Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

video interfon wireless cu conectare PC

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#19
Dan_52

Dan_52

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.04.2014
Voi oferi un singur raspuns pentru toate intrebarile, in prezent sunt integrate Videointerfoane + CCTv si Anti-efractie + Casa Inteligenta, iar la anul (Mai-Iunie 2014) toate sistemele (videointerfoane+control acces+anti-efractie+cctv+casa inteligenta) vor fi integrate intr-o singura aplicatie IP.

Pentru raspunsuri la intrebarile dvs. si pentru cei interesati va invitam sa accesati pagina Comelit, unde pot fi vizionate produsele, descarca cataloage, instructiuni si scheme de instalare:
Videointerfoane - gama de produse, catalog VIP, catalog general, manual VIP vezi si sectiunea download pentru toate tipurile de sisteme
Control Acces - SIMPLEKEY
CCTv - catalog supraveghere video
Anti-efractie - VEDO - catalog
Casa Inteligenta - SIMPLEHOME cataloage
ce mai inseamna Comelit - http://www.domoticafacile.it/

Datorita timpului ma opresc aici,...si MasterCostin daca ai un proiect de realizat nu ezita sa ne intrebi, sunt sigur ca stii unde sa ne gasesti.Posted Image

Comelit Olanda expo Elektrotechniek-2013

#20
MasterCostin

MasterCostin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 23.03.2009
Salutari cu bucurii pentru Dan_52 Posted Image
E gata treba.
Interfoanele IP DAHUA merg pe Android si iOS. Firmware udate, test, OK!
Si fi putin atent:
post exterior IP cu proxi + monitor 7" touch screen + alimentare = 1360 lei Posted Image
Super calitate la super pret.
In ceea ce priveste proiectele, judecand dupa tendinte si rezultatele din 2013, ar trebui sa-mi iau concediu 6 luni pe an...

#21
Dan_52

Dan_52

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.04.2014
Salutari MasterCostin,

Ma bucur ca in sfarsit asteptarea ta, a dat roade.
Care sunt linkurile de unde se pot descarca app Android si iOS pentru functionarea pe smartphone ? Sunt gratuite sau contra cost ? Un demo, ceva video ?
De exemplu, pentru videointerfoanele ip COMELIT sunt gratuite si pot fi descarcate, pentru:
iOS
- https://itunes.apple...d660294812?mt=8
- https://itunes.apple...d829642545?mt=8
Android
- https://play.google....m.comelit.avapi
- https://play.google....omelit.remavapi

Referitor la "super calitate la super pret", te rog sa-mi permiti sa ma indoiesc, deoarece toata lumea stie ca
pentru a produce un echipament de calitate sunt necesare componente de calitate.....drept exemplu iPhone vs Samsung.

In acest sens, sa facem un mic calcul privind pretul "estimativ" de achizitie al sistemului prezentat de catre tine
in valoare de 1360 Lei:
1360 Lei - TVA (24%) 263,22 Lei = 1096,78 Lei
1096,78 Lei - adaos comercial vanzator (10%) 109,68 Lei = 987,10 Lei
987,10 Lei - adaos comercial importator (20%) 197,42 Lei = 789,68 Lei
considerand "0" (zero) cheltuielile de transport din China si profitul fabricii, rezulta
789,68 Lei : 4,49 Lei/€ = 175,87 € (Euro) setul compus din post exterior+monitor7"+sursa
Pai, te rog sa-mi scuzi expresia....MA LASI ? ... Super Calitate la 175 € (Euro) ? ... CAND ?

Atunci sa pofteasca chinezii, sa produca Mercedes, Bentley, Aston Martin cu 10000 € la super calitate si sa le cumparam
de "noi" la 30000 €, .....eee ce parere ai ? ... super afacere ... te bagi !

Sa auzim numai de bine si super weekend !

#22
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Ce zici de acest Top:
http://www.asmag.com...0_rankings.aspx
Vezi unde se incadreaza DAHUA si printre cine? Crezi ca au ajuns acolo vanzand porcarii?

Plus ca si altii i-au ales:
http://www.dahuasecu...ss-stories.html

Ce te face sa crezi ca Texas Instruments ar vinde SoCuri DAVINCI proaste catre DAHUA si bune catre altii? Sau memorii Hynix? Este normal sa ajungi la costuri mici de productie cand volumele produse sunt mari. Asta ca sa nu mai spunem ca valoarea unui produs nu este data de hardware - inutil daca nu ai un software bun care sa ruleze pe el.

Uite si aplicatia:
https://play.google.....gdmssphoneLite

#23
MasterCostin

MasterCostin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 23.03.2009
Ai dreptate dextrash si argumente exista.
Pe de alta parte apreciez efortul lui Dan_52 de a promova Comelit ca fiind un fel de Mercedes al interfoanelor. E afacerea lui si e normal. Pacat ca a facut asta batjocorind munca si produsele celorlalti.
Dan_52 interfonul tau este cel mai bun... de la tine din firma, dar lumea e mare si nu sunt toti niste hoti.

#24
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Ca sa nu mai spun ca daca ma uit la produsele CCTV IP de la Comelit observ ca o parte dintre ele sunt fix... DAHUA!
http://www.comelitgr...UICK_IT_1ED.pdf

Ce sa inteleg? Comelit foloseste produse proaste/calitate slaba sau Comelit a decis ca DAHUA are produse bune si le-a inclus in oferta/portofoliul lor?

Edited by dexterash, 28 July 2014 - 21:03.


#25
MasterCostin

MasterCostin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 23.03.2009
Upsss
Asta doare. Direct copy paste.

#26
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008
@MasterCostin: caut de ceva vreme sa achizitionez un interfon bun pentru locuinta. Va rog sa-mi spuneti si mie ce parere aveti despre combinatia dintre postul de exterior DAHUA DH-VTO6110B si postul de interior DH-VTH1520AH?
Multumesc.

#27
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Este o combinatie reusita, desi as recomanda 1560B (are ecranul si butoanele capacitive). Vreo cerinta anume/mai dura?

#28
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008
Multumesc pentru raspuns. Prefer 1520AH deoarece e de culoare alba. 1560B e negru. Din ce am vazut eu, in afara de culoare nu sunt alte diferente intre ele. Va rog sa-mi spuneti daca se pot folosi taguri de proximitate sau doar carduri si daca mai e necesar vreun modul suplimentar pentru actionarea yalei. (am vazut dupa ce am scris primul post, ca si dumneavoastra comercializati asa ceva, poate colaboram). Multumesc.

#29
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Sunt diferente doar la tehnologia TOUCH a ecranului.

Statia exterioara recunoaste carduri MIFARE (13.56Mhz). Noi am folosit doar carduri, dar ar trebui sa se gaseasca si TAGuri.  La pachet cu 6110B vine modulul de control acces care se ocupa de deschidere Yala, deschidere prin actionare buton si nu necesita (neaparat) montarea langa postul de exterior(modulul are cam 5x3x2cm, necesita alimentare si se conecteaza prin 2 fire la statia exterioara; de asemenea, suporta orice tip de yala, indiferent de modul/tensiunea/curentul necesar).

Statia exterioara are un singur buton capacitiv, dar stie sa apeleze(concomitent) mai multe interioare si/sau telefonul mobil/tableta conectat la ea - indiferent ca va aflati acasa sau in alta locatie, gratie posibilitatii de conectare prin Internet.

#30
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008
Deci ambele posturi de interior au ecrane TFT cu aceeasi rezolutie, doar ca cel negru are ecran touch? Modulul de control pentru yala spuneti ca necesita alimentare separata, deci trebuie sa montez o cutie protejata impotriva ploii undeva langa poarta in care sa pun acest modul, plus sursa lui de alimentare? Iar postul de exterior se alimenteaza
PoE prin cablul CAT5 care vine de la postul de interior, sau si el trebuie alimentat local? Am vazut ca in kit-ul dumneavoastra sunt incluse 2 surse, una de 1A si una de 2A.

#31
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Toate au touch - difera doar tipul de touch (de exemplu, toate smartphoneurile de generatie noua au touch "capacitiv" si nu necesita o forta mare de apasare pe ecran - practic doar il atingeti; smartphoneurile/telefoanele cu touch mai vechi necesita o apasare mai ferma - touch "rezistiv"). In utilizarea de zi cu zi a videointerfonului aceste diferente nu sunt majore - tin mai mult de o obisnuita.

Alimentarea modulului este tot de 12V ca si la postul de exterior. Puteti folosi alimentare comuna videointerfon/modul. Daca distanta este semnificativa(>20-30m de la punctul de alimentare) s-ar putea sa fiti nevoit sa folositi sursa de 12V locala (oricum trebuie sa va decideti si asupra alimentarii/actionarii yalei).

Echipamentele sunt de retea(IP/Ethernet). Ele necesita conectarea la un switch/router exact cum sunt cele folosite in retele de calculatoare. Postul de interior permite telealimentare, dar nu este compatibil cu standardul PoE(fie se foloseste switchul dedicat VTNS1060A+sursa aferenta, fie se alimenteaza direct cu 12V). Postul de exterior nu permite telealimentare.

Ca idee, comportamentul si modul de folosire este complet fata de ceea ce gasiti standard video in piata. Sunt echipamente care, in final, pot fi integrate intr-un proiect de casa inteligenta. De exemplu, postul de interior permite conectarea la camere IP, iar postul de exterior poate fi folosit ca o camera de supraveghere.

Edited by dexterash, 30 July 2014 - 00:53.


#32
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008
Lungimea cablului dintre postul de la poarta si cel din casa ar fi cam 15 m, deci as putea sa instalez sursa in casa.
Toate firele din cablul CAT5 sunt folosite pentru comunicarea intre cele doua posturi, sau macar o pereche este libera pentru a o folosi la alimentarea Yalei si a postului de la poarta fara a mai trage un cablu suplimentar? Sursa aceea de 2A care este inclusa in KIT, nu este suficienta pentru alimentarea comuna a Yalei si a postului de exterior?
Din ce am inteles de la dumneavoastra, postul de exterior si cel de interior trebuie conectate fiecare separat la cate un port al routerului (probabil fiecare post cu IP-ul sau). Problema e ca nu mai am decat un port liber in router, deci cred ca trebuie sa folosesc un switch pe care sa-l conectez la portul pe care-l mai am liber in router. Pot folosi orice switch sau trebuie unul special?
Multumesc.

Edited by cristi_71, 30 July 2014 - 10:44.


#33
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Nu, se folosesc doar perechile portocaliu si verde - puteti folosi celelate 2 perechi ramase pentru alimentare (una pentru -, una pentru + -> la 15m nu ar trebui sa aveti probleme).
Problema apare la consumul/curentul necesar Yalei - s-ar putea sa aveti nevoie de o sursa de 12V/4A (statia exterioara are nevoie de 2A).

Interconectarea o puteti face fie printr-un router fie printr-un switch (standard de retea) pe care il veti conecta ulterior la router (daca doriti accesare de pe telefonul mobil a interfonului).
Atat doar ca: in situatia in care folositi un switch standard trebuie sa alimentati si postul de interior, separat (desigur, se poate face tot prin CAT5, perechile libere albastru si maro).

#34
MasterCostin

MasterCostin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 23.03.2009

 dexterash, on 30 iulie 2014 - 10:50, said:

Nu, se folosesc doar perechile portocaliu si verde - puteti folosi celelate 2 perechi ramase pentru alimentare (una pentru -, una pentru + -> la 15m nu ar trebui sa aveti probleme).
Problema apare la consumul/curentul necesar Yalei - s-ar putea sa aveti nevoie de o sursa de 12V/4A (statia exterioara are nevoie de 2A).

Interconectarea o puteti face fie printr-un router fie printr-un switch (standard de retea) pe care il veti conecta ulterior la router (daca doriti accesare de pe telefonul mobil a interfonului).
Atat doar ca: in situatia in care folositi un switch standard trebuie sa alimentati si postul de interior, separat (desigur, se poate face tot prin CAT5, perechile libere albastru si maro).
VTO-ul consuma maxim 5W din sursa de 10-15V, ceea ce inseamna maxim 0.5A. Considerand o yala cu consum mare ( 1.2A)  putem folosi fara probleme o sursa de 12V/2A si sunt multe lucrari care merg exact asa.
Alimentarea la postul exterior prin 15m de Cat5 se poate face doar daca este cablu de foarte buna calitate. Trebuie masurata rezistenta perechilor respective.

#35
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008
Va multumesc pentru raspunsuri. Eu m-am gandit ca sursele alea incluse in KIT, pe cea de 1A sa o folosesc la postul de interior iar pe cea de 2A  sa o tin tot in casa (ca sa nu-mi mai bat capul cu protectia la intemperii in cazul ca as monta-o langa poarta) si sa alimentez postul de exterior si yala prin cele 2 perechi ramase libere din cablul UTP. Am sa pun o yala cu consum sub 1A. La lungimea de maxim 15 m, nu cred sa am o cadere de tensine prea mare, mai ales ca folosesc 2 perechi (camerele de supraveghere sunt alimentate 12 V prin PoE, pentru cea mai departata am folosit peste 100 m din acelasi cablu UTP care am tras pentru interfon si functioneaza fara probleme)

#36
MasterCostin

MasterCostin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 23.03.2009
Plan bun.
Asteptam rezultatele.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate