Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 

vopsire gratar beton refractar

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
petrescu1996

petrescu1996

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 31.08.2011
Buna ziua.Am cumparat si eu un gratar din acela de la bricostore pe nume bbq monterey.L am montat ,arata perfect.Dar in manualul de instrctiuni scrie ca trebuie vopsit in mod obligatoriu cu o vopsea pe baza de cuart plastic.Problema e ca la noi nu se gasesc vopsele de acest tip.Am intrebat peste tot brico store,obi,praktiker,baumax.Am vazut ca exista vopsele,spary, pe baza de rasini siliconice rezistente la temperaturi mari.Se pricepe cineva daca pot folosi o astfel de vopsea?

#2
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
E vorba de tencuiala decorativa cu silicon.
ex: http://www.kober.ro/...assadenputz.php


Iti recomand sa o folosesti, altfel intra apa, ingheata si se crapa in prima iarna.Eu sunt parit.

#3
petrescu1996

petrescu1996

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 31.08.2011

View PostAhasverus, on 02 mai 2013 - 13:44, said:

E vorba de tencuiala decorativa cu silicon.
ex: http://www.kober.ro/...assadenputz.php


Iti recomand sa o folosesti, altfel intra apa, ingheata si se crapa in prima iarna.Eu sunt parit.

Da din câte vad eu la aceasta tencuiala nu este proiectate sa reziste la temperaturi mari si se vinde in cantitate mare 28 kg.Tu ai folosit din aceasta?Nu ar merge si o vopsea spray din rasini siliconice rezistența la temperatura?

#4
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
Vreau sa cumpar si eu un gratar din acesta (bbq monterey) si ma uitam la diferenta de pret intre acesta si alte modele asemanatoare ca dimensiuni de la obi, dedeman, etc.

E din cauza materialului din care e facut ?
Care ar fi diferentele fata de celelalte ?

Parca nu as da 500 ron ca sa il arunc dupa 2 ani de folosinta.

Multumesc.

#5
petrescu1996

petrescu1996

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 31.08.2011

View PostBosley, on 23 mai 2013 - 14:28, said:

Vreau sa cumpar si eu un gratar din acesta (bbq monterey) si ma uitam la diferenta de pret intre acesta si alte modele asemanatoare ca dimensiuni de la obi, dedeman, etc.


Eu l am luat cam de o luna si inca nu am probleme.Daca vor aparea ,vor fi odata cu trecerea timpului.Dar treaba e ca nu ai voie sa faci focul cu lemne,nici macar surcele d e aprins,se folosesc pastile de aprins focul si mangal.Si in vatra eu am pus niste caramida refractara ca sa nu stea jarul direct.

E din cauza materialului din care e facut ?
Care ar fi diferentele fata de celelalte ?

Parca nu as da 500 ron ca sa il arunc dupa 2 ani de folosinta.

Multumesc.


#6
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
Sa inteleg ca acest gratar nu e din caramida refractara ?
Cum sa nu fac focu cu lemne ?

#7
petrescu1996

petrescu1996

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 31.08.2011
Acest gratar e din beton refractar(un beton granulat).Daca ai facut focul in el se crapa.Scrie si in carticica lui.Dar daca respecti instructiunile nu stiu de ce ai avea probleme cu el.Se gasesc in comert pastile de aprins focul,iar la foc se foloseste doar mangal.

#8
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 01.12.2005
Eu am chiar modelul Monterey, de 2 ani de zile. Bine, am cosul suprainaltat cu bca, latit placa suport sa mai pun o oala si placat fundul si spatele din focar cu caramida refractara, prinsa cu mortar. Anul trecut, deci dupa un an de functionare, l-am si placat cu caramida aparenta, insa asta a fost un moft. Recunosc totusi ca inca de la inceput, tot asa pt ca nu am gasit nicaieri vopsea speciala, i-am dat o mana de CM17 pe exterior. (intr-adevar, nu arata bine insa nu am avut probleme cu apa/inghet pana l-am placat)

Referitor la  problema focului, eu fac foc in el doar cu lemne, ca am avut muuulte resturi de la constructia casei. Normal, folosesc si carbuni. Nu s-a crapat nimic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate