Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 

Thuja

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Dacă plantez acum într-o zonă din sud-est am șanse să prindă sau se vor usca? Am găsit la un preț convenabil și m-ar tenta să pun la gard niște tufe.

#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Baga mare, e vreme buna. O sa se prinda dar adaptarea se face incet, deabia la anul o sa vezi crestere normala la ei. Acele varfuri noi de 3-4 cm lungime, anul asta o sa faca dar putin. Depinde mult si de sol, cat de bine ii plantezi, udare, eventual o mica fertilizare.

#3
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Iti spun din experienta ultimilor 3 ani in care am tot plantat si replantat, nu doar eu ci si vecinii de pe strada mea (cam vre-o 6 vile am verificat la sigur): daca nu cumperi aclimatizati din zona ta, sansele sa se prinda si sa iti faci un gard viu din tuia tind spre zero. Trebuie luat puiet care a trait pe camp la aceleasi temperaturi cu cele pe care le vor avea la tine, daca iei la ghiveci din Olanda, Ungaria sau mai rau cine stie ce zona muntoasa sansele sa se prinda nu cred ca sunt mai mari de 50%. Cel putin cei de la magazine de bricolaj, pe langa faptul ca sunt scumpi cred ca i-au tinut in sere, ca imediat ce i-am pus in soare de Ilfov s-au dus dreq. Daca gasesti puiet dintr-o zona similara cu a ta, ai sanse mari sa se prinda daca ii uzi la 2 zile pentru luna urmatoare. Cand vin caldurile de 40 de grade e o chestie de noroc daca se adapteaza sau nu, insa la pret bun merita incercat.

#4
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
I-am gasit la Baumax cu vreo 10 lei/ghiveciul și nu știu din ce țară sunt. La mine foarte rar trece de 30 grade. Dar e o zonă umedă și cu vânturi puternice tot timpul anului fiind la câteva sute de metri de mare. Am de gând să-i plantez sub niște arțari iar soare ar primi doar după ora 16. Pământul nu e bun. Am pus anul trecut în primăvară niște muri și zmeuri și nu au prins deși le-am pus pământ bun in groapă, plus îngrășăminte. Cred că renunț la thuja și pun niște iederă la gardul cu vecinul.
Mulțumesc pentru sfaturi.

Edited by Freddy12, 27 May 2013 - 11:50.


#5
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Pana nu incerci nu poti stii sigur. :) Depinde pe ce lungime vrei sa faci gard, probabil poti incerca vre-o 5 bucati si vezi ce s-o prinde. Insa nu te apuca sa bagi milioane in asa ceva ca nu merita plantele din supermarket atatia bani.

#6
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 filipxxx, on 27 mai 2013 - 20:09, said:

Pana nu incerci nu poti stii sigur. Posted Image Depinde pe ce lungime vrei sa faci gard, probabil poti incerca vre-o 5 bucati si vezi ce s-o prinde. Insa nu te apuca sa bagi milioane in asa ceva ca nu merita plantele din supermarket atatia bani.

Gardul are o lungime de vreo 20 m, poate chiar peste. La ce distantă ar trebui să-i plantez? Dacă aș pune din metru în metru mi-ar trebui minim 20 bucăți dar cred că ar trebui să-i pun din juma în juma de metru casă fie gard .Spre stradă mi-am pus  niste arbuști  care cresc foarte repede. Au acum peste 3 metri și au fost plantați in 2011-toamna .

#7
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Plantarea depinde in functie de specie in principal. Tuia din baumax probabil nu se vor prinde in mare numar, asa ca eu as pune cam la maxim 1 metru unul de altul.

#8
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Mulțumesc mult pentru sfaturi. Las pentru la toamnă operațiunea gardul viu. Cât m-am documentat eu despre tuia, a plantat consoarta niște zarzavaturi.

#9
IQrural

IQrural

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.06.2013
Daar ce parere aveti ds niste butasi in partea aceasta a anului??? Fiindca la mine mai tot timpul e innorat!!!

#10
rares-2007

rares-2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 09.03.2010
Experinta mea cu thuia: am cumparat la sfarsit de septembrie 20 buc. Le-am plantat si udat chiar si in nov. Primavara se uscau, mai bine de jumatate. Am plantat iar. Iar udat, etc si incepeau sa se usuce pe interior. A fost si cald , solul nu extrem de bun.

Am tot citit pe net ca ar putea avea nu-stiu-ce paianjen, etc, ciuperci si i-am stropit de cateva ori cu piatra vanata si topsin.

De atunci si-au revenit total, nu mai sunt cu motul lasat si au crescut spectaculos. Nu s-a mai uscat din a doua tura nici unul macar.

Ai mei au fost luati toto din mag de bricolaj si erau din Muntenegru dc nu ma insel. Si am citit ca vin bolnavi cu acei paianjeni care le suge seva.

Detalii complete cautati pe net.

#11
IQrural

IQrural

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.06.2013
Interesant!!! Am avut si eu o situatie asemanatoare. Toamna trecuta am cumparat si sadit 10 puieti.....iar in primavara toti erau uscati!! Tocmai de aceea vreau sa-i cresc singurr...fie din seminte, fie prin butasi Posted Image

#12
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Ca sa creasca trebuie plantati cu verdele in sus. Asta asa ca fapt divers.



#13
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

 Freddy12, on 28 mai 2013 - 23:17, said:

Mulțumesc mult pentru sfaturi. Las pentru la toamnă operațiunea gardul viu. Cât m-am documentat eu despre tuia, a plantat consoarta niște zarzavaturi.
Poti arunca o privire si pe site-ul asta: http://www.bacara-ga...arduri-vii.html

Au si catalog, preturi, imagini samd.

#14
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Mersi, chiar că e interesant. Sunt atâtea posibilități că o rămân ca măgarul lui Buridan neputând să mă decidPosted Image

#15
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

 Freddy12, on 02 august 2013 - 12:16, said:

Mersi, chiar că e interesant. Sunt atâtea posibilități că o rămân ca măgarul lui Buridan neputând să mă decidPosted Image
Cu placere, sa-ti fie de ajutor! Mai sunt si alte site-uri de genul ala, poti compara si cu ele, poate se simplifica decizia. :)

#16
maconfireblade

maconfireblade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.04.2006
va salut
am si eu o problema cu thuja plantata la sfarsitul lui aprilie
i-am cumparat de la pepiniera din Simeria, si i-am plantat in Timisoara in 27 aprilie.

2-3 dintre ei au inceput sa se usuce incet incet, ceilalti vad ca o duc binicel, sau cel putin asa pare
acum 1 luna au aparut primele semne, se pot vedea in poza, culoarea maronie deschisa a frunzelor in loc de verde.

aveti idee care ar fi problema?
pamantul sarac? parazitii?
de udat ii ud de 2 ori pe saptamana doar la radacina
va multumesc ptr sfaturi!

#17
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

 maconfireblade, on 17 august 2013 - 10:22, said:

va salut
am si eu o problema cu thuja plantata la sfarsitul lui aprilie
i-am cumparat de la pepiniera din Simeria, si i-am plantat in Timisoara in 27 aprilie.

2-3 dintre ei au inceput sa se usuce incet incet, ceilalti vad ca o duc binicel, sau cel putin asa pare
acum 1 luna au aparut primele semne, se pot vedea in poza, culoarea maronie deschisa a frunzelor in loc de verde.

aveti idee care ar fi problema?
pamantul sarac? parazitii?
de udat ii ud de 2 ori pe saptamana doar la radacina
va multumesc ptr sfaturi!

Acelasi lucru am patit si eu cu thuja de doua ori (cate 8 braduti la fiecare tura). Luati din locatii diferite. Pus in pamant ok, pus ingrasamant, udat etc. si tot se uscau. Am ajuns la concluzia ca ies mai ieftin daca aduc o firma sa se ocupe de plantarea lor si primesc si garantie ca vor rezista. Urmeaza sa chem o firma recomandata de niste prieteni, sper sa fie totul in regula.

#18
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
nu se mai numesc "tuia" ? Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate