Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

analize ficat

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
Salut,

De ceva timp ma simt obosit, extrem de obosit uneori desi dorm normal in sensul ca dorm peste normal 10-11 ore. Initial am crezut ca este din cauza amigdalelor umflate (de mic am avut amigdalele marite. am mers la un control si mi-au spus ca am infectie cronica la ele si ca trebuie scoase. ok, o sa le scot insa la toamna). Dar ieri vorbeam cu un amic si mi'a spus ca poate fi ficatul, oboseala excesiva este semn ca am ceva la ficat. Alte simptome pe care le am sunt: greata cand mananc, pofta de mancare scazuta, nu reusesc sa iau in greutate, cand ma gandesc la carne, gen mici carne prajita etc ma apuca greata desi mie imi placea gratarul.

Ce parere aveti? Maine daca este deschis la laborator imi fac de dimineata niste analize la sange pt ficat.

Edited by shadowgign2, 24 May 2013 - 12:45.


#2
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Sunt deschise anumite cabinete, sambata.
Synevo, parca si Medlife-ul, daca nu ma insel.

La cat adormi seara?
Miscare faci?
Regimul alimentar este echilibrat?

Si eu ma simt obosita si apatica uneori, dar e de la prostia asta de stat cu ochii in pc si mai ales seara la ore tarzii.
Parca si tu faci la fel, te-am vazut online de multe ori.
Posibil sa nu fie nimic la ficat, doar lipsa de somn.
A, si somnul chiar daca e de 11 ore, daca nu este odihnitor ci mai mult o lancezeala, iar nu e ok.

#3
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
Miscare pot spune ca fac, merg la sala de 3 ori pe sapt, mai alerg cand am timp, si mai ies si la plimbari deasemenea cand timpul imi permite. De culcat uneori ma mai prinde si 2 dimineata, de mancat ti'am spus, nu prea am pofta, habar nu am din ce cauza, totusi trebuie notat ca imi este rau cand mananc(stare de greata).

Edited by shadowgign2, 24 May 2013 - 13:03.


#4
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Nu te urmaresc, da e pacatoasa boala asta cu dependenta de forum, te mai vad online la miezu noptii, cand ma bantui si eu pe aici.
S-ar putea sa nu ai nimic la ficat, sa fie vorba doar de oboseala acumulata datorita faptului ca nu adormi la timp.
Vorbesc si in numele meu :)

Tu fa-ti analizele si ni le arati :P

#5
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
Cautam pe net si vedeam ca sunt multe analize pt ficat, insa doar cateva ar trebui sa le fac (nu o sa fac analize pt cancer la ficat sau etc). Stii care sunt?

#6
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
mergi la medic de familie si ..., despre programul de dormit normal incearca ca atunci cand se intuneca afara sa fi in pat chiar daca e ora 17 iarna.

#7
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
ia culca-te tu la ora 23 si trezeste-te la ora 8 pentru 1 saptamana sa vezi daca se-ntampla vreo schimbare...

daca dormi anapoda asa se-ntampla...

#8
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Da.

transaminaze: TGO, TGP,  bilirubina, fosfataza alcalina, colesterol, fibrinogen, albumina.
Mai sunt markeri virali si tumorali, dar nu e cazul la tine.
Merge si o echo, la nevoie.
Pt mai multe detalii : Fibroscan, un fel de investigatie imagistica, alaturi de alte 2 teste de sange nou introduse pe piata romaneasca( Fibrotest si Fibromax).

Cred ca le-am trecut in revista pe toate, s-ar putea sa imi fi scapat ceva Posted Image

Dar mergi la dr de familie/ internist prima data, ala stie ce iti trebuie.

Edited by -Diana-, 24 May 2013 - 13:16.


#9
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
ieri de exemplu m'am culcat pe la 21 si m'am trezit la 7. Dar eram atat de obosit incat nu am fost in stare si am mai dormit o ora si ceva pana la 8 jumate. eu fac ce spui tu, insa sa speram ca este doar oboseala cauzata de program dereglat si nu de ceva la ficat.

Momentan nu am medic de familie, de cateva luni sunt pfa si nu stiu de ce trebuie sa ma duc sa ma inregistrez iar

Edited by shadowgign2, 24 May 2013 - 13:20.


#10
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Platesti asigurari?
Daca da, atunci mergi la fostul tau medic de familie si ii duci hartia pe care scrie ca esti contribuabil la fondul de sanatate.

Daca nu, iti iei 200 de lei in buzunar( minim) si mergi la una din clinicile private existente in Romania.

#11
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
Da, platesc CAS si alte balarii. Totusi doctorita pe care am avut'o inainte nu prea imi place.. asa ca vreau sa imi gasesc alt medic si de data asta sa fie mai competent. Oricum, daca ma duc maine am sa platesc din buzunar analizele.

#12
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar in general astia de familie sunt cam expirati.
Cam toti, in fine nu am cu ce sa te ajut, nu am fost la medicul de familie cred ca de vreo 3-4 ani. Nici nu stiu daca mai traieste.

#13
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
@shadowgign2: simptomele tale se potrivesc de minune cu surmenajul fizic si psihic. Iti recomand sa-ti faci GGT (gama GT), GOT si GPT (aka transaminazele) si o ecografie abdominala sa vezi si starea macro a ficatului (ficat "gras", normal samd).
Ca regim: fara prajeli, fara cafea/cola si tutun.
Ca suplimente alimentare: Total Cleanse Liver
Iar pentru starea apatica: 5-HTP

#14
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

 SOCRATE_MMXII, on 24 mai 2013 - 14:07, said:

@shadowgign2: simptomele tale se potrivesc de minune cu surmenajul fizic si psihic. Iti recomand sa-ti faci

Plus Sign out :)

#15
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
Ms Socrate.


 -Diana-, on 24 mai 2013 - 14:10, said:

Plus Sign out Posted Image

Cu siguranta nu este de la softpedia Posted Image stau extrem de putin(cateva minute), doar asa trec in revista si am iesit.

Mi'e sa nu mi se traga de la un job pe care l'am avut timp de cativa ani (stres, nopti nedormite, am si inceput de gastrita, plus cred ca incepusem sa am si piatra la rinichi dar am rezolvat cu medicii acum 3 ani deci e bine). In plus cred ca motivul principa este de fapt asta, am avut "o suparare din 2009 pana in 2012 care mi'a distrus psihicul, m'a dat peste cap.

Edited by shadowgign2, 25 May 2013 - 11:17.


#16
Altair_dsc

Altair_dsc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 21.08.2008
Mai mult ca sigur esti stresat, poate de job, sau de prietena...Posted Image  Eu zic sa o lasi mai moale si sa-ti pui ordine in ganduri. Consulta-te cu prietenii Posted Image Posted Image

Edited by Altair_dsc, 28 May 2013 - 09:15.


#17
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008

 Altair_dsc, on 28 mai 2013 - 09:14, said:

Mai mult ca sigur esti stresat, poate de job, sau de prietena...Posted Image  Eu zic sa o lasi mai moale si sa-ti pui ordine in ganduri. Consulta-te cu prietenii Posted Image Posted Image



Posted Image)))) ba esti nebun? de la munca postezi?Posted Image)))


LE: amicul de mai sus lucreaza in SRI. de aici si reactia mea. incredibil oricum ce isi permite sa faca acoloPosted Image))

Edited by shadowgign2, 28 May 2013 - 13:56.


#18
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
Au sosit analizele. Medicul de familie zice ca sunt foarte bune. Mai spune chiar ca nu am infectie cronica la amigdale desi niste medici orl au spus ca as avea mai ales ca facusem puroi sau ceva de genul.
Ce parere aveti ?

PS: sunt si niste analize pt ficat. cica si alea sunt bune. desi eu sunt terminat de oboseala si pofta de mancare n'am, imi este rau doar cand ma gandesc la mancare.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate