Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cum se obtine smantana? Cum se separa smantana de lapte?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007
salut. M-am intrebat mereu.

Stie cineva, exact, cum se obtine smantana, sau cum se separa smantana de lapte?

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005
Industrial sau acasa?

#3
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
Smântâna este un produs lactat compus din grăsimea ridicată la suprafața laptelui neomogenizat. Smântâna se obține din lapte de vacă sau de bivoliță, nefiert, pus într-un vas la prins într-un loc răcoros și uscat. După câteva zile grăsimea din laptele prins se ridică la suprafață într-o pojghiță mai groasă sau mai subțire, în funcție de grăsimea laptelui. Această durată de câteva zile este scurtată în procesele industriale de obținere a smântânei folosind centrifuge numite separatoare.

#4
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
cred ca cel mai usor se obtine prin cumparare de la supermarket

#5
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012

View Postme_suzy, on 11 aprilie 2013 - 18:55, said:

salut. M-am intrebat mereu.

Stie cineva, exact, cum se obtine smantana, sau cum se separa smantana de lapte?

smantana dulce se ubtine cu ajutorul separatorului de smantana.
smantana fermentata, cea mai uzuala in comert se obtine prin lasarea laptelui la temperatura camerei. puteti pune o lingura de iaurt in el pt a declansarea mai rapida a fermentatiei. cand se termina procesul de fermentare, smantana este cea de deasupra iaurtului, se separa natural de iaurt

nu recomand laptele de vaca din comert, e prelucrat si are putine grasimi

#6
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Si laptele batut care e mirel ? Dar sana ?

Edited by gerbil, 11 April 2013 - 19:05.


#7
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007

View Postmirel81gl, on 11 aprilie 2013 - 19:04, said:

smantana dulce se ubtine cu ajutorul separatorului de smantana.
smantana fermentata, cea mai uzuala in comert se obtine prin lasarea laptelui la temperatura camerei. puteti pune o lingura de iaurt in el pt a declansarea mai rapida a fermentatiei. cand se termina procesul de fermentare, smantana este cea de deasupra iaurtului, se separa natural de iaurt

nu recomand laptele de vaca din comert, e prelucrat si are putine grasimi

pai daca las laptele la temperatura camerei, oare nu se acreste? Cat timp trebuie lasat? Si cand se termina procesul de fermentare?

#8
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Eu stiu ca dupa ce se acreste apare la suprafata smantana .

#9
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008

View Postemyboy, on 11 aprilie 2013 - 19:11, said:

Eu stiu ca dupa ce se acreste apare la suprafata smantana .
corect!

#10
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012
se lasa laptele la temperatura camerei tocmai ca sa se acreasca = fermenteze. timpul depinde cam 3 zile cred eu o medie.
sana nu am facut. cred ca difera culturile lactice , sa insamanteaza laptele cu anumite culturi

laptele batut sau lapte acru sau iaurt noi ii zicem la acelasi lapte

#11
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View Postme_suzy, on 11 aprilie 2013 - 19:09, said:

pai daca las laptele la temperatura camerei, oare nu se acreste? Cat timp trebuie lasat? Si cand se termina procesul de fermentare?

Cateva zile se lasa, iar laptele acru care rezulta este mai bun decat orice se vinde in comert sub aceasta denumire.
Daca nu iei toata smantana de deasupra si amesteci putina cu laptele iti faci un iaurt excelent.

#12
gondurasul

gondurasul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 27.02.2012

View Postmirel81gl, on 11 aprilie 2013 - 19:04, said:

nu recomand laptele de vaca din comert, e prelucrat si are putine grasimi

cred ca ce este in comert nu se poate numi lapte ci lapte sintetic. ii pune in el o cantitate mica de lapte ca sa miroase de la el a vaca

#13
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006
crezi prost :). Sau generalizezi prost

#14
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
În comerț laptele este omogenizat foarte bine; practic bulele de grăsime (mari) sunt sparte în unele mai mici care se distribuie uniform în lichid.
Procesul a fost introdus pentru a se putea obține un produs uniform și a se evita formarea smântânii la suprafață.

#15
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postme_suzy, on 11 aprilie 2013 - 18:55, said:

salut. M-am intrebat mereu.

Stie cineva, exact, cum se obtine smantana, sau cum se separa smantana de lapte?
Prin centrifugare cu un aparat special. Sau bati putineiul si obtii smantana, unt si o zeama alba buna de aruncat (nu stiu cum se numeste dar seamana cu laptele degresat din magazin). Smantana din comert e de fermentatie si nu are nimic in comun cu smantana obtinuta prin centrifugare (cea adevarata).
PS: Se foloseste lapte nu zeama de supermarket. Pentru rezultate excelente se foloseste lapte de Bivolita. (acele animale negre cu cap de drac Posted Image  )

Edited by Clovis, 14 April 2013 - 20:22.


#16
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Zeama albă este zerul. În teorie din el se face urda, dar nu știu dacă merge bine din zerul de la unt.

#17
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006
Zeama aia alba, e de fapt lapte degresat.
Zerul este lichidul care rezulta in urma obtinerii branzei, nu a smantanii. Cheagul folosit coaguleaza toata grasimea dib lapte, iar ce ramane e aproape apa.

#18
evox

evox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.10.2006
Zerul rezulta in urma obtinerii branzei si deoarece contine cele mai valoroase proteine ale laptelui (lactalbumina si lactoglobulina) din el se poate prepara urda.

Zara rezulta in urma obtinerii untului din smantana. Smantana folosita pentru obtinerea untului e, de obicei, o smantana fermentata (maturata fizic si biochimic).

Din laptele integral se obtine prin centrifugare smantana dulce, care se poate folosi ca atare pentru frisca (~30% grasime), sau se poate fermenta pentru a se vinde ca smantana de consum fermentata (12-25 % grasime). In smantana fermentata cu continut mai redus de grasime se pun printre altele si aditivi pentru consistenta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate