Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Brasov - Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#55
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
Am decis pentru ruta prin Austria. Costurile sunt acoperite de copmanie asa ca nu sunt presat sa cumpar motorina cea mai ieftina. Important e sa fie buna.
Daca fac popas in viena? Si eventual pe la sibiu daca sunt prea obosit.

Menționez ca doar vin din nemtia nu ma si intorc.

Am gps IGO pe telefon. Nu prea am ultima haeta insa ...

Mulțumesc de suport :)

Edited by lord hades, 21 June 2014 - 12:01.


#56
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
si eu am costurile acoperite ce companie, dar am o politica:
1. incurajarea celor care se chinuie sa vanda mai ieftin
2. banii aia care ii da compania pe motorina ta in plus pot fi folositi in alte scopuri PENTRU compania pentru care lucrezi nu pentru a intretine benzinarii scumpe
3. aflii care sunt locurile cu combustibil mai ieftin pentru tine cand pleci pe cont prorpiu si pentru altii care-ti cer parerea

si eu tot cu IGO merg. de fapt cu un MIO vechi, cred ca de prin 2007 sau 2008.
n-are importanta, de aia ti-am dat coordonatele

okay eu intelesesem ca tu mergi catre hamburg.

atunci ia motorica din hamburg nu de pe autostrada.
mai cumperi in drum spre austria de pe autostrada vreo 10L

la intrarea in austria, iesi la hotelul de la suben de unde cumperi vignetta de austria
apoi, urmatoarea iesire este motorina ieftina la 200m de autostrada

poti cauta prin booking.com ceva in viena sa inoptezi acolo.
n-am stat niciodata in vienna

#57
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
Apreciez sfaturile tale. Dipa ce imi planific ruta in detaliu revin.

#58
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
Vigneta de Austria o pot lua de aici: https://www.google.c...6ef95266174928d ?

#59
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
Am facut o simulare pe ViaMichelin si Google maps, din Hamburg pana la granita cu Austria, si imi dau trasee diferite.
Care din ele ar fi mai OK? Hannover -> Leipzig sau Hannover -> Nurnberg?

#60
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
Traseul pentru Ungaria (ca sa incepem de undeva).

Ce setare sa dau la GPS ca sa nu ma plimbe aiurea? Rapid, scurt, usor ... nu prea am folosit GPSul pe distane atat de mari, si mai ales in zone necunoscute.
Vad ca setat pe scurt ma trimite prin cehia ... (din germania). Plus ca mai am o problema, nu stie sa isi caute locatie dupa coordonate GPS ...

Attached Files



#61
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Eu cand am drumuri lungi de facut folosesc mereu la GPS ruta "rapid". Evident asta de multe ori poate insemna ca alege un drum mai scurt dar printr-o zona aiurea sau un drum mai lung doar pentru ca-i da lui ca 10 km cu 130 la ora sunt mai rapizi decat 5 cu 60 la ora. Rapid cred ca se bazeaza pe ce cunoaste el despre viteza maxima pe  tronsoanele de drum. De exemplu de la mine de acasa pana la munca, vrea sa ma duca pe un traseu ce include vro 15 km de autostrada + vro 7 de drumuri normale. In realitate, drumul asta ia cam 25 minute. Eu merg pe un drum normal de 16 km si-mi ia aproximativ 20 min.

Eu din Germania in Brasov nu dau destinatia finala. Imi fac planul cam asa: Plec din Osnabruck si stiu ca trebuie sa trec pe langa Kassel, Würzburg, Nuremberg, Passau, Linz, Viena, Budapesta, Arad, Sibiu, Brasov. Cum ma pot trezi ca merg prin Berlin - Cehia - Ungaria daca la start pun ca destinatie Brasov fac altfel: Pun ca destinatie Würzburg (centrul orasului) sa fiu sigur ca ma duce in directia aia. Cand vad ca mai am aprox. 50 km, schimb destinatia cu Nuremberg, sa ma scoata pe iesirea corecta inainte sa fiu prea aproape de oras, iar inainte sa ma apropii de Nuremberg, schimb cu Linz, apoi inainte de Linz pun Viena, inainte de Viena schimb destinatia cu Budapesta, samd. In felul asta, trebuie sa tin minte 5-6 orase mari pe langa care vreau sa trec si nu gresesc drumul. In cazul meu, e suficient daca-i zic GPS-ului la start ca vreau la Wurzburg si inainte sa ma trezesc ca intru in Wurzburg schimb cu Brasov. La tine e posibil sa ai nevoie de 2-3 orase intermediare sa te asiguri ca mergi pe ruta planificata.

S-ar putea sa fie si pt tine o varianta buna sa cobori la Würzburg si apoi s-o iei spre Passau dupa care ruta clasica Linz-Viena-Budapesta-Arad-Brasov. Google asta imi da ca varianta daca vrei sa eviti Cehia. E mai lunga cu 150 km fata de varianta prin Cehia, dar s-ar putea sa fie mai bine. In Germania (daca-i liber) poti sa si mergi mai repede de 130 si mai recuperezi ceva din timp. E posibil ca dpdv timp sa iesi poate cu maxim 1h in plus de condus daca mergi pe varianta Germania-Austria-Ungaria. Si pt mine cel mai scurt e tot prin Cehia, dar evit si merg pe ruta ce-am descris-o.

Ca idee, incearca sa-ti planifici sa nu fii in zona Viena si Budapesta in preajma orelor de varf (dimineata pe la 7-8 si seara pe la 5). Ideal ar fi sa treci pe langa Viena pe la ora 10 dimineata si pe la Budapesta pe la 13 (ca-s aprox. 3h intre ele). Pe autostrada de langa Viena e nebunie la 7-8 dimineata.

Daca vrei sa faci drumul din 2 bucati, cel mai bine inoptezi la Paprika. Altfel, poti sa faci pauza pe langa Linz si apoi undeva in Vestul tarii gen Arad. Nu are rost sa opresti la Sibiu, cand mai ai 140 km pana la Brasov. Eu am facut mereu drumul ori dintr-o bucata ori din doua. Cand l-am facut dintr-o bucata am fost 2 soferi. O singura data am facut drumul singur oarecum dintr-o bucata, in 24 de ore (fiind singur, si avand masina break, am dormit in ea vro 2-3 ore undeva langa Viena). Nu recomand, ca-i obositor si chiar daca e posibil sa eviti somul la volan (facand pauze regulate si oricand simti orice urma de toropeala sau somn ce-ti da tarcoale). Odata am facut drumul din 2 bucati (fiind iarna) cu inoptat la Arad. A fost ok, dar e mai bine cu pauza la Paprika dpdv al impartirii condusului intre cele doua zile.

#62
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
La mine cu Easy se pare ca merge mai mult pe autostrada, evita zonele intortocheate.
Oricum nu ii dau direct BV. Voi folosi puncte intermediare de pe traseu, si imi scot la imprimanta indicatiile de pe Via Michelin, pe care le urmaresc ca si back-up.

Pentru popas peste noapte am ales Austria, am gasit o pensiune draguta intr-o zona unde mai am si alte interese :)

Vigneta de Ro si de Hu cumpar inainte sa plec de la un Mol, si de austria am gasit o benzinarie la graninta, am sa opresc acolo sa cumpar.
Mai am de ales pe care ruta sa ies din nemtia, dar o clarific cat de curand.

In linii mari totul e pregatit, drum si vreme buna sa am. Mai nasol o sa fie in Romania, deja mi-e sila. 450km in 6-8 ore ...

Revin cu impresii dupa calatorie.
Multumesc tuturor de sfaturi.

#63
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Va complicati acolo unde ar trebui sa fiti ajutati de GPS

Cand plec pe un drum necunoscut imi fac planul acasa si confrunt cu Google maps
Cand plec cu motocicleta imi printez hartile goolge maps pe zile sau segmente de drum
Nu in ultimul rand sunt atent la indicatoarele de pe drum stiind orasele pe langa care trec.

Nu tin GPS-ul la zoom de strazi cand merg pe autostrada, am zoom-out destul de mare si display-ul e pe nord in sus, in felul asta cand ma uit pe display stiu daca ma indrept in directia buna

#64
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
Extrem de important (cel putin pt mine): toalete!
Sunt gratuite in benzinarii la fel ca la noi, sau trebuie platita vreo taxa? Adica in Hu pot plati cu euro pt toaleta?
Daca cumpar ceva din benzinarie, mai tre sa platesc toaleta? Sa nu se uite hungurii urat la mine cand oi intrebe de buda(fara pesta).

In rest am planificat absolut tot. Abia astept sa inghit kmtriii ... :D

#65
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
in ungaria budele de pe autostrada... jesus, ocoleste-le
in benzinarii nu-mi aduc aminte sa te incarce.

in germania te incarca acolo unde au si restaurant, dar biletul (parca €0.60) ti-l baga in mancare, sau daca cumperi ceva.
parca gasesti si bude in germania pe autostrada. nu stiu, cel mai mult imi plac in franta.

nu se uita nimeni urat la tine. e o chestie fiziologica. si la mine se uita ciudat cand am diferite erectii, asta e, m-am obisnuit cu boala.
cand ziceai ca pleci?

#66
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
Săptămâna viitoare ar fi planul.

#67
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
heh, what about this?
si la mine
joi, bucuresti arad
vineri arad praga
duminica praga darmstadt

#68
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
Am reprogramat pt 25.07. Daca nu intervine nimic notabil ramane stabilit.
Tu cand te intorci?

#69
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
In Germania sunt si bude gratuite (dar din experienta personala nu prea grozave). Sunt si cu bani (pe la 50 centi intrarea). In Austria sunt gratis destule.

Budele in Ungaria sunt enervante. Stiu ca odata am mers mai bine de jumatate de ora cu "presiunea" la limita. Am stat in blocaje pe langa Budapesta si deja eram in masina de mai bine de 2-3 ore de la ultima pauza si de la cafea + apa se cam acumulase oarece nevoie. Eh si ies de dupa Budapesta si opresc la prima buda cu restaurant sau ceva de genul. Buda era incuiata (nu stiu de ce), iar in restaurant n-am intrat, ca am zis ca nici nu stiu sa-i intreb pe aia de buda, plus ca probabil trebuia platit in forinti si asa ca am mers mai departe. Am mers o gramada (sau cel putin asa a parut) pana am gasit urmatoarea parcare cu bude sau benzinarie.

Sunt si gratis (dar mizerabile) prin Ungaria. Depinde de pretentii. Si pretentiile scad proportional cu cresterea nevoii de a te usura :)). Sunt si la benzinarii dar parca am vazut ca-s pe bani. Mie nu-mi place sa opresc in Ungaria (ca oricum nu alimentez acolo, deci singurul motiv de oprire e o scurta pauza de condus si un mers la o toaleta).

#70
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postlord hades, on 10 iulie 2014 - 09:03, said:

Am reprogramat pt 25.07. Daca nu intervine nimic notabil ramane stabilit.
Tu cand te intorci?

joi Buc-Arad (poate prin Brasov), munca, concediu
vineri Arad - Praga, munca, concediu
duminica Praga - Darmstadt, munca
marti Darmstadt - Nantes, munca
vineri Nantes - Pampolna (cand pleci tu), concediu
sambata Pampolna - Barcelona, concediu
duminica Barcelona - Andorra (totul e ieftin acolo) - Montpellier, concediu
luni Montpellier - Trieste (de fapt in Slovenia langa granita), concediu
marti Trieste - Leskovac (Serbia), concediu
Miercuri Leskovac - Volos (Grecia), concediu
Marti Volos - Xanthi, concediu
Miercuri Xanthi - Buc, concediu

#71
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
Ai grija sa nu te ratacesti la cate ai insirat acolo :)
Se pare ca exact cand vin eu intra cateva regiuni nemtesti in holiday si cica se aglomereaza autobahnul ... si eu care visam sute de km fara restrictie de viteza ...

#72
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postlord hades, on 15 iulie 2014 - 10:07, said:

Ai grija sa nu te ratacesti la cate ai insirat acolo Posted Image
Se pare ca exact cand vin eu intra cateva regiuni nemtesti in holiday si cica se aglomereaza autobahnul ... si eu care visam sute de km fara restrictie de viteza ...

nu ma ratacesc, no worries
asta e traseul

tu vezi la fatza locului si depinde si de paerioada din zi.
nu-ti face planul de acasa portiunea pe care vrei sa mergi cu pedala la podea, ca n-o sa-ti iasa, :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate