Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Curatare teren de pietre

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Am cumparat o bucata de teren la tara si doresc sa fac o plantatie de pomi, problema este ca de la viituri s-a umplut de pietre si caut solutii cum as putea sa il curat.
Exista utilaje care ma pot ajuta sa colectez sau singura varianta este sa adun bucata cu bucata?

#2
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Desigur ca exista, trebuie doar sa te interesezi daca are cineva in zona ta asa ceva

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aPEWvRcBfZE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Am cam jumatate de hectar. Se justifica costurile la o astfel de masina? Asta daca reusesc sa gasesc ceva prin zona. Pretul este pe ora sau suprafata?
Unde as putea sa ma interesez?
Si...daca nu gasesc? Alta solutie nu ar fi decat manual?

Edited by sandel_u, 12 April 2013 - 00:01.


#4
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Îhhh, deci tu vrei sa bagi niste bani si sa plantezi pomi pe un teren unde viiturile au adus o gramada de pietre...?! Posted Image

#5
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Problema cu viiturile s-a rezolvat si pe viitor nu o sa mai fie. Dar da, asa intentionez, de ce?

#6
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

 sandel_u, on 12 aprilie 2013 - 00:39, said:

Problema cu viiturile s-a rezolvat si pe viitor nu o sa mai fie. Dar da, asa intentionez, de ce?

Cum s-a rezolvat?
Intreb pentru ca e cam aiurea sa te chinui sa plantezi pomi unde ajunge apa.

Edited by draculescu, 12 April 2013 - 00:55.


#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Le iei la mana, poate mai angajezi 2-3 zilieri si iesi mult mai ieftin si mai rapid decat cu o masinarie.
Dar totusi, ce viituri au fost alea de au putut sa deplaseze pietre si sa umple un teren? Pai daca se mai intampla iti ia pomii cu tot cu radacini.

Edited by Friskey, 12 April 2013 - 01:08.


#8
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Destul de mica suprafata. Acum, depinde si de gravitatea situatiei, daca sunt multe pietre pe teren se merita. Pretul il stabilesti cu cine detine utilajul, la asa suprafata o sa-ti dea un pret fix cel mai probabil. Alte metode ar fi curatarea cu ajutorul unei vole. Greblarea cu tractorul cam iese din discutie din cauza ca riscul e mare sa se strice grebla cand e vb de pietre.

#9
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
@draculescu
Nu au mai fost ape asa puternice de foarte multi ani si de asemenea exista un canal care poate sa preia volumul de apa.
Terenul este usor in panta deci nu imi fac griji ca o sa stea apa si nici ca la o ploaie mai puternica sa imi fuga apa cu pomii la vale

@Friskey
Avand in vedere suprafata de teren cred e mai bine ce zici tu decat o masinarie ca in primul link. Oricum, e e faina idea cu masina din primul link, dar cred ca se adreseaza celor care au suprafete mai mari de teren.

@Blue_Ivy
As avea o motosapa de 6.5 cp, dar nu am gasit ceva ce sa pot atasa la ea si sa fac treaba, plus ca nu cred ca merita sa fie fortata pe asa ceva.
Poti sa imi dai mai multe detalii ce presupune curatarea cu ajutorul unei vole?Ca daca e asa ca in clipul de mai jos nu stiu de buna e solutia.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Bm8mtGWEIRA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Adica pana la ce adancime merge una d-aia si apoi ce fac cu ce se aduna?

Cred ca o vola am sanse sa gasesc prin zona si poate ies mai ieftin decat prima varianta propusa.

Edited by sandel_u, 12 April 2013 - 01:24.


#10
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Vola aia din clip pare veche, si se chinuia datorita lipsei de aderenta probabil. Noi am nivelat un drum de tara cu gropi cu o vola, nu o fortezi cu nimic, trebuie doar sa fie una potenta nu jucarie din asta mica. Practic se razuieste terenul, adancimea e mica, cativa cm, doar cat sa scapi de pietre. Cel mai bine e sa vorbesti cu cineva care are utilaje prin zona si iti zice omu exact daca se poate sau nu.

#11
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Ok, o sa incerc varianta cu vola. Oricum, terenul este chiar stramb de la cat pamant si pietre s-au adunat si daca il si indreapta, atunci pica chiar bine varianta asta.
Probabil cu zilieri as putea aduna doar ce este deasupra, iar ce este mai la adancime ar ramane tot acolo.

#12
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,627
  • Înscris: 26.10.2003
Daca tot ai pietre in exces eu zic sa faci un zid de aparare impotriva viiturilor ( L= 1m, h= 0.5m ) in zona cea mai periclitata.. Irlanda ii plina de astfel de ziduri in zona de tara si arata f. bine.

[ http://www.davidsanger.com/images/ireland/4-900-870.sheep.m.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
In ziua de azi pericolul nu il reprezinta viiturile ci "vitele bipede", iar un zid ca ala nu ajuta prea mult la aparare ci doar estetica.

Edited by sandel_u, 12 April 2013 - 08:37.


#14
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Omule, acolo unde ajunge viitura apei se numeste albia major sau albia majora a raului, mai pe romaneste, este vorba de lunca. Chiar daca spui tu ca nu s-a mai intamplat de ani buni, tine cont ca de cativa ani buni clima este in schimbare si precipitatiile au tendinta sa se aglomereze  in 2-3 saptamani dupa care urmeaza seceta. Iar in acele saptamani sunt sanse sa se formeze viituri, parte si datorita defrisarilor criminalilor.
Sfatul meu e sa nu te complici.  Posted Image

 savantu, on 12 aprilie 2013 - 08:20, said:

Daca tot ai pietre in exces eu zic sa faci un zid de aparare impotriva viiturilor ( L= 1m, h= 0.5m ) in zona cea mai periclitata.. Irlanda ii plina de astfel de ziduri in zona de tara si arata f. bine.

[ http://www.davidsanger.com/images/ireland/4-900-870.sheep.m.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Hihihi, stii cum il ia apa pe-asta???  Posted Image

Edited by draculescu, 12 April 2013 - 13:09.


#15
vmm

vmm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.04.2006
Avand in vedere ca a trecut ceva timp, cum ai rezolvat problema?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate