Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Brasov - Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#1
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
La sfarsitul lunii urmeaza sa fac un drum din Brasov pana in Germania in nord-vest. Intentionez sa fac drumul din doua bucati: Brasov - Ungaria (unde o sa stau peste noapte la granita cu Austria) si a doua zi sa traversez Austria si Germania.

Traseul pe care mi l-am propus e ceva de genul: Brasov -> Budapesta -> Granita Ungariei cu Austria -> Viena -> Linz -> Passau -> Nuremberg -> Wurzburg -> Kassel -> Osnabruck.

Intrebarea mea este: Care e traseul cel mai bun intre Brasov si Budapesta? Nu ma intereseaza distanta cea mai scurta ci ma intereseaza care e cel mai putin aglomerat drum, cu asfalt bun si care e vama in care am sanse sa stau cel mai putin. Prefer sa merg 50-100km in plus daca merg constant si fara stress prea mare fata de a merge in aglomeratie, sa depasesc intr-una tiruri si sa stau in vama 3 ore. Am facut pana acum Brasov - Oradea si Brasov - Timisoara. Drumul spre Oradea mi s-a parut mai fain, dar poate am nimerit eu o zi proasta cand am mers la TM (a plouat tot drumul, am prins blocaj la Sebes si trebuia sa ajung la o anume ora si am fost cam stresat ca intarzii).

Nu vreau sa vizitez orasele gen Budapesta, Viena, etc. de pe traseu (adica voi merge pe centuri, ocolitoare). Plecarea din Brasov as vrea s-o fac pe la ora 4 dimineata, intr-o zi de Luni. Dupa estimarile mele voi fi la vama pe la ora 11-12 la pranz.

M-am documentat despre taxe de drum, vignete si altele. Deci as vrea mai mult sfaturi pentru alegerea unui traseu optim pentru a ajunge la Budapesta, ca de acolo mi-e destul de clar cum voi merge.

#2
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Eu in ultimii 3-4 ani plecam numai pe ruta Brasov-Sighisioara-Cluj-Oradea. Ultima data cand am fost acum cateva luni au aparut multe gropi si cu siguranta voi zice pas la urmatorul drum (o voi lua din nou pe DN7 dupa ce am renuntat la el prin 2009 din cauza aglomeratiei si a lucrarilor). Acum o luna a venit un prieten pe DN7 si mi-a zis ca a circulat bine (drum asfaltat recent pe unele portiuni si fara aglomeratie prea mare) .

Ce-i drept vama Bors este mai libera (niciodata nu am pierdut timp, iar vamesii mi s-au parut mai ok ). La vama Nadlac (vamesii mi s-au parut zelosi si spagari) iar drumul din Ungaria din apropierea vamii este plin de politisti spagari (nu te opresc degeaba ,trebuie sa le para ceva suspect)

Pe la Oradea am iesit  de aprox 6-7x , pe la Nadlac de 3-4x......dar urmatorul drum cu siguranta va fi DN7-Nadlac .

P.S. In Romania merg de obicei seara/dimineata devreme .

Edited by polizei, 09 April 2013 - 13:10.


#3
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Eu eram tentat de varianta cu Oradea, ca acolo am si un amic cu care poate ies la o vorba sa fac o pauza mai lunga de gen 1-2h si sa mananc de pranz. Din ce zici tu, Cele doua variante ar fi cam echivalente (adica pe la Oradea e mai rau drumul insa mai liber si vama mai lejera, iar pe la Nadlac e mai ok drumul dar mai nasol pe la vama si in Ungaria).

#4
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004
pe la Nadlac.

pleci din Brasov dimineata devreme, pina la 8 sa treci de Sebes, si pina la 11 sa ajungi in Nadlac.
apoi in Ungaria, dupa 18 km vine autostrada

#5
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Gropi mari inainte de Arad cu vreo 100 de km. Daca mergi noaptea trebuie sa fii foarte atent. Si in Ungaria pana la autostrada a destul de stricat.

#6
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
vezi ca la Würzburg sa ramai pe A7, sa nu te redirectioneze navigarea pe A3-A45-A66 pan' la Fulda, ca tre' sa treci pe langa Frankfurt si nu vrei sa ajungi pe acolo la ore de maxima circulatie.

si cand te apropii de Osnabrück, o sa vezi indicatoare cu Bielefeld. Sa nu le crezi! e o conspiratie! Bielefeld nu exista!
http://en.wikipedia....feld_Conspiracy

Edited by Pengoon, 09 April 2013 - 20:26.


#7
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Eu ultima data am mers pe Deva>Lugoj>TM>Cenad>Mako, iar de acolo direct pe autostrada.

#8
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Stii cum e drumul Deva - TM - Cenad in comparatie cu varianta Deva - Arad - Nadlac (ca asfalt / aglomeratie)?

De vama Cenad am auzit ca e mai putin circulata si mai libera (nu stiu daca e si adevarat ca gasisem informatia prin alte topicuri pe net vechi de 2-3 ani).

#9
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Deva (mai exact Sacamas) - Lugoj nu e prea stralucit plus ca pe aceasta varianta spre Cenad trebuie sa traversezi putin si prin Timisoara iar in Ungaria trebuie sa traversezi Mako sa ajungi la autostrada. Ok, Mako nu e un oras mare si nu pierzi mult timp.

Eu as urma totusi varianta pe Oradea. E adevarat ca nu stiu din experienta proprie cat de mult s-a stricat drumul intre Cluj Napoca si Oradea dar stiu ca nici DN7 pe valea Muresului intre Ilia si Arad nu e stralucit. Sa nu mai vorbim de configuratia drumului, multe curbe si putine zone unde poti depasii in siguranta multitudinea de tiruri de pe acest drum. Mai ia in calcul si ca centura Aradului nu e complet finalizata, are inca puncte nevralgice la trecerile peste caile ferate unde deseori se formeaza cozi inumane.
Prin "nord" nu ai astfel de probleme si in plus ai si autostrada de la Campia Turzii pana dincolo de Cluj la Gilau.

 Pengoon, on 09 aprilie 2013 - 20:22, said:

vezi ca la Würzburg sa ramai pe A7, sa nu te redirectioneze navigarea pe A3-A45-A66 pan' la Fulda, c

ideea e sa intre pe A7 la Kreuz Bibelried inainte de Würzburg, ca el vine de pe A3  :)

Edited by rexkroki, 11 April 2013 - 00:03.


#10
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
n-am stat niciodata mai mult de 2 minute in vama la nadlac. ultima oara in ianuarie anul asta.
plec din bucuresti la nantes via nadlac de cel putin 5 ori pe an cu autoturism si tot timpul am mers pe-acolo indiferent daca alegeam prin tara prin sibiu sau craiova.

vignetta in ungaria + autria, luam chiar inainte de nadlac, 110 lei (am inteles ca poti lua mai ieftin pe net sau de la benzinariile din ungaria/autria, dar preferam sa cumpar in lei cu cash si pentru ambele tari o data.
gaz iau din arad
daca vreau sa spal masina inainte sa ies din tara...,  N46.18541 E21.31667
daca nu e la iesirea din arad, N46.20119 E21.28219 langa un hotel in care iti poti petrece noaptea, si in pretul caruia e cuprins si micul dejun si cina, parcare cu camere, chiar la strada, hotel phoenix N46.20118 E21.28064
sau la omv-ul la iesirea din tara, N46.16695 E20.72503

din ungaria nu iau gaz, e mai scump ca in austria.
din austria eu iau tocmai de la granita de vest (iesire catre passau), N48.31776 E13.42510
dar gasesti si la est, N47.99299 E16.85879

de dormit, ungaria, la granita cu austria, paprika csarda, N47.92097 E17.11884, sau austria/germania, N48.40040 E13.42606

oradea mi se pare peste mana, am fost de 2 ori ca a trebuit sa trec prin cluj, din brasov nu merita

cea mai nasoala portiune, ma refer la calitatea soselei, bucuresti nantes (sibiu - deva - nadlac - viena - passau - nurnberg - metz - paris) este de la nadlac pana la intrarea in mako, vo 13-15km., restul super (cu cateva gropite-n obraji)

#11
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Multumesc pentru informatii. La Paprika o sa stau, am si facut rezervarea. O sa merg pe la Nadlac, ca e mai scurt, nu mai trebuie sa ocolesc asa mult Budapesta ca in cazul in care as fi mers pe la Oradea. Sunt foarte utile si coordonatele GPS pentru diversele locatii.

#12
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
suna din timp la paprika.
daca ajungi dupa 9PM (CET) nu-ti mai garanteaza nimeni.
H/A border, http://www.paprikacs...g=en&page=etlap, +36 96 568 400

sa previ asta poti face rezervarea pe booking.com.
http://www.booking.c...679ce74c;dcid=1


daca petreci seara acolo, la restaurant au ceva afrodisiatic:
[ http://i241.photobucket.com/albums/ff108/tsunnami/ficatPaprika_zps9ba5f849.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

e ceva ce meriti o data-n viata

calatorie placuta

#13
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,760
  • Înscris: 16.07.2007
Daca nu este prea tirziu:

Am fost acum trei saptamini pe ruta Brasov-Tg. Mures-Cluj-Oradea. Gropi sunt doar pe portiunea de ocolire intre Acatari si Ungheni, iar dupa ce treci de Piatra Craiului, inainte sa intri in Oradea, in unele locuri, primul strat de asfalt era decojit, dar nimic grav.
Recomand aceasta ruta, deoarece trecind pe tentativa de autostrada de la Cluj, ocolesti trei orase si economisesti aproximativ o ora si niste nervi. Trecind in Ungaria, nu te du spre Debrecen, mergi inainte pe drumul national catre Budapesta, iar la Albertirsa treci pe autostrada M5, mai departe nu mai ai treaba.

#14
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
dai cu piciorul la aprox. 150km de autostrada, ceea ce te duce la 1h+.

banuiesc ca cheltui mai putin combustibil pe oradea, e mai frumos (daca e frumos afara) dar radare, reduceri de viteza in comune si timp mai mult.

cu motocielta definitiv as prefera oradea si sa refuz autostrada

#15
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Mai e timp, inca nu am plecat. Varianta cu Oradea e ok pana treci in Ungaria. Insa nu ma incanta foarte tare sa merg pana la Budapesta aproape tot pe sosele nationale. Dupa 400+ km de drumuri cu o banda pe sens in RO, cred ca deja ar fi prea mult sa continui la fel si in Ungaria. Si daca in RO mai merg cu 110-120 afara si cu un 60-65 in localitati in functie de conditii, in Ungaria ar trebui sa merg cu 50 in localitati (pentru a evita posibile neplaceri cu amenzile si politistii lor) ceea ce m-ar cam enerva. Prefer ca dupa ce ies din RO sa merg cat mai mult pe autostrada. De fapt...as fi preferat si in RO, dar deh, n-ai unde.

#16
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
o sa razi, dar, pe drumul meu bucursti - nantes, cel mai mult imi place in romania.
afara... numai autostrada..
cel mai mare risc il vad in ungaria, caci te solicita drumul in romania foarte tare si te trezesti pe o autostrada plictisitoare unde n-ai nimic de facut...

#17
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Da, stiu sentimentul. E cam la fel cand vin din Bulgaria de undeva din sud si trec pe la Vama Veche. Dupa 450 km parcursi pe drumuri bulgaresti si in RO pana la Constanta, cand te pui pe autostrada spre Bucuresti e un pic ciudat la inceput ca nu prea mai ai de facut decat sa tii drumul. Oricum, intentionez un "reset" de 1.5-2 h inainte de a trece in Ungaria (fiindca o sa fie ora pranzului, o sa opresc prin Arad / Timisoara / Oradea - in functie de ce decid pana la urma si o sa stau pe acolo ceva timp sa-mi revin si sa plec fresh la drum in Ungaria.

Despre drumurile din RO, nu ma solicita asa tare pentru ca in general merg relaxat (nu stau lipit de orice masina din fara sa depasesc, nu merg foarte repede, pastrez distanta fata de masina din fata). In felul asta nu imi intind nici concentrarea nici nervii la maxim. Sunt obisnuit cu drumurile din RO. In ultimii ani am batut tara in lung si-n lat si drumuri de 4h / 250km le fac fara probleme fara sa fac nicio pauza. Cu pauze, deja e relaxare.

La TM/Oradea am fost ultima data acum 2 ani. Vroiam sa aflu de la persoane care au fost prin zona mai recent cum (mai) sunt drumurile, cum e cu vama si cu partea de dupa granita cu Ungaria.

Edited by adipelcz, 12 April 2013 - 10:52.


#18
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
daca vrei iti caut si filmulete. doar sa ai ghinionul sa ai vreo masina de ukraina/moldova in fata, atunci stai 2 minute mai mult... sau daca esti atent, shnimbi linia.
"vama" in romania nu mai este, treci ca-n branza, cladirea e dezafectata, trebuie sa arati pasaportul / ci-ul, doar la unguri unde e un politai roman si 2 unguri, la intoarcere, politia e in romania.
eu, din brasov as opri la paprika direct. eu ajung din bucuresti (de cele mai multe ori prin brasov), pe la 8PM CET, plecand din bucuresti la 7AM EET. si mergand asa cum zici tu, o medie de 60-70 in romania si 135 cruise ctrol in ungaria

de regula eu opresc aici:
N45.80044,E23.900258
popasul marginimii, dar e prea aproape de tine.
ciorba de burta merita, dar la drum lung imi iau ceva usor, salata branza si piept de pui la gratar, altfel ti se face de dormit.
avantajul este ca timpuo de asteptare e foarte mic
grijanie si daca nu opresti, de regula acolo pun baietii radar. e o zona de 50 care coboara de la 100 si 80% din cazuri erau instalati acolo.

daca nu poti opri la la iesirea din arad la hotel phoenix N46.20118 E21.28064, treerea ti-o recomand PRIN ORAS, altfel te apuca injuratura.
eventual iti si dai o spalatura la masina la benzinaria omv cu spalaturi pe care ti-am recomandat-o mai sus

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate