Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

video interfon wireless cu conectare PC

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#37
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008
Din pacate, rezultatele se vor lasa asteptate :) Doar ce am plecat din tara acum cateva zile si ma voi intoarce tocmai la jumatatea lunii septembrie. Pana atunci intentionez sa ma informez temeinic, pentru a nu intampina vreo problema cand voi instala interfonul. Deja dexterash m-a pus pe ganduri. Eu as vrea postul de interior 1520AH pentru ca e alb, dar el recomanda 1560B fiindca are display capacitiv si e mai sensibil la atingere. Acum stau si ma gandesc daca acest lucru e un avantaj atat de mare incat sa merite sa-l iau pe cel negru.

#38
MasterCostin

MasterCostin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 23.03.2009
Heheee. Vacanta mare Cristi_71!

#39
Dan_52

Dan_52

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.04.2014
Buna seara MasterCostin si Dexterash,

Citind raspunsurile voastre, ma gandeam daca nu cumva este mai bine sa intrati in politica, deoarece raspundeti ca si politicienii ocolind/evitand raspunsul la obiect.

1. MasterCostin, dupa ce ai afirmat ca "E gata treba. Interfoanele IP DAHUA merg pe Android si iOS. Firmware udate, test, OK!",
in loc sa raspunzi la cererea privind detalii, ai asteptat interventia lui Dexteras, care.......peste 3 zile...ne ofera, fara explicatii suplimentare:
un link pentru un soft numai pentru Android si care din descrierea originala " Description: Android Phone Surveillance Software gDMSS Lite, Android Phone Remote Surveillance Software, Support Remote Suveillance and spamspamspam Control. gDMSS Plus Lite is the lite version of the gDMSS Plus"
este pentru camere video supraveghere si control,.....nimic referitor la comunicatie telefonica audio-video, iar in imaginile de prezentare nu vezi niciun buton de raspuns, control descuiere yala, control diferite accesorii.........sssst nu treziti, nu deranjati

2. Ce ne mai ofera Dexteras, referinte despre CCTV (camere video) si nu despre subiectul VIDEOINTERFOANE ip,....dar iata numai o parte a lucrarilor de referinta videointerfoane COMELIT:
a). videointerfoane ip COMELIT VIP - http://www.comelitgr...age.php?nid=120
B). videointerfoane SIMPLEBUS 2 fire - http://www.comelitgr...ms/NewsList.php
....unde sunt instalate videointerfoanele ip Dahua....?????????????

3. Ne mai trimite Dexteras sa vizionam la http://www.asmag.com un Top50 al vanzarilor, dar NU al calitatii, unde Dahua reprezinta iarasi segmentul supraveghere video.....de parca, daca Dacia Logan sau Sandero este sau a fost Nr.1 in vanzari in segmentul ei, inseamna ca este si cea mai buna masina.
Dar sa vorbim si despre COMELIT in domeniul videointerfoane ip de care discutam:
2013: castigator al premiului Red Dot 2013 - http://www.red-dot-2...ducts/sense-316
2009: Intai a fost MAESTRO iPOWER (tehnologie ip pe reteaua de 220v)
Apreciat la expozitia Livin Luce 2009 prin decernarea Innovation and Design Awardsi selectat pentru acordarea premiului ADI Index 2007 Compasso d-Oro, MAESTRO a fost creat pentru a exprima vitalitatea, fascinatia si prestigiul stilului de viata metropolitan.

4. Ne mai vorbeste politicieneste Dexteras despre componente Texas Instruments si Hynix cu referire la echipamentele de supraveghere video, da cu batu-n balta cu preturi mici de productie datorate volumelor mari de vanzari...dupa care face urmatoarea afirmatie: "Asta ca sa nu mai spunem ca valoarea unui produs nu este data de hardware - inutil daca nu ai
un software bun care sa ruleze pe el."
...buun, acum sa vedem afirmatiile utilizatorilor app Android recomandat de catre Dexteras pentru videointerfonul ip:
a.- Cesar A July 10, 2014 Wtf Was working fine before but not anymore. It hasn't worked in a whole month, fix it guys cmon
b.- Heriberto Velazquez July 09, 2014 Playback not working live preview work, but playback is not working
c.- raskalla July 16, 2014 Bug I have problem with the contrast on meniu (i con't see it). What's wrong? Is only on my phone or is an Adroid bug?
......cum este cu softul bun ?

5. Tot Dexteras afirma:"Ca sa nu mai spun ca daca ma uit la produsele CCTV IP de la Comelit observ ca o parte dintre ele sunt fix... DAHUA!
http://www.comelitgr...UICK_IT_1ED.pdf"
.....DA, "sunt la fel", dar:
a.- IPNVR204A_IPNVR208A_IPNVR216A COMELIT au fost valabile numai in 2013, gama IPNVR COMELIT 2014 este reprezentata de modele noi
b.- sa privim insa cu atentie sigla Dahua a produsului (similar COMELIT) prezentata la:
http://www.dahuasecu...-nvr3216-p.html.....parca este pusa la misto, prost editata peste imaginea IPNVR-ului
c.- si unde lipseste cu desavarsire, in locul siglei se afla...?...prezentata la:
http://www.dahuasecu...tz-package.html
....ce sa intelegem ? ...care, pe cine a inclus ?
....MasterCostin, sa folosesc vorbele tale ? ->-> "Upsss Asta doare. Direct copy paste."  

6. MasterCostin, nu batjocoresc nici munca si nici produsele altora si nu am facut pe nimeni hot, am fost deranjat de afirmatia "Super Calitate la Super Pret" deoarece nu prezinta realitatea, un mod de exprimare corect ar fi fost ...."Produse cu un bun raport calitate pret",...cat despre calculul valorii de achizitie (chiar daca nu-l faceam) si discutam de pretul final, pentru mine concluzia este aceasi, produse cu preturi mici si inalt nivel de calitate (super calitate) nu exista si nu vor exista, fiindca aceasta este ca o lege a naturii.
A...si inca ceva, multumesc pentru "Like"...daca nu l-ai apasat cumva din gresealaPosted Image

Pentru cei interesati sa cunoasca istoricul firmei COMELIT nascuta in 1956 :
- Comelit Company profile - http://www.comelitgr...alogo_94_EN.pdf
- Prezentare video - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zguWfQn59F4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#40
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostDan_52, on 31 iulie 2014 - 01:36, said:

1. MasterCostin, dupa ce ai afirmat ca "E gata treba. Interfoanele IP DAHUA merg pe Android si iOS. Firmware udate, test, OK!",
in loc sa raspunzi la cererea privind detalii, ai asteptat interventia lui Dexteras, care.......peste 3 zile...ne ofera, fara explicatii suplimentare:
un link pentru un soft numai pentru Android si care din descrierea originala " Description: Android Phone Surveillance Software gDMSS Lite, Android Phone Remote Surveillance Software, Support Remote Suveillance and spamspamspam Control. gDMSS Plus Lite is the lite version of the gDMSS Plus"
este pentru camere video supraveghere si control,.....nimic referitor la comunicatie telefonica audio-video, iar in imaginile de prezentare nu vezi niciun buton de raspuns, control descuiere yala, control diferite accesorii.........sssst nu treziti, nu deranjati
Pai nu este nimic de anuntat cu "surle si trambite". Este doar un lucru normal, integrarea in aplicatia de supraveghere video a echipamentelor de videointerfonie(cu functiile aditionale de rigoare). Nu mi se pare normal sa facem tam-tam ca avem un buton nou(de fapt, vreo 3).

In plus, nu trebuie sa oferim linkuri directe catre aplicatii, atat timp cat ele sunt disponibile in AppStore, Google Play sau Windows Phone Store direct de pe terminalele mobile. Era un pur exemplu.

View PostDan_52, on 31 iulie 2014 - 01:36, said:

2. Ce ne mai ofera Dexteras, referinte despre CCTV (camere video) si nu despre subiectul VIDEOINTERFOANE ip
Nu am afirmat nimic despre Comelit si Videointerfoane. Dvs ati afirmat cum ca produsele DAHUA sunt cum sunt.

View PostDan_52, on 31 iulie 2014 - 01:36, said:

3. Ne mai trimite Dexteras sa vizionam la http://www.asmag.com...0_rankings.aspx un Top50 al vanzarilor, dar NU al calitatii, unde Dahua reprezinta iarasi segmentul supraveghere video.....de parca, daca Dacia Logan sau Sandero este sau a fost Nr.1 in vanzari in segmentul ei, inseamna ca este si cea mai buna masina.
Eu zic sa spunem despre BOSCH si Samsung ca au produse proaste...ce ziceti, sunteti de acord? Dacia apare intr-un top al cifrelor de afaceri printre Mercedes, Rolls Royce, Audi sau BMW? Plus ca mi-am permis atat timp cat un VideoInterfon devine un echipament de control acces - securitate.

View PostDan_52, on 31 iulie 2014 - 01:36, said:

4. Ne mai vorbeste politicieneste Dexteras despre componente Texas Instruments si Hynix cu referire la echipamentele de supraveghere video
Chiar deloc, discutam de componentele folosite de DAHUA in Videointerfoane.

View PostDan_52, on 31 iulie 2014 - 01:36, said:

dupa care face urmatoarea afirmatie: "Asta ca sa nu mai spunem ca valoarea unui produs nu este data de hardware - inutil daca nu ai
un software bun care sa ruleze pe el."
...
Din cunostintele mele tehnice (asa cum sunt ele - bune, rele, mici sau mari), toate produsele au un software intern (cunoscut generic ca firmware). La el ma refeream.

View PostDan_52, on 31 iulie 2014 - 01:36, said:

5. Tot Dexteras afirma:"Ca sa nu mai spun ca daca ma uit la produsele CCTV IP de la Comelit observ ca o parte dintre ele sunt fix... DAHUA!
http://www.comelitgr...UICK_IT_1ED.pdf"
.....DA, "sunt la fel", dar:
a.- IPNVR204A_IPNVR208A_IPNVR216A COMELIT au fost valabile numai in 2013, gama IPNVR COMELIT 2014 este reprezentata de modele noi
Stimate domn, "sunt la fel" merge cu cei care vand carcasa si nu produsul.

In alta ordine de idei, va rog sa oferiti o explicatie de ce produsele seamana/se aseamana. Poate am inteles eu ceva gresit.

View PostDan_52, on 31 iulie 2014 - 01:36, said:

b.- sa privim insa cu atentie sigla Dahua a produsului (similar COMELIT) prezentata la:
http://www.dahuasecu...-nvr3216-p.html.....parca este pusa la misto, prost editata peste imaginea IPNVR-ului

View PostDan_52, on 31 iulie 2014 - 01:36, said:

c.- si unde lipseste cu desavarsire, in locul siglei se afla...?...prezentata la:
http://www.dahuasecu...tz-package.html
....ce sa intelegem ? ...care, pe cine a inclus ?
Parca...Promit ca va fac lista intreaga ce contine producatorii care au "copiat" produsele CCTV IP Comelit, incluzand, dar nelimitandu-se la: Apollo, Acorn F&S, C2Max, DVR365, GWave, Intelbras, IntelliPix, Mace S. P., New Surway, NextVision, Q-See, Qvis, WatchNet.

Haideti sa discutam despre siteul oficial al producatorului:
http://www.dahuasecu...4 3204 3216.pdf

Nu de alta, dar ca expert in securitate/comert/produse sunt sigur ca faceti diferenta dintre un magazin online semi-anonim si siteul oficial al unui producator.

Edited by dexterash, 31 July 2014 - 02:23.


#41
Dan_52

Dan_52

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.04.2014

View Postcristi_71, on 30 iulie 2014 - 19:33, said:

Din pacate, rezultatele se vor lasa asteptate Posted Image Doar ce am plecat din tara acum cateva zile si ma voi intoarce tocmai la jumatatea lunii septembrie. Pana atunci intentionez sa ma informez temeinic, pentru a nu intampina vreo problema cand voi instala interfonul. Deja dexterash m-a pus pe ganduri. Eu as vrea postul de interior 1520AH pentru ca e alb, dar el recomanda 1560B fiindca are display capacitiv si e mai sensibil la atingere. Acum stau si ma gandesc daca acest lucru e un avantaj atat de mare incat sa merite sa-l iau pe cel negru.

Buna seara cristi_71,

Ai dreptate si toate motivele sa consideri ca "rezultatele se vor lasa asteptate", fiinca Dexterash te-a pus pe ganduri, deoarece tu vrei un monitor alb si el iti ofera unul negru (ca e mai bun), tu intrebi de taguri el iti spune ca "ar trebui sa se gaseasca si TAGuri", nici el nu prea stie cum este cu videointerfonia ip de la Dahua.

Uite, daca te intereseaza seria de videointerfoane ip COMELIT iti ofera monitoare albe toate cu acelasi nivel de calitate diferentele de pret dintre ele fiind date de caracteristicile si versatilitatea fiecaruia, toate hands-free cu tehnologie switch-buttons, touch-sensitive sau touch-screen.

Gama de monitoare ip COMELIT este urmatoarea:
- SMART numai alb, 3.5"
- PLANUX alb sau negru, 3.5"
- PLANUX LUX alb sau negru, cu fata din cristal, 3.5"
- PLANUX MEMO alb sau negru, 3.5"
- 7STELLE numai alb, 7"

ca si o gama diversa de posturi exterioare, toate cu tehnologie modulara avand posibilitatea sa le configurezi dupa dorinta cu cititor de proximitate cu cartela sau TAG (tagul are garantie nelimitata), cu agenda electronica digitala pentru nume si alte informatii, si deasemenea daca doresti anti-vandal, dupa cum urmeaza:
- POWERCOM
- VANDALCOM
- IKALL
- IKALL METAL
- ROMA
- seria panouri 316 Sense

Toate acestea le poti vedea in descarcand catalogul cu gama de produse COMELIT: http://www.comelitgr.../2G31000315.pdf
produsele cu tehnologie ip au in coltul din stanga jos a paginii sigla VIP.
Videointerfonul ip COMELIT poate functiona si fara monitoarele COMELIT, putand opta pentru orice Smartphone si Tablete care suporta iOS sau Android.
Oriunde te-ai afla, acasa la serviciu, in tara sau strainatate, poti primi apelul audio-video de la postul exterior al videointerfonului, poti vedea imaginea persoanei si poti vorbi cu aceasta, daca vrei poti comanda dechiderea usii pietonale, poarta garajului sau actiona diferite automatizari din cadrul proprietatii.
Conexiunea NETWORK se realizeaza WIFI in interiorul cladirilor si UMTS/3G pe strada.

View Postdexterash, on 31 iulie 2014 - 01:57, said:

Pai nu este nimic de anuntat cu "surle si trambite". Este doar un lucru normal, integrarea in aplicatia de supraveghere video a echipamentelor de videointerfonie(cu functiile aditionale de rigoare). Nu mi se pare normal sa facem tam-tam ca avem un buton nou(de fapt, vreo 3).

In plus, nu trebuie sa oferim linkuri directe catre aplicatii, atat timp cat ele sunt disponibile in AppStore, Google Play sau Windows Phone Store direct de pe terminalele mobile. Era un pur exemplu.


Nu am afirmat nimic despre Comelit si Videointerfoane. Dvs ati afirmat cum ca produsele DAHUA sunt cum sunt.


Eu zic sa spunem despre BOSCH si Samsung ca au produse proaste...ce ziceti, sunteti de acord? Dacia apare intr-un top al cifrelor de afaceri printre Mercedes, Rolls Royce, Audi sau BMW? Plus ca mi-am permis atat timp cat un VideoInterfon devine un echipament de control acces - securitate.


Chiar deloc, discutam de componentele folosite de DAHUA in Videointerfoane.


Din cunostintele mele tehnice (asa cum sunt ele - bune, rele, mici sau mari), toate produsele au un software intern (cunoscut generic ca firmware). La el ma refeream.


Stimate domn, "sunt la fel" merge cu cei care vand carcasa si nu produsul.

In alta ordine de idei, va rog sa oferiti o explicatie de ce produsele seamana/se aseamana. Poate am inteles eu ceva gresit.



Parca...Promit ca va fac lista intreaga ce contine producatorii care au "copiat" produsele CCTV IP Comelit, incluzand, dar nelimitandu-se la: Apollo, Acorn F&S, C2Max, DVR365, GWave, Intelbras, IntelliPix, Mace S. P., New Surway, NextVision, Q-See, Qvis, WatchNet.

Haideti sa discutam despre siteul oficial al producatorului:
http://www.dahuasecu...4 3204 3216.pdf

Nu de alta, dar ca expert in securitate/comert/produse sunt sigur ca faceti diferenta dintre un magazin online semi-anonim si siteul oficial al unui producator.

BUNA DIMINEATA ! Va salut cu tot respectulPosted Image

#42
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostDan_52, on 31 iulie 2014 - 03:13, said:

Ai dreptate si toate motivele sa consideri ca "rezultatele se vor lasa asteptate", fiinca Dexterash te-a pus pe ganduri, deoarece tu vrei un monitor alb si el iti ofera unul negru (ca e mai bun), tu intrebi de taguri el iti spune ca "ar trebui sa se gaseasca si TAGuri",
Am un defect profesional in a recomanda cele mai noi tehnologii astfel incat utilizatorii sa beneficieze de pe urma lor. Plus ca imi place sa fiu sincer(al naibii defect)

View PostDan_52, on 31 iulie 2014 - 03:13, said:

nici el nu prea stie cum este cu videointerfonia ip de la Dahua.
Imi mai scapa si mie mici detalii, dar se rezolva rapid.

View PostDan_52, on 31 iulie 2014 - 03:13, said:

Uite, daca te intereseaza seria de videointerfoane ip COMELIT iti ofera monitoare albe toate cu acelasi nivel de calitate diferentele de pret dintre ele fiind date de caracteristicile si versatilitatea fiecaruia, toate hands-free cu tehnologie switch-buttons, touch-sensitive sau touch-screen.
Ce sunt alea Switch-Buttons? Cumva butoane mecanice, in traducere libera? Si touch-sensitive ar fi butoane capacitive? Si touch-screen prin ce tehnologie? Rezistiva?

View PostDan_52, on 31 iulie 2014 - 03:13, said:

Gama de monitoare ip COMELIT este urmatoarea:
- SMART numai alb, 3.5"
- PLANUX alb sau negru, 3.5"
- PLANUX LUX alb sau negru, cu fata din cristal, 3.5"
- PLANUX MEMO alb sau negru, 3.5"
- 7STELLE numai alb, 7"
Diversificata gama cand discutam de ecrane mici, mai mici ca a celui mai "amarat" smartdevice de pe piata. 7'' ar trebui sa fie un standard, nu un optional "de top".

View PostDan_52, on 31 iulie 2014 - 03:13, said:

ca si o gama diversa de posturi exterioare, toate cu tehnologie modulara avand posibilitatea sa le configurezi dupa dorinta cu cititor de proximitate cu cartela sau TAG (tagul are garantie nelimitata), cu agenda electronica digitala pentru nume si alte informatii, si deasemenea daca doresti anti-vandal, dupa cum urmeaza:
- POWERCOM
- VANDALCOM
- IKALL
- IKALL METAL
- ROMA
- seria panouri 316 Sense
Agenda electronica nu ajuta prea mult in cazuri de montare tip vila/apartament sau orice alt rezidential simplu.

View PostDan_52, on 31 iulie 2014 - 03:13, said:

Oriunde te-ai afla, acasa la serviciu, in tara sau strainatate, poti primi apelul audio-video de la postul exterior al videointerfonului, poti vedea imaginea persoanei si poti vorbi cu aceasta, daca vrei poti comanda dechiderea usii pietonale, poarta garajului sau actiona diferite automatizari din cadrul proprietatii.
Desigur, atat timp cat exista conexiune la/prin Internet.
Ar fi stupid sa ai videointerfon accesabil prin Internet si sa nu poti vedea cine te apeleaza. Sau sa nu poti vorbi cu acesta. Sau sa nu ii poti deschide.

View PostDan_52, on 31 iulie 2014 - 03:13, said:

Conexiunea NETWORK se realizeaza WIFI in interiorul cladirilor si UMTS/3G pe strada.
Speram ca este protejata macar WPA2 incat sa dureze mai mult pana controlul acces poate fi preluat de un mic hacKer. Intotdeauna am preferat cablu in locul conexiunilor wireless(sunt eu mai paranoia).

Edited by dexterash, 31 July 2014 - 03:33.


#43
Dan_52

Dan_52

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.04.2014
Eh, s-a racorit afara, nu mai este asa zapuseala !

De care site spuneti ca este anonim, acesta : http://www.dahuasecu...tz-package.html

View Postdexterash, on 31 iulie 2014 - 03:32, said:

Am un defect profesional in a recomanda cele mai noi tehnologii astfel incat utilizatorii sa beneficieze de pe urma lor. Plus ca imi place sa fiu sincer(al naibii defect)


Imi mai scapa si mie mici detalii, dar se rezolva rapid.


Ce sunt alea Switch-Buttons? Cumva butoane mecanice, in traducere libera? Si touch-sensitive ar fi butoane capacitive? Si touch-screen prin ce tehnologie? Rezistiva?


Diversificata gama cand discutam de ecrane mici, mai mici ca a celui mai "amarat" smartdevice de pe piata. 7'' ar trebui sa fie un standard, nu un optional "de top".


Agenda electronica nu ajuta prea mult in cazuri de montare tip vila/apartament sau orice alt rezidential simplu.


Desigur, atat timp cat exista conexiune la/prin Internet.
Ar fi stupid sa ai videointerfon accesabil prin Internet si sa nu poti vedea cine te apeleaza. Sau sa nu poti vorbi cu acesta. Sau sa nu ii poti deschide.


Speram ca este protejata macar WPA2 incat sa dureze mai mult pana controlul acces poate fi preluat de un mic hacKer. Intotdeauna am preferat cablu in locul conexiunilor wireless(sunt eu mai paranoia).

DA ! Vulpea cand nu ajunge la struguri spune ca sunt acri.Posted Image   NU-NU, nu sunt buni !

#44
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostDan_52, on 31 iulie 2014 - 03:38, said:

De care site spuneti ca este anonim, acesta : http://www.dahuasecu...tz-package.html
Da... De el. Facem si o verificare asa simpla si vedem ca apartine de MIPO Studio din Olanda care nu are legatura cu altii...

Desigur, mai putem observa ca LOGOul afisat este diferit de cel DAHUA oficial. Dar de ce trebuie sa va explic eu cum sa cautati informatii prin Internet despre un site?!

View PostDan_52, on 31 iulie 2014 - 03:46, said:

DA ! Vulpea cand nu ajunge la struguri spune ca sunt acri.Posted Image   NU-NU, nu sunt buni !
Ma simt obligat sa va dau dreptate, desi nu inteleg la care dintre struguri(albi sau negri) nu s-a ajuns...

#45
Dan_52

Dan_52

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.04.2014

View Postdexterash, on 31 iulie 2014 - 03:52, said:

Da... De el. Facem si o verificare asa simpla si vedem ca apartine de MIPO Studio din Olanda care nu are legatura cu altii...

Desigur, mai putem observa ca LOGOul afisat este diferit de cel DAHUA oficial. Dar de ce trebuie sa va explic eu cum sa cautati informatii prin Internet despre un site?!


Ma simt obligat sa va dau dreptate, desi nu inteleg la care dintre struguri(albi sau negri) nu s-a ajuns...

DA, am inteles, OK este un site care pirateaza Dahua.
Acum, desi videointerfonia ip COMELIT este securizata pentru utilizarea wireless WIFI, 3G si 4G, am inteles este mai sigur prin cablu.
De care tehnologie prin cablu doriti sa discutam, de cea digitala SIMPLEBUS pe 2fire implementata de COMELIT inca din 2003 ?
sau de care, simplificata 4fire, traditionala 4+n fire, cea ip pe reteaua de 220V trifazica la care nu conteaza faza (inca din 2009), sau cea pe linia telefonica fixa ?

View PostDan_52, on 31 iulie 2014 - 04:01, said:


DA, am inteles, OK este un site care pirateaza Dahua.
Acum, desi videointerfonia ip COMELIT este securizata pentru utilizarea wireless WIFI, 3G si 4G, am inteles este mai sigur prin cablu.
De care tehnologie prin cablu doriti sa discutam, de cea digitala SIMPLEBUS pe 2fire implementata de COMELIT inca din 2003 ?
sau de care, simplificata 4fire, traditionala 4+n fire, cea ip pe reteaua de 220V trifazica la care nu conteaza faza (inca din 2009), sau cea pe linia telefonica fixa ?

CE AR TREBUI sa va mai ofere COMELIT ca sa va multumeasca ?
Sa nu spuneti, PRETURI MICI, deoarece nu se poate, este vorba de CALITATE.

#46
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

View PostDan_52, on 31 iulie 2014 - 03:21, said:

Buna seara cristi_71,
Uite, daca te intereseaza seria de videointerfoane ip COMELIT iti ofera monitoare albe toate cu acelasi nivel de calitate diferentele de pret dintre ele fiind date de caracteristicile si versatilitatea fiecaruia, toate hands-free cu tehnologie switch-buttons, touch-sensitive sau touch-screen.

Gama de monitoare ip COMELIT este urmatoarea:
- SMART numai alb, 3.5"
- PLANUX alb sau negru, 3.5"
- PLANUX LUX alb sau negru, cu fata din cristal, 3.5"
- PLANUX MEMO alb sau negru, 3.5"
- 7STELLE numai alb, 7"

ca si o gama diversa de posturi exterioare, toate cu tehnologie modulara avand posibilitatea sa le configurezi dupa dorinta cu cititor de proximitate cu cartela sau TAG (tagul are garantie nelimitata), cu agenda electronica digitala pentru nume si alte informatii, si deasemenea daca doresti anti-vandal, dupa cum urmeaza:
- POWERCOM
- VANDALCOM
- IKALL
- IKALL METAL
- ROMA
- seria panouri 316 Sense

Toate acestea le poti vedea in descarcand catalogul cu gama de produse COMELIT: http://www.comelitgr.../2G31000315.pdf
produsele cu tehnologie ip au in coltul din stanga jos a paginii sigla VIP.
Videointerfonul ip COMELIT poate functiona si fara monitoarele COMELIT, putand opta pentru orice Smartphone si Tablete care suporta iOS sau Android.
Oriunde te-ai afla, acasa la serviciu, in tara sau strainatate, poti primi apelul audio-video de la postul exterior al videointerfonului, poti vedea imaginea persoanei si poti vorbi cu aceasta, daca vrei poti comanda dechiderea usii pietonale, poarta garajului sau actiona diferite automatizari din cadrul proprietatii.
Conexiunea NETWORK se realizeaza WIFI in interiorul cladirilor si UMTS/3G pe strada.



BUNA DIMINEATA ! Va salut cu tot respectulPosted Image

Buna dimineata!

Am sa ma uit si pe catalogul dumneavoastra, dar va spun sincer ca nu am de gand sa dau 3.000 RON sau mai mult, pe un interfon de apartament cu doar un singur post, cand pot gasi un alt produs cat de cat OK, la un pret de 2 sau 3 ori mai mic. Nu contest calitatea superioara a produselor COMELIT, dar dupa parerea mea nici DAHUA nu sunt chiar gunoaie (un fel de Volkswagen (nu Logan) comparat cu BMW, daca tot s-au facut pe-aici comparatii intre marci auto). Pana in prezent nu am avut de-a face cu vreun produs DAHUA, dar am achizitionat recent un sistem de supraveghere IP HIKVISION la un pret decent si am fost placut surprins de calitatea acestei asa-zise "chinezariï". Din ce-am citit, DAHUA sunt tot cam pe-acolo in privinta calitatii (in domeniul supraveghere video, ca despre calitatea interfoanelor fabricate de ei nu stiu, dar de aceea mai intreb si eu in stanga si-n dreapta inainte sa cumpar).

O zi buna!

#47
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostDan_52, on 31 iulie 2014 - 04:10, said:

DA, am inteles, OK este un site care pirateaza Dahua.
Nu are nici o legatura piratarea cu ceea ce ati vazut dvs acolo. Intra intr-o alta categorie.

View PostDan_52, on 31 iulie 2014 - 04:10, said:

Acum, desi videointerfonia ip COMELIT este securizata pentru utilizarea wireless WIFI, 3G si 4G, am inteles este mai sigur prin cablu.
V-as ruga sa detaliati tehnic ce inseamna "securizata" pentru WiFi si, de asemenea, ce inseamna securizata pentru 3G/4G.

View PostDan_52, on 31 iulie 2014 - 04:10, said:

De care tehnologie prin cablu doriti sa discutam, de cea digitala SIMPLEBUS pe 2fire implementata de COMELIT inca din 2003 ?
sau de care, simplificata 4fire, traditionala 4+n fire
Personal, astfel de tehnologii le consider depasite, datorita faptului ca implementarea lor obliga la un anumit tip de precablare care nu poate fi "refolosit".

View PostDan_52, on 31 iulie 2014 - 04:10, said:

sau cea pe linia telefonica fixa ?
Buna tehnologie, totusi depasita din mai multe puncte de vedere

Sa ramanem strict la ceea ce inseamna viitorul, IP/Internet si, desigur, conceptul IoT (Internet of Things)

Edited by dexterash, 31 July 2014 - 12:24.


#48
mihai_5

mihai_5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.05.2008

View Postdexterash, on 31 iulie 2014 - 01:57, said:

Pai nu este nimic de anuntat cu "surle si trambite". Este doar un lucru normal, integrarea in aplicatia de supraveghere video a echipamentelor de videointerfonie(cu functiile aditionale de rigoare). Nu mi se pare normal sa facem tam-tam ca avem un buton nou(de fapt, vreo 3).

Prin urmare este suficient un post de exterior (DAHUA VTO-6110B) + alimentare + modul yala pentru a avea un sistem functional; adica se poate controla de pe unul/mai multe dispozitive Android sau iOS?

#49
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Pentru stabilitate si securitate solutia necesita minim o statie fixa de exterior si un monitor de interior(alimentat/cablat). Restul de echipamente (alte monitoare/alte dispozitive cu functie de monitorizare/convorbire/control acces) au functii de extensie.
Ca motivare, este posibil ca la un moment X telefonul/tableta sa ramana fara alimentare/semnal WiFi sau sa se blocheze sistemul de operare, iar echipamentele/solutia sa nu mai fie functionala/sa nu-si mai indeplineasca rolul pentru care a fost instalata.

Deci aveti nevoie minim de 6110B + 15XX + alimentare. La pachet cu 6110B vine si modulul de control acces.

#50
MasterCostin

MasterCostin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 23.03.2009
Am facut ceva demo.
Cam pe... genunchi, dar merge Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ziYIM8o_2W4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#51
mihai_5

mihai_5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.05.2008
Multumesc pt. raspunsuri!

O sa incerc in prima faza o configuratie (numai) cu postul de exterior + smartphone.

#52
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Eu v-am spus ca nu functioneaza configuratia si v-am spus si de ce nu functioneaza...

#53
Dan_52

Dan_52

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.04.2014

View Postdexterash, on 01 august 2014 - 10:26, said:

Eu v-am spus ca nu functioneaza configuratia si v-am spus si de ce nu functioneaza...

DE CE ?

#54
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Din acelasi motiv pentru care un sistem de alarma nu are centrala facuta sa ruleze sub Windows, pe un PC oarecare - desi, tehnic, este mult mai simplu. Sau un sistem de avertizare la incendiu. Sau orice alt sistem de securitate/control acces/etc facut sa fie sigur si stabil.

Cum ar fi ca, atunci cand vine cineva in vizita la dvs, sa nu poate sa apeleze de la postul de exterior pentru ca telefonul dvs s-a "gandit" sa ramana fara baterie si dvs sa nu fiti pe faza? Sau tableta cu Android sa se blocheze si sa fie necesar un restart?

Astept, in continuare, detaliile tehnice despre securitatea implementata in Videointerfoanele despre care am discutat cu dvs mai sus.

Edited by dexterash, 01 August 2014 - 11:29.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate