Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Sfat achizitie tractor SH, buget 5000-7500 Euro, putere 65-100 CP.

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
-Stimate coleg observ ca nu mai esti asa hotarat sa ma contrazici si ca atare ma bucur si accept sa dialogam obsevand ca ai intzeles principiul de functionare Rampump.Ce este oarecum mai greu de intzeles este ca acolo jos in acea fantana speciala se poate realiza intre treapta inferioara a fantanii si partea superioara acea lovitura repetata care impinge un jet mai redus e drept de apa pana la suprafatza sub forma de izbuc repetat.Fermierii americani au pompe f.mari pe care le amorseaza cu piciorul dela o pedala dupa care vine apa singura e drept intermitent adica cu...sughitzuri-Ce zici ai prins miscarea?
http://www.google.ro...52bPWPWtvDWOR4A
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dgrythkYDIg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FkrWEAyYhbU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A9W0zx2D7aU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4OmYsS2lHPY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A1edn2bhwyU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Arayan, 12 May 2013 - 17:00.


#20
andrei_xzi

andrei_xzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 11.05.2013
ACUM CA V-ATI LAMURIT CARE E TREABA CU RAM PUMP..... PUTEM REVENI LA TOPIC ? :))))

#21
JohnnyTheFarmer

JohnnyTheFarmer

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.02.2018
Salut...imi place topicul asta...imi plac foarte mult utilajele agricole in special tractoarele(mare pasionat).Topicul ii vechi dar poate vor fii si alti ca domnul care a inceput topicul care vor cauta tractoare.De aceea când vreti sa achizitionati un tractor tineti seama de urmatoarele:
-tractor de 45 cp bun la toate=prostie omeneasca(tractorul de 45 cp ii bun doar la livezi),mare prostie tractor de 45 cp sa-ti cumperi mai ales cu dubla tractiune,tractoarele pana in 65 is bune doar cu simpla tractiune deoarece cu acestea se efectueaza lucrari usoare(cosit balotat ierbicidat...etc) au o viratie mai mare.Daca vrei sa faci toate lucrarile cu un tractor de 45 cp ai sa te chinui daca ai pamant mult nu livezi.Consumul redus ar fii un avantaj sa spunem,dar gandeste-te majoritatea atasamentelor la tractor sunt purtate (plug cultivator ,semanatori ) un tractor de 45 cp nu are greutate asadar fata se va ridica nu vei avea directie ,sa nu spun ca o sa-ti moara motorul mai mereu la lucrari grele,(vorbesc din experienta am avut un tractor de 55 cp),nici o cositoare un tractor de 45 cp nu are putere sa o traga in zonele mai dificile,poate trage dar mai greu,mare grija sau poti muri intr-un tractor de 45 cp deoarece se poate rasturna mai mereu,cum dai de o groapa asa tremuri,eu unul nici nu vreau sa mai aud de un tractor sub 80 cp ,ii un sicriu de fier ,(tractorul meu avea cabina ,lumini...de toate...tot l-am vandut).
      Cel mai indicat tractor pentru 10 h este unul de 75 cp ,recomant cu incredere un case international xl, dupa mine cel mai resuit tractor este un case international 956xl legenda fabricata in Neuss Germania,poti face orice lucrare cu el(Nu ii pentru livezi) consum rezonabil ,putere(ii ca un tank),mai greu la ierbicidat ,in fine despre despre case ih as putea vorbi pana maine cat sunt de resuite tractoarele astea (seriile din 80 pana in 92 in special )
Asadar concluzie John deere= ca bmw la masini ,CASE IH= ca mercedes la masini ,fiat=ca opel la masini,massey ferguson= ca audi la masini

#22
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Si acum ce tractor detii,sincer daca pui un încărcător pe tractor mic pana in 60 de cai iti trebuie fata,nu mai vorbesc daca te duci la deal sau la pădure.In zona mea mai toti au 445 sau 550 sau 640 si toti is multumiti. Mai greu la arat dar in rest fac fata la lucrările agricole pe care le fac.

#23
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
daca  '''CASE IH= ca Mercedes la masini''
tractoarele mercedes = rolls royce sau lamborghini??

ce imi plac mie parerile astea personale care suna a definitii clare.

#24
JohnnyTheFarmer

JohnnyTheFarmer

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.02.2018
Pimi,eu am dat ca un exemplu,tu daca nu ai ce face,nu poti da un sfat util ,de ce te bagi in seama?!te crezi interesant,uite ca nu esti.
Pe deasupra MB TRACK-ul de la mercedes ti se para ca ar arata a tractor!!?mai degraba e masina primariei...multi...ca tine pe lumea asta...
Techmaster35 ,eu prin padure cu tractorul nu mai merg(mi-am distrus universalul 650 prin padure).Tu din ce zona esti??Cat pamant detii??
Daca detii putin pamant te cred ca esti multumit de tractorul tau de 45 cp.Eu nu prea folosesc incarcator.
Ce tractor detin?...momentan nicunul,am avut un universal 650 apoi un ursus c360 ,si apoi un case 745 xl,acum nu stiu daca imi mai cumpar un tractor.

#25
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
domnu
nu mai judeca dupa aparente
intamplator mb tracul este cel mai scump tractor agricol pe care il poti cumpara second hand ...ghici de ce ?
daca ai lucra cu asa ceva ai intelege niste lucruri care la acest moment te depasesc clar .
cat despre sfaturi eu cred ca e bine sa nu le dai
fermierule fara tractor ai realizat ca dai sfaturi cerute acum 5 ani?

Edited by pimi, 10 May 2018 - 18:18.


#26
JohnnyTheFarmer

JohnnyTheFarmer

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.02.2018
Domnu...nu ma intereseaza cat costa mb track-ul,nici pareriile tale nu ma interseaza,nu ma intereseaza cu ce te ocupi (nu te deranja sa mai scrii),nici cine esti nu ma intereseaza,asa ca nu ma mai freca cu Mercedesul si prostiile tale...cat despre sfaturi cerute acum 5 ani...citeste mai bine (sau poate nu stii sa citesti)ce am scris mai sus "Topicul ii vechi dar poate..."
Ah,nici nu ma intereseaza ce crezi tu ca e bine eu sa dau sau nu.
  Ce ma depaseste pe mine ?! mai degraba pe tine.
Eu nu lucrez la primarie ca sa am nevoie de mb track,asta-i orice dar tractor nu-i...cu siguranta
Si nu te mai baga in seama ca aici nu-i vorba despre caini,cred ca ai incurcat topicul,cu celelalte ale tale in care te contrazici care javra ii mai scumpa,hahahahah si mai incerci sa ma contrazici pe mine expertule in caini care esti...pimi,lasa tractoarele du-te si cauta caini cu pedigree...da vezi sa nu-ti-l calce unu cu MB Track-ul

Edited by JohnnyTheFarmer, 10 May 2018 - 22:56.


#27
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Johnny sunt de acord de tine in unele privinte da cu internationalul faci plug disc dar la semanat erbicidat transport unu de 45 cp te manca.Cand tragi linia la costuri sare din schema internationalul pe lucrurile usoare.Si eu am un U650,si un U445 DT cu asta mic ii fac plinul si seaman erbicidez dar nu tin cont de consum ca ii foarte mic.Un tractor mare trebuie hectare si teren intins nu toata ziua cu mana pe inversor si pe ridicare ca nu iasa nimic la final.

#28
JohnnyTheFarmer

JohnnyTheFarmer

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.02.2018
Inteleg ce zici Tudor si iti dau dreptate,un 445 consuma mai putinb decat 650 (bagam 20l de motorina in 650 din 2 drumuri rezervorul gol),dar cu 20 l de motorina cu un case 745 xl ari toata ziua n-ai i treaba,are un consum aproape ca 445 ,dar de tras ,nu exista utilaj sa nu fii agatat la case 745xl,exemplu despanusator ,un 650 nu are priza pentru despanusator ,si la un tractor mic,te poarta unde vrea despanusatorul,si un fiat 880 nu prea are putere sa tina despanusatorul intr-o vale mare,te cam fura,dar cu case-ul nu ai niciun fel de problema doar la ierbicidat ca trebuie sa schimbi rotile mai inguste.

#29
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
jony jony ai cont de 2 zile si esti obraznic de o viata....
iarta-ma daca nu cobor la nivelul tau

#30
JohnnyTheFarmer

JohnnyTheFarmer

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.02.2018
Lasa vrajeala pimi,nu tine cu mine...te iert ca habar nu ai ce vorbesti...se vede.

#31
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Am U650 luat nou in 91.Si sunt multumit.Am făcut odata motorul,si servodirevctia de 2 ori ,schimbat ambreiaj,pompa hidraulica a schimbat si distribuitor.In rest nimic cutia e nedesfacuta.Teren 9ha.

#32
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Johnny eu vorbesc cu ce lucrez ale mele am arat in toamna asta cu Massey Ferguson 2005 de 150 cp apai normal ca ii mai tare ca Utb.Eu mi-am.zis parerea si asta ee.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate