Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Cum identific un Rolex original?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

 lawrence38, on 24 aprilie 2013 - 22:14, said:

Cred ca aceste trei poze imi vor fi suficiente sa iti dau un verdict....desi de la modul cum ai pus problema si cum a aparut acest topic, deja estimez o probabilitate de 0.5-1% ca aceste ceasuri sa fie originale Posted Image
probabilitatea este NULA.

#20
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Off topic,

Ref. la Rolex (sau Patek, sau Vacheron etc.) fake-uri din otel medicinal si mecanism elvetian, la preturi de 1000 lei (sau EURO, n-am inteles exact...)... am o singura intrebare:
De ce sa dai bani pe un fake?
Sau si mai simplu, daca tot imi cumpar un fake, pot plati cu bani fake, realizati pe hartie originala elvetiana, cu mecanism ETA... ETC?!

On topic,
Capacul unui Rolex (original) nu cred ca se poate desface acasa Posted Image
Chiar si ptr. un ceasornicar profesionist e dificil de desurubat, presupunand ca are cheia potrivita.

#21
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 dan_slack, on 25 aprilie 2013 - 15:53, said:

Off topic,

Ref. la Rolex (sau Patek, sau Vacheron etc.) fake-uri din otel medicinal si mecanism elvetian, la preturi de 1000 lei (sau EURO, n-am inteles exact...)... am o singura intrebare:
De ce sa dai bani pe un fake?
Sau si mai simplu, daca tot imi cumpar un fake, pot plati cu bani fake, realizati pe hartie originala elvetiana, cu mecanism ETA... ETC?!

On topic,
Capacul unui Rolex (original) nu cred ca se poate desface acasa Posted Image
Chiar si ptr. un ceasornicar profesionist e dificil de desurubat, presupunand ca are cheia potrivita.

Nu e chiar atat de dificile de desfacut...mai ales daca nu e original Posted Image

Referitor la "de ce sa dai banii pe fake-uri", spui asta de parca poporul roman e unul pentru care mandria, trufia , fala sunt sentimente complet straine de el....nu e chiar asa, ba din contra, multor romani le place sa arate ca au cu ce, chiar si atunci cand n-au cu ce Posted Image

Acum, putin off-topic, referitor la Rolex, este clar un simbol, un stindard al calitatii ceasurilor elvetiene, desi, e clar ca platesti destul de mult pentru numele in sine si pentru faptul ca e usor recunoscut (adica sanse mai bune de a "te da mare" cu el). Am avut la un moment dat un ceas care se apropie de valoare, ba chiar depaseste unele modele de Rolex, un Seiko si vreau sa spun ca desi calitatea acestuia din urma este ultra-buna, probabil ca 100% din cei care l-au observat, cu exceptia catorva aficionados poate care se pricep la ceasuri, ar fi crezut ca am dat pe el cateva sute de euro Posted Image E clar mult mai greu sa vinzi un Seiko de 3-4000$ decat un Rolex sau un Omega.

Cumparatorii de ceasuri se impart in 3 categorii dupa parerea mea>

- cei care cumpara un ceas pentru a vedea timpul exact (astia din categoria asta se imputeineaza pe zi ce trece pentru ca in ziua de azi, oriunde ai fi , nu esti prea departe de un dispozitiv care sa-ti spuna cat e ora

- cei care cumpara un ceas ca pe o bijuterie, inclusiv aia de mai sus cu "am cu ce", dupa buget bineinteles, unii Piaget sau Patek, altii chinezarii de la cativa dolari in sus care fie imita alte modele, fie sunt inzorzonate cu tot felul de "diamante" si alte porcarii ,etc. (categoria asta creste continuu in defavoarea primei, aici se incadreaza si majoritatea , adica 99.9% din proprietarii de Rolex, restul de 0.1% sa zicem ca ar fi cei care le cumpara drept tool-watch, desi e clar ca ai putea sa cumperi aceeasi "scula" de multe ori mai ieftina )

- breasla colectionarilor/obsedatilor/celor loviti de virusul crancen, cum vreti sa-i spuneti, destul de mare si asta si in plus importanta, pentru ca un colectionar nu are 1-2 ceasuri de obicei ci mult mai multe si cu cat capacitatea lui financiara creste, cu atat si colectia.

Initiatorul acestui topic se incadreaza clar la tipul 2, entuziasmat de prospectul de a avea un Rolex adevarat dar cel mai probabil nu si l-ar permite foarte usor. Un alt lucru pe care multi nu-l iau in considerare cand cumpara un ceas de lux sunt si costurile de intretinere, servisare, care pot ajunge lejer si la 20-30% sau mai mult din valoarea piesei.


- END OF OFF TOPIC -

Edited by lawrence38, 25 April 2013 - 18:01.


#22
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008
Te uiti pe partea interioara a cadranului, sus, si vei vedea un cod (in stanga si dreapta lui e scris ROLEX). te uiti de jos in sus cum ar venii tinand ceasul putin inclinat. codul ala coroborat cu certificatul (licenta) care e un card, trebuie sa coincida. cu ele te duci la orice shop autorizat rolex si baietii iti spun daca e bun sau nu. nu trebuie sa deschizi nimic sau sa-l duci la bijutier. degeaba mergi la bijutier e full de rolexuri fake facute din aur real, faza cu rolexu nu e doar din ce e facut, cumperi brandu si figurile care vin cu el, nu o bucata de aur. altfel ar avea o valoare similara cu pretul aurului * greutate, dar un rolex real e mult mai valoros (bine depinde si ce model ai). deci ia frate codu si licenta, daca nu ai astea, atunci poti doar sa fraieresti baietii de la bloc, nimeni intreg la minte nu ti-l cumpara fara license. daca e ciordeles poti sa ai surpriza ca daca te duci la shop rolex cu el sa fie dat ca stolen si sa ramai amanet acolo pana clarifici cum a ajuns la tine Posted Image))

fiind un obiect de valoare mare vine cu papers nu e doar ceasu intelegi ? daca nu ai papers ti-l cumpara unii dar la 30-40% less than real market price, pentru ca, clientela pentru astfel de obiecte se fereste de tzepe, mai ales ca e full de copii bine facute (e totusi un ceas nu e imposibil sa-l replici OK). ma refer la clientela care stie despre ce vorbeste aia aficionados pentru ca ai sansa sa convingi ceva boschetzi dilari de etnobotanice de la bloc sa ti-l cumpere asta e alta poveste...ma refer daca mergi cu ceasu la un dilar rolex second hand (in italia la bologna sunt unii tari, hong kong, si japan) daca nu ai papers vorbesti singur, nu te baga nimeni in seama.

Edited by chinaman, 02 May 2013 - 17:41.


#23
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012
Ai magazin Rolex la hotelul Mariott, te duci acolo cu ceasurile si ti le verifica ei. Contra cost cred.

#24
DYAS181

DYAS181

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.02.2014
Salut baietii
Am si eu un rolex de dama 62510D si nu stiu daca este original. Ma gandeam ca poate ma ajutati voi cu niste pareri. Dar mai inati sa aflu cum sa pun poze .hmmm

Edited by DYAS181, 14 February 2014 - 15:03.


#25
Aesop

Aesop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 13.02.2014
pai incepe cu inceputul... Rolexul mereu mi s-a parut un ceas strict masculin, prin prisma greutatii... cand il iei in mana, fata de cum te-ai astepta sa para, trebuie sa fie mai greu.
Alt test simplu e cand potrivesti ora si misti minutarul, trebuie sa mearga limba fluent si continuu, fara nici o smucitura, joc, sau fara sa mearga incet.
Seriile nu trebuie sa se simta la deget,  cureaua are 2 grade de libertate, zalele pot culisa si in diagonala... iarasi, trebuie sa lase impresia unui lucru solid, nu o insailatura de papiota.
Pune apa pe cadran, e din safir, apa trebuie sa se stranga la un loc.

Cel mai bun indicator dintre toate e pretul, sub 5000 de euro nu trebuie sa gasesti unul functional, indiferent de vechime. Oricat de ingaduitori am fi, mia de euro e o limita a absurdului, orice e sub banii astia nu poate fi decat fals.

Attached File  ss11.jpg   112.59K   76 downloads

Attached File  ss22.jpg   127.1K   72 downloads

Edited by Aesop, 18 February 2014 - 11:59.


#26
DYAS181

DYAS181

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.02.2014
Al meu arata asa http://s1299.photobu...html?sort=3&o=6
http://i1299.photobu...zps58b74255.jpg
http://i1299.photobu...zps0a4b85f8.jpg
http://i1299.photobu...zps8a6288c3.jpg
http://i1299.photobu...zpsfe56acbb.jpg
Multumesc

Edited by DYAS181, 21 February 2014 - 08:57.


#27
alexoiuy

alexoiuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 23.10.2006
Ai primit raspunsul pe un forum mai specializat. E un Tugaris pe care scrie Rolex. De ce tot insisti ?

#28
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
ba nu, este un rolex pe care scrie tugaris!

#29
DYAS181

DYAS181

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.02.2014
Pai poate fi rolex dar schimbat doar balansoarul acela daxa doar ca scrie acolo tungaris.. Seria la ora 6 și 12 este 26172 și 7603. Pe brățară R8

#30
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 DYAS181, on 21 februarie 2014 - 14:02, said:

Pai poate fi rolex dar schimbat doar balansoarul acela daxa doar ca scrie acolo tungaris.. Seria la ora 6 și 12 este 26172 și 7603. Pe brățară R8
Ala e Rolex cum sunt eu calugar ioanit. Uite cum arata un mecanism Rolex.

Edited by Clovis, 28 February 2014 - 16:17.


#31
killmaster

killmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 22.12.2008
Salutare, ma poate ajuta cineva sa.mi zica daca am un rolex sau un fake? Pe fata in partea de sus scrie Rolex oyster perpetual superlative chronometer officially certified cosmograph,iar jos T swiss made T. Pe spate scrie winner rolex 24 ad daytona1992. Pe bratara registered swissmade rolex p11 steelinox 62523 h 18. Nu stiu cum sa atasez poze aici dar pot trimite cuiva in privat daca lasa o adresa de email sau altceva. Va multumesc!

Edited by killmaster, 06 November 2016 - 11:33.


#32
Smarttool

Smarttool

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 01.12.2015

 killmaster, on 06 noiembrie 2016 - 11:32, said:

Salutare, ma poate ajuta cineva sa.mi zica daca am un rolex sau un fake? Pe fata in partea de sus scrie Rolex oyster perpetual superlative chronometer officially certified cosmograph,iar jos T swiss made T. Pe spate scrie winner rolex 24 ad daytona1992. Pe bratara registered swissmade rolex p11 steelinox 62523 h 18. Nu stiu cum sa atasez poze aici dar pot trimite cuiva in privat daca lasa o adresa de email sau altceva. Va multumesc!

pai pune si tu o poza cu el. sau mai multe.

pe langa asta, trebuie sa il tii in mana si "sa-l simti". un re-make (fake) te poate pacali usor daca nu te pricepi. plus ca, daca vanzatorul e "prea" dornic sa lase la pret, eu zic sa renunti

#33
mariana1991

mariana1991

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.02.2017
buna seara am si eu un rolex dar nu stiu daca e original ma poate ajuta cineva

multumesc

Attached Files


Edited by mariana1991, 02 February 2017 - 23:22.


#34
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 24.03.2006
Nu este un Rolex autentic. E o clona cu mecanism Sellita SW200. E un mecanism folosit si in unele ceasuri elvetiene, precum Oris sau Tag Heuer, dar niciodata de Rolex.

#35
mariana1991

mariana1991

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.02.2017
sw2201

asta scrie pe mecanism

de aur este????

de aur este????

pentru ca are toate stantele de aur pe capac pe ceas si pe bratara

cat ar valora acest ceas???

#36
Hondarul_21

Hondarul_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 20.10.2010
un ceas rolex cumparat din reprezentanta astazi, daca nu mai are acte ,nu mai valoreaza aproape nimic pe o piata reala

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate