Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Armare cu fibre dispersa. Microfisuri -85%

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View Postadrian_nmg2002, on 21 mai 2013 - 13:55, said:

Cred ca inchidea porii
Ntz;
Dupa digerarea ierbii raman niste mici "ace" de vreun centimetru lungime si ceva, foarte fine, un gen de celuloza. Iti dai seama la baliga uscata si spalata (de precipitatii de exemplu, daca o gasesti dupa iarna). Calul nostru este un mecanism natural de prelucrare a firelor de iarba si extragerea acelor materii, gen celuloza (habar n-am ce sontin in fond). Ei, asta era armatura peretilor folosita din mosi-stramosi.

M-am prins si eu de treaba asta tarziu, cand am examinat o baliga veche de cal. Vezi cu ce se mai ocupa unii :D ?!

#20
adrian_nmg2002

adrian_nmg2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.12.2008
Avand in vedere ca nu discutam de rezistente mecanice aici, ci doar de o imbunatatire a hidratarii betonului. Cred ca nici nu conteaza ca ele se topesc ulterior sau nu. Odata terminata hidratarea superioara a cimentului....pot sa si dispara, efectele raman. Americanii cica nu dispar. Au si test pentru asta :)

#21
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View Postadrian_nmg2002, on 21 mai 2013 - 14:08, said:

Avand in vedere ca nu discutam de rezistente mecanice aici, ci doar de o imbunatatire a hidratarii betonului. Cred ca nici nu conteaza ca ele se topesc ulterior sau nu. Odata terminata hidratarea superioara a cimentului....pot sa si dispara, efectele raman. Americanii cica nu dispar. Au si test pentru asta Posted Image

Stiu; daca te referi ca el lucreaza ulterior si rapunde intr-o oarecare masura hidrodinamic, nu?

#22
adrian_nmg2002

adrian_nmg2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.12.2008
Evident, faptul ca apa retinuta de fibre, care au 25.000 cmp per gram, efectiv sunt peste tot, intra in contact mecanic cu aproape toate particulele de ciment, nu se mai folosesc reducatori de aer, ca nu mai e nevoie, dupa hidratare, evident betonul este mult mai bun. Eliminand microfisurile, apa nu mai poata sa patrunda si astfel creste gelivitatea.

#23
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012
Esti destul de tehnic in ce-mi spui, insa eu  nu pot decat sa zic ca am vazut avantajele acestui tip alternativ de armare. Repet, este viitorul in constructiile civile. Mai greu cu schimbatul mentalitatilor.

#24
iliec

iliec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.07.2008

View Postadrian_nmg2002, on 21 mai 2013 - 13:30, said:

Atentie, sa fie din celuloza, nu PE, PP sau ceva de genul. Nu cred ca ai celuloza, eu le bag acum in Romania si in Europa au mai intrat doar in Italia si Franta deocamdata.
Daca aveti disponibile aceste fibre, m-ar interesa la turnarea unei placi armate peste sol, la un subsol. As dori sa pt. a preveni fisurile pt. ca betonul va fi aditivat cu aditiv de hidroizolatie. Din pacate ma cam grabesc, as avea nevoie pe vineri. Astept un raspuns. Multumesc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate