Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Programul GPU Teak III, de la Asus

Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg
 Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...
 Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?
 Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna

Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend
 

Intrebare anticonceptionale

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
12 răspunsuri în acest subiect

#1
Floryshika

Floryshika

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 23.04.2013
Cat de ingrijorata ar trebuie sa fiu? Iau anticonceptionale Stodette din luna ianuarie, iar acum 2 zile am luat 2 pastile de Ospen 1500. Am continuat sa iau anticonceptionalele normal, problema este ca am avut contact sexual neprotejat, exista risc de sarcina? Cat de mare ? E necesar sa iau pastila de a doua zi? Sau cum sa procedez?Mentionez ca sunt cu 4 zile inainte de menstra !

#2
andrei_im

andrei_im

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.019
  • Înscris: 13.08.2009
nu vad ce treaba ar avea penicilina cu anticonceptionalele. Daca ai luat anticonceptionalele normal ar trebui sa stai linistita. Bineinteles ca exista o mica sansa de sarcina pentru ca anticonceptionalele nu sunt perfecte si au si ele o rata de protectie cam de 90+%, dar si anticonceptionalele au o rata de protectie de 98%. Nici pastila de a doua zi nu e 100% sigura. Nimeni nu-ti poate spune 100% sigur ca n-o sa ramai insarcinata atat timp cat ai avut un contact sexual. Totusi daca zici ca ai luat anticonceptionalele corect, poti sta linistita, mai sigura de atat ca n-o sa ramai insarcinata n-ai cum sa fii decat prin abstinenta.

#3
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.493
  • Înscris: 22.09.2011
vezi ca ai un prospect...normal, la unele medicamente, eficacitatea anticonceptionalelor scade, si creste riscul sa ramai insarcinata....

aici pe forum, nu stiu daca dintre noi folosim anticonceptii.....poate sa ai norocul sa dai peste o fata bine informata care sa foloseasca acelasi produs.....dar mira-m-as!

#4
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.375
  • Înscris: 24.06.2008
Ia preventiv si pastila si daca si asa o sa ai un bebe sa-l numesti David Copperfield!!!

#5
evatryme

evatryme

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 870
  • Înscris: 31.08.2012

Vizualizare mesajFloryshika, pe 23 aprilie 2013 - 03:03, a scris:

Cat de ingrijorata ar trebuie sa fiu? Iau anticonceptionale Stodette din luna ianuarie, iar acum 2 zile am luat 2 pastile de Ospen 1500. Am continuat sa iau anticonceptionalele normal, problema este ca am avut contact sexual neprotejat, exista risc de sarcina? Cat de mare ? E necesar sa iau pastila de a doua zi? Sau cum sa procedez?Mentionez ca sunt cu 4 zile inainte de menstra !

eu pana acum nu am auzit de anticonceptionale altcumva decat oral.
nu trebuia sa iei oral ca sa scapi de orice stres?
lunile trecute cum ai procedat?

#6
G3lu

G3lu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 241
  • Înscris: 19.04.2012
wow... tripleţi!!!! gândeştete ce tare.. nu serios acuma.... am auzit că în situaţii dastea ... poţi avea tripleţi!

hai măi glumesc.... doar gemeni.

#7
Plicea

Plicea

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 693
  • Înscris: 22.04.2013
Si ma rog, de ce ai luat 2 pastile de Ospen ? Orice tratament cu antibiotic trebuie sa dureze intre 3 si 5 zile. Altfel e inutil.



#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.179
  • Înscris: 25.06.2007

Vizualizare mesajPlicea, pe 23 aprilie 2013 - 07:47, a scris:

Si ma rog, de ce ai luat 2 pastile de Ospen ? Orice tratament cu antibiotic trebuie sa dureze intre 3 si 5 zile. Altfel e inutil.
Cu mici exceptii, cel putin 5 zile.

Vizualizare mesajFloryshika, pe 23 aprilie 2013 - 03:03, a scris:

Cat de ingrijorata ar trebuie sa fiu? Iau anticonceptionale Stodette din luna ianuarie, iar acum 2 zile am luat 2 pastile de Ospen 1500. Am continuat sa iau anticonceptionalele normal, problema este ca am avut contact sexual neprotejat, exista risc de sarcina?
Ospenul nu interactioneaza semnificativ cu Stodette, nu ai niciun motiv de ingrijorare.

Vizualizare mesajevatryme, pe 23 aprilie 2013 - 07:37, a scris:

eu pana acum nu am auzit de anticonceptionale altcumva decat oral.
Auzi acum: mai exista injectii intramusculare, plasturi, implanturi subcutane*, dispozitive intrauterine.

* recomand in mod deosebit

Vezi ce bine-i sa citesti pe Softpedia? Iti mai imbogatesti cunostintele Posted image

#9
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.598
  • Înscris: 27.12.2012
Slabe sanse sa ramai insarcinata de la 2 pastile de Ospen. Citeste prospectul "pastilei de a2a zi" ca din ce tin eu minte nu era recomandata daca esti deja pe anticonceptionale.

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.179
  • Înscris: 25.06.2007

Vizualizare mesajBlue_Ivy, pe 23 aprilie 2013 - 09:12, a scris:

Slabe sanse sa ramai insarcinata de la 2 pastile de Ospen.
De obicei se ramane insarcinata de la jocul cu cucul si pupaza, nu de la Ospen Posted image

#11
Madhellena

Madhellena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 76
  • Înscris: 22.04.2013
Antibioticele reduc efectul anticonceptionalelor (impiedica absorbia hormonilor).
Cu toate astea, avand in vedere ca tratamentul cu antibiotic a fost de scurta durata si momentul (4 zile inainte de menstra), riscul de sarcina este neglijabil.

P.S. Am lucrat la un cabinet de planning familial asa ca stiu ce vorbesc.

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.179
  • Înscris: 25.06.2007
Interactiunea fenoximetilpenicilinei (Ospen) cu gestodenul si etinilestradiolul (Stodette) e considerata de clasa A (interactiune neglijabila si fara semnificatie clinica)

#13
ilietu

ilietu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.166
  • Înscris: 14.08.2008

Vizualizare mesajevatryme, pe 23 aprilie 2013 - 07:37, a scris:

eu pana acum nu am auzit de anticonceptionale altcumva decat oral.
nu trebuia sa iei oral ca sa scapi de orice stres?
lunile trecute cum ai procedat?
Si prezervativele tot anticonceptionale sunt... Trebuia sa te bagi si tu in seama. Posted image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate