Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale
 Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 

Sisteme profesionale de încălzire în pardoseala cu agent termic (IPAT)-seria 3-2013-..

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
15234 replies to this topic

#4033
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003

View Postkpk1, on 28 ianuarie 2015 - 09:42, said:

din cate imi aduc aminte Dualmix si Combimix se imperecheaza bine cu centrala cu temperaturi inalte, nu joase.
Ar fi bine de clarificat joase/inalte.
Eu am 3xdualmix si agentul primar (centrala) are 50 si maxim 58 in situatii extreme (-20 C).
Agentul secundar este limitat la 40 grade iar in general este 32-36...
Datele de mai sus sunt din exploatare pt. o TA de 24C !!

Edited by PPPPP, 28 January 2015 - 10:41.


#4034
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,441
  • Înscris: 03.11.2009

View Postkolfleading, on 28 ianuarie 2015 - 10:35, said:

Asa ca ai doua variante: ori maresti debitul, astfel incat la 45 C sa ai dT=5 K, ceea ce va asigura un dT si mai mic la 35 C, ori dimensionezi instalatia pentru 35 C pe tur.
Eu inainte de GPA pot avea agentul si de 60... IPAT isi va lua cat are nevoie

Zi-i merci ca n-ai o viloaie de om gospodar, cu 3 etaje, sa trebuiesca PDC sau centrala in condensatie pe fiecare etaj... ca GPA-ul nu e destul bun pe un etaj, vorba lu' Gelu... distruge Feng-Shui-ul.

======

Aaaa... stai ca mi-am amintit, am un amic cu o casuta adevarata (chiar faina...), care are centrale pe gaze pe fiecare etaj... nu stiu daca sunt in condensatie.
Cand ajung acasa pun o intrebarePosted Image

Edited by costicucu, 28 January 2015 - 10:44.


#4035
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postcosticucu, on 28 ianuarie 2015 - 10:42, said:

Zi-i merci ca n-ai o viloaie de om gospodar, cu 3 etaje, sa trebuiesca PDC sau centrala in condensatie pe fiecare etaj...
As dori sa cunosc si eu argumentele tehnice care au stat la baza acestei concluzii. Posted Image

Edited by kolfleading, 28 January 2015 - 10:47.


#4036
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,860
  • Înscris: 02.02.2014
Am o mkdens25 .Tin temp At primar la 40 grade. Referitor la suprafata incalzita am 85+85 mp. Iar in gpa etaj am max.(pana se incalzeste conf TA din dormitorul friguros) 32 cu 28 grade.

#4037
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,624
  • Înscris: 30.01.2008

View Postkolfleading, on 28 ianuarie 2015 - 10:35, said:

Tu imi arati o bucla dimensionata astfel incat alimentata cu 35 C pe tur, la o temperatura ambianta de 20 C, sa-ti rezulte un dT = 5 K.



Nu , el iti arata o instalatie dimensionata sa functioneze cu 48 pe tur IPAT /43 pe retur IPAT la -20 de grade exterior cu 21 interior, cu debitele aferente.
La 0 grade exterior ,el va avea ,probabil 35 de grade pe tur cu 30 pe retur si 21 interior. Daca vrea mai cald (25 de grade interior) temperatura Tur IPAT impreuna cu temperatura retur IPAT  la un DT de maxim 5-6 grade va urca probabil pina la 40 cu 35,grad cu grad atit pe tur cit si pe retur .

Si nu, nu va creste DT-ul ,va ramine maxim 5-6 grade. Va creste temperatura Tur IPAT impreuna cu temperatura retur IPAT.

Edited by gelunechifor, 28 January 2015 - 10:54.


#4038
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Ma bag si io ca musca ....undeva ( completati voi cum va taie capul ) .
Am vazut si eu o IP facuta cu butelie de egalizare de niste inventatori locali.  V-am mai povestit acum ceva timp dar nu am dat prea multe amanunte. .
- In loc de pompele GPA ( trebuiau 2 buc.)  s-au folosit doua  cu turatie fixa de 1 1/2" ( ceva de genul  40/80 , posibil sa mai fi uitat si sa fie 32/80) si doua vane de amestec de 1 1/2" ( deh, la diametrul tevii ! obicei vechi ...) .
- tulumba ( butelia de egalizare ) era montata in beci  si ocupa unul din pereti ( cam 4 m lungime ) , cu centrala murala cu tot .  Pe jumatate din peretele vecin era boilerul + pompa aferenta . Noroc ca la casa noua  beciul nu era ocupat .  Ca o comparatie eu in acelasi spatiu am cazan cu lemne + centrala cu gaz + boiler + punct termic ( D/C cu 4 pompe + 2 V3C)  + puffer .
- Nu intram in discutie dar vad ca nimeni nu atinge aspectele astea  de amplasare si estetica  . Nu stiu cat costa  doua GPA dar daca fac comparatia cu pompele instalate + vanele de amestec +  expozitia de tevi din subsol ... incep sa inteleg ca exista unii care pun botul la gargara vazatorilor de GPA.
- tot ce v-am enumerat este pentru incalzirea mixta ( calorifere + IP) a unei case de 2 nivele x 80 mp

Edited by ggelu, 28 January 2015 - 10:51.


#4039
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,441
  • Înscris: 03.11.2009

View Postkolfleading, on 28 ianuarie 2015 - 10:46, said:

As dori sa cunosc si eu argumentele tehnice care au stat la baza acestei concluzii. Posted Image
Pentru ca cele 35 grade agent vor fi poate suficiente pentru parter, dar la etajul 2 s-ar putea sa dardai de frig, asa ca ridici agentul la 40 (sa faca fata etajul)... ce faci la parter, dai in clocot?

=========

Pana la urma de care IPAT ai?

Edited by costicucu, 28 January 2015 - 11:03.


#4040
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postgelunechifor, on 28 ianuarie 2015 - 10:48, said:

Si nu, nu va creste DT-ul ,va ramine maxim 5-6 grade. Va creste temperatura Tur IPAT impreuna cu temperatura retur IPAT.
Asta este posibil doar daca modifica debitul sau daca GPA incalca Principiul Conservarii Energiei.

Nu poti sa ai in aceeasi bucla, cu acelasi debit, la aceeasi temperatura ambianta
  • 48 tur cu 43 retur
  • 40 tur cu 35 retur

View Postcosticucu, on 28 ianuarie 2015 - 10:59, said:

Pentru ca cele 35 grade agent vor fi poate suficiente pentru parter, dar la etajul 2 s-ar putea sa dardai de frig, asa ca ridici agentul la 40 (sa faca fata etajul)... ce faci la parter, dai in clocot?
O instalatie care necesita 35 C la parter si 40 C la etaj nu a fost proiectata corect pentru a functiona fara amestec.
Eu am precizat pe o pagina anterioara ca toate zonele trebuie sa fie dimensionate pentru aceeasi temperatura. Nu am spus nicaieri ca in orice instalatii, orice combinatii, orice conditii merge si fara GPA.

Si mai exista o solutie: unele centrale (de ex. Ariston) au posibilitatea de a alimenta doua zone, pe fiecare zona permite setarea unei temperaturi tur diferita.
Evident, nu vor functiona ambele zone simultan, una va avea prioritate.

#4041
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,624
  • Înscris: 30.01.2008

View Postkolfleading, on 28 ianuarie 2015 - 12:11, said:

Asta este posibil doar daca modifica debitul sau daca GPA incalca Principiul Conservarii Energiei.

Nu poti sa ai in aceeasi bucla, cu acelasi debit, la aceeasi temperatura ambianta
  • 48 tur cu 43 retur
  • 40 tur cu 35 retur

Iar "uiti " ceva : temperatura exterioara. Intr-un caz e -20 de grade , in altul e 0 grade.
Sau intr-un caz e o temperatura ambianta in celalalt e alta la aceeasi temperatura exterioara.

Edited by gelunechifor, 28 January 2015 - 12:33.


#4042
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,441
  • Înscris: 03.11.2009

View Postkolfleading, on 28 ianuarie 2015 - 12:11, said:

O instalatie care necesita 35 C la parter si 40 C la etaj nu a fost proiectata corect pentru a functiona fara amestec.

Am priceput...

OK, tu de care IPAT ai?

#4043
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Mai fratilor, eu tot citesc la discutia asta de vreo saptamana, insa tot in ceata sunt. Eu am numai V3C cu pompa (25-60 care merge pe treapta 2, 65 w la 5 circuite de 70-80m) si am facut o experienta. Termostatul pe V3C era la 40 de grade, iar pe retur IP erau ceva mai putin (nu stiu cat ca nu am termometru, insa diferenta nu era mai mare de 5-7 grade as zice). Am dat termostatul de la V3C la 45 C si imediat temperatura pe tur IP a crescut, iar pe retur dupa vreo 5 minute. Deci, clar temperatura pe tur IP era tinuta in frau de V3C pentru ca altfel nu avea de ce sa creasca daca am umblat la V3C, iar cea pe retur a tinut pasul cu ea asa cum zice cheluakame. Ce nu inteleg este de ce nu a crescut temperatura pe tur IP asa cum ne spune Gelu, adica grad cu grad. Cred ca la mijloc mai e o necunoscuta si anume felul cum functioneaza V3C. Dupa cum se vede in fisierul atasat, MR01 nu inchide nici o cale complet si este recomandat pentru GPA-uri. Eu am MR03 si clar ca vor functiona diferit. Probabil ca Gelu pe GPA-uri are ceva care functioneaza ca MR01 unde e clar ca daca umblu la termostat nu se va intampla mare lucru. Daca pun in loc MR03 nu vad de ce s-ar comporta altfel decat am spus ca s-a comportat la mine.

Attached Files



#4044
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,860
  • Înscris: 02.02.2014
Eu tin minte cand m-am dus la cineva in Ploiesti sa-mi faca un proiect de IPAT. Mi-a propus o centrala Wiessman vitodens 100 si 2 casete distribuitor cu cate 11 circuite parter si 12 etaj, fara GPA si fara alte pompe. Mi-a zis sa pun si ceva actuatoare. Din ce tin minte mi-a zis ca centrala furnizeaza 37 grade si vine returul de 32. Adica un ecart de 5 grade ceea ce mi se pare imposibil. Mai ales ca nu cred ca  Wiessman vitodens 100 are o DT de 5 grade, La Motanul meu DT cel mai mic aratat de display a fost 7grade, orice incercare de micsorare a acestui ecart duce la cresterea T agentului primar.

Edited by MKdens24kw, 28 January 2015 - 12:35.


#4045
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004

View Postkpk1, on 24 ianuarie 2015 - 23:05, said:

GPA de Uponor are vana cu 2 cai. Cand stranguleaza turul practic are nevoie din retur de debit mai mare si atunci GPAul de Uponor are tot timpul deschis un robinet intre retur si tur. Dar cand vana cu 2 cai revine pe deschis amestecul se produce in continuare pentru ca nimeni nu inchide robinetul intre retur si tur.
Imi face impresia ca grupul de la uponor va functiona intotdeauna la o temperatura mai mica decat a turului centralei.
Din acest motiv cred ca grupurile cu vana cu 2 cai se comporta diferit de cele cu vana cu 3 cai. Cele cu V3C sunt capabile sa inchida cu totul "bypass"-ul dintre retur si tur.

Si atunci grupurile cu V3C merg din start cu AT la valoarea fixata pe capul termostat, pe cand grupurile V2C vor urca grad cu grad pana cand si returul ajunge la ecartul stabilit de debit. Posted Image

View PostM_ierdnA, on 28 ianuarie 2015 - 12:30, said:

Mai fratilor, eu tot citesc la discutia asta de vreo saptamana, insa tot in ceata sunt. Eu am numai V3C cu pompa (25-60 care merge pe treapta 2, 65 w la 5 circuite de 70-80m) si am facut o experienta. Termostatul pe V3C era la 40 de grade, iar pe retur IP erau ceva mai putin (nu stiu cat ca nu am termometru, insa diferenta nu era mai mare de 5-7 grade as zice). Am dat termostatul de la V3C la 45 C si imediat temperatura pe tur IP a crescut, iar pe retur dupa vreo 5 minute. Deci, clar temperatura pe tur IP era tinuta in frau de V3C pentru ca altfel nu avea de ce sa creasca daca am umblat la V3C, iar cea pe retur a tinut pasul cu ea asa cum zice cheluakame. Ce nu inteleg este de ce nu a crescut temperatura pe tur IP asa cum ne spune Gelu, adica grad cu grad. Cred ca la mijloc mai e o necunoscuta si anume felul cum functioneaza V3C. Dupa cum se vede in fisierul atasat, MR01 nu inchide nici o cale complet si este recomandat pentru GPA-uri. Eu am MR03 si clar ca vor functiona diferit. Probabil ca Gelu pe GPA-uri are ceva care functioneaza ca MR01 unde e clar ca daca umblu la termostat nu se va intampla mare lucru. Daca pun in loc MR03 nu vad de ce s-ar comporta altfel decat am spus ca s-a comportat la mine.
Ai raspunsul mai sus pe care-l consider eu.

Traiesc cu senzatia ca in ultimele pagini se discuta la modul general si aplicat concomitent dar fiecare sustine cate o singura teorie ceea ce gresit.
Instalatiile difera intre ele in functie de sursa de caldura, de GPA ales (chiar si fara), de suprafetele/volumele de incalzit.
Ori deja avem atatea aranjamente luate cate 3. Deci e imposibil dintr-un caz concret sa sariti in alt caz concret si sa functioneze la fel. Unul are apartament cu CT in condensare cu GPA V3C si sistem mixt, altul are viloaca cu PDC , V2C si numai IPAT. Mie mi-e foarte clar ca nu se vor potrivi solutiile individuale, perfect functionale pentru cazul lor, la general.
Sunteti cu totii prea buni ca sa nu acceptati ca are fiecare dreptatea lui.
Acum un user experimentat stie sa citeasca si printre randuri care ce hram poarta.
Pacat de cei neantrenati in luptele ipatului, care doresc sa obtina o informatie utila si sunt trimisi sa citeacsa toate seriile de la cap Posted Image

Edited by kpk1, 28 January 2015 - 13:07.


#4046
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
La mine, cand centrala functioneaza la putere minima, Dt e pe la 7-8 grade. Nu stiu ce ar face daca as forta circulatia cu alta pompa exterioara, adica daca ar creste puterea sa mentina tot Dt de 7-8 sau ar lasa sa scada Dt.

#4047
spanu110976

spanu110976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 20.01.2011
Ceea ce multi n-au inteles pana in momentul de fata este faptul ca un gpa amesteca turul cu returul diferit fata de o vana cu 3cai.

#4048
creatorul

creatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 23.08.2004
Ar fi foarte util pt noi cei necunoscatori sa avem o lista pt un sistem IPAT mediu+ calitativ (cam ce si-ar lua majoritatea) care sa contina toate componentele necesare (eg. pe-xa de la Rehau, GPA de la firma X cu pompa Grundfos etc..).
Multumim si asteptam parerile celor ce au montat multe echipamente si au idee de comportarea lor in timp.

#4049
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Confuzia este asa ...Gpa sau nu...
Ip functioneaza cu amestec..  adica se ia  din returul pardoselei se completeaza din tur sursa atat cat ii trebuie sa plece pe tur pardoseala pana la 45*C...(sau cat e calculat din proiect sa acopere necesarul)

Deci pentru asta e nevoie de un nod de amestec ....acum ca in acest nod intra centrala cu pompa proprie,  ca acest nod e dupa centrala  ...depinde de reteta ..nodul poate fi compact, poate fi cu vana cu trei cai ,poate fi cu butelie de egalizare si vana de amestec simpla sau din trei robineti si o supapa de sens ..tot GPA se numesc toate...adica GRUP DE POMPARE SI AMESTEC

Confuzia e ca cei care neaga utilitatea GPA ului doar ne zapacesc cand colo, cand colo, ba cu butelie, ba cu vana cu trei cai, ba ca merge trimis cu temperatura care ar face-o GPA-ul prin amestec, direct in bucle ...

E posibil si asta dar aici e un calcul laborios si trebuie sa functioneze  ca un ceas elvetian sau ca inima care pompeaza  in tot corpul...dar pentru asta trebuie proiectat de Florin (CHELUAKAME) sau de D-l Profesor KOLF ...acum ce o ajunge mai scump proiectul sau GPa-ul

#4050
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014

View Postkpk1, on 28 ianuarie 2015 - 12:46, said:

Ai raspunsul mai sus pe care-l consider eu.

Mersi. Cred ca am citit in diagonala postul tau. Acum cred ca e mai clar, sau macar cineva imi confirma ceea ce gandeam eu. Si atunci probabil ca functionarea cu V3C de tipul MR01 din fisierul de mai sus e similara cu cea cu o vana cu 2 cai si probabil functionarea de tip "Gelu", iar vana cu 3 cai de tipul MR02 sau MR03 o functionare de tipul "cheluakame". Gata, eu unul m-am linistit. Mai imi trebuie numai acuatoare, o supapa de sens si cred ca ceva automatizare pt pompa IP.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate