Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Avantajele si dezavantajele unei case dispuse doar pe parter

- - - - -
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#37
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

View Postparadigmatic, on 12 iunie 2013 - 09:44, said:

Dpdv tehnic, mă refer aici la pierderi, o casă cu etaj este mai economică.

Poti as fi mai exact te rog ?

#38
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

View Postbarbosa, on 12 iunie 2013 - 09:01, said:

Din punctul meu de vedere casa cu etaj are un singur avantaj. Separarea zonei de zi de cea de noapte.

Prin planseu se aude cam tot. La parter poate fi acelasi lucru daca iti pozitionezi camera copilui mai in spate, pe un hol, ca distanta de la living.

#39
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postunrealgeb1978, on 12 iunie 2013 - 11:38, said:

Poti as fi mai exact te rog ?

Ai o casă pe parter de 200 mp format dintr-un dreptunghi cu latura de 20 şi 10.
Aria pereţilor este (20+20+10+10) X 3 m (înălţimea casei).
60 X 3 = 180 mp de faţadă

Acoperişul casei pe parter este de cel puţin 200 mp.
Dacă presupun o pantă a şarpantei de 40% (aprox 22 grade) rezultă că aria învelitorii de peste casă este de 200 mp + 80 mp = 280 mp
280 + 180 = 460 mp

Ai o casă cu etaj şi fiecare etaj are 100 mp
Să zicem 12 cu 8.4 amprenta.
(12+12+8.4 + 8.4) X 6 m (două niveluri)
245 mp de faţadă

Aria învelitorii de peste casă este 140 mp la aceeaşi pantă
345 + 140 = 385 mp

Adică o casă pe parter de 200 mp este expusă intemperiilor pe o arie de 460 mp
O casă cu etaj cu aceeaşi suprafaţa de 200 mp este expusă intemperiilor pe o arie de 385 mp.

Dpădv este mai economică o casă cu etaj.

Edited by paradigmatic, 12 June 2013 - 13:56.


#40
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007
In aceasta socoteala ar trebui sa pui scara, un spatiu costisitor si total pierdut. Casa pe pamant are 200m utili cea cu etaj are mai putin. Ca sa iesi la acelasi spatiu util ar trebui sa cresti dimensiunea la cea cu etaj sau sa scazi dimensiunea celei de pe pamant. Socotelile ar sta altfel si cea cu etaj nu ar fi mai economica.

#41
RaduPopescu2001

RaduPopescu2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.06.2013
Casa cu etaj inseamna cu adevarat confort si intimitate. Nu este nevoie daca ai casa cu etaj sa iti pui dormitoarele la etajul 1 sau 2...iar in legatura cu batranetea...putin sport face bine. Eu am o casa cu etaj si la parter am sufrageria, baia, dormitoarele, iar sus o alta sufragerie pe care o folosesc de sarbatori, camera de oaspeti, biblioteca si baie. Imi este foarte comod asa...

#42
greuceanutm

greuceanutm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 25.01.2012
Am considerat 6 situatii astfel
1. 10m x 10m
2. 7m x 7,2m (x2)
========
3. 20m x 5m
4. 10m x 5m (x2)
========
5. 50m x 2m
6. 25m x 2m (x2)

Suprafata construita pentru toate cele 6 cazuri este de 100m patrati
Suprafata utila pentru un zid cu grosimea de 0,4m este
1. 84,64m patrati
2. 79,36mp
=====
3. 80,64mp
4. 77,28mp
=====
5. 59,04mp
6. 58,08mp

Suprafata zid exterior (h=3m)
1. 120m patrati
2. 170,4mp
=====
3. 150mp
4. 180mp
=====
5. 312mp
6. 324mp

Pentru casa cu etaj spatiul efectiv util este, in realitate, cu aproximativ 10m patrati mai mic considerind spatiul alocat scarilor de 5m patrati. Asta inseamna ca pentru cazul 2 suprafata utila ar fi de fapt de 69m patrati!
Presupunind un spatiu efectiv util echivalent cu o casa de 10x10 (primul caz) deci 85m patrati, atunci casa din cazul 2 ar trebui sa aiba o suprafata utila cu 10m patrati mai mare (85+10) si deci dimensiunile de 7,7m x 7,7m, suprafata construita fiind de 118,5 metri patrati (vs 100mp). Comparativ cu cazul 1 suprafata zidului exterior ar fi de 184,8mp (vs 120mp) iar a placilor de beton (3 la numar) de 177,8m patrati fata de 200m patrati (2 placi) in primul caz. Carevasazica o casa doar parter cu o forma cat mai aproape de patrat nu e chiar departe ca si costuri de o casa cu etaj la fel de patratoasa, asta pentru situatia cind spatiul efectiv util este acelasi. La aceeasi suprafata construita casa cu etaj e mai ieftina probabil dar sigur spatiul interior e mult mai mic si peste asta se adauga dezavantajele scarii.

View PostRaduPopescu2001, on 12 iunie 2013 - 15:10, said:

Casa cu etaj inseamna cu adevarat confort si intimitate. Nu este nevoie daca ai casa cu etaj sa iti pui dormitoarele la etajul 1 sau 2...iar in legatura cu batranetea...putin sport face bine...
Sa vezi ce bastoane in cap o sa iti iei de la bunica-mea. Marea ta sansa e ca mamaie nu se da pe net... Explica-i tu unui cardiac astmatic, la 90 de ani, cu coloana si picioarele praf ce minunat e sportul si ce placeri intense iti procura urcatul si coboritul scarilor.

#43
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 21.01.2013
eu ca sa pot face o casa parter, implicit sa pot cumpara un teren corespunzator ca marime (am 1200 mp), am plecat la 10 km de oras. si nu regret nici o secunda.
cum bine spunea cineva mai sus, casa cu etaj/mansarda nu se justifica decat daca esti obligat de marimea terenului. dar, parerea mea este ca in marea majoritate a cazurilor de case cu mansarda/etaj e vorba de fapt de umflarea in pene a proprietarului, sa aiba el casa mai inalta decat a vecinului. si pe urma iarna incuie toate camerele, mai putin una.

#44
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu am spu asta si imi pare bine ca sunt si altii de acord cu mine.
nu numai camerele trebuie sa le inchizi, esential este sa inchizi casa scarii.
pana la urma, daca iti faci o socoteala realista, nici nu ai nevoie de prea multe camere. vad o gramada de case mari care sunt de ani de zile la rosu fiindca s-au terminat banii pentru finalizare.

#45
dcg

dcg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,154
  • Înscris: 22.11.2003
greuceanutm,

Frumos postul. Eu totusi nu as scoate casa scarii din spatiul util. E spatiu util, chiar daca e mai incomod. Pe acelasi considerent putem sa scoatem holurile, teoretic si alea sunt spatii pierdute. Dar nu este asa, atat casa scarii cat si holurile sunt spatii utile care necesita incalzire.

Un dezavantaj al casei parter ar putea fi de ordin estetic. O astfel de casa facuta in conditii de buget mai auster (gen acoperis in 2 ape) risca intr-un final sa arate ca un grajd. La o casa cu etaj mai poti indulci esteticul cu un niste balcoane de exemplu.

#46
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

View Postrich1974, on 14 iunie 2013 - 09:18, said:

eu am spu asta si imi pare bine ca sunt si altii de acord cu mine.
nu numai camerele trebuie sa le inchizi, esential este sa inchizi casa scarii.
pana la urma, daca iti faci o socoteala realista, nici nu ai nevoie de prea multe camere. vad o gramada de case mari care sunt de ani de zile la rosu fiindca s-au terminat banii pentru finalizare.

Am deja o casa peste 410. Acum vreau sa imi fac una de maxim 180m pe care o consider mai mult decat suficienta.

View Postdcg, on 14 iunie 2013 - 09:53, said:

greuceanutm,

Frumos postul. Eu totusi nu as scoate casa scarii din spatiul util. E spatiu util, chiar daca e mai incomod. Pe acelasi considerent putem sa scoatem holurile, teoretic si alea sunt spatii pierdute. Dar nu este asa, atat casa scarii cat si holurile sunt spatii utile care necesita incalzire.

Un dezavantaj al casei parter ar putea fi de ordin estetic. O astfel de casa facuta in conditii de buget mai auster (gen acoperis
in 2 ape) risca intr-un final sa arate ca un grajd. La o casa cu etaj mai poti indulci esteticul cu un niste balcoane de exemplu.

Pe hol iti poti pune un dulap, un fotoliu, etc...pe scarile alea nu poti sa pui nimic...doar urci si cobori pe ele...nu sunt spatiu util si nu pot fi considerate asa.

View Postblackiesasha, on 13 iunie 2013 - 06:51, said:

case cu mansarda/etaj e vorba de fapt de umflarea in pene a proprietarului

Lucru de care nu sunt interesat catusi de putin...pentru ce sa dau motive hotilor sa se gandeasca la casa mea ? :D

#47
greuceanutm

greuceanutm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 25.01.2012

View Postdcg, on 14 iunie 2013 - 09:53, said:

greuceanutm,

Frumos postul. Eu totusi nu as scoate casa scarii din spatiul util. E spatiu util, chiar daca e mai incomod. Pe acelasi considerent putem sa scoatem holurile, teoretic si alea sunt spatii pierdute. Dar nu este asa, atat casa scarii cat si holurile sunt spatii utile care necesita incalzire.

Un dezavantaj al casei parter ar putea fi de ordin estetic. O astfel de casa facuta in conditii de buget mai auster (gen acoperis in 2 ape) risca intr-un final sa arate ca un grajd. La o casa cu etaj mai poti indulci esteticul cu un niste balcoane de exemplu.
Nici eu nu consider scara un spatiu total inutilizabil. Pentru anumite tipuri de scari, in situatii date, exista posibilitatea folosirii spatiului de sub scara pentru depozitare sau poate fi mobilat... nu mai zic de toate  traznaile arhitecturale ce se pot face cu scara, in jurul ei, etc. Rezultatele pot fi spectaculoase, frumoase sau dimpotriva cretine, uneori criminale... tine de arhitect si beneficiar.
In legatura cu estetica sint multe de spus. Unii vor une maison de charme pe care sa o admire din racoarea gradinii, altii vor, dimpotriva, sa-si priveasca florile sau copiii jucandu-se, stand in tihna pe prispa casei. Unii vor confort la superlativ pentru altii design-ul sau imaginea lor in societate primeaza. Poate la estetica o casa parter e mai anosta dar e clar mai confortabila. In plus, pentru suprafete mici, la aceeasi arie desfasurata, e mai usor de obtinut un partiu corespunzator dintr-o singura felie decat din doua.

#48
dcg

dcg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,154
  • Înscris: 22.11.2003

View Postunrealgeb1978, on 14 iunie 2013 - 11:54, said:

Pe hol iti poti pune un dulap, un fotoliu, etc...pe scarile alea nu poti sa pui nimic...

Sau poti sa pui in ele. Unele scari pot fi ele in sine mobilier: http://www.scaridinl...lemn-cu-sertare

#49
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
[ http://homecreativedesign.com/wp-content/uploads/2011/05/space-under-the-stairs-.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://default.secure.media.ipcdigital.co.uk/96/00000be77/ca34/shelving-under-stairs.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://4.bp.blogspot.com/-7TGOi_mLVug/Tr_gtm9inAI/AAAAAAAAAJE/5R02lyc5AuI/s1600/Classic_in_Alder_understairs_small.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://cdn.freshome.com/wp-content/uploads/2010/11/lepcsoalatt9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://cdn.indulgy.com/M9/44/Y8/11329436532098635IrP8toSMc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#50
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

View Postdcg, on 17 iunie 2013 - 10:47, said:

Sau poti sa pui in ele. Unele scari pot fi ele in sine mobilier: http://www.scaridinl...lemn-cu-sertare

Nu cred ca tin foarte bine in timp scarile alea...

#51
RaduPopescu2001

RaduPopescu2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.06.2013
poti de exemplu in trepte sa adaugi sertare pentru depozitare. Spatiul de sub scara poate fi utilizat cum a sugerat paradigmatic

#52
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

View PostRaduPopescu2001, on 18 iunie 2013 - 12:29, said:

poti de exemplu in trepte sa adaugi sertare pentru depozitare. Spatiul de sub scara poate fi utilizat cum a sugerat paradigmatic

Da, insa toate aceste lucruri impun diverse costuri si trebuie sa ai o scara unde sa poti face sau pune ceva. Nu merge in toate cazurile. Treptele nu stiu cum sunt in timp...poate daca are cineva sau a vazut da detalii :)

#53
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postunrealgeb1978, on 18 iunie 2013 - 14:28, said:

Da, insa toate aceste lucruri impun diverse costuri si trebuie sa ai o scara unde sa poti face sau pune ceva. Nu merge in toate cazurile. Treptele nu stiu cum sunt in timp...poate daca are cineva sau a vazut da detalii Posted Image
Discuţia era despre spaţiul mort de sub scară.
Ideea e că nu este un spaţiu mort.

Dacă vrei părerea mea sinceră şi eu sunt pt. casele pe parter.
Dar când vine vorba de cost vs beneficiu, casele cu etaj sunt mai avantajoase.
Şi atunci când îţi chiverniseşti costurile şi eşti la limită cu totul, aceste avantaje fac diferenţa.

#54
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006

View Postparadigmatic, on 19 iunie 2013 - 10:07, said:

Discuţia era despre spaţiul mort de sub scară.
Mai ai un spaţiu mort şi la etaj.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate