Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cum pot sterge datele personale dupa internet?Nr tel,adresa mail,etc

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
andy_anduletzu

andy_anduletzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 22.02.2012
Asa cum am scris si la numele topicului,m-ar interesa un program care sa stearga toate datele personale dupa internet,de exemplu nr de telefon,adresa de mail,numele de user.
Date care de exemplu le completezi cand postezi un anunt sau asa ceva,de genul asta,care nu dispar dupa ce anuntul este sters,pt ca raman inscrise pe intenret(Google)
Am incercat cu https://www.safeshepherd.com dar imi cere bani si nici nu sunt sigur daca chiar funstioneza.
Despre alt program nu am auzit nimic si de 2 zile caut asa ceva pe net.

Poate imi puteti da si mie un sfat in aceasta privinta.
Multumesc frumos.

#2
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Dupa internet nu prea ai cum, eventual de pe.

#3
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Depinde pe unde le-ai dat !

#4
andrei_im

andrei_im

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 13.08.2009
muti biroul si ii dai cu pronto.
Acum serios, poti sa rogi administratorul saitului respectiv, dar daca nu vrea nu ai prea multe optiuni.

#5
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007

 andy_anduletzu, on 17 aprilie 2013 - 21:30, said:

Asa cum am scris si la numele topicului,m-ar interesa un program care sa stearga toate datele personale dupa internet,de exemplu nr de telefon,adresa de mail,numele de user.
nu exista...
stergerea asta e iluzorie
o data inregistrat - chiar daca stergi contu - tu ramai cu datele esentiale (email ,nr. telefon ,nume de user etc) intr-o baza de date accesibila doar administratorului care la randu lui e obligat de lege

Edited by STARTREK1, 17 April 2013 - 22:15.


#6
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005
Asa ceva?

Edited by medley, 17 April 2013 - 22:17.


#7
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
te muti in munti si inveti putina carte, pe cand te intorci o sa fie ca nou

#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Odata ce ai furnizat datele personale unui site, informatiile sunt imposibil de sters.
   De aceea e de preferat SA NU FURNIZEZI datele personale nimanui.
    Datele de pe internet nu dispar. Daca ai furnizat informatii unui site, acel site va pastra informatiile in baza de date.
Poti sa-ti dezactivezi contul si sa dai email cui vrei tu.
Informatia nu va fi stearsa, pentru ca nu exista autoritate pe lumea asta capabila sa verifice fiecare baza de date.
   "Sterge-te de pe internet" e probabil o reclama a unor smecheri care vor sa faca bani de la fraieri.


#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 andy_anduletzu, on 17 aprilie 2013 - 21:30, said:

...
Pentru ce vrei tu exista o singura solutie: bomba nucleara.
Si daca ai reusi sa obtii acceptul de a-ti fi sterse urmele de pe orice site vizitat vreodata de tine (asta daca esti vreun supraom ce tine minte fiecare secunda din viata lui) tot ai avea probleme cu stergerea urmelor din arhiva internetului.

#10
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 25.10.2007
Cred ca-i mai usor sa iti schimbi numele, adresa, nr de tel decat sa le stergi pe cele publicate dupa internet (sau inainte de el)

#11
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

 andy_anduletzu, on 22 aprilie 2013 - 22:05, said:

Knauf 75,fa bine te rog si reediteaza-ti postul pt ca nu mi se pare normal ce ai facut si nici sa furnizezi date despre mine fara acordul meu nu prea este ok Posted Image
Pai oricine le poate vedea, daca tu asociezi username-ul de pe forum cu toate partile pe unde umbli pe net e normal, ia da un search pe google cu username-ul tau si vezi ce iasa.

#12
andy_anduletzu

andy_anduletzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 22.02.2012

 knauf75, on 18 aprilie 2013 - 12:17, said:

daca tu cu manuta ta le postezi pe net,atunci dc te mai plangi?
nu cred ca te obliga nimeni sa postezi numele tau real sau telefonul personal.poti folosi o cartele pt anumite anunturi on-line si un nume oarecare.
de exemplu poti folosi ...
sau sa spui ca esti din ... in loc de orasul in care locuiesti
ca te numesti ... si nu numele tau real

sau ca asta din poza nu esti tu....


Si imi poti spune si mie ce ti se pare atat de normal in ceea ce ai postat?
Unde vrea sa fie glumita ta proasta in faza de mai sus?
Ia spune?

Dupa cate postari ai trag concluzia ca esti moderator sau ai o vechime foarte mare aici pe forum dar din postarea ta trag alta cocluzie ca esti un copil frustrat fara minte.

Nu cred ca mi-am lasat nici numarul de tel nici adresa unde sunt logat cu acel user si de fapt acel user nu il folosesc decat aici ;)

#13
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

 andy_anduletzu, on 22 aprilie 2013 - 22:14, said:

Nu cred ca mi-am lasat nici numarul de tel nici adresa unde sunt logat cu acel user si de fapt acel user nu il folosesc decat aici Posted Image

https://www.google.r...chrome&ie=UTF-8

#14
andy_anduletzu

andy_anduletzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 22.02.2012
Ok,m-am lamurit,topicul se poate inchide/sterge.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Te putai lamuri daca ai fi cautat un topic similar. Cam odata pe an e cineva care deschide un astfel de topic, sperand imposibilul...

#16
Contrast

Contrast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.03.2003
Problematica aceasta atinge un subiect sensibil. Chiar daca ai inregistrat datele pe un site, ar trebui sa ai posibilitatea sa le stergi de acolo la fel de usor. Eu prefer sa folosesc la inregistrarea pe diferite site-uri o adresa de e-mail creeata special pentru acest scop. N-ati vrea sa stiti cat spam primesc pe respectiva adresa. In "paranoia" mea mi-am facut si un cont de card separat, pe care-l debitez doar cand vreau sa fac cumparaturi online. Chiar daca datele respectivului card vor fi furate de prin baza de date a unui magazin virtual, nu sunt bani acolo:)).
Revenind la problema stergerii datelor personale. Legislatia ar trebui sa faciliteze optiunea de a sterge datele personale de pe un site, iar in momentul in care o sa existe cadru legal vor aparea si astfel de servicii prin care ti se va permite sa "mori" de pe internet.
Asadar, exista o nisa care se va dezvolta. Personal, as apela si eu la astfel de servicii, atat ca persoana fizica cat si ca persoana juridica.

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Care legislatie ? Internetul nu este reglementat.
Se incearca de ani buni in special prin SUA, dar si prin UE reglementarea sa, dar pana la urma pica, ptr ca se limiteaza libertatea.

#18
ipel

ipel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 11.03.2013
Legea nr.102/2005 reglementeaza iclusiv pe partea de internet datele cu caracter personal.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate