Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Un "mare operator TV" va īncepe testele pentru un canal Ultra HD īn Romānia

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
PiraniaFm

PiraniaFm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 11.12.2006
Un "mare operator TV" va începe testele pentru un canal Ultra HD în România, tehnologia care oferă o claritate de 4 ori mai ridicată decât formatul full HD

Unul dintre principalii operatori de televiziune din România va începe la finalul lunii viitoare testele pentru un canal transmis în format Ultra HD, o imagine de 4 ori mai clară decât actualul standard full HD 1080, a declarat pentru Ziarul Financiar Sorin Spînu, senior sales manager al diviziei de home entertainment din cadrul LG România.

"Vânzările de televizoare Ultra HD ar putea fi stimulate şi de faptul că la sfârşitul lunii mai un mare operator TV va începe testele pentru un canal Ultra HD în România", a spus Spînu, fără a oferi alte detalii.

Tehnologia Ultra HD (Ultra High Definition) este un format digital cu o rezoluţie de 3.840 X 2.160 pixeli. Cel mai ridicat standard de claritate din transmisiile televizate de până acum ofereau o rezoluţie de 1920X1080 însă cele mai multe canale transmit un format HD progresiv de 1280X720.

Ultra HD este pariul marilor producători de televizoare din lume pentru a se detaşa de competiţie anul acesta, după ce funcţiile anterioare cum ar fi 3D sau full HD au devenit standarde implicite pentru cele mai multe modele, chiar şi cele din categoria inferioară de preţ.

  Preţul unui televizor cu tehnologie Ultra HD disponibil în România pleacă de la 20.000 de euro.
Sursa: http://www.zf.ro/bus...ull-hd-10816990

#2
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Eh, imi iau vreo 50 bucati si dau si la vecini, ca-s ieftine ca braga. De cand astept oferta asta.

#3
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

 PiraniaFm, on 29 aprilie 2013 - 12:49, said:

  Preţul unui televizor cu tehnologie Ultra HD disponibil în România pleacă de la 20.000 de euro.

http://www.zf.ro/bus...ull-hd-10816990
Abia astept sa-mi pun deoparte 20.000 ca sa-mi iau un tv de asta, sa-l vad pe Mircea Badea  in prostia lui ultrahd

Edited by lik_lights, 29 April 2013 - 13:16.


#4
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
De cand asteptam sa-l vad pe ponta si base mai clar sa ma simt mai bine cand le trag cate-o scatoalca. Da!

#5
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Va genera cerere in lant.
De la material video la media playere si placi video performante sau medii de stocare de capacitati f mari.

Asta cand vor fi ceva mai accesibile.

#6
PiraniaFm

PiraniaFm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 11.12.2006
Eu cred ca este vorba de Ines . Voi ce parare aveti ?

#7
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 08.08.2002
Ines se incadreaza la un mic operator. Probabil e vorba de UPC daca reprezentantul LG are notiunea corecta de ce insemna "un mare operator TV".
UHD e o tehnologie care daca se va impune pe piata asa cum remarca si undercoverbrother va genera cerere in multe domenii.
Din pacate producatorii de tv-uri au destule probleme cu tehnologiile actuale care numai perfecte nu sunt, dar pentru marketing UHD si tv-uri de peste 2m diagonala sigur ca dau mult mai bine decat perfectionarea tehnologiilor actuale. Problema enorma pt. 1-2 ani cel putin ramane pretul acestei tehnologii.
Introducerea in grile a unui canal UHD in 2013-2014 nu are logica indiferent care ar fi marele sau micul operator. De fapt reprezentanul LG s-a exprimat corect probabil, un mare operator va incepe testele pt. un canal UHD, teste care in functie de evolutia pietei vor vedea grila peste 1-2-3 ani in functie de cum evolueaza tehnologia (si preturile mai ales).

Edited by MD, 29 April 2013 - 13:30.


#8
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

 lik_lights, on 29 aprilie 2013 - 13:04, said:

...sa-l vad pe Mircea Badea  in prostia lui ultrahd...

E un prost cu studii, care i-a făcut bătături la fund Motanului.

Ăsta trebuie văzut în VGA, nu ultrahd.

#9
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010
Cred ca este o gluma, este cumva 1 aprilie azi ? Nici programe hd nu sunt destule,Antena. 1 este inca la format 4/3 la 576 de linii,  auzi ultra hd, pina acum sa vandut un singur tv ultrahd in Romania, daca doar pentru o singura familie se transmite un program ultrahd, inteleg de ce este asa ieftin.




#10
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 08.08.2002
Teste, doar teste ! Asa cum am scris mai sus nu visați ca va introduce cineva in grila vreun canal UHD, nici anul acesta si foarte probabil nici anul viitor.

#11
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006

 crursu, on 29 aprilie 2013 - 13:29, said:

Cred ca este o gluma, este cumva 1 aprilie azi ? Nici programe hd nu sunt destule,Antena. 1 este inca la format 4/3 la 576 de linii,  auzi ultra hd, pina acum sa vandut un singur tv ultrahd in Romania, daca doar pentru o singura familie se transmite un program ultrahd, inteleg de ce este asa ieftin.

stirile sf intotdeauna prind la public
amintiri din viitor...

colonizarea planetei marte, teleportarea, televiziunea 3d uhd, etc.

#12
pmariushd

pmariushd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 25.03.2007
Prin anii '90 se spunea ca-n Albania cand incepea emisia la televiziunea nationala incepea cu : Buna ziua d-le presedinte . Stii de ce ? Era singurul cu televizor din tara .

Edited by pmariushd, 29 April 2013 - 13:45.


#13
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012

 Digix, on 29 aprilie 2013 - 13:23, said:

E un prost cu studii, care i-a făcut bătături la fund Motanului.

Ăsta trebuie văzut în VGA, nu ultrahd.
Da, a facut facultatea de body-guarzi la seral.

#14
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004
Taraf UHD ...

#15
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,906
  • Înscris: 14.08.2007

 Digix, on 29 aprilie 2013 - 13:23, said:

E un prost cu studii, care i-a făcut bătături la fund Motanului.

Ăsta trebuie văzut în VGA, nu ultrahd.
Pai in VGA (aprox) il si vezi, ca Antenele n-au auzit de HD inca.

#16
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 SOCRATE_MMXII, on 29 aprilie 2013 - 13:03, said:

Eh, imi iau vreo 50 bucati si dau si la vecini, ca-s ieftine ca braga. De cand astept oferta asta.

Opreste si mie vreo 4, ca sa ma uit la bingo metropolis, mi-a soptit mie cineva ca am sanse sa ma vada Tociu si Palade daca am televizor din asta.

#17
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013
De la 20.000Euro un televizor? Posted Image Wtf?  ldjkffdgjPosted Image

#18
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

 nino852, on 29 aprilie 2013 - 13:46, said:

Da, a facut facultatea de body-guarzi la seral.
Cică a absolvit cibernetica.  http://www.ziare.com...badea/biografie

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate