ajung la un punct in care o sa zic mai bine de atat nu se poate.
De aceea si schita casei este una simpla, un patrat, usor de compartimentat si adus utilitatile. De ex. baile de la etaj sunt peste baia si bucataria de la parter, asta inseamna costuri reduse pentru racordare la apa si canalizare.
Ma gandesc tot mai mult la o casa de lemn "tip framing" cu material de calitate, poate chiar adus din afara Romaniei.
Dar astea urmeaza pe parcurs.
Referitor la urmatoarele indicatii pe care le-ai dat, o sa iau in considerare windfang-ul, mi-a scapat aspectul asta, poate o sa imping intrarea 1m mai in interior.
Pentru acces CT din interior, ma gandesc sa fac o usa de acces din baia de jos.

Mersi pentru indicatii.

View PostFilipT, on 03 iunie 2013 - 11:25, said:



Aici e un mod de a gandi gresit, pt ca la urma cine o sa plateasca? O sa ajungeti sclav pt banca si pt o casa mare. Nu o sa mai aveti timp sa va bucurati de viata....

Stii ce imi place la banca de astazi... ca nu mai da credit cu buletinul.
Tind sa cred ca atat eu cat si sotia suntem oameni cumpatati care au stiut tot timpul cat de lunga le este plapuma.
Fiecare stie sa se bucure in felul lui de viata. Eu ma bucur de viata mea alaturi de familie indiferent daca suntem la munca sau in vacanta.
O sa vreau sa fac din constructia casei un hobby pentru noi.
Crezi ca nu era mai simplu sa iau o casa gata construita? Insa nu vreau. Vreau sa particip activ la ridicarea ei. O sa pun mana pe lopata si o sa sap fundatia daca e nevoie. Iar eu nu ma dau la o parte de la munca.
Iar jobul meu de zi cu zi e in fata calculatorului, o sa imi prinda bine niste munca afterhours. :)

Amplasamentul parcelei, pe camp, la 1 km de vatra satului si 7 km de Timisoara.
Padurea este in apropierte iar in fata parcelei este un fost canal de irigare (simfonie de greierasi si broscute :) ). Ador la nebunie sunetul facut de greieri.

Attached Files



#22
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View PostAstrul, on 02 iunie 2013 - 18:28, said:

Atunci ia un cost de minim 350-400 euro/mp supfarata desfasurata la cheie, mai baga vreo 20-25k euro mobilat complet, inca vreo 15-20k, utilitati, imprejmuire, alei, porti si alfi unde te duci.
Cu o marja de +/- 10-15% .
+, nu minus!

View PostAstrul, on 02 iunie 2013 - 19:25, said:

sus nu-ti intra usa de la b2, ca scara nu pica acolo. taie maxim 3-4 trepte si esti mai aproape de realitate.
Intra! Cred ca vrea 11X11m. asa ca pătrățica ar insemna 0,5 m.

#23
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007
Nu intra. El a acoperit cu placa vreo 9 trepte, adica 10 contratrepte, 10x17,5 inaltime = 1.75m. Daca scazi din 2.80m ramane in jur de 1m.
Trebuie sa duca prima treapta mai inspre peretele exterior ca sa-i iasa intrarea de la baia de sus. Oricum, detalii nesemnificative, avand in vedere stadiul schitei.

#24
FilipT

FilipT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 13.09.2010

View Postflorianhomeag, on 03 iunie 2013 - 12:55, said:





Stii ce imi place la banca de astazi... ca nu mai da credit cu buletinul.
Tind sa cred ca atat eu cat si sotia suntem oameni cumpatati care au stiut tot timpul cat de lunga le este plapuma.
Fiecare stie sa se bucure in felul lui de viata. Eu ma bucur de viata mea alaturi de familie indiferent daca suntem la munca sau in vacanta.
O sa vreau sa fac din constructia casei un hobby pentru noi.
Crezi ca nu era mai simplu sa iau o casa gata construita? Insa nu vreau. Vreau sa particip activ la ridicarea ei. O sa pun mana pe lopata si o sa sap fundatia daca e nevoie. Iar eu nu ma dau la o parte de la munca.
Iar jobul meu de zi cu zi e in fata calculatorului, o sa imi prinda bine niste munca afterhours. Posted Image


Te rog vizioneaza clipul acesta.
http://www.220.ro/do...rii/EcBLYG7lG1/

#25
florianhomeag

florianhomeag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 08.08.2009
Trebuie sa revizuiesc schita, poate maine. Sper sa repar si laptop-ul sa pot face ceva mai profi

View PostFilipT, on 03 iunie 2013 - 15:49, said:

Te rog vizioneaza clipul acesta.
http://www.220.ro/do...rii/EcBLYG7lG1/
da...

#26
florianhomeag

florianhomeag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 08.08.2009
Am primit o oferta de la o firma gasita pe net... casa de lemn la gri cu 27.000 eur. Mi se pare cam multisor, tinand cont ca e de lemn, fundatia mi-o construiesc pe contul meu si contractez echipa de muncitori separat pentru ridicat casa.
Voua cum vi se pare?
Unde as putea sa vad o casa de lemn tip framing pe langa Timisoara?

Edited by florianhomeag, 04 June 2013 - 15:48.


#27
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
La banii astia o ridici la rosu din caramida

#28
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007

View Postflorianhomeag, on 04 iunie 2013 - 15:47, said:

Am primit o oferta de la o firma gasita pe net... casa de lemn la gri cu 27.000 eur. Mi se pare cam multisor, tinand cont ca e de lemn, fundatia mi-o construiesc pe contul meu si contractez echipa de muncitori separat pentru ridicat casa.
Voua cum vi se pare?
Unde as putea sa vad o casa de lemn tip framing pe langa Timisoara?

Pe baza a ce ai primit oferta, daca nu sunt indiscret? Caci eu am vreo 15 ani de experienta in devize si sa-mi dau singur punmi dac-as fi in stare sa fac niste oferte serioase pe baza unor foi matematice.

#29
florianhomeag

florianhomeag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 08.08.2009

View PostAstrul, on 04 iunie 2013 - 22:25, said:

Pe baza a ce ai primit oferta, daca nu sunt indiscret? Caci eu am vreo 15 ani de experienta in devize si sa-mi dau singur punmi dac-as fi in stare sa fac niste oferte serioase pe baza unor foi matematice.

I-am zis ca vreau o casa de 240 mp. Atat. Si mi-a zis aprox. 27000eur.

View Postdan_4_you2003, on 04 iunie 2013 - 18:33, said:

La banii astia o ridici la rosu din caramida

Asa am zis si eu

#30
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
1. La D4 nu ai geam.
2. D2 ai 2 dressing-uri?
3. Dressingul de la etaj devine unul singur cu intrare din hol => 21mp.
4. Nu ai camara pentru bucatarie la parter.
5. Intrare sub scara in CT - adica faci una si din interior.
6. Pozitionarea usii la D1 deficitara - nu poti optimiza mobilarea. Se muta spre intrarea casei.
7. Mobilier excedentar in bucatarie.
8. Spatii de trecere MARI : 36 mp holuri + 16mp casa scarii = 52 mp.

#31
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007

View Postflorianhomeag, on 05 iunie 2013 - 08:43, said:

I-am zis ca vreau o casa de 240 mp. Atat. Si mi-a zis aprox. 27000eur.
Si tu l-ai crezut? :D

#32
florianhomeag

florianhomeag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 08.08.2009

View PostAstrul, on 05 iunie 2013 - 10:52, said:

Si tu l-ai crezut? Posted Image

Posted Image Nu stiu ce sa mai cred.

#33
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
"Are banca bani"

Sanatoasa gandire...........nu, nu, nu "are banca bani", ci sunt banii tai pe care ii vei da inapoi indoit. Gandirea asta o aveau si aia care si-au luat plasme si frigidere "said bai said" cu buletinul, rate pe 3 ani de 400 ron pe luna la salariu de 700, de parca le platea mama ratele, nu ei.

240mp x 400 + 15.000 amenajari exterioare si bransamente (in cel mai fericit caz) + vreo 10.000 la interior daca zici ca iti faci singur mobila = 121.000E.  Plus un buget de rezerva de 10-15.000 pentru neprevazute.

Edited by feitosak1, 05 June 2013 - 11:32.


#34
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007

View Postflorianhomeag, on 05 iunie 2013 - 11:29, said:


Posted Image Nu stiu ce sa mai cred.

Stii cum faci tu? Te duci intr-un parc auto si spui ca vrei o masina argintie, nu mai veche de 5 ani. Si ti se da un pret. Cam asa e si cu preturile la case, fara a avea proiect, deviz, antemasuratori, etc...

#35
florianhomeag

florianhomeag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 08.08.2009

View Postdanmannx, on 05 iunie 2013 - 08:59, said:

1. La D4 nu ai geam.
2. D2 ai 2 dressing-uri?
3. Dressingul de la etaj devine unul singur cu intrare din hol => 21mp.
4. Nu ai camara pentru bucatarie la parter.
5. Intrare sub scara in CT - adica faci una si din interior.
6. Pozitionarea usii la D1 deficitara - nu poti optimiza mobilarea. Se muta spre intrarea casei.
7. Mobilier excedentar in bucatarie.
8. Spatii de trecere MARI : 36 mp holuri + 16mp casa scarii = 52 mp.

1. D4 da intr-o mica terasa, ma gandesc la usi mari glisante
2. Un dressing si un spatiu pentru jucarii - camera copilului
3. Sunt 2 dressing-uri aferente celor 2 dormitoare, fiecare dormitor cu dressing-ul lui, nu vreau sa mai investesc in dulapuri
4. La bucatarie as vrea sa fie numai corpuri de mobilier, fara camara
5. Pentru camera tehnica, ma gandesc la o intrare din baie si una din afara
6. E o idee buna cu pozitionarea intrarii in dormitor aproape de intrare in casa
7. Cam asta mi-as dori in bucatarie, plus o insulita in centru
8. O sa se mai reduca suprafata tinand cont de peretii interiori. Nu imi plac holurile stramte.

Mersi mult pentru indicatii

View PostAstrul, on 05 iunie 2013 - 11:37, said:

Stii cum faci tu? Te duci intr-un parc auto si spui ca vrei o masina argintie, nu mai veche de 5 ani. Si ti se da un pret. Cam asa e si cu preturile la case, fara a avea proiect, deviz, antemasuratori, etc...

As vrea un pret orientativ ca sa stiu daca iau varianta de casa de lemn in calcul.
Daca preturile sunt aceleasi, o sa pice varianta de lemn. Speram sa gasesc niste preturi mult mai mici la lemn.

View Postfeitosak1, on 05 iunie 2013 - 11:31, said:

"Are banca bani"

Sanatoasa gandire...........nu, nu, nu "are banca bani", ci sunt banii tai pe care ii vei da inapoi indoit. Gandirea asta o aveau si aia care si-au luat plasme si frigidere "said bai said" cu buletinul, rate pe 3 ani de 400 ron pe luna la salariu de 700, de parca le platea mama ratele, nu ei.

240mp x 400 + 15.000 amenajari exterioare si bransamente (in cel mai fericit caz) + vreo 10.000 la interior daca zici ca iti faci singur mobila = 121.000E.  Plus un buget de rezerva de 10-15.000 pentru neprevazute.

Eiii, hai sa nu exageram atat. Eu ma gandesc undeva la 100.000 eur. Oricum nu asta e "problema". Stiu ca planurile mele sunt marete insa acum stau si analizez solutii. Daca ofertele pe care le voi primi vor fi peste puterile mele, o sa mai reduc din pretentii.

#36
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Pai daca facem un calcul super mega hiper optimist pentru caramida si punem asa:


10 tone de fier la 4 lei/kg - 40.000 lei
130 mc de beton - 250 de lei - 32.500 lei
70 mc de caramida - 280 de lei - 19.600 lei (cu mortar inclus)
manopera 135 lei/mp - 32.400 lei

iese un total de 124.500/4,4=28.830 eur.


Pe langa asta mai ai sarpanta, cofraje, organizare de santier, sapaturi, decopertare, agregate (pietris, nisip), plasa sudata, polistiren extrudat, sarma, cuie, pierderi, impamantare, curent si apa daca nu exista - toate astea costa niste mii bune de euro. In plus, asa cum ziceam, preturile de mai sus sunt asa... idealiste, la fel si cantitatile. Adica am pus manopera la 40 eur/mp. Nu stiu daca gasesti mai jos si ce calitate gasesti mai jos de 40 eur/mp.

La lemn, daca vrei o casa ca lumea, pretul e apropiat de caramida din cate stiu eu. Nu te astepta la un cost cu mult mai mic. Din ce am citit eu,  daca ajungi cu 15% - 20% mai putin la lemn e mare chestie dar nu prea am auzit sa fie asa, mai degraba un 10%.

Edited by scufitzu, 05 June 2013 - 12:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate