Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Instrumente muzicale de tip software

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3 replies to this topic

#1
MihaiVrabii

MihaiVrabii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.05.2013
Buna ziua

- Puteti sa imi dati o definitie si daca sunt adevarate urmatoarele propozitii, va rog frumos :
1. ce este un instrument muzical de tip software
2. daca exista in general .... putem sa folosim termenul de instrument muzical electronic tip software?
3. Daca este corecta clasificarea instrumentelor electronice : instrument electronic tip software si hardware
4. Si daca este corecta propozitia : un instrument muzical electronic tip software are o perioada de utilizare ( ciclu de viata ) practic infinita.

Am nevoie de ajutorul vostru ...
Cu stima
Mihai

#2
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
1. ce este un instrument muzical de tip software - un program care simuleaza caracteristicile unui instrument muzical real (tonalitate etc)
2. daca exista in general .... putem sa folosim termenul de instrument muzical electronic tip software? - da, de ce nu?! Tone2 RayBlaster e o asa zisa 'orga' existenta doar sub forma digitala.
3. Daca este corecta clasificarea instrumentelor electronice : instrument electronic tip software si hardware - bineinteles.
4. Si daca este corecta propozitia : un instrument muzical electronic tip software are o perioada de utilizare ( ciclu de viata ) practic infinita. - atata timp cat ai curent electric si computerul pe care sa ruleze, da.

#3
MihaiVrabii

MihaiVrabii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.05.2013
Multumesc -Catalin pentru raspuns .

P.S : pe masura posibilitatii as vrea sa aud mai multe pareri !!
Multumesc

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMihaiVrabii, on 17 mai 2013 - 12:14, said:

Buna ziua

- Puteti sa imi dati o definitie si daca sunt adevarate urmatoarele propozitii, va rog frumos :
1. ce este un instrument muzical de tip software
2. daca exista in general .... putem sa folosim termenul de instrument muzical electronic tip software?
3. Daca este corecta clasificarea instrumentelor electronice : instrument electronic tip software si hardware
4. Si daca este corecta propozitia : un instrument muzical electronic tip software are o perioada de utilizare ( ciclu de viata ) practic infinita.

Am nevoie de ajutorul vostru ...
Cu stima
Mihai

La 1 si 2 sunt ok raspunsurile.
La3: instrumentele muzicale electronice pot fi hardware analogice, digitale si instrumente software.
La 4: teoretic infinit, practic mai putin decat un instrument dedicat hardware, deoarece software-ul e dependent de un hardware pentru care a fost facut, iar daca acel hard a disparut, softul, desi teoretic ar putea functiona, nu mai are pe ce sa ruleze. Exemplu, am instrumente soft de acum 10 ani, care rulau pe Windows 95-98 si care acum nu mai ruleaza pe WIN 7. Desi hardul ar putea suporta programul, nu merge. In schimb un instrument hardware, daca nu se strica ireparabil, functioneaza fara repros multe decenii (unul pe care il si folosesc, dealtfel)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate