Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
System data 100GB din 256GB

Pot sa schimb routerul?

Taxa pod " Sold peaje neexpir...

Problema stabilizator tensiune cu...
 VENTILATOR

Comunicare cu animale moarte ?

Convertit sistem de navigați...

Nu am sunet pe hdmi
 Întrebare alunita

Schimbare tabla acoperis

Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...
 Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?
 

Mortar pe verticala

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
tedo

tedo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.12.2012
Am vazut de prea multe ori (si pe acest site cat si in realitate) case construite "la rosu" la care se observa ca la zidirea caramizilor (sau chiar a bca-ului) nu s-a pus mortar si pe fetele verticale.Intre caramizi nu exista nimic! E normal? Plus ca la unele am vazut stalpisori (zidarie confinata deci) la care zidaria era in strepi la unele nu....Cum e corect?

#2
diteradrian

diteradrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 09.07.2011
Din cate stiu eu,nu e prea normal;se pune mortar si sub,dar si pe fetele verticale ale caramizilor/bca-ului.Ofera o rezistenta mai mare.

#3
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
majoritatea nu prea pun la structurile in cadre peretii fiind de umplutura probabil nu le dau importanta mare consider ca este mai bine sa se puna si intre caramizi/bca.
in schimb exista anumite tipuri de caramida/bca cu locas de prindere la care nu se mai pune mortar intre ele .

#4
sebastyan-adryan

sebastyan-adryan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 10.11.2012
tedo iti raspund prin alta intrebare: Tenciuala nu acopera acele gauri verticale? Si eu is de parere ca peretii nu ofera mare rezistenta, Pentru rezistenta ai centura, stalpii de la colturi, intermediari din beton armat.

#5
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,339
  • Înscris: 24.06.2006

View Postgabriel1981, on 14 aprilie 2013 - 10:16, said:

in schimb exista anumite tipuri de caramida/bca cu locas de prindere la care nu se mai pune mortar intre ele .

Attached Files



#6
tedo

tedo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.12.2012
Eu ca cred ca tencuiala impreuna cu mortarul dintre caramizi imbraca efectiv fiecare caramida astfel incat se creeaza o celula din mortar care ofera un coeficient de frecare mai mare intre ele (chiar daca este structura pe cadre)...

#7
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,201
  • Înscris: 28.06.2005
Măi oameni buni, oricât de bineinteționați sunteți, atât timp cât scrieți fără virgulă, fără punct, alandala... nu se înțelege mare lucru din ce spuneți.
Străduiți-vă mai mult, ca să fiți mai productivi.

#8
cappucino

cappucino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 23.02.2008

View Posttedo, on 14 aprilie 2013 - 07:43, said:

Am vazut de prea multe ori (si pe acest site cat si in realitate) case construite "la rosu" la care se observa ca la zidirea caramizilor (sau chiar a bca-ului) nu s-a pus mortar si pe fetele verticale.Intre caramizi nu exista nimic! E normal? Plus ca la unele am vazut stalpisori (zidarie confinata deci) la care zidaria era in strepi la unele nu....Cum e corect?

Corect e cum spune producatorul si proiectantul .
În cazul utilizării blocurilor ceramice cu nut şi feder ( exemplu POROTHERM 11,5 N+F, 10 N+F şi 20 N+F), acestea se îmbină între ele prin lambă şi uluc (nut şi feder), neavând nevoie de mortar pe verticală. În rest regulile de zidire sunt aceleaşi ca la blocurile cu locaş de mortar.
În cazul utilizării blocurilor ceramice cu locaş de mortar (exemplu POROTHERM 38, 30 sau 25), când se realizează rostul orizontal, locaşele se vor umple cu mortar, pe părţile laterale acestor locaşe neaplicându-se mortar. Dimensiunile acestor locaşe sunt suficient de mari pentru ca un mortar obişnuit de tip M5 să poată curge în ele.
BCA mai destepte , exemplu YTONG :
Lăţimea rostului liber vertical este dată de proiectantul de specialitate, în funcţie de zona seismică. Se permite, astfel, deplasarea elastică a structurii de rezistenţă în cazul unui cutremur de serviciu, evitându-se posibilitatea apariției fisurilor în panoul de zidărie de umplutură.
PS.
am plagiat din diverse documentatii de specialitate .

#9
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,578
  • Înscris: 10.05.2007
Cele cu locas de mortar si cele care se monteaza cu strat de mortar intre ele sunt de regula portante.
Cele nut si feder nu sunt portante si nu au nevoie de mortar.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate