Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Executie trotuar perimetral - sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Revin cu inca o intrebare...ce marca sa fac betonul pentru alei? Din calcule, daca sar de B200 ma costa mai mult sa-l fac manual decat sa-l aduc cu cifa. Vreo solutie de impremeabilizare si protectie a stratului superior exista pentru a nu se macina in timp?

Edited by bicosu, 29 April 2013 - 12:13.


#20
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Poti sa torni un b150, e suficient. Ca sa faci stratul superior mai durabil, lasi sa traga betonul vreo juma' de ora si vii frumos cu o sita si cerni deasupra ciment, dupa care driscui un pic. Posted Image

Edited by Inginerul_bv, 29 April 2013 - 12:24.


#21
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Daca merg pe B150 ies binisor, pe net am gasit retete cu o parte ciment la 6,65 parti agregate pentru B150, ceea ce e multumitor. Daca intrebi vecinii, toti stiu ca se face o parte ciment la o 3-4 parti agregate...probabil mai toti baga b350 in soclul de gard facut la lopata :) Si mai spera ca fac economie

#22
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Eu n-am tinut cont de reteta, am bagat o parte nisip, o parte margaritar si o parte 8-16, la o parte si ceva ciment, deci cam 3:1. Pentru ce sa chemi cifa ? Pentru 1,5 mc ? Posted Image

#23
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Pai 1 la 3 deja nu e B150.... cred ca bate lejer in B350 in functie de agregatele folosite...Cu 1:3 ies la 250 mc beton cand la cifa e 200 :)) Plus mai si muncesc ca prostul. Pana la urma, retetele de pe net cu 1:6,7 proportia pentru B150 sunt ok?

#24
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Nu stiu, cred ca da, dar iti dai seama, in statia de betoane sunt conditii pentru amestec si dozaj, conditii care tu nu prea le ai la betoniera. Dar repet, chiar daca e mai ieftin betonul de cifa, chemi cifa pentru 1,5 mc de beton ? Cred ca nici atata nu-ti intra in trotuare. Te costa transportul mai mult decat metrul ala cub de beton. Si daca-l faci conform retetei, economisesti maxim 2-3 saci de ciment, adica mai nimic comparativ cu situatia in care ti se mananca betonul si nu stii de ce. Eu chiar si la dozajul asta am avut probleme, cred ca cimentul a fost de calitate foarte proasta, altfel nu-mi explic. Nu e prima oara in viata mea cand fac beton. Am turnat pe la ai mei pe-acasa alei si trotuare care rezista si azi si au cel putin 10-12 ani si pe vremea aia nu stiam eu de agregate de balastiera, amestecam ciment cu balastru si da-i bice.

Edited by Inginerul_bv, 29 April 2013 - 20:13.


#25
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Cimwent voi lua Romcim de la Lafarge. Am vazut ca Cemrom este mai ieftin, dar cine stie ce are prin el. De turnat am vreo 4 mc de beton, incovenientul turnarii cu cifa ar fi timpul prea scurt pentru a il lucra, iar eu fiind neexperimentat, sigur va iesi prost. O sa merg pe un B200 probabil, lucrat cu atentie si cu migala :)

#26
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Nu recomand, ca-s patit, acum 2 ani se macina f. repede, nu stiu cum e acuma, mergi pe cifa 100% sau Stru..o, care-i ok.

#27
cheptea1q

cheptea1q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 02.12.2004
Dar daca am izolat elevatia cu extrudat de 5 si am dat si cu solutie bicomponentata pe baza de bitum as putea pune dale ?

#28
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Sigur ca da. Poate e chiar mai bine. Ai doar grija sa faci un dop de bitum atat intre dale cat si intre dale si elevatie. Posted Image

#29
adrian_nmg2002

adrian_nmg2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.12.2008
Pentru placarile tip trotuar va sugerez fibre din celuloza. Ele in acest caz elimina armarea cu plasa si au nenumarate avantaje. Vedeti ca am deschis un topic nou despre asta.

#30
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011
Dozajul cimentului la betoniera pt trotuar,este de 1/7-1/8 ciment/ agregate,care corespunde unui b 200-250,tinind cont ca 1 mc de beton are 2300kg cca,  nici la 1/10,1/12 nu iese deloc rau,aceasta fiind o socoteala asa mai de "casa",facuta la nr de LOPETI,care lopeti sint mai usor de "monitorizat" chiar si la betoniera.Cimentul este din ce in ce mai slab calitativ,indiferent de care,degeaba scrie pe el 42,5r,e vrajeala de 2 lei,il coloreaza cu putina zgura de furnal si mai putin CaCO3,si iese mai negru atit uscat cit si preparat,sintem tara cu "prosteala" maxima in orice domeniu,pina si la carbunii pt gratar am patit o eu,s au stins incredibil-cumparati din carefour-oricum ar fi betonul cifat nu se compara cu cel la betoniera,deci,economia de 40-50 lei la mc nu prea se justifica,apar probleme peste 3-5 ani,fisuri si alte "contractii".
Eu la mine l am facut la betoniera,dar la 28 de ani experienta in domeniu,este cu totul altceva,si parca nici cimentul nu era asa slab ca acum,vb de anii 2005,un b150-200 am turnat,folie,armatura,.bordura ,grosime de la 15cm lg casa la 12 cm,deci cei 10 cm nu ii recomand,e prea "subtireanu",si zgircenia costa scump dupa.

Edited by bagerajungle, 06 May 2013 - 12:57.


#31
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Pe bune acum, placa mea peste elevatie are 10-11 cm grosime si sa fac trotuarul mai gros? :)) Ma amuza

#32
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

 bicosu, on 06 mai 2013 - 14:44, said:

Pe bune acum, placa mea peste elevatie are 10-11 cm grosime si sa fac trotuarul mai gros? Posted Image) Ma amuza
Pe mine ma amuzi tu, un novice care stie ce marca de ciment este mai buna. Cum poti face judecati de valoare?

#33
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Era vorba de grosime daca nu ai fost atent. Trebuie sa ai studii in materie pentru a iti da seama ca e ceva ciudat sa faci o simpla alee pietonala mai groasa ca o placa a unei constructii? Daca ai ceva interesant de spus sau vreun argument in favoarea acestei idei citesc cu atentie.

Edited by bicosu, 06 May 2013 - 17:23.


#34
adrian_nmg2002

adrian_nmg2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.12.2008
In principiu la alee ssubiectul nu este de rezistenta la incovoiere, cum e la placa. E vorba de rezistenta la gelivitate. Mai mult decat atat, uzual placile se faceau mai groase din considerente de izolare fonica decat din considerente structurale.
Ca atare sa nu te mire ca trebuie sa torni un beton mai "gros" la un trotuar. Gelivitatea este rezistenta la ciclurile de inghet/dezghet.
Placa din casa nu e supusa niciodata la chestia asta intr-un mod de exploatare uzual.
Daca ai chef sa dai un ochi si pe topicul pe care l-am scris despre fibrele din celuloza poate o sa ai mai multa informatie.
Bafta.

#35
cheptea1q

cheptea1q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 02.12.2004
Mai am si eu o intrebare: Cum ar trebui cofrat sau ce ar trebui sa pun ca sa pot lasa rostul ala pe care sa-l umplu cu bitum dupa turnare?.
Ma refer la spatiul ala dintre casa si trotuar

#36
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

 bicosu, on 06 mai 2013 - 17:23, said:

Era vorba de grosime daca nu ai fost atent. Trebuie sa ai studii in materie pentru a iti da seama ca e ceva ciudat sa faci o simpla alee pietonala mai groasa ca o placa a unei constructii? Daca ai ceva interesant de spus sau vreun argument in favoarea acestei idei citesc cu atentie.
Tu habar n-ai de ce-nsemna o clasa de beton, un amestec, vii si ceri sfaturi aici-pe net- si esti amuzat de unul care-i mai priceput si incerca sa te ajute, Vezi-ti de lungul nasului baiete. Ce te amuza din ce ti-a spus cel mai de sus? Pe ce iti bazezi tu "amuzamentul", ai dat in carti ori ce? Prost o fi ala care-ti mai da indicatii. Nu meriti.

Da-ti spune sa faci de 6,5 cm te mai amuzai? De unde pleaca amuzamentul tau, de la ce grosime, ne poti comunica? De la ce grosime incepi pentru ca vad ca te opresti pe la 11 cm.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate