Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

MacBook din USA

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
Salut,
Maine un prieten de-al meu ajunge in USA si i-am dat bani sa imi cumpere un MacBook, pretul afisat de bestbuy pe site este 1099$ in stoc in magazin.
Intrebarea este: va mai plati vreo taxa cand il cumpara de acolo (un fel de TVA al nostru) sau ala este pretul pe care il va plati? Sa nu intram in discutia cu vama, intreb pur si simplu ce va plati el la magazin.
Multumesc!

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Nu ar trebui sa plateasca nimic in plus
La aia nu se afiseaza ca la noi pret + tva
La noi e diferit
De ce ?
Tara de cacat

#3
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
daca il cumpara direct din magazin de obicei se aplica o taxa care difera de la un stat la altul.
unele magazine care fac si vanzari online insa nu incaseaza taxe pentru alte state decat cele in care au magazine.
spre exemplu iti cumperi kindle de pe amazon: ti-l livreaza free si  fara taxe in sa zicem arkansas, sau free si cu sale tax in NY sau LA. de asta preturile pe situri de obicei sunt fara sale tax (variaza intre cam 8 si 10% in functie de stat) - de aia poti cauta un magazin online din alt stat decat cel in care stai (care nu are magazine in statul tau) si cumperi de acolo, fara taxe

exemplu comanda kindle de pe amazon livrata in NY + un ceas (dar daca as fi fost in AR nu as fi platit taxele)
Shipping Method:  Two-Day Shipping
Items: $196.88
Shipping & handling: $0.00
   ------
Total before tax: $196.88
Estimated tax to be collected: $17.47
   ------
Order total: $214.35

Edited by onlyone, 30 April 2013 - 20:53.


#4
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
Dar daca il ia pur si simplu dintr-un magazin fizic?

#5
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
ii aplica sale tax in vigoare in statul cu pricina. dar probabil ca o sa plateasca cash asa ca poate sa il roage pe dealer sa ii aplice un discount. cateodata functioneaza.
odata cand mi-am cumparat un laptop din circuit city in LA si am achitat cash, mi-au dat cadou un router wireless si o imprimanta epson parca - imprimanta nu imi trebuia si era si babana asa ca le-am multumit dar nu am luat-o... dar ca idee asa...

Edited by onlyone, 30 April 2013 - 21:06.


#6
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
In fct de statul din care e cumparat, se aplica un local tax (unele state nu au asta).

http://en.wikipedia....e_United_States

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,522
  • Înscris: 19.04.2009
In magazin,. sau online, va plati pretul afisat. taxa TVA ( VAT ) e dejsa inclusa.
vama nu va plati, pentru ca il aduce ca obiect personal.

#8
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009

View Postlex404, on 30 aprilie 2013 - 21:29, said:

In magazin,. sau online, va plati pretul afisat. taxa TVA ( VAT ) e dejsa inclusa.
vama nu va plati, pentru ca il aduce ca obiect personal.

Esti sigur de chestia asta?
O sa fie cumparat din California.

#9
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
BestBuy are magazine in California, se aplica taxe
http://www.bestbuy.c...cat204400050008

[ http://img819.imageshack.us/img819/1271/d11fc852e1044b3ead2cc04.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by onlyone, 30 April 2013 - 21:55.


#10
Cristy123

Cristy123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 04.04.2013

View PostSuperMelon, on 30 aprilie 2013 - 20:30, said:

Salut,
Maine un prieten de-al meu ajunge in USA si i-am dat bani sa imi cumpere un MacBook, pretul afisat de bestbuy pe site este 1099$ in stoc in magazin.
Intrebarea este: va mai plati vreo taxa cand il cumpara de acolo (un fel de TVA al nostru) sau ala este pretul pe care il va plati? Sa nu intram in discutia cu vama, intreb pur si simplu ce va plati el la magazin.
Multumesc!

Daca il cumpara online, da se adauga taxa in functie de statul din care va comanda, cam cele mai mari taxe sunt in NY si LA, taxele variaza de la 5 la 10 %. Eu tot din America mi l-am luat si l-am expediat in NY, taxa a fost de 110 dolari, iar laptopul a fost 1199, iar transportul gratuit.

#11
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
taxa . ... la orice produs cumparat este  ...6% VAT (tva)
       ..nu se plateste cand se face export .... dar il vei platii in romania
daca iti cumpara de acolo si vine cu avionul in tara nu vei platii nici vama nici nimic doar sa il desigileze .inainte

#12
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Omul nu il trimite in Romania, pentru ca Apple nu vinde in afara US de pe store.apple.com

Il cumpara din US, il livreaza in US si trece cu el ca obiect personal, altfel ar trebui sa plateasca TVA si Vama, ceea ce ruineaza toata distractia.

Edited by Ahasverus, 02 May 2013 - 14:02.


#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Exemplu concret: un client din Illinois ce vrea sa cumpere de pe http://store.apple.c...family/mac_mini un mac mini ce apare pe site ca fiind $799.00 Free shiping, cat ar scoate in total din buzunar?

#14
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
cit spune statul...

#15
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 24.05.2007
In SUA nu e TVA, insa au taxe statale si depind de la stat la stat, asa cum s-a mai spus, in medie este 8%. LA pretul de la BestBuy mai adaugi un 8% si ala este pretul. La vama nu mai plateste nimic, insa nu trebuie sa vina cu laptopul in cutie. Sa iti cumpere si un rucsac sau geanta de laptop, sa puna in el toate accesoriile... sa arunce cutia. Ca daca la vama il vede in cutie, te pune sa platesti.

Eu nu mi-as face problema de taxe statale sau de trecut vama... ci de alimentator... o sa iti vina cel cu 2 lamele, model SUA care merge la 100V / 60Hz. Daca alimentatorul nu permite alimentarea la tenisuni pe o plaja larga, de la 100 - 240 V / 50-60Hz, atunci nu ai cum sa il folosesti. Poate doar daca iti cumperi vreun UPS sau transformator care sa scoata cat ii trebuie... altfel il prajesti.

#16
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Alimentatoarele apple merg pe 110v si 220v.
Valavil pt ipad/iphone/macbook.
Am de toate aduse din US.
Scrie pe ele :)

Capul care intra il priza se schimba; costa 5 USD.

Attached Files


Edited by Ahasverus, 02 May 2013 - 16:12.


#17
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
http://en.wikipedia....lifornia  cam 10 % pt california si 7 % pt florida!

#18
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
Prietenul a platit 88$ in plus fata de pretul din magazin (1099$). In schimb am primit cadou o geanta, o foile pentru ecran, si o perna.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate