Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

[PROIECT]Site Php

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28 replies to this topic

#1
stefanutz13

stefanutz13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 04.12.2011
Salut.De curand m-am apucat sa invat limbajul de programare PHP.Sunt in clasa 10-a la un liceu cu profil informatica intensiv si ma descurc bine la informatica,unde fac C++.M-am gandit ca nu strica sa invat si ceva in plus.Invat dupa tutorialul lui Oriceon si altele tutoriale/e-bookuri in engleza/romana pentru a afla mai multe.Studiez un capitol din fiecare carte/tutorial ,  le pun cap la cap si mai invat ceva in plus de la unu tutorial la altul:D.
"Problema"  sa ii zicem asa este urmatoarea:
-vreau sa gasesc pe cineva , care sa invete cu mine si sa dezvoltam un site (tema o gasim impreauna).
-daca este cineva capabil si are disponibil 1 sau 2 ore pentru a invata si a face ceva in final.Aceste ore fiind dimineata sau seara (depinde de programul fiecaruia la scoala/liceu).Eu unul invat dupa-amiaza si doar seara am disponibil aceste ore , pentru ca dimineata mai invat si mai am si alte treburi.

Daca este cineva care doreste sa se implice sau macar sa ma ajute cu niste sfaturi de inceput de programa re in PHP(nu imi dati link-ul de la resurse sau numai stiu eu ce.Vreau PM sau aici:) ).
Multumesc anticipat.
P.S: celelalte detalii se discuta pe privat Posted Image

Edited by stefanutz13, 05 May 2013 - 19:57.


#2
pax0xFF

pax0xFF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 21.10.2012
Proiectele vin după ce știi programa. Nu ai cum să faci proiecte acum, cand înveți. Cel mult exerciții.

#3
stefanutz13

stefanutz13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 04.12.2011
Nu m-am gandit la un proiect foarte mare , doar la ceva mic care sa ma invete ceva cate ceva despre php .Oricum nu sunt capabil sa fac ceva mare pentru ca nu stiu.Repet...acum vreau sa invat:)

Edited by stefanutz13, 05 May 2013 - 20:07.


#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Daca vrei sa inveti, ia-o sistematic si vezi mai intai ce-i o retea, ce-i un server web, apoi vezi unde se aplica php'ul si ce rol are.
Numarul de "scripteri" php care programeaza dupa ureche si nici nu fac uneori deosebirea intre ce ruleaza pe server si ce pe client, e foarte mare.

http://forum.softped...omunica-pe-net/

#5
HurrleyProg

HurrleyProg

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 279
  • Înscris: 15.03.2013
Iti spun din propria experienta. Eu pe cand eram ca tine, invatam in plus (pe langa C++  de la scoala) C# , ASP.NET Web Forms, MVC etc... Nu asta e important... Nu iti recomand sa inecpi sa faci un proiect cu cineva... Pentru ca (poate) nu esti capabil sa pui cap la cap codul realizat de partenerul tau, Clase, Metode etc (astea is in .Net, nu vorbesc strict PHP, pentru ca nu stiu PHP). Munca in echipa (in programare), implica cunostinte putin mai avansate d.p.m.d.v.  Te-as sfatui sa realizezi singur un proiect , cat de simplu, la care sa adaugi features invatate pe parcursul tutorialelor si lectilor . Asta e doar o recomandare... Oricum apreciez ca vrei sa inveti ceva in plus . Succes

View Postdani.user, on 05 mai 2013 - 20:19, said:

Numarul de "scripteri" php care programeaza dupa ureche si nici nu fac uneori deosebirea intre ce ruleaza pe server si ce pe client, e foarte mare.


Ai mare dreptate... Multi se apuca sa invete limbaje de programare, dar nu stiu unde se aplica acel limbaj (server side sau client side) ... Pe tema asta s-ar putea deschide un topic Posted Image (daca este si nu stiu eu, sorry :D)

Edited by HurrleyProg, 05 May 2013 - 20:32.


#6
stefanutz13

stefanutz13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 04.12.2011

View PostHurrleyProg, on 05 mai 2013 - 20:28, said:

Iti spun din propria experienta. Eu pe cand eram ca tine, invatam in plus (pe langa C++  de la scoala) C# , ASP.NET Web Forms, MVC etc... Nu asta e important... Nu iti recomand sa inecpi sa faci un proiect cu cineva... Pentru ca (poate) nu esti capabil sa pui cap la cap codul realizat de partenerul tau, Clase, Metode etc (astea is in .Net, nu vorbesc strict PHP, pentru ca nu stiu PHP). Munca in echipa (in programare), implica cunostinte putin mai avansate d.p.m.d.v.  Te-as sfatui sa realizezi singur un proiect , cat de simplu, la care sa adaugi features invatate pe parcursul tutorialelor si lectilor . Asta e doar o recomandare... Oricum apreciez ca vrei sa inveti ceva in plus . Succes



Ai mare dreptate... Multi se apuca sa invete limbaje de programare, dar nu stiu unde se aplica acel limbaj (server side sau client side) ... Pe tema asta s-ar putea deschide un topic Posted Image

Ok..mersi de sfat.Ma gandeam sa fac cu cineva acest "proiect" pentru ca ne putem completa.Asa singur (iti spun cum sunt eu) , o zi invat,dar a doua zi ma plictisesc si incep sa uit si iar ma apuc  de jocuri si altele.Si iar imi aduc aminte peste 1 luna 2 ca vreau php.Macar de as avea cu cine sa vorbesc cand am o problema ,  sa-mi explice sa am cu cine discuta ,  sa ma "impinga de la spate" sa zic asa :D

#7
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006

View Poststefanutz13, on 05 mai 2013 - 19:55, said:

Salut.De curand m-am apucat sa invat limbajul de programare PHP.Sunt in clasa 10-a la un liceu cu profil informatica intensiv si ma descurc bine la informatica,unde fac C++.M-am gandit ca nu strica sa invat si ceva in plus.Invat dupa tutorialul lui Oriceon si altele tutoriale/e-bookuri in engleza/romana pentru a afla mai multe.Studiez un capitol din fiecare carte/tutorial ,  le pun cap la cap si mai invat ceva in plus de la unu tutorial la altul:D.
"Problema"  sa ii zicem asa este urmatoarea:
-vreau sa gasesc pe cineva , care sa invete cu mine si sa dezvoltam un site (tema o gasim impreauna).
-daca este cineva capabil si are disponibil 1 sau 2 ore pentru a invata si a face ceva in final.Aceste ore fiind dimineata sau seara (depinde de programul fiecaruia la scoala/liceu).Eu unul invat dupa-amiaza si doar seara am disponibil aceste ore , pentru ca dimineata mai invat si mai am si alte treburi.

Daca este cineva care doreste sa se implice sau macar sa ma ajute cu niste sfaturi de inceput de programa re in PHP(nu imi dati link-ul de la resurse sau numai stiu eu ce.Vreau PM sau aici:) ).
Multumesc anticipat.
P.S: celelalte detalii se discuta pe privat Posted Image

Nu mai invata altceva la pranz, nu mai invata la alte materii decat matematica(si aici e discutabil) si informatica. La bac copiezi.

#8
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View Postpuya4ever, on 05 mai 2013 - 20:36, said:



Nu mai invata altceva la pranz, nu mai invata la alte materii decat matematica(si aici e discutabil) si informatica. La bac copiezi.

Nu mai invata ma copilu' la tampenii :D

Edited by oauzor, 05 May 2013 - 20:42.


#9
HurrleyProg

HurrleyProg

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 279
  • Înscris: 15.03.2013

View Poststefanutz13, on 05 mai 2013 - 20:33, said:

Asa singur (iti spun cum sunt eu) , o zi invat,dar a doua zi ma plictisesc si incep sa uit si iar ma apuc  de jocuri si altele.Si iar imi aduc aminte peste 1 luna 2 ca vreau php.Macar de as avea cu cine sa vorbesc cand am o problema ,  sa-mi explice sa am cu cine discuta ,  sa ma "impinga de la spate" sa zic asa Posted Image

Pai frate, daca vrei programare, invata programare . Asta nu inseamna ca nu te mai joci deloc s.a.m.d.  Dar, stai acolo  in jur de 1 pe zi si invata...

View Postpuya4ever, on 05 mai 2013 - 20:36, said:


Nu mai invata altceva la pranz, nu mai invata la alte materii decat matematica(si aici e discutabil) si informatica. La bac copiezi.

Aici iti dau dreptate intr-o oarecare masura... Adica serios... Nu invata acolo la toate materiile ca un disperat. Axeaza-te doar pe matematica, informatica si romana. Banuiesc ca vrei sa mergi si la o facultate in domeniu ... Atunci iti trebuie ceva medie la bac... Si admitere din mate .. pffff... Deci, daca vrei PHP invata si iar invata...


Cat despre partea cu "Impinsul de la spate" , poti intreba orice pe Softpedia ... Sigur o sa primesti lamuriri... Dar asta nu rezolva totul ... Ambitia joaca un rol foarte important aici... Intelegi tu ce vreau sa zic.

#10
stefanutz13

stefanutz13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 04.12.2011

View PostHurrleyProg, on 05 mai 2013 - 20:58, said:

Pai frate, daca vrei programare, invata programare . Asta nu inseamna ca nu te mai joci deloc s.a.m.d.  Dar, stai acolo  in jur de 1 pe zi si invata...



Aici iti dau dreptate intr-o oarecare masura... Adica serios... Nu invata acolo la toate materiile ca un disperat. Axeaza-te doar pe matematica, informatica si romana. Banuiesc ca vrei sa mergi si la o facultate in domeniu ... Atunci iti trebuie ceva medie la bac... Si admitere din mate .. pffff... Deci, daca vrei PHP invata si iar invata...


Cat despre partea cu "Impinsul de la spate" , poti intreba orice pe Softpedia ... Sigur o sa primesti lamuriri... Dar asta nu rezolva totul ... Ambitia joaca un rol foarte important aici... Intelegi tu ce vreau sa zic.

Da...ai si tu partea ta dreptate.Dar vezi tu...nu zic ca nu imi place matematica...dar nu am impulsul acela sufletes sa ma pun macar jumatate de ora sa lucrez la matematica...
P.S: doar ce fac la meditatii ...ca in rest :-j :-s

Edited by stefanutz13, 05 May 2013 - 21:15.


#11
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Nu inveti bine. Ia o resursa buna. UNA. si buna. Nu citi din 10 carti odata, pentru ca fiecare carte are un anumit stil, un anumit mod de a te invata. Autoul a avut ceva in minte cand a facut acea carte. Daca mai e si buna cartea, te-ai scos. Vezi ca OriginalCopy de pe aici are un curs foarte bun in romana de php, in cadrul caruia mai faci si un proiect in echipa.

NU incerca sa faci nimic in echipa. Nu cu in incepator. Daca stii/gasesti pe unul mai avansat, da. Dar 2 incepatori, in echipa = fiasco. E mai greu decat pare sa coordonezi o echipa, sa stii ce trebuie sa faci, cum sa plimbi codul, etc etc. Deci nu. Nici treaba cu mai invatam impreuna nu prea merge. So, treci si invata php (sau ce vrei tu) calumea, apoi treci la proiecte. Cursul de care pomeneam mai sus iti ofera toate resursele de care ai nevoie, si inca cateva.

Si rule no.1. Niciodata, dar niciodata sa nu crezi ca stii ceva pe motivul "am facut la scoala". Daca doar ai facut la scoala, nu stii nimic. Oricat de bun ai fi fost.

#12
stefanutz13

stefanutz13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 04.12.2011

View PostGady_paul, on 05 mai 2013 - 21:16, said:

Si rule no.1. Niciodata, dar niciodata sa nu crezi ca stii ceva pe motivul "am facut la scoala". Daca doar ai facut la scoala, nu stii nimic. Oricat de bun ai fi fost.
Adevarata asta:)))))).Ok...sa vad ce fac...deocamdata sa scap de teze si dupaia incep treaba<3

#13
aladin30

aladin30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 22.04.2010
O varianta ar fi daca ai bani sa faci practica la o firma de proiectare siteuri te invata pe bani ca si un curs. la scoala inveti doar chestii elementare.

#14
HurrleyProg

HurrleyProg

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 279
  • Înscris: 15.03.2013

View Postaladin30, on 08 iulie 2013 - 19:38, said:

O varianta ar fi daca ai bani sa faci practica la o firma de proiectare siteuri te invata pe bani ca si un curs. la scoala inveti doar chestii elementare.

Nu am mai auzit de chestia asta. Sti pe cineva (concret) care a luat astfel de "meditatii" ? Poti sa dai mai multe detalii?

#15
aladin30

aladin30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 22.04.2010
si eu am terminat scoala de programator si am plecat hotarat la firme sa ma angajez dar mi sa spus ca ce am invatat la scoala este putin. Mi sa spus ca trebe sa am experienta minim 2 ani de angajare sau sa ii platesc eu un an ca ma invata si cateva ore pe zi.

daca aveam un servici meream cateva ore dupa . Acuma ca am un servici dar nu ca programator mam hotarat sa invat de pe net si sa fac eu proiecte.
de ce sa fac la firme pentru un salar de rahat daca poti sa faci tu si sa castigi mai mult.

Am inceput si eu un site daca vine careva cu idei si vrea careva sa facem impreuna ii bine venit

#16
HurrleyProg

HurrleyProg

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 279
  • Înscris: 15.03.2013

View Postaladin30, on 11 iulie 2013 - 09:40, said:

si eu am terminat scoala de programator si am plecat hotarat la firme sa ma angajez dar mi sa spus ca ce am invatat la scoala este putin. Mi sa spus ca trebe sa am experienta minim 2 ani de angajare sau sa ii platesc eu un an ca ma invata si cateva ore pe zi.

daca aveam un servici meream cateva ore dupa . Acuma ca am un servici dar nu ca programator mam hotarat sa invat de pe net si sa fac eu proiecte.
de ce sa fac la firme pentru un salar de rahat daca poti sa faci tu si sa castigi mai mult.

Am inceput si eu un site daca vine careva cu idei si vrea careva sa facem impreuna ii bine venit

Citeste PM.

#17
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006

View Postaladin30, on 11 iulie 2013 - 09:40, said:

si eu am terminat scoala de programator si am plecat hotarat la firme sa ma angajez dar mi sa spus ca ce am invatat la scoala este putin. Mi sa spus ca trebe sa am experienta minim 2 ani de angajare sau sa ii platesc eu un an ca ma invata si cateva ore pe zi.

daca aveam un servici meream cateva ore dupa . Acuma ca am un servici dar nu ca programator mam hotarat sa invat de pe net si sa fac eu proiecte.
de ce sa fac la firme pentru un salar de rahat daca poti sa faci tu si sa castigi mai mult.

Am inceput si eu un site daca vine careva cu idei si vrea careva sa facem impreuna ii bine venit

Ai fost slab pregatit, deaia nu te-au acceptat.

#18
aladin30

aladin30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 22.04.2010
Oricum ce se cere la o firma nu poti invata doar de la scoala , trebe sa studiezi si din alte surse dar daca nu-i cineva care sa te ghideze e cam greu

Scolile te invata doar ceea ce stiu profesorii adica ce or anvatat ei la scoala cand erau mai tineri . de exemplu limbaje de programare foarte vechi . daca ii intrebi de cs6 sau alte chestii mai noi habar nu au. Inainte se facea practica la firme si de acea or ajuns multi unde or ajuns. Acuma suntem ca in jungla doar ca prada este banul.Cu ce sunt devina saracii copii care trec prin scoala degeaba.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate