Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Sfat achizitie tractor SH, buget 5000-7500 Euro, putere 65-100 CP.

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
andrei_xzi

andrei_xzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 11.05.2013
Ma numesc Andrei, am 26 de ani...nu ma pricep la tractoare deloc, de aceea fac apel la cunostintele dumneavoastră, cine vrea sa împărtășească o parere,un sfat e mai mult decat binevenit.
As dori sa cumpar un tractor, insa nu stiu dupa ce caracteristici sa ma orientez.unii spun ca producătorul conteaza, altii nr de ore la bord, altii ca anul,etc etc.
As dori sa imi fac o ferma de animale(inca nu m-am hotarat de care),iar tractorul l-as folosi incepand de la lucrarea pamantului si pana la micile treburi de pe lg gospodarie.
Pt inceput as incepe cu 10hectare, iar mai apoi sper sa ajung la 50-80hectare.
Scormonind anunturile de pe net de la noi din tara, cel mai accesibil la pret sunt Fiaturile, apoi ar SAME, iar apoi un CASE, desigur ca s-ar mai gasi si un john deere, un deutz sau fendt, dar mai rar.
Din ce am mai citit cele cu peste 100 de cai putere au consumul maricel spre mare.o alta idee ar fi cea a anului de fabricatie sa fie dupa 1980 incoace, cica piesele se gasesc mai repede; cate ore de munca ar trebui sa aiba tractorul ca sa nu fie prea obosit, sau sa imi pice piesele dupa nici un an.
Si in final: e mai rentabil sa il cumpar din afara, sau de la noi din tara?nu prea stiu cat ar ajunge un transport de ex din germania, italia, anglia; ma gandesc ca sare de 1000 de euro.
Va Mulțumesc .

#2
lemar

lemar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 22.07.2007

 andrei_xzi, on 11 mai 2013 - 14:19, said:

Ma numesc Andrei,
Salut,
Din ce stiu eu,marimea/puterea tractorului se alege functie a suprafetele de teren ce se doresc a fi cultivate (se doreste un timp optim  de executie a lucrarilor functie de vreme/perioada a anului).
Fiind limitat de buget si raportat la suprafetel de teren ce doresti a le cultiva nu cred  ca e recomandat un tractor de putere mare.Considera dealtfel faptul ca dupa si inaintea tractorului iti vor trebui utilaje care nu sunt tocmai ieftin si fara de care tractorul va avea putina utilitate.
E buna ideea cu ferma,mai ales daca vei munci/supravegea personal lucruruile.Gandeste putin lucrurile si de la coada la cap(de fapt de la cap la coada) in sensul identificarii potentialilor cumparatori pentru productia realizata in ferma.La prima vedere e usor-cumperi un tractor,cheltui banii si te uiti ca nu-i mai ai...

Bafta!

#3
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
-Daca doresti sa-ti faci o ferma de animale si nu esti hotarat de care, eu ti-as recomanda calduros sa o faci pentru capre de rasa.In ultima vreme se cauta tot mai mult produsele acestor animale splendide,iar laptele de capra este un medicament forte.Sant foarte usor si ieftin de intretinut si poti castiga de pe urma lor mai mult decat dela oi,vaci,pasari.
Daca pentru inceput te hotarasti sa lucrezi doar 10 Ha,acestea poti sa le acoperi linistit cu un tractor din grupa medie(45cp) si asta pentru ca motorina e f. scumpa.Daca te hotarasti pe capre poti cultiva doar lucerna peste tot si scapi de lucrarile anuale(arat,discuit,semanat,treierat,etc,etc.care sant foarte costisitoare.Pentru transport si lucrari la ferma poti tine si un cal sau chiar doi cai .la o carutza platforma.si asta iti spun tot cu gandul la pretul motorinei.Daca in zona fermei duci lipsa de apa exista o metoda de a aduce apa freatica la suprafatza fara nici un efort fizic sau financiar..adica un fel de fantana arteziana gratuita..si daca tot ai apa la discretie,poti sapa si un elesteu de peste.Fantana iti poate ridica apa pana la 50 de metrii asa ca la cadere poti instala o mini-hidrocentrala,si cu ce mai castigi de pe la soare poti sa ramai independent cu ferma fata de reteaua electrica care si ea este foarte scumpa.Daca totusi nu reusesti si esti nevoit sa te legi la reteaua de curent sa ai grija mare ca daca iti monteaza jmekerii transformator separat vei intra la un tarif mult mai mare decat daca iti aduci un bransament din reteaua de joasa tensiune.

Edited by Arayan, 11 May 2013 - 17:47.


#4
LauAmericanu

LauAmericanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 09.02.2009
Pana la 50ha teren faci fata linistit cu un Tractor Romanesc 450 tractiune fata spate. Si consuma putin. Eventual daca vrei mai multa putere iei un 650(consum dublu), ca sunt cam la acelasi pret. Sa te orientezi spre unul dupa 90, nu unul folosit la CAP.In banii aia ai mari sanse sa iei unul cu toate uneltele dupa el.

#5
andrei_xzi

andrei_xzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 11.05.2013

Va multumesc pt sugestii si idei.

In legatura cu tractoarele romanesti am inteles ca's mai pacatoase, consuma mult,iar piesele se strica mai repede.repet, asta e din auzite.
Pt tractor si utilaje as avea un buget de 10.000 d euro in total , ma gandesc ca daca e sa tot dau banii sa nu ii dau degeaba.m-am mai ieftinit eu la unele kestii si dup aia am regretat.
Totusi, e mai rentabil de adus de afara, sau nu e mare diferenta, si mai mult ma complic?
.

 Arayan, on 11 mai 2013 - 17:36, said:

-Daca doresti sa-ti faci o ferma de animale si nu esti hotarat de care, eu ti-as recomanda calduros sa o faci pentru capre de rasa.In ultima vreme se cauta tot mai mult produsele acestor animale splendide,iar laptele de capra este un medicament forte.Sant foarte usor si ieftin de intretinut si poti castiga de pe urma lor mai mult decat dela oi,vaci,pasari.
Daca pentru inceput te hotarasti sa lucrezi doar 10 Ha,acestea poti sa le acoperi linistit cu un tractor din grupa medie(45cp) si asta pentru ca motorina e f. scumpa.Daca te hotarasti pe capre poti cultiva doar lucerna peste tot si scapi de lucrarile anuale(arat,discuit,semanat,treierat,etc,etc.care sant foarte costisitoare.Pentru transport si lucrari la ferma poti tine si un cal sau chiar doi cai .la o carutza platforma.si asta iti spun tot cu gandul la pretul motorinei.Daca in zona fermei duci lipsa de apa exista o metoda de a aduce apa freatica la suprafatza fara nici un efort fizic sau financiar..adica un fel de fantana arteziana gratuita..si daca tot ai apa la discretie,poti sapa si un elesteu de peste.Fantana iti poate ridica apa pana la 50 de metrii asa ca la cadere poti instala o mini-hidrocentrala,si cu ce mai castigi de pe la soare poti sa ramai independent cu ferma fata de reteaua electrica care si ea este foarte scumpa.Daca totusi nu reusesti si esti nevoit sa te legi la reteaua de curent sa ai grija mare ca daca iti monteaza jmekerii transformator separat vei intra la un tarif mult mai mare decat daca iti aduci un bransament din reteaua de joasa tensiune.

Ce spuneti dvs e o idee ft buna in legatura cu ferma.cam cat ar ajunge chestia aia cu fantana de care spuneati adineaori?iar cu panourile solare,pt a avea cat de cat suficienta energie e nevoie de ceva panouri, care nu sunt prea ieftine.
Cat ar ajunge un nr de 20 de capete de caprine dintr-astea de rasa?daca aveti dvs cunostinte,sau aveti  ferma,lasati-ti un email,sau o adresa de mess.va multumesc

#6
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
OK.sa le luam pe rand.
1-Parerea mea e sa nu va luati un tractor romanesc (punct),Daca doriti un tractor minunat luati un Deutz cu 3 cilindrii,are racire cu aer,pompe separate pe fiecare cilindru,consum redus,inca exista piese de schimb in fabricatie,dar se potriveste intregul set dela...ARO (si asta pentru ca patentul ARO a fost ciordit dela nemti firma DEUTZ)Mai sant insa si alte tractoare la grupa 45cp.valoroase,dar eu cunosc acest tractor cu care mi-am facut treaba vreo 25 de ani si nu ma tradat nici odata.
2-Pentru a ridica si folosii in mod permanent apa freatica,va rebuii sa-ti sapi un putz (fantana sapata) in care sa introduci intr-un anumit mod o pompa speciala care foloseste efectul fizic numit,,lovitura de berbec'' efect prin care o parte din apa din fantana intrata in rezonanta,este impinsa in sus,si odata inceput procesul se auto-intretine si astfel poti avea un paraias non-stop la ferma.   Ideea urcarii apei venite in debit mare de la inaltime mica, dar in debit mic la inaltime mare (teoretic, sa zicem 20 l/s veniti de la 3 m inaltime pot fi urcati la 30 m, dar cu un debit de 2 l/s - practic randamentul e insa de circa 70%) e geniala, dar constructia pompei asteia nu e chiar floare la ureche - mai ales la nivelul reglarii supapelor - vezi schemele atasate.
  

DENUMIREA POMPEI ESTE;-Ram-Pump,(POMPA BERBEC)


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/y1Z-idnIM6M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Exista i furnizori de pompe d-astea,dar sint importatori mai ales din SUA (la preturi de 200-1.500 $).vezi si pe aici;
http://www.greenandcarter.com/
http://www.rufon.org...hp?topic=3338.0
-In legatura cu pretul caprelor de rasa depinde de rasa caprei,de varsta,de pedigree,de vanzator,
http://www.afaceri-c...CFUhZ3godZnYAmg
-O astfel de capra da zilnic cam 6-7Litri/lapte. Pretul laptelui in Europa era de 2E/Litru.iar cel de vaca 1E/Litru
http://www.rasapura.com/
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1oBbAerFmBw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://marcos.sunpho...pre_rasa_SAANEN
3-Panourile solare dar si ori ce generatoare de energie verde stiam ca se mai si subventioneaza de statul Roman.

#7
andrei_xzi

andrei_xzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 11.05.2013
va multumesc ft mult pt informatiile oferite.
vad ca aveti ft multe cunostinte,apropo detineti vreo ferma de animale ?

#8
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
@Arayan ...nu mai dati sperante celor care chiar va cred;acea pompa(ram pump),chiar poate ridica apa la o inaltime de pana la 40 ori fata de nivelul pompei,insa exista o conditie.
Cum functioneaza:pe cursul unuirau(parau) se instaleaza o conducta(teava),care are la capat  aceasta pompa(ram pump).Principiul este foarte simplu si poate fi construita de oricine care stie sa imbine cateva elemente de instalatii.
Singura conditie este sa avem o diferenta de nivel intre capetele conductei;cu cat mai mare cu atat mai bine.Lungimea acestei conducte se calculeaza in functie de viteza apei prin conducta si nivelul la care se doreste ridicarea apei fata de pompa.

ps. cer scuze moderatorilor pt.off... insa mai multe informatii despre constructia proiectarea si functionarea [ RAM PUMP ]se gasesc pe net.
      IN NICI UN CAZ NU POT FI FOLOSITE PT SCOATEREA APEI DIN FANTANA FORATA.

#9
andrei_xzi

andrei_xzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 11.05.2013
Ok.in afara de ram pump.
Este cineva care detine tractor, sau cunoaste pe cineva care are si poate da o parere? Doar sa nu mai ziceti sa cumpar dintr-astea romanesti.
Cine are ferma, poate sa dea un sfat de asemenea, incepand de la cladirea principala, si pana la hranirea animalelor.
Multumesc mult.

#10
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Și Kubota sunt tractoare care te țin o viață,apreciate foarte mult de nemți,și au un consum la jumate” față de tractoarele românești.Posted Image

Edited by Viorelsolar, 12 May 2013 - 10:30.


#11
andrei_xzi

andrei_xzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 11.05.2013

 Viorelsolar, on 12 mai 2013 - 10:30, said:

Și Kubota sunt tractoare care te țin o viață,apreciate foarte mult de nemți,și au un consum la jumate” față de tractoarele românești.Posted Image

din cate stiu eu nu prea am vazut tractoare kubota cu mai mult de 25/40 cp.....

#12
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Mai bine cauti ceva inainte sa spui ...

http://www.kubota.co...uptractors.aspx

Grig

#13
andrei_xzi

andrei_xzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 11.05.2013

 Ion_Bumbu, on 12 mai 2013 - 11:37, said:

Mai bine cauti ceva inainte sa spui ...

http://www.kubota.co...uptractors.aspx

Grig



nu vreau sa zic ceva aiurea....dar siteul pe care l-ai postat e pt TRACTOARE NOI domnu meu.
Eu nu am bani de tractor nou....ca daca aveam nu mai intrebam lumea pe forum, una la mana...... doi la mana MA REFEREAM LA TRACTOARELE KUBOTA SECOND HAND..... NU PREA AM VAZUT DECAT CELE CU PUTERE PANA IN 40 DE CP.
Am vazut ceva la 70 de cai prin Spania dar ala e vreo 12.000 de euro...... e usor de vb doar asa de bagat in seama..... stiu asta :)

#14
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
http://www.ebay.de/s...=Kubota&_sop=16
Aici ai preturi de SH la Kubota , au fost si de 70Cp la vinzare insa asa cum a spus Viorel nemtii tin la ele si s`au dus repejor.
Prin urmare cauta si pe net daca vrei un tractor bun.
Mai vezi pe topicul cu "Cea mai buna marca de tractoare" .
Fiindca ma bag in seama, tinind cont de banii de care dispui si faptul ca nu stii nimic despre tractoare cel mai OK e un tractor rominesc
la care gasesti pe cineva pentru sfaturi aproape in orice sat/comuna.

Grig

Edited by Ion_Bumbu, 12 May 2013 - 12:37.


#15
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Ai nevoie de un tractor de dimensiuni medii si f. solid, 70-90CP . Avand in vedere ideea de "use all around" pe care o ai, ti-as recomanda sa cauti unul cu incarcator frontal. La pret ai gasi multe variante pe Fiatagri si Same.

#16
andrei_xzi

andrei_xzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 11.05.2013
stie cineva despre firma asta SAME ??? e buna.......piesele sunt de calitate ??? in comparatie cu FIAT, ford sau international ??
Am vazut ft multe anunturi cu tractoare SAME  cu preturi OK si suficienti cai putere.M-am orientat si de un incarcator frontal cum spunea colegul de mai sus..... CUPA o am deja....iar scheletul am vazut undeva de la 600-900 de euro. Asta in caz ca nu prind un tractor deja echipat sa spun asa...
Pt dl Ion_Bumbu m-am uitat peste topicul respectiv cu cateva zile in urma.....dar tractoarele descrise acolo ....din cate am inteles eu....sunt scumpe si mult mai noi ca an de fabricatie ....La banii pe care ii am nu pot decat sa ma uit la poze Posted Image)

AM gasit  mai multe modele .....de tractoare :
http://www.tocmai.ro...071848.html  
http://www.tocmai.ro...0-10099327.html

http://www.aaz.ro/de...-75-cp#stayhere


Am gasit ceva acceptabil la pret/performanta.... si nici anul de fabricatie nu e rau sa spun asa....

PARERI..... PRO/ CONTRA ???
Va multumesc

http://www.anunturia...D_85.html UN SAME la 5750 EURO...negociabil..
Din ce am mai citit pe internet unele au si motoare DEUTZ...dar totusi... ...... mai astept pareri Posted Image
Multumesc

Edited by andrei_xzi, 12 May 2013 - 13:26.


#17
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

 gcom61, on 12 mai 2013 - 09:10, said:

[ RAM PUMP ]se gasesc pe net. IN NICI UN CAZ NU POT FI FOLOSITE PT SCOATEREA APEI DIN FANTANA FORATA.
-Scuzati-mi concluzia dar santeti intr-o eroare totala Asa se intampla cand dati peste vreun articol si nu-l cititi pana la capat.Da exista si pompe care ridica apa raurilor folosind forta vadului sau caderile de apa (cascadele) ale  raului.Din aceasta categorie de pompe sant cele instalate , cele aruncate in vad cu ajutorul unei franghii si care dupa folosire pot fi retrase,precum si cele instalate pe cascade,numai ca acestea fac parte dintr-o alta categorie de pompe si nu cea expusa aici.Daca citeati mai atent observati ca pentru instalarea acestei pompe este nevoie de un iaz,putz,sau daca acestea nu exista atunci se va sapa o fantana dar atentie aceasta nu va fi  ca si acea fantana dela tzara,sapata drept in jos ci aceasta se va sapa..oblig in jos (cu prag la mijlocul nivelului apei,pentru a se putea instala in panta si subacvatic conducta de debit mare pentru a se putea realiza astfel efectul loviturii de berbec.Deci privita de sus fantana va fii dreptunghiulara,ca si un santz cu doua trepte si nu patrata ca si cele dela tzara.Daca totusi nu va vine a crede inainte de a va expune public pareri neargumentate,este bine sa mai fruzariti net-ul,sau chiar sa intrebati pe proprietarii elesteelor de peste,care (unii din ei)folosesc deja de multisor sistemul,si nu au prin preajma nici urma de..apa curgatoare,dimpotriva produc ei un mic parau artificial...
Acest tip de pompe se foloseau in Romania inca de acum peste 80 de ani...
Iata si un scurt istoric;...,,CU PESTE 80 DE ANI IN URMA, UN BOIER DIN MOLDOVA A ADUS DINTR-O TARA APUSEANA (GERMANIA, FRANTA??) DOUA POMPE PE CARE LE UTILIZA PENTRU SCOATEREA APEI DIN FANTANA LA CONAC SI LA CAMP PENTRU RIDICAREA APEI'' ....
.....,,La "conacul" Posted Image unde stau in chirie apa e adusa de la izvor cu acelasi aparat.Nu se sfideaza nici o lege a fizicii.Diferenta de nivel e cam de 7-8m intre izvor si bazinul de umplere,...''Daca o sa am timp voi face niste poze...Izvorul e mai e mai jos decat bazinul''...
,,...Am revenit cu amanunte.In detaliu nu stiu nici acum cum functioneaza pompa numai in principiu.Ar trebui desfacut bucata cu bucata ca sa-ti dai seama.In principiu e un bazin in care se aduna apa de la un izvor.De la bazin se formeaza o coloana de apa de cel putin 20-25m la un unghi de 10-15 grade.Cu cat e mai mare unghiul cu atat are pompa forta mai mare.Sub 10 grade cred ca pompa nu se mai poate amorsa caci coloana de apa nu mai are putere de impingere.
Deci aceasta coloana de apa merge de la bazin la pompa de apa respectiva.Pompa are forma de para (nu stiu din ce cauza) cu niste ventile in el banuiesc.Cert e ca mai are un ventil de refulare mare in afara ,care elimina cam 2|3 din apa aspirata iar restul se pompeaza spre bazinul de acumulare situat cam la 250m departare si la o diferenta de nivel de 7-8m.O instalatie din asta costa intre 800-1500 euro zicea proprietarul dar ma indoiesc de un asa pret.Este o firma de instalatii sanitare in imprejurimi care da la executat asemenea pompe unor firme de constructii metalice pe care ulterior le monteaza la clienti.Daca o sa am timp ma voi duce la firma sa vad despre ce e vorba si sa vorbesc cu seful despre principiul de functionare.Poate vad una si desfacuta daca am noroc...... ''
continuarea  aici; http://www.rhcforum....fideaza-fizica/
sau alte amanunte aici ;   http://www.rufon.org...hp?topic=3338.0

Edited by Arayan, 12 May 2013 - 14:11.


#18
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Pt. a intelege mecanismul de functionare al ''ram pump''  va propun un experiment simplu.La o sursa de apa (robinet,bazin suspendat) racordati o conducta(ppr,otel,pexal),cu o lungime de 5-10 m.La capatul conductei montati o piesa''T'' pe care montati un manometru(preferabil din cel care masoara presiunea in pneuri si memoreaza presiunea maxima) si un robinet cu bila.
Cerinta este ca racordul de alimentare sa fie cel putin egal cu cel al conductei si al robinetului de pe [T].
Alimentati conducta,inchideti robinetul foarte incet si verificati presiunea pe manometru-aceasta va fi fie presiunea de retea,fie presiunea datorata inaltimii bazinului.
Deschideti robinetulla maxim,lasati 2-3 secunde si inchideti foarte rapid privind manometrul.
Rezultatul il voi expune eu;la inchiderea rapida a robinetului ,presiunea va avea un salt brusc,cu atat mai mare cu cat viteza de curgere a apei este mai mare.
Acest [ varf ] de presiune poate fi de pana la 40 ori mai mare decat presiunea statica.
Daca se inlocuieste manometrul cu o supapa(clapet unisens) in sensul spre manometru vom obtine,....exact:ram pump sau pompa cu lovitura de berbec.
Acea para din poza ,are rol de hidrofor,adica sa uniformizeze pulsurile de presiune
   Si...nu stiu cine nu a inteles principiul.

ps. sapatul unei fantani oblice eventual ar putea fi folosita pe o panta,apa din fantana urmand sa curga singura la vale si acolo(in vale) sa montezi  ram pump.

ps1 Cer scuze din nou moderatorilor pt precizarile aduse

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate