Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

tencuiala zid exterior

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
iepurache2004

iepurache2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 12.03.2009
buna ziua ,am o problema privind tencuiala unui zid exterior.Acum e caramida cheala,as vrea sa stiu cum trebuie sa fac in continuare.
Il tencuiesc intai si apoi vin cu polistirenul sau merge direct polistirenul peste caramida si apoi tencuiala peste, samd. Pentru tencuiala ce ciment este mai indicat ,pareri sunt multe si nu sunt meserias.Care sunt proportiile ciment/apa pentru o tencuiala trainica.

   cu multumiri anticipate pentru intelegere

#2
Plicea

Plicea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 22.04.2013
Tencuiala are rol decorativ. Nu are nici un sens sa tencuiesti si apoi sa pui polistiren peste.

#3
cheptea1q

cheptea1q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 02.12.2004

View Postiepurache2004, on 29 mai 2013 - 10:06, said:

.Care sunt proportiile ciment/apa pentru o tencuiala trainica.

   cu multumiri anticipate pentru intelegere

Stiam ca la caramida se tencuieste peretele si apoi se pune polistirenul.
Eu am peretele din BCA si am dat doar un strop si apoi am pus polistirenul.

#4
nemuriciu

nemuriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 20.01.2011

View PostPlicea, on 29 mai 2013 - 10:24, said:

Tencuiala are rol decorativ. Nu are nici un sens sa tencuiesti si apoi sa pui polistiren peste.

LOL!

Daca ai ceva banuti tencuieste. Merge pus polistirenul si direct pe caramida.

Exista Multibat sau Tenco, il amesteci cu nisip si apa.

#5
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

View Postnemuriciu, on 29 mai 2013 - 13:07, said:

LOL!

Poate explici si interjectia asta penibila daca tot ai dat rezolutie favorabila ambelor solutii. LOL ce? Sau LOL ne arati ca ai ramas cu mintea de copil care se dadea pe mIRC?



Da prietene, economiseste munca si banii, pune polistirenul direct pe caramida.

#6
nemuriciu

nemuriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 20.01.2011

View PostArkouda, on 29 mai 2013 - 13:13, said:




Da prietene, economiseste munca si banii, pune polistirenul direct pe caramida.

LOL!

In anumite conditii nu economiseste nimic ma. Da-i tu solutia completa, ca io scriu intre doua beri si nu am toate mainile libere...

#7
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
LOL adica Leguma Oligofrenez Lamentabil? Ce inseamna exact acel LOL?

#8
nemuriciu

nemuriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 20.01.2011
Zi cu tencuiala, lasa vrajeala.

LOL!

#9
adrian_nmg2002

adrian_nmg2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.12.2008
@ Arkouda LOL=laugh over limits

#10
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
@Arkouda
LOL inseamna ca nu ai nici o treaba cu fatadele Posted Image

Explic eu, cu toate ca e tardiv, sa ramana macar pentru cine are nelamurirea asta mai tarziu.

Polistirenul se placheaza in modul urmator: se aplica masa de spaclu (adeziv) cu o spatula (eu prefer mistria) intr-un cordon de cca 3cm pe perimetrul placii si 3-6 puncte de lipire in campul placii. Nu insist asupra cum se verifica planeitatea sau verticalitatea peretelui pentru ca nu asta ne intereseaza. Insist asupra cordonului de material din perimetrul placii. Dupa cum probabil stiti, placile se aplica pe fatada cu lungimea placii orizontala, desenul, aranjarea lor facandu-se in stil caramida, tesut, cum va vine mai bine sa ziceti. Prin presare, adezivul de lipire din perimetrul a doua placi de polistiren vecine se uneste dand o rezistenta sporita fatadei
Un perete netencuit, afara de rezistenta mai mica dpdv al rezistentei, mai are un dezavantaj: nu este plan. Asadar, ca sa-l indrept, eu trebuie sa folosesc placi de polistiren de diferite grosimi, functie de devierea suportului; unirea materialului de sub placa nu se intampla si la placarea unui perete netencuit, atunci cand placile vecine sunt de grosimi diferite.

Daca va uitati pe orice manual de Knauf veti vedea ca ei recomanda tencuirea peretelui inainte de polistiren.

Edited by macaz2006, 02 June 2013 - 17:52.


#11
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
In principiu daca betonul structurii nu e perfect vertical sau zidaria de caramida sau BCA nu e perfect verticala, poti sa iti concediezi constructorul.

Dar sa zicem ca suportul este perfect plan, polistirenul se monteaza cu niste dibluri de plastic. Punct. Nu trebuie tencuit nimic. Trebuie tencuit numai daca repari dupa ageamii sau vrei sa iei banii la fraieri.

#12
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Eu am tencuit. Am pitici pe creier cu cei care pun rigips fara sa tencuiasca peretele pe interior si pe cei care nu tencuiesc exterior si pun polistiren. Ca se poate e una, dar nu e recomandat de nici un producator.

#13
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Hai ca asta e mortala. Tencuiesti inainte sa pui placi de gips-carton?

#14
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
si la cat timp dupa tencuire ai pus vata sau rigipsu?

ca daca a trecut o saptamana...

#15
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008

View PostArkouda, on 02 iunie 2013 - 18:34, said:

In principiu daca betonul structurii nu e perfect vertical sau zidaria de caramida sau BCA nu e perfect verticala, poti sa iti concediezi constructorul.

Dar sa zicem ca suportul este perfect plan, polistirenul se monteaza cu niste dibluri de plastic. Punct. Nu trebuie tencuit nimic. Trebuie tencuit numai daca repari dupa ageamii sau vrei sa iei banii la fraieri.

Iar te avanti aiurea.
Ca sa iti dau apa la moara iti spun ca 90% dintre fatadele pe care le-am lucrat, inclusiv in santiere mari, au fost pe suport netencuit. Asta nu inseamna ca era si corect, mai ales daca, repet, nici un manual de fatada serios nu-ti recomanda altfel decat tencuire inainte.
Iti mai dau inca un motiv pentru care se tencuiesc peretii: rezistenta peretelui. Cum functioneaza:
Un perete se construieste la urmatorul mod: se ridica stalpii, se toarna centura si abia apoi se zideste peretele - cine zideste mai intai e ageamiu in constructii (mai zicea cineva pe aici ca peretii portanti pot fi si de zidarie nu numai din beton). Acuma, zidaria se gripeaza sub centura cu niste pene din lemn; chiar si asa, peretele inca vibreaza, este cumva instabil. Daca ii dai o tencuiala o sa observi ca nu mai e asa. E clar, toata lumea tencuie pe interior (afara de aia cu gipsul) insa daca tencui si pe exterior rezistenta si rigiditatea peretelui creste si se preintampina astfel fisurile de casa noua.

Inca ceva: tencuirea unui perete e o munca grea, nu-i floare la ureche, indiferent ca o faci cu pompa sau cu mistria si mai ales ca e vorba de fatada, pe schela. Un meserias, dar nu d-ala din ziar, de sambata, niciodata nu va prefera aia 12-15 lei de la manopere tencuielii celor 30 lei de la fatada. Daca mai e si mult de incarcat cu tencuiala.... asa ca nu mai zice ca te pune meseriasul sa tencui ca sa unfle pretul manoperei. Eu deobicei ma feresc cat pot de tencuiala dar nu pot ignora ca are rolul ei, si pe interior si pe exterior.

View PostArkouda, on 03 iunie 2013 - 04:48, said:

Hai ca asta e mortala. Tencuiesti inainte sa pui placi de gips-carton?

Si in legatura cu gipsul am aceeasi parere; am scris mai sus de ce. Daca ai pus vreodata gips pe porotherm inseamna ca sti foarte bine ca nu ai pe ce pune bridele; si mai sti ca, desi poate le-ai protapit acolo cu mai multe cuie intr-un diblu doar de ochii clientului, bridele respective nu tin pe caramida cu pereti subtiri si, cand va da drumul clientul la muzica (nu neaparat in surdina) incep si bridele sa vibreze la unison din spatele placilor de gips. Un perete tencuit iti ofera o rezistenta ridicata si un suport mult mai bun pentru structura de gips (pot bate un diblu cui de 6x40 intr-o tencuiala de 15mm.

Edited by macaz2006, 04 June 2013 - 05:55.


#16
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Prietene, cand torni toata structura inainte de zidarie se numeste structura pe cadre. Zidaria adaugata ulterior nu are rol portant.

Cand ridici peretele de zidarie, cofrezi pe doua laturi si torni stalpul, intretesut cu zidaria (sambure se numeste pentru ca stalp nu prea mai e), atunci zidaria devine semi-portanta.

#17
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008

View PostArkouda, on 04 iunie 2013 - 06:11, said:

Prietene, cand torni toata structura inainte de zidarie se numeste structura pe cadre. Zidaria adaugata ulterior nu are rol portant.

Cand ridici peretele de zidarie, cofrezi pe doua laturi si torni stalpul, intretesut cu zidaria (sambure se numeste pentru ca stalp nu prea mai e), atunci zidaria devine semi-portanta.

nu semiportanta ci bebeste. In manuale nu exista. rezultatele "semi-portantei peretilor" sunt fisurile "de casa noua". Nu sunt adeptul unei asemenea structuri: o face numai nea Ion l tara ca nu e instare sa-si faca rost de un cofrag serios pentru stalpi si centuri

#18
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
M-am exprimat incorect: prefer tencuitul, măcar știi o treaba. Cu rigips lucrează toți Doreii care ascund calitatea proasta a muncii prestate. Si da, am tencuit si interior interior si exterior.

Edited by edi10000, 05 June 2013 - 19:50.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate