Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Ajutor!. Cum "trag in banda un TV" ?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
aliii

aliii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.11.2005
Oameni buni ajutati-ma am un Tv care prinde posturile straine si cateva romanesti foarte bine,oglinda,dar TVR1,2,PRo TV etc...nici vorba ba se vede foarte putin cu purici dungulite si alte alea(nu se intelege mai nimik)sau doar un pic de sonor.Stie cineva ceva ?Am inteles ca ar fi vb de banda TV-zorului....aaa ajutor!!!

#2
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002
Ce model? Din cate spui tu se pare ca TV-ul tau merge numai in Pal B/G (5.5MHz)

#3
aliii

aliii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.11.2005

View PostLR, on Nov 24 2005, 23:15, said:

Ce model? Din cate spui tu se pare ca TV-ul tau merge numai in Pal B/G (5.5MHz)
Marca este TATUNG B) Stii ce este de facut...exista o piesa speciala ceva?nus zic si eu :confuzzled:

#4
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002

View Postaliii, on Nov 25 2005, 00:11, said:

Marca este TATUNG B) Stii ce este de facut...exista o piesa speciala ceva?nus zic si eu :confuzzled:

Vezi mai inainte ca nu cumva sa se poate face treaba din meniu. Cand cauti canalele cu acord manual nu iti permite sa selectezi norma de sunet cand le memorezi ?

#5
aliii

aliii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.11.2005

View PostLR, on Nov 25 2005, 08:29, said:

Vezi mai inainte ca nu cumva sa se poate face treaba din meniu. Cand cauti canalele cu acord manual nu iti permite sa selectezi norma de sunet cand le memorezi ?
nu are asa ceva :huh:

#6
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002

View Postaliii, on Nov 25 2005, 19:57, said:

nu are asa ceva :huh:

Ce model de Tatung ai? Ai experienta in depanari? Te intreb asta din cauza ca pe langa convertorul de sunet 5.5 <-> 6.5MHz mai mult ca sigur va trebui sa schimbi si filtrul din calea comuna. Daca nu ai eu zic ca e mai bine sa te adresezi unui service TV autorizat.

#7
boy2good

boy2good

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 20.07.2005
deci problemele tale sunt 2 cred eu
1-imagine proasta pe anumite canale este poate din receptia lor(asta daca ai antena terestra sau cablu) sau aceste programe se afla situate undeva in capatul benzilor de receptie
2-daca ai putin sunet pe ele inseamna ca nu trebuie "tras in banda" ci schimbat selectorul din televizor care nu receptioneaza corect toata banda transmisa
poti sa verifici treaba cu cele doua norme de sunet daca stii doua canale cu diferite norme de sunet <_<

#8
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002
@boy2good

daca TV-ul suporta numai norma de sunet de 5.5MHz (PAL B/G) prin actionarea acord-ului fin se obtine exact efectul descris de el prin " ba se vede foarte putin cu purici dungulite si alte alea ".

#9
KENSINGTON

KENSINGTON

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 30.03.2005
Mergi la un service TV, si cu ~ 80 RON te rezolva - iti schimba selectorul si n-o sa mai ai probleme

#10
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005

View PostKENSINGTON, on Nov 28 2005, 10:43, said:

Mergi la un service TV, si cu ~ 80 RON te rezolva - iti schimba selectorul si n-o sa mai ai probleme
Selectorul nu are nici o legatura.Ca sa il "tragi in banda" a-ti trebuiesc citeva cunostinte de baza.daca vrei sa ancerci(pe riscul tau) trebuie sa cumperi un filtru cu unda de suprafata pentru calea comuna si un modul convertor  de frecventa(care a-ti transforma 6,5 in 5,5).Schimbi filtru(are 5 picioruse) si dupa aia trebuie sa lipesti modulul.(are 3 fire,care reprezinta=-1 alimentarea cu 12 v - 2 intrare si iesire - 3 masa).Asa ca trebuie sa gasesti 12 v cit mai aproape de  calea comuna(in general il gasesti pe un condesator de 100-220 mf)intrarea si iesirea de la modul trebuie lipite pe piciorusul la filtru de sunet(are 3 picioruse)de obicei are scris pe el:SFE 5,5.Daca lipesti modulul pe selector ai si masa colegata.

#11
KENSINGTON

KENSINGTON

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 30.03.2005

View Postgymy, on Nov 29 2005, 14:56, said:

Selectorul nu are nici o legatura.

Si eu am fost in situatia lui, si mi-au schimbat selectorul la service. Acum am o banda....sa-mi traiasca, numai programe sa am, s-o umple. M-a costat 60 RON selectorul + ~15-20 RON manopera. Daca vrei, pun si o poza cu selectorul schimbat

#12
niculae

niculae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 19.02.2005

View Postaliii, on Nov 24 2005, 22:31, said:

Oameni buni ajutati-ma am un Tv care prinde posturile straine si cateva romanesti foarte bine,oglinda,dar TVR1,2,PRo TV etc...nici vorba ba se vede foarte putin cu purici dungulite si alte alea(nu se intelege mai nimik)sau doar un pic de sonor.Stie cineva ceva ?Am inteles ca ar fi vb de banda TV-zorului....aaa ajutor!!!


Problema este ca Tatungul asta este un tv care este din Anglia si are nevoie si de selector de canale si de convertor de sunet dar convertorul de sunet este tristandard nu bistandard,si ar mai fi ceva trebuie sa se faca si comutarea de benzi pt ca el este blocat pt UHF.si daca vrei sa fie beton trebe si filtru de suprafata schimbat si filtrul T .te pot ajuta aia de la firma ROMBIZ ei au tv-uri genul asta,garantat (pt ca acolo lucrez de 14Anii).bafta ...

Edited by niculae, 10 December 2005 - 00:37.


#13
gradionut

gradionut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.01.2006

View Postaliii, on Nov 24 2005, 22:31, said:

Oameni buni ajutati-ma am un Tv care prinde posturile straine si cateva romanesti foarte bine,oglinda,dar TVR1,2,PRo TV etc...nici vorba ba se vede foarte putin cu purici dungulite si alte alea(nu se intelege mai nimik)sau doar un pic de sonor.Stie cineva ceva ?Am inteles ca ar fi vb de banda TV-zorului....aaa ajutor!!!
ai rezolvat tv-ul?
daca nu scrie un mesaj pe [email protected]
sau contacteaza-ma yahoo msg la aceeasi adresa

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate