Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 

Povestea lui Pitt Brave

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
PittBrave

PittBrave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 21.05.2013
Salutare tuturor! Am venit si eu la sectiunea de Creatii literare sa caut sfaturi si pareri, .

Am inceput sa scriu "Povestea lui Pitt Brave" (nu, nu povestea mea - ignorati nicknameul). Vreau sa fie o serie de povestiri cu si despre diferiti oameni, pe care personajul Pitt Brave, un salbatic, le spune in drum spre Oras. Si desi nu am scris mult as avea nevoie de niste sfaturi asupra stilului, gramaticii sau orice credeti ca ar putea fi de folos.

Multumesc.

Attached Files



#2
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010

View PostPittBrave, on 21 mai 2013 - 20:56, said:

Salutare tuturor! Am venit si eu la sectiunea de Creatii literare sa caut sfaturi si pareri, .

Am inceput sa scriu "Povestea lui Pitt Brave" (nu, nu povestea mea - ignorati nicknameul). Vreau sa fie o serie de povestiri cu si despre diferiti oameni, pe care personajul Pitt Brave, un salbatic, le spune in drum spre Oras. Si desi nu am scris mult as avea nevoie de niste sfaturi asupra stilului, gramaticii sau orice credeti ca ar putea fi de folos.

Multumesc.

Mi-a placut. Astept continuarea.

#3
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Interesant. Continua.

#4
PittBrave

PittBrave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 21.05.2013
Am maine un curs de Electronica si Programare deci pe maine seara ar trebui sa mai am scrisa o buna bucata :))

#5
PittBrave

PittBrave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 21.05.2013
Atasez alaturat o a doua mica bucata de text pentru un ultim preview inainte sa stiu daca merita sau nu merita sa continui / termin povestea. Astept opiniile voastra sincere si va multumesc anticipat pentru ele :)

Attached Files



#6
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006
Părerea mea e că merită. Keep going!
Ca o chestie "laterală", ar trebui să încerci totuși să scrii cu diacritice, și cu mai multă atenție. Nu zic de greșeli de ortografie că nu sunt grammar nazi, dar mai pierzi litere din când în când și/sau le muți între ele în cuvânt, și zău că e păcat.

#7
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Mie mi-a placut.

#8
PittBrave

PittBrave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 21.05.2013
Pff... oke.
Ieri noapte, fiind într-o pasă mai proastă mi-am amintit de această povestire. Am zis să lucrez mai serios la ea, știind că are potențial. Am scris mai mult dar aici e doar un fragment.

Vreau să românizez povestea, deci o să sune aiurea numele, românești + străine (Pitt, Lenny, Radu, Codarcea) dar o să repar asta cât de curând Posted Image

Spoiler

Orice critică referitoare la stil m-ar ajuta Posted Image Povestea poate părea confuză dar lucrez la ea constant (constant începând de aseară... Posted Image) )
Mulțumesc!

Edited by PittBrave, 06 April 2015 - 08:22.


#9
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Dacă ai idei privind desfășurarea acțiunii, pune-le în continuare pe hârtie (sau pe harddisc, mă rog). Dacă ai inspirație, povestirea ”se scrie singură” la un moment dat. Prinzi curentul creativ, te lași purtat de el. Poți să revii ulterior la corectări și rescrieri.

Edited by Yoda, 20 April 2015 - 15:26.


#10
Dongsaeng

Dongsaeng

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.04.2012
Prea putina actiune, prea multe adjective si adverbe. Prea multa trancaneala despre viata unor personaje minore. Prea multa expozitie. Fir narativ inexistent.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate