Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Executie trotuar perimetral - sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#55
cheptea1q

cheptea1q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 02.12.2004

View Postadrian_nmg2002, on 21 mai 2013 - 13:21, said:

@cheptea1q, hai sa vedem despre ce este vorba. Eu am terminat FCCIA din UTC Bucuresti, master. Lucrez in vanzari de materiale de constructii de multa vreme.
TU ????? Ai studii in domeniu ?
Mai mult decat atat, este evident ca vreau sa imi popularizez produsul, in care cred si care este foarte bun. Acest produs o sa imi aduca profit atata vreme cat clientii mei or sa fie multumiti.
Ca sa am clienti, trebuie sa ii informez corect.
Mie mi se pare ca te incadrezi in maxima " Cand un om nu pricepe ceva, este impotriva". Daca nu e asa, imi cer scuze anticipat.
Pentru cine vrea pot sa ii trimit in email raportul de incercari facut la un laborator in Elvetia.
Si daca te deranjeaza ca imi recomand produsul, iar imi cer scuze, dar forumurile si mai ales SOFTPEDIA e atat de stufos incat uneori cei care cauta informatii nu citesc tot.
Deja nu mai este vorba daca ma pricep sau nu ma pricep eu, e vorba de reclama asta agresiva.
Eu, unul sunt satul de atatea "tigai Dry Cooker" si intru aici sa citesc ce ma intereseaza fara a fi bombardat de tot felul de reclame.
Chiar eram interesat de partea asta cu executia trotuarului dar ma vad nevoit sa abandonez topicul.

Multumesc initiatorului topicului si imi cer scuze pt "poluarea" generata.

#56
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Va rog sa lasati cearta si sa ne axam pe executia trotuarelor. Pt mine celuloza nu este rentabila.

#57
adrian_nmg2002

adrian_nmg2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.12.2008
Eu nu ma cert cu nimeni, dar tare sunt curios cum ai facut calculele :)

#58
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Pai calculele le-am facut la MP de trotuar si MP de plasa. Eu am aproximativ 36 MP de trotura, iti dai seamam cit ma duce numai celuloza. Apoi mai pui ciment , sort , balastru etc.
Asa cu 3 -4 plase de Buzau am rezolvat armatura.

#59
adrian_nmg2002

adrian_nmg2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.12.2008
LOL., ai citit ce am scris ? Fibrele din celuloza costa 7 euro pentru 1 mc, asta daca ai trotuar de 10 cm beton, inseamna 0,7 euro per mp, cat ziceai tu ca e plasa ?

#60
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Scuze , acum am vazut ca pe MC. Dar sa fiu sincer nu am auzit pe nimeni sa le foloseasca .Si nu as vrea sa fie trotuarele mele cobaiul.

#61
adrian_nmg2002

adrian_nmg2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.12.2008
Firesc, sunt foarte noi. Si cand a aparut locomotiva, academia de stiinte din Paris a zis ca nu poate sa mearga mai mult de 30 de Km/h, ca explodeaza inimile pasagerilor. Asa este cu inovatiile, unii si le asuma , unii nu :). Vezi ca cel mai important pentru tinee este tasarea si ruperea capilaritatii, armarea....e undeva in planul 2. Eu particip la acest forum sa informez pe cei ce nu si-au consumat anii in facultatea de constructii. Ca unii pricep si altii nu... e chestie de abordare, de spirit de turma, ceea ce e un pic frustrant, dar asta e viatza :)

#62
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Multumec pt sfaturi.Capilaritatea cum as putea sa o rup?Cu folia PVC pusa peste pietris si ceva aditiv turnat in beton , nu?

#63
adrian_nmg2002

adrian_nmg2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.12.2008
Capilaritatea o rupi cu un strat de pietris, cauta pe net, este destula informatie. Folia aia se pune sa nu pierzi laptele de ciment, chiar daca suna ciudat, care in cazul folosirii fibrelor din celuloza nu se mai scurge asa repede :))
Tot fibrele de celuloza iti reduc permeabilitatea betonului cu 52% :) Daca vrei iti atasez un raport de incercari

#64
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View PostGERULA2006, on 21 mai 2013 - 22:14, said:

Scuze , acum am vazut ca pe MC. Dar sa fiu sincer nu am auzit pe nimeni sa le foloseasca .Si nu as vrea sa fie trotuarele mele cobaiul.
Eu am folosit ceva in genul. Te invit sa vezi lucrarea.

#65
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Nu stiu ce sa zic. Am gasit la Isomat produsul astasat. Asta recomanda ei pt trotuare. Consum 0,6 – 0,8 kg/100 de kg de ciment prêt – 6,31 lei/kg + TVA

Attached Files



#66
adrian_nmg2002

adrian_nmg2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.12.2008
Foloseste si tu ce consideri, dar parerea mea este ca americanii sunt mai buni decat grecii. Si daca vrei superplastifiant ti-as sugera sika sau mapei. Dar oricum trebuia sa folosesti superplastifiant, cu sau fara fibre din celuloza.

#67
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007

View Postadrian_nmg2002, on 22 mai 2013 - 08:43, said:

Folia aia se pune sa nu pierzi laptele de ciment, chiar daca suna ciudat, care in cazul folosirii fibrelor din celuloza nu se mai scurge asa repede Posted Image)
Dpmnu' constructor cu pierdea laptelui de ciment mai usor.Ai incercat vreodata sa speli agregatele de ciment?

#68
adrian_nmg2002

adrian_nmg2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.12.2008
Ce legatura are una cu alta, laptele de ciment cu agregatele ?

#69
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Salut!
Revin cu doua intrebari : ca sort de rupere a capilartiatii trebuie cel de 16-32?
Daca il amestec si cu sort mai mic de are ceva? Vreau sa fac eu amestecul in curte (balastrul) si sortul sa-l folosesc in ambele situatii. Sa iau o masina amestec 16-32 cu sort mai mic.
Orice superplastifiant de beton are propietatea de a-l impermeabiliza? Vreau sa merg pe BEVETOL-SPL de la Isomat.
Multumesc!

#70
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
In diversele proiecte intocmite de arhitecti scrie ori nisip ori sort 8-16 ori 16-32.
Eu am mers pe o combinatie de sorturi *cum aveam pregatit in curte pentru beton) si ruperea capilaritatii am facut-o cu folia de plastic.

#71
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008
Topicul este: Executie trotuar perimetral. Toti povestesc despre trotuare din beton. Nimeni nu spune nimic despre trotuarul din pavaj. Ce parere aveti? Nu a incercat nimeni?

#72
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,706
  • Înscris: 30.07.2003
Salut,
Ma pregatesc sa torn trotuarul in jurul casei si o alee de 12m in fata casei pentru parcat masina. Alee din doua benzi paralele pe care calca rotile, late de 80 respectiv 160cm. Cea din urma e mai lata ca sa fie loc si de pieton.

Intrebarile mele sunt:
- reteta beton - trebuie un sac de ciment la o betoniera? Cam asa am socotit ca ar iesi un B250.

- as segmenta trotuarele cam la 1m . Ca separator ma gandeam la hidroisolatie bituminoasa de 4kg/mp . Are vreo 3mm grosime. In felul asta n-ar mai fi nevoie sa curat fantele si sa le umplu cu ceva smoala
- daca merg pe ideea de mai sus, cum fac ca dungile de segmentare sa iasa drepte?

- pe o portiune in jurul casei am inaltat locul cu moloz batut bine cu un batator de 20kg si doar 10cm diametru. O fi suficient de stabil sau mai bine scot si aduc pamant? Inaltarea e de aprox 10cm, facuta ca sa nu torm trotuar de 20cm in zona respectiva.

Alte detalii:
- grosime aprox 12 cm la masina, armat cu plasa de 6
- grosime 8-10 cm armat cu plasa de 4 langa casa
- am o portiune buna in jurul casei unde trotuarul nou gros de 8-10 cm ar imbraca bucati din vechiul trotuar. Nasol?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate