Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

tencuiala zid exterior

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
nemuriciu

nemuriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 20.01.2011

View PostArkouda, on 04 iunie 2013 - 06:11, said:

Prietene, cand torni toata structura inainte de zidarie se numeste structura pe cadre. Zidaria adaugata ulterior nu are rol portant.

Cand ridici peretele de zidarie, cofrezi pe doua laturi si torni stalpul, intretesut cu zidaria (sambure se numeste pentru ca stalp nu prea mai e), atunci zidaria devine semi-portanta.

LOL!

Si portant cand mai e?

Peretii sunt portanti doar daca materialul din care sunt construiti este portant. Nu are legatura cu momentul zidirii....

Se poate construi o structura in cadre si cu zidurile ridicate inainte de structura. Aici, zidul tine loc de cofraj, se practica destul de des. Chiar unii ingineri sunt pt aceasta solutie, considerand o mai buna legatura intre stalpi, grinzi si zidul propriuzis. In anumite cazuri, de obicei la cladirile inalte, este interzisa aceasta abordare. Oricum, proiectantul ar trebui sa precizeze modul de punere in opera.


Despre tencuia.
Se recomanda tencuirea peretilor inainte de aplicarea termosistemului. Tencuitul are o serie de avantaje. Totusi, din motive economice si datorita marketingului vanzatorilor, care astfel scot pe piata o solutie ieftina, aceasta etapa este sarita de cele mai multe ori.

Edited by nemuriciu, 06 June 2013 - 13:29.


#20
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Interesanta discutia despre zidarie, nu sunt in domeniu, dar daca tot am vazut cateva case spre vanzarea zilele acestea am ajuns pe aici sa vad daca e necesara sau nu zidaria.

Avand in vedere ca asezarea caramizilor cam lasa de dorit si printr ele intra putina lumina, economie la ciment, ce sa faci, am zis ca poate se compenseaza prin zidarie, nu o fi o tragetdie acele mici fante prin care intra lumina; dar nevoie mare, pe exterior se aplica izolatia direct pe caramida, prin mamligi; concluziile le trageti singuri.  s-au in acest caz compenseaza tencuaiala interioara cu gletu?

Sa mai adaug tigla se vedea din pod, aliniata frumos pe scandurele mai subtiri ca palma la distanta egale, deh, economie mon cher; da lasa ca merge si asa; eu nu sunt inginer constructor dar nu mi se par logice aceste lucrari; acum inteleg cum termina unii "constructori" case la rosu in 2 luni, fara tencuiala merge repede; pe repede inainte.

#21
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,531
  • Înscris: 16.03.2007
nu e prost ala care cere, ci ala care da.

#22
alexandru_burlac

alexandru_burlac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 06.03.2009
Buna ziua. As vrea sa știu de la dumneavoastra ce tencuiala mecanizata îmi recomandați. Sunt n variante și as vrea sa știu ce producător este mai ok preț calitate. Va mulțumesc !

#23
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
baumit
eu sunt multumit de ea

#24
alexandru_burlac

alexandru_burlac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 06.03.2009
Buna ziua. Mulțumesc Kendo pentru răspuns și recomandare. Acum că am terminat tencuirea as vrea sa știu dacă trebuie data o amorsa sau un grund pe tencuiala înainte de a se aplica termosistemul.
Vă mulțumesc !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate