Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Fed 3 - linie verticala supra-expusa

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
gabriel10

gabriel10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 28.09.2010
Salut domnilor fotografi/depanatori,
Mentionez de la inceput ca nu sunt fotograf. Doar aspir la acest titlu (momentan sunt la lectia 1 - regula treimilor si sunny 16).
De curand a ajuns pe mainile mele un aparat foto pe film - FED 3 (obiectiv  Industar 61 53mm f/2.8). Persoana care mi l-a dat mi-a spus ca a fost folosit foarte putin, doua/trei filme. Au trecut cel putin 15 ani (sau chiar mai mult) de la ultima utilizare, dar in tot acest timp a stat in tocul lui de piele, iar tocul intr-o gentuta in care se mai aflau blitzul (Revuetron14) si un exponometru (Sekonic). Ambele functioneaza. Cu alte cuvinte, nu a suferit socuri si nu sa pus praf pe el. Aparatul arata aproape impecabil atat in exterior cat si in interior. I-am cumparat un film ieftin (Kodak colour plus 200) sa vad cum functioneaza.
Problema este urmatoarea: azi am scos filmul de la developat, iar fiecare cadru are o linie verticala supra-expusa pozitionata aproximativ central.
Care credeti ca ar fi diagnosticul si cam care ar fi tratamentul pacientului Fed3 din sectia de gerontologie?

P.S: inca nu am pozele. Zilele astea le voi scoate in format digital.

#2
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,997
  • Înscris: 09.05.2009
Cel mai probabil obturatorul nu mai asigura etanseitatea la lumina. Perdelele nu mai se inchid cum trebuie sau tesatura cauciucata are un spatiu pe unde intra lumina. Poti verifica.

#3
gabriel10

gabriel10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 28.09.2010
Am scos obiectivul, am indreptat aparatul spre un bec de 100W (la o distanta de aprox. 20cm) si am incercat sa vad daca trece lumina prin perdea. Pare ca obtureaza lumina 100%. Lumina nu trece nici cand ap. este armat si nici cand nu este armat. Totusi, am observat urmatorul lucru: perdeaua este matã, dar pe fața dinspre film (nu cea dinspre obiectiv) sunt doua linii verticale ce stralucesc putin. Cu toate astea, nu trece lumina prin perdea. Am atasat o imagine. Sper sa intelegeti ceva.
Este posibil ca linia verticala supra-expusa sa apara din cauza ca perdeaua are o viteza variabila pe durata expunerii? "Ochiometric" nu imi dau seama. Totusi, cred ca e putin probabil, pentru ca linia este in zona centrala si mecanismul e pe arc, deci teoria cu viteza variabila ar fi adevarata daca linia ar fi la extremitatile pozelor.

Attached Files



#4
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,997
  • Înscris: 09.05.2009
Daca perdelele si-ar schimba viteza pe parcursul unei expuneri ai avea o zona supraexpusa, nu doar o linie. Eu cred in continuare ca e vorba despre o pieredere de etanseitate a obturatorului.
P.S. Verifica etanseitatea cu obiectivul pus. Lumina va fi mai concentrata si s-ar putea sa vezi problema.

Edited by DannyMC, 15 April 2013 - 20:04.


#5
gabriel10

gabriel10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 28.09.2010
Scuze, e vina mea pentru ca nu m-am exprimat corect: nu este vorba despre o linie/dreptunghi cu laturi bine definite, ci e o zona verticala ingusta supra-expusa (aprox. 1/5 din latimea unui cadru).
M-am uitat si cu obiectivul pus. Tot nu pare sa treaca lumina prin perdea.

Scuze inca o data pentru eroare.

#6
gabriel10

gabriel10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 28.09.2010
Azi am scos pozele. Cam asa arata zona supraexpusa.

Attached Files



#7
kukuruznik

kukuruznik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.01.2007
Buna,
Si eu am un FED doar ca e FED2 si are aceeasi problema. Dupa parerea mea sina pe care patineaza acele 2 panze una dupa alta in acea zona supraexpusa intampina un obstacol si statoneaza putin, asa imi explic eu zona mai deschisa in poze.. Cred ca ar trebui curatata sina de eventualele depuneri de praf.
Nu am avut timp sa ma ocup de aparatul meu, insa asta am de gand sa fac.

#8
gabriel10

gabriel10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 28.09.2010
Da, asta e problema. Cam asta e puctul sensibil al aparatelor cu perdea. Cele cu obturator central/3 lamele (Smena) nu au buba asta.
Nici eu nu l-am desfacut inca, dar va trebui sa scot de la naftalina surubelnita de ceasornicarie si barosul fin de 5kile si sa-l pun la punct.
Oricum, merci pt sfat!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate