Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Ce TV sa achizitionez ?

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#55
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Ia-l pe asta! Nu cred sa mai gaseti ceva full Hd si firma buna...

E Samsung, firma cunoscuta. Ai si doi ani garantie.
E Full HD. Vei receptiona posturile HD de la Digi.
Are slot Ci si DVB-C. adica poti sa iti cumperi ulterior un Cam Conax, pe care il bagi in slotul CI, iar apoi te abonezi la FocusSat si nu ai nevoie de un decodor de satelit. Asta e o varianta de viitor, ce poate fi luata in calcul
Poti sa citesti despre el pe net, ca de exemplu.

Edited by Venboteam, 29 May 2013 - 20:26.


#56
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Per total e cel mai bun pe care il poti cumpara cu banii aia. Acum depinde si de tine, daca preferi un tv mai mare nu o sa fe full hd, dar nici nu va fi nevoie sa citesti subtitrarea cu binoclu.

56 cm mi se pare mic, mai ales ca vrei sa stai la o distanta de 4 metri de el. Eu am un tv de 72 cm samsung led full hd. Cand l-am luat eram sigur pe mine ca e buna diagonala, si ca e suficienta pt ce imi trebuie. Dupa putin timp am inceput sa ma plictisesc de el, si sa vreau unul mai mare. Deci tu stii...

#57
livius_ro

livius_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 23.03.2012
Din cate stiu eu distanta minima de la care trebuie sa te uiti la un TV este cam 2 x Diagonala. Acuma daca iti iei un TV de 56cm diagonala si ai sa te uiti de la 4 metri ... da-mi voie sa iti zic ca vei avea probleme cu ochii in ceva timp sau poate iti vei cumpara un binoclu sau de ce nu un telescop. Titrarea nu o vei putea vedeam cum trebuie, ce sa mai zic de anumite detalii de imagine, etc.
Daca ai 4 metri poti sa iei linistit un TV de 50inci chiar.

PS. Eu am un TV de 46 inci si ma uit undeva la 3 m distanta. La inceput mi se parea mare, acum insa mi se pare mic si as lua unu de 50. Cu cat e mai mare cu atat mai bine!
Imagineaza-ti sa vezi un film 1080p pe un asemenea TV .. te vei simti ca in cinema Posted Image.

Edited by livius_ro, 30 May 2013 - 09:34.


#58
Razvan11

Razvan11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 26.11.2011
De curiozitate m-am uitat si la emag si vad ca au o promotie :
http://www.emag.ro/t...d/pd/EVS1NBBBM/
E putin mai mare,dar are tunner DVB-C ?

#59
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Din cate se pare nu are DVB-C. Si... Samsung e Samsung... Posted Image

#60
Razvan11

Razvan11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 26.11.2011
Da,probabil pe asta o sa il iau dar m-au pus pe ganduri comentariile de mai sus..Practic in acest moment 51 cm pe CRT mi se par ok,vad ok din pat..Nu mi s-a intamplat sa ma uit "cu lupa " la subtitrari,le vad foarte bine,nu am probleme cu ochii,nu port ochelari,dar mai am o intrebare : Se va vedea o schimbare(vizuala)adica se va vedea mai clar sau tot la fel ca si CRT-ul,fiind de diagonale apropiate ?

Edited by Razvan11, 30 May 2013 - 13:12.


#61
livius_ro

livius_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 23.03.2012
Daca are decoder (SD sau HD) de la RDS nu ii trebuie tunerul. Ce-i drept e bine sa ai si tuner incorporat.
Depinde acum ce provider de cablu are. Spre ex, daca ai Dolce sau Digi prin satelit nu ai ce face cu decoderul incorporat pt ca oricum tre sa ai decoder de la firma de cablu ca sa poti vedea canalele.

#62
Razvan11

Razvan11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 26.11.2011
Nu am niciun fel de decodor,am TV prin cablu de la Digi .

#63
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Scrie in topic despre faptul ca e abonat RCS cablu si vrea sa vada posturile HD care sunt la liber.

#64
Razvan11

Razvan11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 26.11.2011

 Razvan11, on 30 mai 2013 - 13:04, said:

Da,probabil pe asta o sa il iau dar m-au pus pe ganduri comentariile de mai sus..Practic in acest moment 51 cm pe CRT mi se par ok,vad ok din pat..Nu mi s-a intamplat sa ma uit "cu lupa " la subtitrari,le vad foarte bine,nu am probleme cu ochii,nu port ochelari,dar mai am o intrebare : Se va vedea o schimbare(vizuala)adica se va vedea mai clar sau tot la fel ca si CRT-ul,fiind de diagonale apropiate ?
Un raspuns,va rog ?

#65
livius_ro

livius_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 23.03.2012

 Razvan11, on 30 mai 2013 - 13:04, said:

Da,probabil pe asta o sa il iau dar m-au pus pe ganduri comentariile de mai sus..Practic in acest moment 51 cm pe CRT mi se par ok,vad ok din pat..Nu mi s-a intamplat sa ma uit "cu lupa " la subtitrari,le vad foarte bine,nu am probleme cu ochii,nu port ochelari,dar mai am o intrebare : Se va vedea o schimbare(vizuala)adica se va vedea mai clar sau tot la fel ca si CRT-ul,fiind de diagonale apropiate ?

Pentru a observa diferentele HD vs Full HD sau chiar vs SD trebuie ca TV-ul sa aiba cel putin 32 inci. Altfel de la departare ochiul uman nu va putea sesiza diferentele.
Nu inteleg de ce ai lua un TV FULL HD daca este atat de mic ... 51 cm este foarte mic. Eu am pus in bucatarie un TV de 22 inci ~56 cm si este f mic.

O problema la LED/LCD mici este ca nu se vad bine din unghi ceea ce nu se intampla la CRT spre ex. La cele mici va trebuii sa te uiti perpendicular si sub un anume unchi ca sa vezi bine imaginea. Iti spun din proprie experienta. Am un TV samsung de 22 inchi de calitate (am dat 13 mil pe el!) si nu suporta aceleasi unghiuri de vizualizare ca cel de 46 inci.

Te sfatuiesc sa mergi in magazin sa te uiti la el. Asta e valabil pt orice TV de orice marime. Pe site nu iti dai seama de anumite aspecte pe care numai daca il vezi o sa te convingi.
De aceea eu nu mi-as cumpara un TV online decat dupa ce l-am vazut undeva expus. Te incanta pretul insa trebuie sa vezi si calitatea imaginii ca sa nu ajungi sa il schimbi dupa un timp :).

 Venboteam, on 30 mai 2013 - 13:09, said:

Scrie in topic despre faptul ca e abonat RCS cablu si vrea sa vada posturile HD care sunt la liber.

In cazul asta ii trebuie decoder DVB-C incorporat obligatoriu.
Dar se poate lua decoderul de la DIGI pt ca e gratis!

#66
Razvan11

Razvan11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 26.11.2011
Deci,mai mult s-ar merita un tv de 32 de inchi 1366x768 ?
Probabil ca azi-maine o sa merg in flanco sa ma uit pe la televizoare..

#67
livius_ro

livius_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 23.03.2012

 Razvan11, on 30 mai 2013 - 12:27, said:

De curiozitate m-am uitat si la emag si vad ca au o promotie :
http://www.emag.ro/t...d/pd/EVS1NBBBM/
E putin mai mare,dar are tunner DVB-C ?

Dupa cum scrie si pe site nu are tuner:
Tuner/Receptie/Transmisie
Tuner digital: DVB-T MPEG4

Vezi la un magazin Flanco, Domo, Altex sau Media-Galaxy. Au zeci de TV-uri expuse de toate marimile si de toate buzunarele. Cred ca vei putea gasi si Orion sau Telefunken.
Dupa ce iti place unu cum se vede il cauti apoi pe net si vezi ce pret iti convine.

Bafta!

Edited by livius_ro, 30 May 2013 - 13:20.


#68
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Daca ai maxim 2-2,5 m distanta de vizionare, poti lua Samsungul. Daca ai mai mult, ia unul de 81 cu rezolutie mai mica.
Asa cum spunea colegul, mergi in showroom-uri si vezi exact cum e imaginea pe ele. Eventual poate gasesti unul exact modelul ce vrei sa il comanzi.
Orienteaza-te cand cumperi si dupa brand, perioada de garantie si cine asigura garantia.
Daca ai de facut o alegere dificila si nu ai deferente mari de pret, nu te "impotmoli" de cateva zeci de lei. Un tv nu il iei in fiecare zi... Bine, tu stii mai bine cum e cu bugetul...
Uite si un Telefunken de 81, nu e full Hd, dar are tunner DVB-c Mpeg4, are slot CI+... Vezi poate gasesti sa te uiti la el de aproape.

#69
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Acel telefunken postat mai sus are un contrast destul de oribil, 1200:1.  Avand in vedere ca e o firma noname sunt sanse mari sa se vada destul de naspa, la luminozitatea asta nu exista prea multe contraste de alb si negru, deci culorile nu vor fi chiar asa vii, poate par chiar "sterse".

Cam toate tv-urile astea HD ready la diagonala mare si branduri noname au cam aceeasi problema. Pentru a putea produce un tv cu o diagonala mare si sa fie si ieftin, trebuie taiat din calitate si claritate.

Am vazut ca acel tv e disponibil in 7 magazine DOMO din Bucuresti, poti da o fuga sa vezi ce stie.

Alternative ar mai fi: http://www.emag.ro/t...a/pd/E4W0KBBBM/ si http://www.emag.ro/t...5/pd/EHTXKBBBM/ . Cel de la Horizon are gratuit serviciul Pickup & Return, ai garantie 3 ani la el, si daca ai vreo problema cu el ti-l ia de acasa gratuit si ti-l aduce tot gratuit. Cel putin teoretic.

#70
Razvan11

Razvan11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 26.11.2011
Nu sunt din Bucuresti,oricum o sa dau o fuga zilele astea la flanco sa vad ce si cum,chiar sunt curios daca are Samsung-ul asta expus .

#71
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Mai da un ochi pe emag, am vazut ca au schimbat oferta. E un 3d pe care am vrut sa-l iau la bani putini acu, karma, deh...

#72
Razvan11

Razvan11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 26.11.2011
Deci,ca sa inteleg si eu ceva Posted Image
Se va observa vreo imbunatatire la imagine pe  Samsung fata de CRT  ? Sau 0 diferente ?

Edited by Razvan11, 30 May 2013 - 14:25.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate