Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

adulter, Sf Evanghelie dupa Matei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
209 replies to this topic

#37
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 AMAN_SER, on 29 aprilie 2013 - 21:23, said:

crestinismul a oferit viata dupa moarte, dar oferta a devenit cam subreda, e precum oferta din talcioc totul e tentant la un pret mic, insa produsul nu functioneaza.
viata dupa moarte e oferta oricarei religii, daca in produs nu ai incorporat elementul asta el nu se vinde, asta-i clar. problema crestinismului tine de moralitate, la capitolul asta e deficitar rau, zic io.

#38
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

 cirus6, on 29 aprilie 2013 - 21:43, said:

viata dupa moarte e oferta oricarei religii, daca in produs nu ai incorporat elementul asta el nu se vinde, asta-i clar. problema crestinismului tine de moralitate, la capitolul asta e deficitar rau, zic io.

Ai dreptate cam toate ofera viata dupa moarte insa este combinata cum spui tu cu moralitatea si nu cu vitejia sau alte trasaturi destinate doar celor inzestrati, asa cum era si este in alte religii.

Si mai rau e ca cei care au propovaduit-o au date cele mai rele exemple.

#39
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
morala, in asta cred ca consta succesul unei religii in ziua de azi. morala nu e o chestie chiar naturala, ea e creatia unei populatii intr-o anumita perioada. crestinismul si-a creat morala, una mult prea rigida si care nu poate fi respectata.
e paradoxal, din punctul meu de vedere, cum crestinismul actual nu are absolut nici o legatura cu invatatura lui Isus( amu o sa-mi sara in cap toti "crestinii"). ex. dat de colegul initiator nu face altceva decit de a demonstra cit de prost pot fi intelese cuvintele lui Isus.

Edited by cirus6, 29 April 2013 - 22:07.


#40
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

 cirus6, on 29 aprilie 2013 - 22:02, said:

morala, in asta cred ca consta succesul unei religii in ziua de azi. morala nu e o chestie chiar naturala, ea e creatia unei populatii intr-o anumita perioada. crestinismul si-a creat morala, una mult prea rigida si care nu poate fi respectata.
e paradoxal, din punctul meu de vedere, cum crestinismul actual nu are absolut nici o legatura cu invatatura lui Isus( amu o sa-mi sara in cap toti "crestinii"). ex. dat de colegul initiator nu face altceva decit de a demonstra cit de prost pot fi intelese cuvintele lui Isus.

Asta pentru ca intra in conflict cu interesele biserici (institutia), personal daca as fi la conducerea bisericii normal ca as face tot posibilul sa controlez masele si sa imi impun punctul de vedere, prin asa numita sfanta traditie sau ce mai au ei, scos sfant dupa propriile legi.

#41
Takumi

Takumi

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,203
  • Înscris: 04.07.2011

 mga2, on 29 aprilie 2013 - 17:43, said:

Citeam azi Biblia si Iisus zice:
..
Tu abia ai inceput sa citesti si deja te-ai blocat? Pai cand ajungi la apocalipsa iti mai vine in cap sa te sinucizi la boala, mai bine lasa lectura, tine-te constant de slujbele Bisericii si asteapta sa te mai coci la minte. Deocamdata iti ajunge ce se citeste la slujbe, ori alea le-ai inteles si pus in practica de ti-au ramas numai "cele grele"?

Edited by Takumi, 30 April 2013 - 08:25.


#42
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

 cirus6, on 29 aprilie 2013 - 22:02, said:

morala, in asta cred ca consta succesul unei religii in ziua de azi. morala nu e o chestie chiar naturala, ea e creatia unei populatii intr-o anumita perioada. crestinismul si-a creat morala, una mult prea rigida si care nu poate fi respectata.
e paradoxal, din punctul meu de vedere, cum crestinismul actual nu are absolut nici o legatura cu invatatura lui Isus( amu o sa-mi sara in cap toti "crestinii"). ex. dat de colegul initiator nu face altceva decit de a demonstra cit de prost pot fi intelese cuvintele lui Isus.

ce invataturi sunt in Biblie, eu zic ca depasesc orice morala din ziua de astazi.

noi am devenit mai laxisti, dar Biblia, adica mai precis NT ofera niste norme foarte inalte.

#43
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 evatryme, on 29 aprilie 2013 - 20:15, said:

deci indivizii unei societati normale NU SUNT SI FEMEILE, CI NUMAI BARBATII...

CE FACE RELIGIA DIN OM.....

si eu ca tampita credeam (pana acum desigur) ca sunt si eu un individ al speciei umane....

deci concluzia este ca femeile nu sunt indivizi ai speciei umane...
Probabil in societatea ta se obisnuieste ca femeile sa sara pe barbati. In societatea in care sunt eu, in schimb nu.

Edited by mario_bril, 30 April 2013 - 11:21.


#44
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
presupun ca provenim toti din aceeasi societate, sau gresesc?

#45
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 AMAN_SER, on 30 aprilie 2013 - 11:34, said:

presupun ca provenim toti din aceeasi societate, sau gresesc?
Si eu asa am crezut pana am intalnit raspunsul respectivei.

Edited by mario_bril, 30 April 2013 - 11:43.


#46
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

 mario_bril, on 30 aprilie 2013 - 11:42, said:

Si eu asa am crezut pana am intalnit raspunsul respectivei.

Ar fi interesanta replica persoanei in cauza privind societatea din care provine.

#47
mga2

mga2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 09.11.2008

 cirus6, on 29 aprilie 2013 - 22:02, said:

ex. dat de colegul initiator nu face altceva decit de a demonstra cit de prost pot fi intelese cuvintele lui Isus.

Cum ar trebui sa inteleg cuvintele lui Iisus?

"Preotul bisericii în care s-a produs tragedia a precizat că în viaţa lui nu a mai văzut atâta sânge. "În Biblie, Iisus spune: dacă ochiul drept te determină să păcătuieşti, scoate-l şi aruncă-l. Este mai bine să pierzi o parte din corp, decât să ajungi în Iad", a conchis preotul."
Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: http://www.realitate...l#ixzz2RwOjmoUv
Follow us: @realitatea on Twitter

http://www.realitate...ile_875881.html

A vrut Iisus sa spuna altceva prin acele cuvinte?

Edited by mga2, 30 April 2013 - 12:27.


#48
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

 mga2, on 30 aprilie 2013 - 12:23, said:

"În Biblie, Iisus spune: dacă ochiul drept te determină să păcătuieşti, scoate-l şi aruncă-l. Este mai bine să pierzi o parte din corp, decât să ajungi în Iad", a conchis preotul."
daca un bou nu a inteles cuvintele lui Isus, atunci care e problema?

Isus a spus si:

Ioan 6:53. Isus le-a zis: "Adevarat, adevarat va spun ca, daca nu mancati trupul Fiului omului si daca nu beti sangele Lui, n-aveti viata in voi insiva.
54. Cine mananca trupul Meu si bea sangele Meu are viata vesnica; si Eu il voi invia in ziua de apoi.
55. Caci trupul Meu este cu adevarat o hrana, si sangele Meu este cu adevarat o bautura.
56. Cine mananca trupul Meu si bea sangele Meu ramane in Mine, si Eu raman in el.
57. Dupa cum Tatal, care este viu, M-a trimis pe Mine, si Eu traiesc prin Tatal, tot asa, cine Ma mananca pe Mine va trai si el prin Mine.
58. Astfel este Painea care S-a coborat din cer, nu ca mana pe care au mancat-o parintii vostri, si totusi au murit: cine mananca Painea aceasta va trai in veac."
59. Isus a spus aceste lucruri in sinagoga, cand invata pe oameni in Capernaum.
60. Multi din ucenicii Lui, dupa ce au auzit aceste cuvinte, au zis: "Vorbirea aceasta este prea de tot: cine poate s-o sufere?"

deci dupa cum vezi, Isus a spus ceva la modul figurat, si unii dintre ucenici, L-au parasit caci nu au inteles.

La fel si cu taierea mainii sau scoaterea ochiului. Este la figurat.

pentru ca, gandeste, cum sa intri in viata fara un ochi? sau fara o mana? nici macar nu se pune problema de ochi, sau de maini, pt ca vom avea un trup ceresc, si nu unul pamantesc:

Ce spun eu, fratilor, este ca nu poate carnea si sangele sa mosteneasca Imparatia lui Dumnezeu; (1Cor.15:50)

Edited by blueday, 30 April 2013 - 12:32.


#49
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 AMAN_SER, on 29 aprilie 2013 - 19:37, said:


Daca nu putem poftii la femei atunci dupa ce criterii se pot aduna barbatii si femeile si dupa ce criterii ne putem intemeia familiile.
Deci la baza intemeierii familiei tale sta pofta ? :lol:

Si mai interesant e ca tot tu ii numesti pe altii neanderthali.

#50
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

 AMAN_SER, on 29 aprilie 2013 - 19:37, said:


Daca nu putem poftii la femei atunci dupa ce criterii se pot aduna barbatii si femeile si dupa ce criterii ne putem intemeia familiile.


pofta e normala,
dar trebuie sa pastrezi echilibru, cu masura.

#51
Takumi

Takumi

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,203
  • Înscris: 04.07.2011

 mga2, on 30 aprilie 2013 - 12:23, said:

Cum ar trebui sa inteleg cuvintele lui Iisus?

"Preotul bisericii în care s-a produs tragedia a precizat că în viaţa lui nu a mai văzut atâta sânge. "În Biblie, Iisus spune: dacă ochiul drept te determină să păcătuieşti, scoate-l şi aruncă-l. Este mai bine să pierzi o parte din corp, decât să ajungi în Iad", a conchis preotul."
Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: http://www.realitate...l#ixzz2RwOjmoUv
Follow us: @realitatea on Twitter

http://www.realitate...ile_875881.html

A vrut Iisus sa spuna altceva prin acele cuvinte?
Baiatule, nu-i nimic la figurat, ai tu credinta asta incat sa-ti scoti si un ochi daca trebuie numai sa nu te desparti de Hristos, numai sa nu putrezesti in iad?
N-ai. Atunci nu te mai da interesant cu tot felul de lucruri care te depasesc, o ai mica [credinta, nu te gandi la prostii] limiteaza-te la cat te tine mintea ta desteapta si sufletul tau neputincios, daca te tine nu pacatui nici cu pofta si n-o sa trebuiasca sa-ti scoti nici portofelul din buzunar, daramite okii.
Tot intrebi ca turcu.

#52
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

 kruger, on 30 aprilie 2013 - 12:33, said:

Deci la baza intemeierii familiei tale sta pofta ? Posted Image

Si mai interesant e ca tot tu ii numesti pe altii neanderthali.

Tot eu am spus noi nu altii citeste mai atent.

La baza multor cupluri (mai tarziu familii) sta pofta, este ceea ce aduce un barbat mai aproape de o femeie in prima faza si ceea ce ii determina sa faca sex si consecinta sexului este procreerea (pentru cine vrea si poate), bineinteles la baza familiei sunt mai multe pietre, dar asta e alta discutie.

#53
mga2

mga2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 09.11.2008

 Takumi, on 30 aprilie 2013 - 12:59, said:

Baiatule, nu-i nimic la figurat, ai tu credinta asta incat sa-ti scoti si un ochi daca trebuie numai sa nu te desparti de Hristos, numai sa nu putrezesti in iad?
N-ai. Atunci nu te mai da interesant cu tot felul de lucruri care te depasesc, o ai mica [credinta, nu te gandi la prostii] limiteaza-te la cat te tine mintea ta desteapta si sufletul tau neputincios, daca te tine nu pacatui nici cu pofta si n-o sa trebuiasca sa-ti scoti nici portofelul din buzunar, daramite okii.
Tot intrebi ca turcu.

Ba da, daca as sti ca nu ajung in iad, mi-as scoate ochiul. Insa sper ca daca ma spovedesc sa-mi fie iertat pacatul chiar daca nu imi scot ochiul. Am pacatuit deja cu pofta, faptul e consumat. Urmeaza sa ma spovedesc si sper ca Dumnezeu imi va ierta pacatul.

Iisus a spus multe lucruri la figurat dar asta cu scoaterea ochilor chiar nu mi se pare spusa la figurat. Cui i-ar place sa isi scoata ochii? E mai simplu sa dai o alta interpretare cuvintelor Lui Iisus decat sa iti scoti ochiul.

Edited by mga2, 30 April 2013 - 15:13.


#54
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

 mga2, on 30 aprilie 2013 - 15:06, said:

Ba da, daca as sti ca nu ajung in iad, mi-as scoate ochiul. Am pacatuit deja cu pofta, faptul e consumat.
Urmeaza sa ma spovedesc si sper ca Dumnezeu imi va ierta pacatul. Iisus a spus multe lucruri la figurat dar asta cu scoaterea ochilor chiar nu mi se pare spusa la figurat. Cui i-ar place sa isi scoata ochii? E mai simplu sa dai o alta interpretare cuvintelor Lui Iisus decat sa iti scoti ochiul.

Pe mine iadul si raiul ma sperie in egala masura.

Edited by AMAN_SER, 30 April 2013 - 15:11.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate