Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

Branula permanenta. E posibil?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,227
  • Înscris: 01.10.2009
Parintii mei au ajuns sa ia constant medicamente pentru diverse boli ale varstei. Problema este ca acele medicamente afecteaza oarecum tubul digestiv, in special probleme de constipatie. Asa am ajuns sa ma gandesc daca nu exista cumva implanturi prin care s-ar putea introduce zilnic medicamentele sub forma de ser, direct in sange fara intepaturi. Stie cineva ceva?

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,089
  • Înscris: 25.06.2007

View PostXORIAN_L, on 16 mai 2013 - 10:02, said:


Nu toate medicamentele ce se administreaza pe cale orala au si forme de administrare intravenoasa (de fapt chiar destul de putine).
Mai mult, dupa un timp cam toate branulele se colmateaza, provoaca flebite etc

#3
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
Vezi pe sectiunea de medicina. In spitale se folosesc injectomate care distribuie automat substantele in perfuzie, iar branula se poate tine o perioada mai lunga de timp (eu am tinut una o saptamana, faceam antibiotic injectabil pentru o bronsita si, ca sa nu ma doara dosu de la injectii, mi-am pus branula la mana.
Trebuie sa existe si dispozitive portabie.  De asemeni, stiu ca exista si plasturi cu medicamente care se lipesc pe piele si distribuie substanta transdermic.

#4
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,227
  • Înscris: 01.10.2009

View PostKarhu, on 16 mai 2013 - 10:21, said:

...provoaca flebite etc

Stiu ca exista implanturi care stau in organism fara sa fie respinse (din titan, argint, etc.). De ce nu ar exista un dispozitiv implantat prin care sa se poata introduce zilnic ser in sange?

View PostKarhu, on 16 mai 2013 - 10:21, said:

Nu toate medicamentele ce se administreaza pe cale orala au si forme de administrare intravenoasa (de fapt chiar destul de putine).

Dar cele pe cale orala nu ajung in cele din urma sub o alta forma (sau aceasi) tot in sange?

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,089
  • Înscris: 25.06.2007

View PostXORIAN_L, on 16 mai 2013 - 11:51, said:

De ce nu ar exista un dispozitiv implantat prin care sa se poata introduce zilnic ser in sange?
Exista de exemplu pompe de insulina ce administreaza subcutan doza necesara, acestea au insa si dezavantaje (citeste la Disadvantages of pumping insulin). In cazul unui cateter venos dezavantajele pot sa fie mai mari, plus ca, asa cum ziceam, nu toate medicamentele se preteaza administrarii parenterale.

View PostXORIAN_L, on 16 mai 2013 - 11:53, said:

Dar cele pe cale orala nu ajung in cele din urma sub o alta forma (sau aceasi) tot in sange?
In general, da.

#6
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
De unde exista aceasta siguranta ca medicamentele actioneaza cum se spune, si ca actioneaza exact acolo unde e afectiunea?

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,089
  • Înscris: 25.06.2007

View PostNASTYPRIMUL, on 16 mai 2013 - 13:36, said:


Din studii clinice, paraclinice si farmacologice.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate