Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...
 

Ce tip de radiatii emite soarele?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009
Buna ziua, poate pare o intrebare stupida, dar am si eu o curiozitate care ma nedumereste... de ce soarele emite doar radiatii vizibiile si ultraviolete? Avand in vedere ca fuziunea nucleara din soare se manifesta aleatoriu.... Dece nu emite tot spectrul? Simteam de exemplu razele X daca era asa...
Depinde intr-un fel de elementele din care e compus? Daca da, ce element constituie fiecare tip de radiatie... de exemplu heliul pentru unde radio, fierul pentru lumina vizibila, uraniul pentru razele gamma... etc.?
Multumesc pentru raspuns!

Edited by andrei_210, 19 May 2013 - 16:11.


#2
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 19.12.2012
Dar cine ti a spus tie ca soarele emite "doar radiatii vizibile si ultraviolete ? asta as fi foarte curios sa stiu.

#3
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009
Nu mi-a zis nimeni specific, asta mi-a dat de inteles. Nu simtim razele X si nu "auzim la radio" frecventele joase, de asemenea nu ne dezintegreaza razele gamma.

#4
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
Radiatii gamma, x, ultraviolete,infrarosii. Radiatiile gamma sunt absorbite inapoi de soare si cand ies la suprafata sunt x, ultraviolete sau infrarosii.

#5
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009
De ce sunt absorbite razele gama inapoi de soare?

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015
Radiatiile gama sunt produse in centrul soarelui unde are loc reactia de fuziune. Ele au lungimea de unda prea mica pentru a putea sa treaca prin materia solida, asa ca sunt absorbite de soare si transformate in alte tipuri de radiatie.

http://en.wikipedia.org/wiki/Sunlight

#7
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
De fapt soarele acopera un spectru mai larg de misii, in cantitati mai mari sau mai mici. Problema este ca atmosfera noastra este impermeabila pentru mare parte a spectrului electromagnetic, avand doar 2 ferestre: una pentru lumina vizibila (cam 350 nm-700 nm) si una radio. Atat. Gamma nu intra, x nu intra, restul nu intra. De-aia si telescoapele sunt mult mai utile daca stau pe orbita: pot culege informatii si in alte zone ale spectrului, nu doar cea vizibil si radio.

#8
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Dar caldura soarelui cui o lasati? radiatiei infra-rosii bineinteles.

View Postandrei_210, on 19 mai 2013 - 16:05, said:

Buna ziua, poate pare o intrebare stupida, dar am si eu o curiozitate care ma nedumereste... de ce soarele emite doar radiatii vizibiile si ultraviolete? Avand in vedere ca fuziunea nucleara din soare se manifesta aleatoriu.... Dece nu emite tot spectrul? Simteam de exemplu razele X daca era asa...
Depinde intr-un fel de elementele din care e compus? Daca da, ce element constituie fiecare tip de radiatie... de exemplu heliul pentru unde radio, fierul pentru lumina vizibila, uraniul pentru razele gamma... etc.?
Multumesc pentru raspuns!

Nucleul solar emite radiatie gama de diverse energii in functie de nucleele care fuzioneaza. Aceste radiatii gama nu ajung sa iasa din Soare ci doar incalzesc materia din jurul lor. E impropriiu spus ca radiatiile gama sunt trase inapoi, nu avem de-a face totusi cu o gaura neagra.

Din pacate Soarele nu este singurul generator de radiatii ionizante, de aceea in spatiu cosmic e bine sa fii protejat de diverse "shielding"-uri

#9
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Ce fel de radiatii emite soarele nu este important.....Ce este important este ca Dumnezeu, in nemarginita Lui intelepciune, s-a gandit sa ne binecuvanteze cu prezenta soarelui care este atat de benefica pentru viata oamenilor. De aceea si noi trebuie sa Il laudam si sa-l marim de cate ori avem ocazia...

#10
pxrotcenoc

pxrotcenoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 16.01.2013
@Gonthar , canta la alta masa cu povestile astea .
Cati nu au murit din cauza radiatiilor solare ?
Personajul tau de poveste ar fi un criminal in cazul asta .

#11
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007

View PostGonthar, on 19 mai 2013 - 17:30, said:

Ce fel de radiatii emite soarele nu este important.....Ce este important este ca Dumnezeu, in nemarginita Lui intelepciune, s-a gandit sa ne binecuvanteze cu prezenta soarelui care este atat de benefica pentru viata oamenilor. De aceea si noi trebuie sa Il laudam si sa-l marim de cate ori avem ocazia...

Daca nu era soarele nici macar nu am fi putut sa ne da seama ca nu este, daca intelegi ce vreau sa spun?  Nu ar fi fost nimeni care sa il planga.

#12
alexumrb

alexumrb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 14.05.2010

View PostGonthar, on 19 mai 2013 - 17:30, said:

Ce fel de radiatii emite soarele nu este important.....Ce este important este ca Dumnezeu, in nemarginita Lui intelepciune, s-a gandit sa ne binecuvanteze cu prezenta soarelui care este atat de benefica pentru viata oamenilor. De aceea si noi trebuie sa Il laudam si sa-l marim de cate ori avem ocazia...

Esti minim retardat!

#13
bluething

bluething

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.09.2010

View PostGonthar, on 19 mai 2013 - 17:30, said:

Ce fel de radiatii emite soarele nu este important.....Ce este important este ca Dumnezeu, in nemarginita Lui intelepciune, s-a gandit sa ne binecuvanteze cu prezenta soarelui care este atat de benefica pentru viata oamenilor. De aceea si noi trebuie sa Il laudam si sa-l marim de cate ori avem ocazia...

Doar eu am impresia ca omu' e ironic?
Adica sincer, chiar nu imi pot imagina pe cineva sa vina pe topicul asta, sa spuna asa ceva pe bune.

#14
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postbluething, on 19 mai 2013 - 23:39, said:

Doar eu am impresia ca omu' e ironic?

Da.
Utilizatorul "gonthar" s-a facut remarcat si in trecut prin aducerea in discutie a divinitatii in sectiunea de stiinta a forumului. Nu e ironic.

On: Soarele emite esentialmente radiatii electromagnetice (spectru aproximativ de corp negru la o temperatura de stralucire de ordinul 5800 K afectat de diferite absorbtii/emisii selective in atmosfera solara), apoi neutrini, ioni si electroni. Desigur, maximul emisivitatii este in regiunea vizibila (nu intamplator, organele de simt specializate ale organismelor terestre s-au orientat catre aceasta fereastra a spectrului), cu importante energii emise si in IR sau UV. Regiunile extreme ale spectrului electromagnetic nu lipsesc, insa intensitatea de emisie corespunzatoare este din ce in ce mai scazuta pe masura ce ne indepartam de zona vizibila. In plus, atmosfera terestra absoarbe in mod selectiv diferite benzi de frecvente din spectru, ceea ce schimba in buna masura distributia spectrala energetica la nivelul solului.
Radiatiile gamma produse de reactiile de fuziune din nucleul solar nu penetreaza mantaua solara intrucat sunt aborbite foarte puternic in acea regiune, ele nu ajung la suprafata soarelui ca atare, ajunge in schimb energia lor termalizata care mentine cromosfera la temperatura de stralucire indicata mai sus (neutrinii produsi in acelasi reactii si care nu sunt absorbiti mai deloc, ajung la noi practic nestingheriti).

#15
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Gonthar este extraterestru stie el ceva, pana si Basescu il are pe tasta 3 de la telefonul din birou. :)

#16
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007

View Posteugeniusro, on 20 mai 2013 - 14:00, said:

Gonthar este extraterestru stie el ceva, pana si Basescu il are pe tasta 3 de la telefonul din birou. Posted Image
:) Multi dintre cei care vorbesc in numele D-lui ajung sa o ia razna, grija mare Gonthar, grija mare!  Posted Image

#17
vladutz114

vladutz114

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 22.05.2010
Intr-un fel baietsashu are dreptate in ceea ce zice, e bine uneori sa lasam ,,calculele" si ,,matematicele cu stiintele" deoparte si sa ne bucuram de viata in sine Posted Image, insa nici nu putem inchide ochii de tot, ca altfel.....o belim Posted Image) .

Edited by vladutz114, 02 June 2013 - 09:56.


#18
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View Postalexumrb, on 19 mai 2013 - 21:34, said:

Esti minim retardat!
Pai daca vorbiti fara sa stiti ce vorbiti, din pacate in postarea ta te-ai autodescris cu multa indulgenta, si altii asemeni tie ti-au dat like sau au sustinut aceeasi idee deci i-ai descris si pe ei cu aceasta postare.
Ca vreti voi sa credeti sau nu universul este creat asa cum este de D-zeu...
PS: stiu ca o sa apara o gramada de "destepti" in urma mea care o sa se autodescrie, nu uitati, intelepciunea lumii este nebunie in fata lui D-zeu. Posted Image

Edited by bogdan_popescu, 02 June 2013 - 12:05.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate